powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2005

Wydanie 12-2005, 21 marca 2005
12-2005 Computerworld nr 12-2005
Technologie - w skrócie

Aruba otwiera WLAN

Aruba Wireless Networks postanowiła udostępnić zainteresowanym firmom kod źródłowy oprogramowania swoich stacji bazowych WLAN. Czytaj więcej »

Wideo bez problemów

Niewielka niemiecka firma Netviewer przedstawiła na targach CeBit system wideokonferencyjny One2meet. W przeciwieństwie do produktów oferowanych przez Microsoft, WebEx i innych aplikacja kliencka zajmuje jedynie 300 KB i nie dokonuje żadnych zmian w rejestrach bądź konfiguracji systemu Windows, co w zastosowaniach korporacyjnych jest bardzo ważne. Czytaj więcej »

RSS ujarzmiony

Amerykańska firma KnowNow oferuje serwerowe oprogramowanie kontrolujące ruch generowany przez subskrybowane przez użytkowników serwisy RSS. Czytaj więcej »

Mozilla 1.7 do lamusa

W świetle rosnącej popularności przeglądarki Firefox, a także zgodnie z dawno poczynionymi zapowiedziami, Mozilla Foundation zaprzestała rozwijać pakiet Mozilla Suite 1.7. Czytaj więcej »

Wiadomości

Kruszenie kopii

Przeciwnicy patentowania oprogramowania wieszczą rychły upadek małych i średnich firm IT w Europie. W świetle faktów obawy te wydają się jednak nieco przesadzone. Czytaj więcej »

Oświatowa rewolucja

W ostatnich dniach marca br. placówki oświatowe powinny przesłać pierwsze sprawozdania w ramach Systemu Informacji Oświatowej. Czytaj więcej »

Dojrzała decyzja

Z Markiem Kobiałką, prezesem spółki Matrix.pl, rozmawia Antoni Bielewicz. Czytaj więcej »

Zdobyty przyczółek

Z Paulem Walkerem, prezesem Sage Group, rozmawia Antoni Bielewicz. Czytaj więcej »

Perełki dla Windows

Product Based Planner warszawskiej firmy P2ware został uznany za najlepszą aplikację działającą na platformie Windows XP i Aplikację Roku 2005 w konkursie Microsoftu. Jego patronem był Computerworld. Jury konkursu - w którego skład wchodzili dr Tomasz Cieplak z Politechniki Lubelskiej; Tomasz Kopacz, niezależny konsultant i nasz autor, oraz Janusz Krzyczkowski z polskiego oddziału... Czytaj więcej »

Sprostowanie

W numerze CW 11/2005 na stronie 23 błędnie podaliśmy ceny oprogramowania SQL Server 2005. Czytaj więcej »

Technologie

W dzień targowy

Choć w większości relacji z CeBIT 2005 dominują gadżety - telefony komórkowe i przenośne odtwarzacze muzyki - na targach prezentowano także rozwiązania dla przedsiębiorstw. Prawdziwych premier nie było jednak wiele. Czytaj więcej »

Grupowa roszada

IBM musi przekonać klientów o słuszności architektury rozwiązań do pracy grupowej zwanej IBM Workplace. Tymczasem Microsoft przejmuje Groove Networks, zyskując narzędzia podobne do tych znanych z Lotus Notes. Czytaj więcej »

Netscape kontratakuje

Najnowsza wersja przeglądarki Netscape Navigator 8 zapowiada bardzo istotne zmiany w korzystaniu z usług WWW. Czytaj więcej »

Informix na raty

IBM zapłaci 1,1 mld USD za Ascential Software, producenta oprogramowania do integracji danych. Czytaj więcej »

Od projektu do procesu

W nowych wersjach narzędzi Autodesk skupił się na obiegu pracy, zarządzaniu projektami i integracją z systemami ERP. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Obywatel wszechwiedzący

Umożliwienie obywatelom orientacji w gąszczu przepisów prawa i, jakże często sprzecznych, ich interpretacji, to dla administracji XXI w. znacznie ważniejsze i trudniejsze wyzwanie niż udostępnienie usług publicznych w Internecie. Pomocne w tym względzie mogą okazać się rozwiązania z zakresu zarządzania wiedzą. Czytaj więcej »

Fiszki w urzędzie

Z dr. Tadeuszem Wojewódzkim, dyrektorem Ośrodka Informatyki Terenowego Banku Danych w Gdańsku, rozmawia Andrzej Gontarz. Czytaj więcej »

Konteksty

PL Plus - Minus

Rozważając plany modernizacji i rozwoju Polski, warto dokonać tego z szerszej, globalnej perspektywy. Czytaj więcej »

Motywować do wysiłku

Z księdzem Sławomirem Kokorzyckim, proboszczem Parafii Rzymsko-Katolickiej pod wezwaniem św. Stanisława Kostki oraz założycielem i kierownikiem Ośrodka Wspierania Rodziny Caritas pod wezwaniem św. Jana Jerozolimskiego w Korytowie k. Choszczna w województwie zachodniopomorskim, rozmawia Andrzej Gontarz. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo

Dane dobrze wymieszane

Do częstego bądź ciągłego przesyłania danych przez sieci publiczne w sposób bezpieczny trzeba posłużyć się rozwiązaniami tunelującymi: IPsec lub SSL. Gdy dane przesyłane są sporadycznie, np. pocztą elektroniczną, można wykorzystać dedykowane programy szyfrujące - takie jak VMPC Data Security autorstwa Bartosza Żółtaka. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Cztery generacje IoIP

Moje miasto jest dosłownie wytapetowane billboardami z reklamą portalu www.single.pl. Nie dziwi mnie to nic a nic, bo z przerażeniem obserwuję wokół siebie liczbę ciekawych, wartościowych i naprawdę miłych osób płci obojga, które z jakichś przyczyn pozostają samotne. Czytaj więcej »

Rosną sobie komputery

Pamiętam jak w domu, na sporej, trójczęściowej szafie bibliotecznej stało radio. Była to duma Ojca, poniemiecki aparat wielolampowy z okiem magicznym, czyli nie byle co. Poza dobrym tonem ważną jego zaletą był pełen zakres fal krótkich. Ojciec, całe życie związany z rolnictwem, był z tego powodu zapraszany na uroczystości dożynkowe w różnych wsiach, skąd przywoził misternej... Czytaj więcej »

Poradnika ciąg dalszy

Kiedy jakiś czas temu napisałem felieton Poradnik zboczeńca, patrz http://www.apple.com.pl/kuba/archiwum/436.html , myślałem tylko o Państwa uciesze. Jak to ostatnio w Polsce bywa, rzeczywistość okazała się znacznie bardziej ciekawa niż (chora) wyobraźnia felietonisty. Zaraz po... Czytaj więcej »

Niezatarte ślady

Co można powiedzieć o użytkowniku komputera personalnego, jeśli nie zna się go osobiście? Dostatecznie wiele, pod warunkiem, że przeanalizuje się zasoby komputera, na którym pracuje. Miejsc przechowywania różnorakich informacji jest wiele, a nie zawsze są one jawnie pokazywane i w prosty sposób usuwalne. Czytaj więcej »

Temat tygodnia

Koncert na cztery ręce

Widoczne ożywienie w branży ITC przekłada się na całkowitą bezradność użytkowników, którzy nadal nie wiedzą, po co im komórka z perfekcyjnym aparatem cyfrowym albo kilkugigabajtowa pamięć typu flash. Ludzka wyobraźnia nie nadąża za możliwościami techniki. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...