powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2005

Wydanie 15-2005, 11 kwietnia 2005
15-2005 Computerworld nr 15-2005
Wiadomości

Zarządzanie na bieżąco

Z Andrzejem Dopierałą, prezesem zarządu HP Polska, rozmawia Adam Jadczak. Czytaj więcej »

Serdecznie polecam!

W ciągu najbliższych tygodni eBay, największy na świecie serwis aukcji internetowych, rozpocznie swoją działalność w Polsce. Allegro odmawia komentarzy, ale z pewnością w ciągu najbliższego roku polska internetowa społeczność aukcyjna będzie żyła potyczką między tymi dwoma graczami. Czytaj więcej »

Ster na Gdynię

Nowym prezesem Ster-Projektu został Dariusz Brzeski, pełniący też funkcję prezesa zarządu ABG. W ten sposób spełniają się plany konsolidacji rynku, za którymi stoi Prokom Software. Czytaj więcej »

Longhorn bez tajemnic

Microsoft chce, by w ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy użytkownicy wiedzieli o nowej wersji Windows prawie wszystko. Czytaj więcej »

Bardziej mobilny Optimus

Optimus sprzedał w ubiegłym roku ponad 64 tys. komputerów, w tym 2100 notebooków i 1800 serwerów. Pozwoliło to firmie osiągnąć zysk ze sprzedaży na poziomie 2,3 mln zł. Faktycznie - dzięki rozwiązaniu rezerw finansowych - firma zanotowała 7,8 mln zł zysku netto. Mimo dobrych wyników Rada Nadzorcza odwołała z funkcji prezesa spółki Bogdana Wiśniewskiego. Do czasu powołania... Czytaj więcej »

Zwycięstwo mimo upadku

Nie milkną echa prowadzonej od kilku lat przez fiskusa serii kontroli w firmach informatycznych sprzedających oprogramowanie. Urzędy Kontroli Skarbowej sprawdzały, czy odprowadzały one podatek VAT od licencji na oprogramowanie (np. licencji MOLP Microsoftu). Czytaj więcej »

Bezprzewodowa Planeta Sybase

W dniach 19-20 kwietnia br. w Warszawie odbędzie się Planeta Sybase, spotkanie użytkowników oprogramowania firmy Sybase. Tegoroczna konferencja - której patronem jest Computerworld - będzie przebiegać pod dyktando technologii bezprzewodowych. Czytaj więcej »

Wrocławskie telecentrum

Avaya Poland zainstaluje dla Central Europe BPO we Wrocławiu jedno z najnowocześniejszych centrów obsługi klienta. Centrum to będzie obsługiwało klientów z Polski, Niemiec, Wlk. Brytanii i USA. Czytaj więcej »

Zmiany kadrowe

LUIZA WARNO objęła stanowisko dyrektora IT na Region Europy Wschodniej w Pepsico International. Czytaj więcej »

Sieciowe spotkanie

Poznań będzie miejscem międzynarodowej konferencji poświęconej technologiom sieciowym. Po raz pierwszy w tej części Europy zorganizowana zostanie w czerwcu br. konferencja europejskiego stowarzyszenia Trans-European Research and Education Networking Association - TERENA Networking Conference 2005. Czytaj więcej »

Technologie

Za darmo ale z licencją

Większość firm, w tym wytwórców software'u, korzystających z wolnego oprogramowania, przyjęła do wiadomości tylko jedną jego cechę - nieodpłatność. Brak opłat nie oznacza jednak wcale, że oprogramowanie to nie jest objęte licencjami, znakami towarowymi itp. Czytaj więcej »

XML na koksie

Szybkość przetwarzania i bezpieczeństwo mogą wkrótce przestać być problemem XML. W dłuższym okresie akceleratory XML będą powszechne jak akceleratory SSL czy Java. Czytaj więcej »

Zmierzch XML

W ciągu kilku lat XML wdarł się bez mała w każdą dziedzinę technologii. Uniwersalność XML, będąca jedną z jego podstawowych zalet, zaczyna mu jednak ciążyć. Czy XML, jaki znamy - prosty, wygodny i jednoznacznie zrozumiały, odejdzie wkrótce w niebyt? Czytaj więcej »

Zarządzanie

Aut i sourcing

Mianem tzw. społecznego dowodu słuszności psychologowie określają argumentację ''to jest dobre, bo tak robią wszyscy''. O ile można zrozumieć wykorzystanie go w reklamie, o tyle jednak trudno przyjąć społeczny dowód słuszności jako argumentację przy zarządzaniu usługami IT. Mimo 10 lat obecności outsourcingu, społeczny dowód słuszności jest głównym - obok ogólnego ''bo to... Czytaj więcej »

Konteksty

Siecioprzestrzeń

Warto zastanowić się nad tym, co hiperkomunikacja czyni z czasem. Czytaj więcej »

Ukryta siła sieci

Wiedza, którą socjologowie rozwijają od niemal początku XX stulecia, w końcu zaczęła trafiać do świadomości fachowców od zarządzania. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo

Frykasy na talerzu

Dyski komputerów zawierają nie tylko lokalne pliki, ale niekiedy także zbuforowane kopie plików z dysków sieciowych, a nawet hasła i inne cenne informacje. Aby je odczytać, wcale nie trzeba przezwyciężać systemów zabezpieczeń. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Spłodzić syna, wybudować dom, zasadzić drzewo

Mówi się, że prawdziwy mężczyzna powinien spłodzić syna, wybudować dom i zasadzić drzewo. Jeśli to piękne stwierdzenie odrzeć z dosłowności, widać katalog pożądanych cech mężczyzny: odpowiedzialne postępowanie, budowanie rzeczy trwałych oraz dbałość o innych. A jakie są cechy prawdziwego informatyka? Co to znaczy - być prawdziwym informatykiem? I czy można te cechy... Czytaj więcej »

Czas Bazylei

Gdyby nie to, że zmiany czasu na letni dokonuje się również w innych krajach, a pośród nich i w USA, z niektórych, publikowanych u nas wypowiedzi można by odnieść wrażenie, że w Polsce zwyczaj dokonywania takiej zmiany jest pozostałością minionego systemu, albo - co jeszcze gorsze - wymysłem Unii Europejskiej. Rozumowanie takie bardzo przypomina niejakiego Josifa Wissarionowicza... Czytaj więcej »

Skwitować życie

Jestem od dwudziestu lat zatwardziałym użytkownikiem komputerów Macintosh i dobrze mi z tym. Do tego stopnia, że kiedy muszę używać Windows, to nie zwracam już uwagi na ich dziwaczną terminologię. Czytaj więcej »

Co język, to problem

Jeśli student drugiego roku informatyki stosuje pisownię ''klijenci'', uważając ją za formę jak najbardziej poprawną, oznacza to, że jest problem - na pewno językowy, ale nie tylko. Zarówno geneza, jak i późniejsze skutki takich błędów mają szerszy wydźwięk. Czytaj więcej »

Temat tygodnia

Gorący fotel prezesa

Nowy szef HP pilnie musi poprawić wyniki koncernu - tego oczekują od niego pracodawcy. Na wykonanie podobnego zadania w NCR, firmie, którą kierował poprzednio, wystarczyły mu dwa kwartały. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...