powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2005

Wydanie 14-2005, 4 kwietnia 2005
14-2005 Computerworld nr 14-2005
Technologie - w skrócie

Visual Studio później

Premiera nowych wersji Visual Studio i SQL Server będzie miała miejsce w drugiej połowie br. Czytaj więcej »

SAML 2.0 już gotowy

Po półtorarocznej pracy organizacja OASIS (Organization for the Advancement of Structured Information Standards) zatwierdziła wersję SAML (Security Assertion Markup Language) 2.0, protokołu wykorzystywanego do pośredniczenia w uwierzytelnianiu i automatycznego przekazywania między systemami i aplikacjami informacji o uprawnieniach użytkowników. Czytaj więcej »

Migracja na kilka kliknięć

Firma Resolvo Systems z Singapuru oferuje proste narzędzie wspierające użytkowników migrujących z Windows do Linuxa. Czytaj więcej »

Ask Jeeves sprzedany

W ramach konsolidacji rynku wyszukiwarek internetowych właściciela zmienił serwis Ask Jeeves - czwarty w rankingach popularności serwis wyszukiwawczy. Czytaj więcej »

Wiadomości

Tak, to się opłaca

Z dr. Remigiuszem Kaszubskim, dyrektorem Związku Banku Polskich, rozmawia Sławomir Kosieliński. Czytaj więcej »

Ewolucja MBS

Niedługo po przejęciu Great Plains oraz Navision i utworzeniu działu aplikacji biznesowych Microsoft bez rozgłosu przystąpił do projektu pod nazwą Green. Miał on doprowadzić do stworzenia uniwersalnego, łatwego w modyfikacji i wdrożeniu systemu ERP. Wystarczyło jednak kilkanaście miesięcy, by Microsoft został zmuszony do rewizji planu. Okazało się, że ani użytkownicy, ani... Czytaj więcej »

HP ogłasza następcę Carly Fioriny

Nowym dyrektorem generalnym i prezesem HP będzie Mark Hurd. Rada nadzorcza jednogłośnie zdecydowała, że to właśnie byłemu dyrektorowi NCR zostanie powierzona rola wyprowadzenia firmy na prostą. Spośród działów biznesowych HP, których łączne roczne obroty sięgają 80 mld USD, tylko dział przetwarzania obrazu przynosi satysfakcjonujące akcjonariuszy zyski. Mark Hurd obejmie... Czytaj więcej »

Idea bardziej pomarańczowa

Jean-Marc Vignolles reprezentujący France Telecom jest nowym prezesem Centertela, operatora sieci Idea. Zastąpił Sławomira Skrodzkiego, który kierował firmą przez ponad cztery lata. Do tej pory Vignolles był wiceprezesem, ale według nieoficjalnych informacji to on od roku podejmował kluczowe decyzje dotyczące funkcjonowania spółki. Nowym członkiem zarządu została Iwona Kossman,... Czytaj więcej »

Zwyciężyć albo znokautować

Tuż po świętach wielkanocnych do Szanghaju na 29. Mistrzostwa Świata w Programowaniu Zespołowym (ACM - The 29th ACM International Collegiate Programming Contest) wyjechała polska drużyna. Trójka studentów reprezentujących Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego (MIM UW) znalazła się wśród 78 najlepszych drużyn wyłonionych spośród ponad 4,1 tys.... Czytaj więcej »

Jak nie podpaść GIODO?

Na stronach internetowych Stowarzyszenia ds. Audytu i Kontroli Systemów Informatycznych ISACA opublikowano zestaw wytycznych, które powinny ułatwić kontrolę systemów informatycznych pod kątem zgodności z Ustawą o ochronie danych osobowych. Dokument powstał z inicjatywy ISACA, a w jego opracowaniu brał udział Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych. Zbiór nazwany roboczo "UODO... Czytaj więcej »

Wymiana z Exchange

Symbian kupi od Microsoftu licencję na technologię Exchange Server ActiveSync. Dzięki niej użytkownicy telefonów i palmtopów pracujących pod kontrolą systemu operacyjnego Symbian będą mogli korzystać z zasobów zgromadzonych na serwerach Exchange. Czytaj więcej »

N znaczy "nieme"

Sprzedawana w Europie wersja systemu Windows XP, z której usunięty zostanie odtwarzacz multimedialny Windows Media Player, będzie nosić nazwę "Windows XP N". Tak zadecydowała Komisja Europejska, której członkom nie spodobały się inne propozycje nazewnictwa przedstawione przez Microsoft. Koncern chciał zubożone Windows nazwać "Windows XP Reduced Media". Czytaj więcej »

Żeby ruszyć głową

Konferencja "Od Lizbony do Warszawy: wprowadzanie strategii innowacji" zgromadziła kilkudziesięciu przedstawicieli polskiej branży IT, administracji centralnej i środowisk naukowo-badawczych. Spotkanie - w zamierzeniach organizatorów - było formą konsultacji na temat tzw. Agendy Lizbońskiej i innowacji technologicznych w branży informatycznej. Czytaj więcej »

Wyższy koszt systemu

PKO BP podpisał z Softbankiem aneks o wartości 67,4 mln zł do umowy na wdrożenie systemu scentralizowanego. Czytaj więcej »

Softex Data: mniej druku

Softex Data, znany dotąd głównie jako dostawca systemów do druku masowego, od kilku lat zmienia profil, wprowadzając do oferty produkty i rozwiązania niemające wiele wspólnego z drukowaniem. Oprócz systemów cyfrowego monitoringu (opartych na kamerach sieciowych firm Axis i Mobotix), Softex Data chce sprzedawać rozwiązania workflow (m.in. firmy Advantys), systemy archiwizacji (Easy... Czytaj więcej »

Technologie

Mobilność we krwi

Dystans między Microsoftem a konkurentami w dziedzinie platform mobilnych jest już tak duży, że jego hegemonia na tym rynku jest prawie pewna. Czytaj więcej »

Linux to przyszłość

Rozmowa z Davidem Nagelem, prezesem PalmSource - firmy tworzącej systemy i oprogramowanie dla urządzeń mobilnych. Czytaj więcej »

Żeby nie zapomnieć

Fortis Bank wdrożył aplikację do monitorowania i obsługi windykacji należności przeterminowanych. Czytaj więcej »

Archiwa nieuczesane

Problemy ze składowaniem wielkich ilości danych zostaną wkrótce przyćmione przez niemożność ogarnięcia już zgromadzonych archiwów. Przeczy to celom archiwizacji, dlatego producenci rozwiązań IT pilnie szukają sposobu na efektywne indeksowanie i wyszukiwanie informacji. Czytaj więcej »

Sieciowe wyposażenie

Netgear, amerykański producent sprzętu sieciowego, wchodzi na polski rynek za pośrednictwem Veracomp i ABC Data. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Jakość po japońsku

W ostatnich latach nareszcie nastąpiło systematyczne podejście do problemu testowania oprogramowania. Widać to w tematyce konferencji, publikacji prasowych, ukazujących się książek; wreszcie po ogłoszeniach o pracę i pojawiających się ofertach specjalnych centrów testowych. Im większy nacisk kładzie się na testowanie, tym bardziej należy zadawać pytanie: dlaczego musimy... Czytaj więcej »

Konteksty

Życie w akceleratorze

Szybkość wypełnia ducha naszych czasów. Spożywamy coraz więcej symboli, a one krążą szybciej niż dobra materialne. Czytaj więcej »

Mój przyjaciel komputer

Ludzie nie są ewolucyjnie przystosowani do najnowszych technologii komunikacyjnych - twierdzą autorzy książki "Ludzie i media". Czytaj więcej »

Całe miasto w sieci

W podwarszawskiej Zielonce prowadzone są prace związane z wdrażaniem systemu elektronicznego obiegu dokumentów w urzędzie oraz budową bezprzewodowej sieci dostępowej dla mieszkańców i instytucji publicznych. Władze miasta traktują oba projekty jako integralne, dopełniające się nawzajem składniki jednego, całościowego programu informatyzacji miasta. Czytaj więcej »

Lepsze życie

Z dr. Krzysztofem Słomką, sekretarzem Urzędu Miasta Zielonka, rozmawia Andrzej Gontarz Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo

Podpis do kieszeni

Rozwiązanie zaprezentowane przez One-2-One, SignForm oraz PWPW ma szansę na upowszechnienie podpisu elektronicznego składanego za pomocą telefonu komórkowego. Czytaj więcej »

Bardzo drogie bezpieczeństwo

Największe zachodnioeuropejskie przedsiębiorstwa wydają na infrastrukturę disaster recovery średnio zaledwie ok. 1% swoich budżetów IT. Barierą są koszty i poziom skomplikowania zagadnienia. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

e-zakupy? Nie, dziękuję!

Media doniosły, że polski handel online rozwija się wolniej niż zakładano to jeszcze parę lat temu. A przy tym również słabiej niż w innych krajach i nie mówię tu bynajmniej o skrajnie zinternetyzowanym społeczeństwie koreańskim, ale o bliższych nam Węgrach czy Łotyszach. Na zdrowy rozsądek niemal wszystko, z wyjątkiem żywności oraz odzieży i obuwia, powinno być łatwiej... Czytaj więcej »

W trójkącie

Wszędzie już, gdzie tylko obsługuje się klientów czy interesantów, swój udział ma w tym informatyka. Z tym zaś wiążą się pewne konsekwencje, których nie przewidują na ogół twórcy uczestniczących w tym systemów. Jedna z nich polega na tym, że im ten udział informatyki w obsłudze jest szerszy, tym ona sama (obsługa, nie informatyka) trwa dłużej. Czytaj więcej »

Zabawa w policjantów i złodziei

Być może tkwi we mnie niepotrzebna pamięć przeszłości. Jak większość ludzi, która miała wątpliwą przyjemność życia pod dyktaturą proletariatu, nie kocham policji. Jest to rodzaj atawizmu, nabyty prawdopodobnie już w przedszkolu, gdy Pan Milicjant przychodził na pogadanki o zachowaniu się na drogach, po których jeździły głównie tak zwane demokratki, pozostające i tak poza... Czytaj więcej »

Problem zmiany władzy

Kiedy informatyk, który do tej pory pracował w usługowych firmach informatycznych, zmienia miejsce zatrudnienia, przenosząc się w dziedzinę zastosowań, ma niejeden problem adaptacyjny, gdyż trafia do zupełnie innej rzeczywistości. Chociaż komputery takie same, to ludzie jakby inni. Zrozumienie problemów informatyki, będące nieodłącznym atutem dotychczasowego środowiska pracy,... Czytaj więcej »

Temat tygodnia

Do euro przez pieniądz elektroniczny

Jednym z możliwych źródeł oszczędności niezbędnych przy wejściu Polski do strefy euro jest pieniądz elektroniczny i zamiana pieniądza tradycyjnego na jego elektroniczny surogat. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...