powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2005

Wydanie 16-2005, 18 kwietnia 2005
16-2005 Computerworld nr 16-2005
Technologie - w skrócie

Micromuse bierze Quallaby

Za 33 mln USD Micromuse - firma oferująca rozwiązania do zarządzania infrastrukturą przejmuje niewielką firmę Quallaby specjalizującą się w narzędziach do monitorowania wydajności. Czytaj więcej »

Altiris przejmuje Pedestal Software

Specjalizująca się w rozwiązaniach do zarządzania infrastrukturą IT firma Altiris przejmuje za 65 mln USD firmę Pedestal Software, której domeną są wieloplatformowe systemy bezpieczeństwa i narzędzia do zarządzania procesami związanymi z utrzymaniem bezpieczeństwa. Czytaj więcej »

Oracle chwyta Oblix

Za 93 mln USD Oracle przejęło Oblix - jednego z ważniejszych dostawców rozwiązań do zarządzania tożsamością i kontrolą dostępu w rozproszonych sieciach. Czytaj więcej »

EMC Documentum 5.3

Nowa wersja pakietu EMC Documentum to pierwsza, w której wszystkie aplikacje opierają się na jednolitej architekturze: repozytorium, modelu, mechanizmach zarządzania oraz funkcjach API. Czytaj więcej »

Wiadomości

Droga do e-fiskusa

Za siedem lat ma zacząć w pełni funkcjonować system e-Podatki w zakresie obsługi firm (obywatele poczekają zapewne nawet do roku 2012), poprzedzony projektem e-Deklaracje. Wbrew pozorom nie jest to odległy termin, jeśli weźmie się pod uwagę skalę przedsięwzięcia i zmieniającą się sytuację polityczną, w tym zbliżające się wybory do Sejmu. Czytaj więcej »

Wrocław na mapie HP

Kosztem co najmniej 50 mln USD HP tworzy we Wrocławiu centrum outsourcingowe - Global e-Business Operations sp. z o.o. Czytaj więcej »

Monitory z Mławy

Polska będzie europejskim centrum LG Electronics w produkcji monitorów LCD i Plasma TV. Czytaj więcej »

Podpisana ustawa o informatyzacji

Aleksander Kwaśniewski, prezydent Rzeczpospolitej Polskiej, podpisał na początku kwietnia Ustawę o informatyzacji podmiotów realizujących zadania publiczne. Czytaj więcej »

Intelektualne znaki zapytania

Oprawdopodobnych kierunkach ewolucji ochrony własności intelektualnej mają dyskutować uczestnicy międzynarodowej konferencji "Dokąd zmierza prawo autorskie we współczesnym świecie". Głównym celem tego spotkania jest podjęcie międzynarodowej dyskusji nad współczesnymi wyzwaniami, którym sprostać musi nowoczesny system prawa ochrony własności intelektualnej. Czytaj więcej »

Matematyka w analizie

Matrix.pl podpisał umowę partnerską z firmą KXEN, producentem specjalistycznego oprogramowania analitycznego. KXEN nie był do tej pory obecny na rynku w Polsce. Ta licząca kilkudziesięciu pracowników firma oferuje wyrafinowane rozwiązania dla sektora bankowo-finansowego, telekomunikacyjnego i FMCG, pozwalające na prognozowanie w oparciu o analizę statystyczną dużych zbiorów danych. Czytaj więcej »

Polacy o włos od złotego medalu

Podczas 29. edycji Akademickich Mistrzostw Świata w Programowaniu Zespołowym ACM - ICPC, które odbyły się w Szanghaju, programiści z Uniwersytetu Wrocławskiego zdobyli srebrny medal. Drużyna studentów Wydziału Informatyki, Mechaniki i Matematyki Uniwersytetu Warszawskiego tym razem nie wywalczyła medalowego miejsca. Czytaj więcej »

Forum dla wielu

Tegoroczne SAS Forum, zorganizowane przez polski oddział SAS Institute, przyciągnęło grono kilkuset uczestników. Mnogość obecnych, wśród których można spotkać wielu decydentów z najbardziej liczących się polskich przedsiębiorstw i instytucji, sprawia, że SAS Forum to jedno z najważniejszych wydarzeń w branży IT. Patronat nad nim objął Computerworld. Czytaj więcej »

Monachium czeka na Linuxa

Burmistrz Monachium przekonuje, że decyzja o przejściu na oprogramowanie open source nie była motywowana politycznie. Na ostatnich targach CeBIT miała miejsce otwarta dyskusja w sprawie toczącego się w monachijskiej administracji miejskiej projektu migracji na systemy linuxowe. Burmistrz nie zmarnował szansy, aby przed zgromadzoną prasą informatyczną jeszcze raz usprawiedliwić... Czytaj więcej »

Technologie
Serwowanie przyszłości

Serwowanie przyszłości

Bieżący rok będzie testem strategii serwerowych głównych producentów. Przyszły ukształtuje ich udziały w rynku i pozycje finansowe. Czytaj więcej »

Krzemowe zaloty

Rynek wkrótce zostanie zalany układami dwurdzeniowymi, obsługującymi przetwarzanie 64-bitowe i wirtualizację. Aplikacje potrafiące wykorzystać te nowości pojawią się najwcześniej w 2006 r. Czytaj więcej »

Ścisła koncentracja

Computer Associates International skoncentruje się na oprogramowaniu do zarządzania infrastrukturą oraz bezpieczeństwie. Czytaj więcej »

Nowe wcielenia i wersje

Windows Server 2003 dla superkomputerów trafi na rynek dopiero w połowie 2006 r. Tymczasem mamy Service Pack 1 dla "zwykłego" Windows Server 2003 i 64 bity. Czytaj więcej »

Kroczki ku doskonałości

Kompilator GCC ma już prawie 20 lat. Wersja 4.0, która ukaże się wkrótce, zawiera nowe, zaawansowane techniki optymalizacji kodu pod kątem wydajności oraz bezpieczeństwa. Czytaj więcej »

W sieci nowości

To, co w dziedzinie technologii i rozwiązań sieciowych kilka lat temu było nowością, dziś traktowane jest jako "tradycyjne". Postęp, choć małymi krokami, dokonuje się praktycznie bez przerwy. Czytaj więcej »

Konteksty

24h society

Można się zastanawiać, czy życie w wieku hiperkomunikacji nie staje się aby dla ludzi zbyt męczące, bo wymaga zbyt wielkich szybkości i zbyt licznych kompetencji, a pozostawia nam coraz mniej czasu dla siebie. Czytaj więcej »

Samorządowy broadband

Nawet w najbogatszych krajach są i długo jeszcze pozostaną obszary słabo zurbanizowane, na których budowa infrastruktury szerokopasmowej obarczona jest ryzykiem słabego zwrotu z inwestycji. Mieszkańcy tych terenów absolutnie nie mogą czuć się obywatelami drugiej kategorii - upomnieć się o nich może i powinien samorząd terytorialny. Czytaj więcej »

Wolność i odpowiedzialność

Z profesorem Andrzejem Zollem, rzecznikiem praw obywatelskich, rozmawiają Andrzej Gontarz i Sławomir Kosieliński. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo

Na granicy rozsądku

Ileż zdrowia, czasu i pieniędzy, a nade wszystko zapału i motywacji pracowników można by zyskać, gdyby tylko nie przeszkadzać im bardziej, niż to absolutnie konieczne? Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Kiełbaska (wyborcza)

W dzień którychś tam naszych wyborów, nie pamiętam jakiej już władzy, żona jednego ze znajomych o dość późnej porze spotkała w lokalu wyborczym trzy starsze panie, które nie bardzo wiedziały, co i jak. Wykorzystała to, podpowiadając im co trzeba, zyskując w ten sposób 3 głosy na swego kandydata. I kolega, i ja, nie bardzo byliśmy tym postępkiem zachwyceni, co, gdy już sobie... Czytaj więcej »

słowoTOK

Dwa lata temu zapytałem dramatycznie w felietonie "Czy komputer ma duszę?" http://www.apple.com.pl/kuba/archiwum/390.html . Dziś, tak jak i wtedy, nie mam wątpliwości. To jest pytanie retoryczne. Oczywiście, że ma. A więc powinniśmy być konsekwentni i wyciągnąć jedyny logiczny... Czytaj więcej »

Za, a nawet przeciw

W Europie trwa spór na temat dyrektywy patentowej i - jak zwykle w takich przypadkach - nad rozsądkiem górę biorą emocje. Od momentu gdy Polska stanęła Rejtanem w tej sprawie, kwestia patentowania zaczęła być tematem artykułów w tygodnikach popularnych i tylko czekać, aż któraś partia polityczna uczyni z niej temat wyborczy. Czytaj więcej »

Groch z kapustą

Im bliżej emerytury, tym człowiek jakoś inaczej zaczyna myśleć o przeszłości i przyszłości. Zresztą jedno i drugie jest ze sobą nierozłączne, a w kontekście emerytalnym głównym tłem dla rozważań są odprowadzane składki oraz ich kompletność. Robiąc porządki w stosach moich dokumentów zerknąłem właśnie na wykazy odprowadzonych składek emerytalnych. Niezwykła i... Czytaj więcej »

Temat tygodnia

Konkurencja nie śpi

Fascynacja informatycznymi narzędziami analizy danych, określanymi szeroko jako Business Intelligence, nie wystarczy, aby zdobyć dzisiaj przewagę na rynku. Potrzebni są ludzie i metody wywiadu konkurencyjnego, by trafnie odczytywać posunięcia konkurencji i podejmować strategiczne decyzje. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...