powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2005

Wydanie 13-2005, 28 marca 2005
13-2005 Computerworld nr 13-2005
Wiadomości

Myśleć jak człowiek Zachodu

Z Pawłem Przewięźlikowskim, wiceprezesem ComArch SA, rozmawia Dorota Konowrocka Czytaj więcej »

Nowy urząd, stare problemy

Ludwik Dorn, przewodniczący Klubu Parlamentarnego PiS ogłosił, że PiS chce ustanowić Urząd ds. Infrastruktury Informacyjnej Państwa. Jego zadania wyłuszczył prof. Józef Oleński z Uniwersytetu Warszawskiego, główny ekspert Grupy Roboczej PiS ds. Społeczeństwa Informacyjnego. Zdaniem Józefa Oleńskiego, należy uczynić z rejestru PESEL system referencyjny dla pozostałych systemów... Czytaj więcej »

Walka o pozycję lidera rynku ERP

Firmy SAP i Oracle - których kierownictwo zapowiedziało silniejszą wzajemną konkurencję, po przejęciu przez Oracle firmy PeopleSoft - starły się w walce o przejęcie kontroli nad amerykańskim dostawcą oprogramowania dla sieci handlowych i firm dystrybucyjnych - Retek. Z jego rozwiązań korzystają m.in. WalMart, Gap i Tesco. Ostatecznie zwycięską ofertę złożył Oracle. Koszt całej... Czytaj więcej »

My i oni według EITO

Tegoroczny raport European Information Technology Observatory nadal utrzymuje geopolityczny podział Europy na Zachodnią i Środkowo-Wschodnią, pomniejszając znaczenie wstąpienia do UE 10 nowych krajów. Czytaj więcej »

Polaków mało

Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji dokonała podsumowania tegorocznej edycji targów i obecności polskiej reprezentacji. Patrząc na listę firm, nie można oprzeć się wrażeniu, że ekspozycja zbiorcza cieszy się coraz mniejszym zainteresowaniem. Liczba polskich wystawców pozostaje jednak na praktycznie niezmienionym poziomie, co oznacza, że samodzielnie organizują swoje wyjazdy do... Czytaj więcej »

Wi-Fi w McDonald's

Polska Telefonia Cyfrowa (Era) będzie dostawcą usług sieci WLAN dla restauracji McDonald's. Z bezprzewodowego dostępu do Internetu docelowo będzie można korzystać we wszystkich placówkach sieci McDonald's w Polsce. Do firmy tej należy obecnie ok. 200 restauracji. W kwietniu br. bezprzewodowy dostęp do Internetu pojawi się w pierwszych dziesięciu barach McDonald's, a do końca roku... Czytaj więcej »

Ross Systems w Polsce

Oddział w Polsce utworzył Ross Systems - producent systemu klasy ERP iRenesans. Jego szefem został Marek Rodowski, który odpowiada również za całą Europę Środkowo-Wschodnią. Czytaj więcej »

ComputerLand partnerem i-flex

Warszawska firma ma wdrażać m.in. system transakcyjny Flexcube w instytucjach finansowych w 16 krajach, w tym: w Polsce, Rosji, państwach bałtyckich i na Ukrainie. Czytaj więcej »

Ryzykowne wyróżnienie

PKO BP został wyróżniony w konkursie Gazety Bankowej na najlepszy projekt informatyczny. Czytaj więcej »

Kontrakty, wdrożenia

Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy MacroSoft przyjęło uchwałę o emisji 170 tys. akcji, która ma przynieść firmie ok. 5 mln zł... Czytaj więcej »

Wyniki w 2004 roku

Tech Data Polska osiągnęła w 2004 r. przychody 1,07 mld zł (wzrost o 16,4%)... Czytaj więcej »

Efektywna telekomunikacja

Computerworld organizuje konferencję "Więcej za mniej" poświęconą optymalizacji kosztów oraz efektywnemu wykorzystaniu usług i rozwiązań telekomunikacyjnych. Jej celem jest przekazanie wiedzy o aktualnej ofercie operatorów i dostawców rozwiązań telekomunikacyjnych, jak również wskazanie możliwości podejmowania działań zmierzających do skuteczniejszego wykorzystania tych usług... Czytaj więcej »

Technologie

Głos z przyszłości

Od komunikacji głosowej opartej na protokole IP nie ma odwrotu. Można się jedynie zastanawiać, jak ją wdrożyć, by odnieść możliwie największe korzyści. Czytaj więcej »

Głos na fali

Usługi VoIP są znacznie lepsze od tradycyjnych usług telefonicznych - przekonuje Niklas Zennström, dyrektor wykonawczy Skype Technologies. Firma zdobyła miliony klientów, nie wydając ani centa na promocję. Czytaj więcej »

Biuro pod gwiazdami

Premiera pakietu StarOffice 8, który na razie dostępny jest w wersji beta, i powiązanego z nim darmowego OpenOffice 2.0 może, po raz pierwszy, naruszyć monopol Microsoftu. Czytaj więcej »

Prywatny klejnot

Sun Microsystems wprowadza zmiany w licencjonowaniu technologii Java. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Zaufanie poza kontrolą

Techniki informacyjne dają pracodawcom nowe, szerokie możliwości kontroli pracowników. Badania naukowe pokazują jednak, że zbytnia kontrola prowadzi do zniszczenia kapitału społecznego niezbędnego do dzielenia się wiedzą. To z kolei obniża innowacyjność i kreatywność pracowników, tym samym zmniejszając konkurencyjność firmy. Czytaj więcej »

Chwila relaksu i kontaktu

Możliwość wykorzystywania Internetu i komputera w firmie do celów pozazawodowych może paradoksalnie zwiększyć wydajność pracowników. Czytaj więcej »

Konteksty

Twórczość i bogactwo

Na naszych oczach rodzi się społeczeństwo hiperkomunikacyjne, które jest efektem pomnożenia twórczości przez szybkość komunikacji, masowość i potęgowy rozkład relacji społecznych. Czytaj więcej »

Znaczek pod lupą

Walka ze spamem może przyspieszyć odejście od dotychczasowego paradygmatu samoregulacji Internetu. Coraz większego znaczenia nabiera tutaj idea elektronicznego znaczka pocztowego. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo

Problem zidentyfikowany

Elektroniczne dowody tożsamości wydają się potencjalnie użyteczne, ale też mogą nam przysporzyć bardzo wiele kłopotów. Zanim wejdą do użytku, trzeba dołożyć starań, by nie odziedziczyły znanych dziś problemów, ale czy to możliwe? Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Wsiowi

Lubię pisać w pociągach. Rzekłbym też, że jeżeli w ogóle podoba mi się w czytaniu coś, co sam wcześniej napisałem, to z pewnością powstało to w pociągu. Nawet jeżeli jest tłok, ścisk i zgiełk, nawet gdy sąsiad zagląda przez ramię, w pociągu pisze się inaczej, lepiej, w pociągu to jest to. Czytaj więcej »

Dłużej, bo dokładniej

Śmiałem się nieraz z obwieszczeń w rodzaju "Uwaga! Z powodu wprowadzenia komputeryzacji wydłuży się czas obsługi klientów. Za powstałe utrudnienia przepraszamy", uważając je za kpiny w żywe oczy. Przestałem się naśmiewać, gdy sam zostałem ofiarą takiego systemu. Czytaj więcej »

Znowu wzorek, wzroków worek

Wygląda na to, że mam obsesję. Podobno każdy normalny człowiek ma do tego prawo, ale w moim przypadku to prawo zamieniło się, jak zapewne pamiętają Państwo, w "Trzecie Prawo Kuby", por. felieton o takim tytule sprzed kilku tygodni http://www.apple.com.pl/kuba/archiwum/456.html . Po... Czytaj więcej »

Iniemamocni są wśród nas!

Mój dobry znajomy, niejaki Krzych, pracuje jako tzw. niezależny konsultant IT. Znamy się jak łyse konie, bo razem zbudowaliśmy niejedno rozwiązanie informatyczne i spędziliśmy niejedną nieprzespaną noc na usuwaniu problemów, które pojawiły się nie wiadomo skąd i nie wiadomo dlaczego. Próżno szukać jego strony w Internecie, nie sposób znaleźć jego złotych myśli w prasie... Czytaj więcej »

Raport Computerworld

Klucz do produktywności

O produktywności mówią wszyscy - ekonomiści, socjologowie, politycy. Również przedstawiciele firm informatycznych, którzy usiłują przekonać przedsiębiorców, że znają klucz do podniesienia wydajności polskiego pracownika. Czytaj więcej »

Technologia trafiła pod strzechy

Najbardziej znaczącą zmianą na rynku sprzętu jest obecnie ewolucja technologii procesorów w kierunku przetwarzania 64-bitowego i systemów wielordzeniowych. Czytaj więcej »

Laser konkuruje z atramentem

Spadek cen drukarek laserowych spowodował zahamowanie wzrostu popytu na urządzenia atramentowe przeznaczone do użytku biurowego. Czytaj więcej »

W gąszczu standardów

Liczba standardów bezprzewodowych sieci IEEE 802.11 jest tak duża, że coraz trudniej wyliczyć je nawet osobom śledzącym rozwój technologii radiowych. Czytaj więcej »

Szyte na miarę MSP

Problemy związane z zabezpieczaniem systemów IT już dawno przestały być zmartwieniem wyłącznie największych firm. Małe i średnie przedsiębiorstwa mogą wybierać wśród rozwiązań dopasowanych do ich możliwości i potrzeb. Czytaj więcej »

Dane tanio przechowam

Przechowywanie i zabezpieczanie danych przestało być dla małych i średnich firm wyzwaniem. Oferta tego typu rozwiązań dla rynku MSP jest naprawdę spora. Czytaj więcej »

Wybrać i wydać z głową

Na polskim rynku dostępnych jest łącznie kilkaset aplikacji wspomagających pracę w małej i średniej firmie, zarówno producentów polskich, jak i zagranicznych. To specyficzny rynek, na którym zbytniej popularności nie uzyskują nowinki, takie jak sprzedaż aplikacji w modelu ASP czy rozwiązania typu CRM. Wiele firm jest nadal na etapie wdrażania podstawowych systemów obsługujących... Czytaj więcej »

Perspektywy dla szkoleń w MSP

Firmy szkoleniowe z rosnącym zainteresowaniem spoglądają na rynek małych i średnich przedsiębiorstw. Sektor edukacyjny - dzięki środkom z Europejskiego Funduszu Społecznego - czeka w najbliższych latach burzliwy rozwój. Czytaj więcej »

Legalny czy pirat?

Ponad połowa właścicieli średnich firm w Polsce nigdy nie sprawdzała legalności zainstalowanego oprogramowania. Czytaj więcej »

Więcej minut za mniej

Małe i średnie firmy powinny zainwestować nieco pracy i wysiłku w to, aby efektywniej wydatkować środki na usługi i rozwiązania telekomunikacyjne. Czytaj więcej »

Temat tygodnia

Od informacji do decyzji, od decyzji do sukcesu

Informacja to towar i produkt, jak każdy inny, o tym wiedzą wszyscy. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę z konsekwencji tego faktu. Do takich wniosków doszli prelegenci na zorganizowanej przez naszą redakcję konferencji "Od informacji do decyzji". Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...