powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1991

Wydanie 16-1991, 3 września 1991
16-1991 Computerworld nr 16-1991
Informacja

Jak gorące bułeczki

Jest dziś jednym z najbardziej cenionych na świecie produktów. Ci, którzy nią handlują, trafiają często do grona najpotężniejszych. Ma tym wyższą cenę, im szybciej dociera do nabywcy. Psuje się szybko, a traci na wartości w miarę wzrostu liczby posiadaczy. Czytaj więcej »

Konkurs

STAR TOURS" IBM

IBM Francja i Euro Disney SCA podpisały na 10 lat umowę w sprawie udziału IBM w budowie europejskiego Disneylandu. 19 lipca 1991 roku w obecności Pierre'a Barazer, prezydenta IBM Francja i Roberta Fitzpatricka, prezydenta liuro Disney SCA odbyło się uroczyste parafowanie umowy. Czytaj więcej »

Program dla Europy

International Data Group (IDG), światowej wielkości koncern wydawniczy prasy komputerowej (w jego strukturach jest również wydawany nasz Computerworld PL), i l&l, przedsiębiorstwo o zasięgu europejskim, specjalizujące się we wprowadzaniu najnowszych technologii, postanowili ogłosić konkurs "Software for Europe" na najlepsze oprogramowanie stworzone przez firmy europejskie. Czytaj więcej »

MS-DOS

Microsoft MS-DOS 5 upgrade

Specjalnie dla naszych czytelników przedstawiamy naszą ekspresową analizę właśnie otrzymanej przesyłki zawierającej upgrade MS-DOS 5.0. NaSZ PeCet pracował do późnych godzin nocnych, byśmy na własnej skórze mogli się przekonać, ile wart jest nowy produkt firmy Microsoft. Czytaj więcej »

Piąty cykl cywilizacji

Kamień milowy ma postać komputera

Wynalazki wyznaczają epoki. W rozwoju współczesnych gospodarek wyróżnia się z reguły 5 cykli, zdeterminowanych kolejnymi "kamieniami milowymi" cywilizacji: maszyną parową (1800 r.), koleją żelazną (1850 r.), elektrycznością (1900 r.) oraz samochodem (1950 r.). Czytaj więcej »

Płaskie ekrany

Sony sprzeda akcje za 2-3 mld USD

Aby zmniejszyć zadłużenie i zgromadzić kapitały na rozwój imperium rozrywkowego, Sony Corp. planuje w przyszłym roku sprzedaż akcji na giełdach Japonii i USA na łączną sumę 2-3 mld USD. W ciągu najbliższych kilku miesięcy Sony zamierza wypuścić na rynek w Japonii 20 — 25% udziałów w przedsiębiorstwie Sony Musie, które jest największą kompanią płytową na świecie.... Czytaj więcej »

"Pigułki" z PLEARN

Tadeusz Węgrzynowski, dyrektor Centrum Informatyki Uniwersytetu Warszawskiego (CIUW), a zarazem jeden z animatorów i entuzjastów akademickiej sieci EARN uważa, że o sieci decydują przede wszystkim ludzie. Czytaj więcej »

Ostatni szlagier najnowszej techniki

Pora żegnać opasłe telewizory i komputery - nadchodzą płaskie ekrany kolorowe. I znów Japończycy dystansują innych. Czytaj więcej »

Rynek

Cennik - co z tego wynika

Przede wszystkim fakt, że większość firm postanowiła z nieznanego nam powodu strzec informacji na temat cen komputerów, które sprzedają. Czytaj więcej »

Telekomunikacja

Rusza teleinformatyczna sieć pakietowa

POLPAK to hasło, które jak bumerang wraca na łamy naszego czasopisma. Dla nie zorientowanych wyjaśniamy, że taką właśnie nazwę ma nosić powstająca publiczna sieć teleinformatyczna z komutacją pakietową. Ostatnio szerzej na jej temat pisaliśmy w numerze 6/91, który ukazał się z datą 16 marca 1991 roku. Wielu naszych Czytelników żywo interesuje się postępami w uruchomieniu... Czytaj więcej »

Unix v.4

System przyszłości

W połowie lat siedemdziesiątych system operacyjny UNIX został oficjalnie zaprezentowany przez firmę AT&T. Czytaj więcej »

Wieści

Describe 3.0

Describe 30 to kolejny edytor tekstów przygotowa ny do pracy w środowisku graficznym Windows 3.0 łączy on w sobie zalety WordPerfecta, Worda i Ann Pro. Czytaj więcej »

E. Szewardnadze członkiem Fundacji IDG

Dwa wydarzenia sprawiły, że lipiec był znaczącym miesiącem dla powołanej pół roku temu przez szefa IDG Pata Mc Governa Fundacji Rozwoju Szkolnictwa Wschód - Zachód (East - West Education Development Foundation). Czytaj więcej »

Ogivar 386SX

Kolejnym przykładem komputera typu notebook jest, wystawiony po raz pierwszy na PC Expo, kanadyjski Ogivar Inter. Czytaj więcej »

Stacja robocza

Digital Equipment ma w swojej ofercie stacje robocze. Czytaj więcej »

Pierwszy Mac notebook

Pierwszy Macintosh - no-tehook /.ostał pok:i/:inv na roli 68000 i 68030 taktowane zegarem 16 i 20 MHz. Pa targach Mac World Expo w Bostonie pod koniec lipca. Czytaj więcej »

Nowe twardziele

Amerykańska firma Plus Development Corp. wprowadziła na rynek nową rodzinę 3,5-calowych twardych dysków, o pojemności od 52 do 425 MB. Czytaj więcej »

Szybciej niż konkurencja

Z Franco MARIOTTI senior wiceprezesem Hewlett Packard Company, prezydentem na Europę, Afrykę

i Środkowy Wschód rozmawia Krzysztof MATEY Czytaj więcej »

Notebook Bondwella

Bondwell Industrial Co. oferuje komputer przenośny typu notebook o handlowej nazwie B310SL Maszyna pracuje w oparciu o procesor 386SL taktowany zegarem o częstotliwości 20 MHz. Czytaj więcej »

Kolejne złagodzenie restrykcji Cocom

Na początku lipca w czasie moskiewskich targów, komputerowych PC World Forum przedstawiciel administracji waszyngtońskiej Bradley Holmes zapowiedział kolejne złagodzenie restrykcji COCOM wobec krajów Europy Wschodniej i ZSRR. Czytaj więcej »

"Paszporty" Borlanda

Borland International Inc. opracował programy (tzw. paszporty), umożliwiające pracę w arkuszu kalkulacyjnym Quattro Pro 3.0 i języku Paradox 3.5, pod nadzorem środowiska MSŁWin-dows. Czytaj więcej »

Toshiba T2000

Nazwa Toshiba stała się już synonimem komputera przenośnego. Czytaj więcej »

600 dpi z QMS

QMS Inc. zaanonsował wprowadzenie na rynek drukarek laserowych o rozdzielczości obrazu 600x600 dpi i formacie A4. Czytaj więcej »

CTOS w PostSparkasse

Austriacka PostSparkasse i Unisys Austria podpisały kontrakt na zainstalowanie 1300 stacji roboczych CTOS. Jest to pierwsza faza komputeryzacji oddziałów banku pocztowego. Zamówienie, obejmujące również usługi projektowe i wdrożenie systemu, opiewa na kwotę 10 mln USD. Czytaj więcej »

Pierwsze Forum Technologii Informatycznych

Górnośląski oddział Pol skiego Towarzystwa Informatycznego organizuje w dniach 18 Ł 27 listopada br. Czytaj więcej »

Viva modem

Viva 9642 jest modemem o doskonałych właściwościach technicznych. Czytaj więcej »

Szybki ALR

Advanced Logic Research (ALR) wypuścił na rynek komputer PowerPro w systemie EISA oparty o procesor Intela 80486 taktowany zegarem 50 MHz. Czytaj więcej »

Desktop Computer

Przykładem klasycznego komputera biurkowego jest Falco Infinity 386SX/20 Czytaj więcej »

HP95UC

Hewlett-Packard zaprezentował niedawno komputlerek typu hand-held pal-mtop HP 95LX. Czytaj więcej »

1,2 GB

Rodzina 3,5-calowych twardych dysków firmy Seagate Technology powiększyła się o nowy model -ST11200N. Czytaj więcej »

Maplnfo

Program Maplnfo, prze-znaczony do pracy w środowisku graficznym Windows, jest prawdziwym komputerowym atlasem. Czytaj więcej »

Przemysłowy standard

Bardzo często komputery pracują w trudnych warunkach przemysłowych, w fabrycznych halach wśród dużego zapylenia, zawilgocenia, w wysokich temperaturach. Czytaj więcej »

Experdata

Francuska firma Experdata proponuje zdalne "mostki" B150 do sieci lokalnych. Czytaj więcej »

ARC w Polsce

Amerykańska firma AMERICAN RESEARCH Corporation rozpoczęła działalność w Polsce od maja 1991 roku poprzez swojego dystrybutora PHZ POLCOM z Krakowa. Czytaj więcej »

Praworządna "Novell-izacja"

Firma NOVELL zdecydowała się na legalizację swojego oprogramowania w Polsce. Czytaj więcej »

Słowniczek

Canon wyprodukował ostatnio komputerowy słownik wielkości dużego kalkulatora - 28x9,2x2,5 cm - i wadze 300 gram. Czytaj więcej »

Blokada

Często staramy się zabezpieczyć komputer przed niepowołanymi osobami podczas naszej nieobecności. Czytaj więcej »

PostScript Cartridge do HP III

Do drukarki laserowej Hewletta-Packarda serii III amerykańska firma Pacific Data przygotowała specjalną kartę pozwalającą na drukowanie w Postscripcie Czytaj więcej »

Wydawnictwa IDG

Mac World

Macintosh nie jest sprzętem bardzo w Polsce popularnym, ani specjalnie znanym, mimo że jest komputerem, jeśli tak można się wyrazić, najbardziej osobistym ze wszystkich znanych w świecie. Czytaj więcej »

Czy na lepsze

Trzy komputery Macintosh wprowadzone w październiku ubiegłego roku, Classic, LC i IIsi z technicznego punktu widzenia nie wyróżniały się niczym szczególnym. Pracowały pod tym samym systemem operacyjnym i można na nich było uruchamiać identyczne aplikacje, co na poprzednich Macintoshach. Ale była też różnica - cena. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...