powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1991

Wydanie 12-1991, 1 lipca 1991
12-1991 Computerworld nr 12-1991
Cywilizacja i... My

Brak funduszy na badania

Artykuł został napisany specjalnie dla pisma „ Computerworld" (USA) przez Leona Ledermana, prezesa Amerykańskiego Towarzystwa Popierania Nauki (American Association for the Advance-ment of Science), profesora fizyki w Unwersity of Chicago i doradcę do spraw naukowych gubernatora stanu Illinois, laureata Nagrody Nobla z roku 1988. Tekst pokazuje -w skali Stanów Zjednoczonych — problemy, z... Czytaj więcej »

Koniec zmory pisarzy Tory

Tora A święta księga Żydów, a właściwie pięć Ksiąg Mojżeszowych (Genesis, Exodus, Leviticus, Numeri, Deuteronomium), dopiero od V wieku przed naszą erą stanowi jednolitą całość. Czytaj więcej »

Kłopoty NASA

Drugie co do wielkości obserwatorium NASA zaczęło swój program badania wszechświata -przyglądanie się krótkim intensywnym wybuchom energii w celu określenia obiektów i procesów, z których rozwinął się wszechświat. Czytaj więcej »

dtp

Przyszłość komputerowego składu tekstów

Dokonywanie świadomych zakupów dzisiaj należy przynajmniej w części uzależniać od tego, co przyniesie przyszłość. Poprosiliśmy 26 ekspertów - wydawców stosujących na co dzień technikę komputerową, czołowych producentów i analityków z przemysłu - o prognozy na temat najbardziej znaczących i pasjonujących produktów w roku 1991 i później. Czytaj więcej »

Interesy i ludzie

Programy dla każdego

Z Edmundem Stępniem, prezesem zarządu Spółdzielni Pracy Informatyków „InfoService", rozmawia Krzysztof Matey.

• JnfoService" jest dzisiaj firmą znaną Polski edytor tekstu TAG -produkt JnfoServisu" - jest używany przez tysiące osób. Proszę powiedzieć, jakie były początki. Czytaj więcej »

Na tym można zyskać

Program za grosik

Przedstawiamy kolejne programy shareware rozpowszechniane przez firmę TTC. Przypominamy, że czytelnicy „Computerworld" mogą otrzymywać wysyłkowo kopie opisywanych programów ze specjalną zniżką, która wynosi 6000 zł, na podstawie załączonego kuponu. Szczegóły omówiliśmy w poprzednich numerach naszego pisma (5,6/91). Czytaj więcej »

Szczęśliwa 13

13 czerwca, pod hasłem „Szczęśliwa 13", w warszawskim hotelu Marriott odbyła się promocja oprogramowania firm: Microsoft, Ashton Tate i Peter Norton Computing. Organizatorem była firma MSP - dystrybutor oprogramowania tych firm. Czytaj więcej »

Gotówkę oszczędza się w pamięciach podręcznych

Równolegle do powodzi informacji wzrastają koszty podsystemów pamięci podręcznych. W przeciętnym przedsiębiorstwie mającym instalacje komputerowe o większym zasięgu odpowiednie nakłady na nie wzrastają o 25% rocznie i wcale nie przynoszą zadowalających rozwiązań. Czytaj więcej »

Oprogramowanie

Okno na komputerowy świat

Microsoft Windows to nie kolejna „nakładka", to nowy styl pracy użytkowników komputerów osobistych. To nowy standard, do którego coraz więcej firm softwareowych dostosowuje swoje produkty. To ułatwienie, które zmienia sposób korzystania z komputera, zwiększa jego wydajność i skuteczność. Pozwala wywoływać kilka aplikacji na raz i wymieniać między nimi informację. Wedle słów... Czytaj więcej »

Prawo

Amnestia dla piratów?!

Amnestię dla posiadaczy i użytkowników nielegalnych kopii programów komputerowych zaproponowała ostatnio Rada Legislacyjna. Czytaj więcej »

Interpelacja poselska do Prezesa Rady ministrów

Brak ochrony prawnej oprogramowania komputerowego w Polsce powoduje szereg szkodliwych skutków. Masowym zjawiskiem w Polsce jest nielegalne kopiowanie, rozpowszechnianie i korzystanie z nie autoryzowanych kopii programów; mamy do czynienia z komercyjną eksploatacją nieuczciwie uzyskanego oprogramowania przez poważne instytucje czy przedsiębiorstwa państwowe. Czytaj więcej »

Chory pomysł

Po zapoznaniu się z fragmentami propozycji Rady Legislacyjnej, zawartymi w tekście „Amnestia dla piratów", dotyczących ochrony prawnej programów komputerowych nie wiedziałem, co mam robić- śmiać się czy płakać. Czytaj więcej »

Sprzęt

CD-ROM - standardy

Trochę historii. Nie każdy wie, że CD-ROM pochodzi od CD-Au-dio. Ten 4,75-calowy „krążek" używany do odtwarzania muzyki jest bezpośrednim „przodkiem" dyskowych pamięci CD-ROM. Czytaj więcej »

Targi

Komputery w Poznaniu

Ponad 4300 wystawców z 37 krajów prezentujących wyroby ze wszystkich dziedzin gospodarczych - to najkrótsza ocena 63. Czytaj więcej »

Telekomunikacja

Po światłowodach

Orędzie Czytaj więcej »

Stolica czeka na telefony

Warszawa, stolica państwa i centrum administracyjne, gospodarcze i kulturalne, jest ośrodkiem zainteresowania całego kraju i zagranicy. Toteż stan telekomunikacji w tym mieście jest czynnikiem kształcącym opinię o łączności w Polsce. Czytaj więcej »

W naszych rękach

MiniSys 286

W poprzednich numerach prezentowałem w tej rubryce komputery z modnej obecnie serii notebook. Dziś czas na komputer stacjonarny. Jest nim MiniSys 286 produkcji tajwańskiej. Muszyna oferowana jest na rynku polskim przez LOgIKA Sp. ¦ z o.o. z Warszawy. Czytaj więcej »

Wieści

ICL kupuje firmę Nokia Data

International Computers Ltd. (ICL), brytyjska firma • produkująca komputery, w której 80% udziałów ma japoński koncern Fujitsu, potwierdziła zamiar kupienia fińskiej firmy Nokia Data. Czytaj więcej »

Szkolenie to promocja

Ze Zbigniewem Zdanowiczem przedstawicielem Santa Cruz Operation (SCO) rozmawia Krzysztof Matey. Czytaj więcej »

Stanford Graphics

Stanford Graphics jest programem graficznym pracującym w środowisku Windows, opracowanym przez firmę 3-D Visions Inc. W obsłudze i działaniu podobny jest do Harvard Graphics. Czytaj więcej »

Best-Sellers

W jednym z poprzednich numerów zamieściliśmy listę najlepiej sprzedających się programów do komputerów typu IBM PC w Niemczech. Czytaj więcej »

Rozkładany laptop

Tajwańska firma Chain Plus Information oferuje laptop, który można rozłożyć do pracy na trzy części: klawiaturę, ekran LCD i jednostkę centralną. Czytaj więcej »

AST Bravo

Firma AST Research Inc. zaprezentowała trzy nowe modele komputerów biurkowych - AST Model 3V, 43V i 43B oparte o procesory 286/16 MHz lub 386SX/20 MHz. Czytaj więcej »

Najlepsza 500

Amerykański dwutygodnik FORTUNE opublikował słynną coroczną listę 500 największych przedsiębiorstw przemysłowych USA za rok 1990. Czytaj więcej »

WS-12V

WS-12V to stacja robocza produkowana przez firmę Glamour Pacific z Tajwanu. Czytaj więcej »

Data Discman

Data Discman to niewielki komputer firmy Sony sprzedawany tylko w Japonii. Czytaj więcej »

Norton Utilities 6.0

Symantec Corp. po zapowiedzi wprowadzenia na rynek MS-DOS 5.0 zaczął również przygotowywać nowe wersje swoich programów. Czytaj więcej »

Laptop wręczony

W dniu 19 czerwca 1991 roku w siedzibie redakcji Computerworld PL uroczyście wręczono Kazimierzowi Iwańskiemu komputer typu laptop ufundowany przez IDG Poland SA dla jednego z prenumeratorów naszego pisma. Czytaj więcej »

Pierwszy laptop z 486

Dauphin Technology Inc. jest niewielką firmą amerykańską specjalizującą się w produkcji laptopów. Czytaj więcej »

Framework IV

Ashton Tate skierowało do sprzedaży nową wersję popularnego pakietu zintegrowanego, jest to Framework IV. Czytaj więcej »

Worksiation Mobiusa

Amerykańska firma Mo-bius produkująca unixowe stacje robocze rozszerzyła swoją ofertę o nowe modele. Czytaj więcej »

Adresówka

AddressWriter to specjalna drukarka firmy CoStar o nowoczesnej linii wzorniczej przeznaczona do adresowania kopert o różnej wielkości. Czytaj więcej »

Notebook Commodore

Do producentów notebooków dołączył również Commodore wypuszczając na rynek model C286LT. Czytaj więcej »

PC Tools do Windows

Na rynku programów komputerowych ukazała się kolejna wersja programu narzędziowego, popularnego na całym świecie, PC Tools 7.0. Czytaj więcej »

Atramentówka

Commodore ma w swojej ofercie niewielką drukarkę atramentową - MPS1270 Ink Jet Printer. Czytaj więcej »

Animacja

Program Animation Works 1.0 firmy Gold Disk jest programem do wykonywania animacji na komputerach Macintosh. Czytaj więcej »

SCOFonim'91

Znana firma programistyczna Santa Cruz Operation organizuje międzynarodową konferencję na temat swoich produktów i ich wykorzystania, strategii firmy wynikającej z przyjętego programu Advanced Computing Environment i rozwoju UNIX-a oraz XENIX-a. Czytaj więcej »

Supergen UNISYS

Na początku czerwca br. UNISYS zaprezentował dwa nowe serwery stacji roboczych pracujących pod kontrolą systemu CTOS. Pierwszy - Supergen 2000, jest skonstruowany w oparciu o procesor 386SX taktowany częstotliwością 20 MHz, ma od 2 do 8 MB pamięci RAM i interfejs współpracy z siecią. Czytaj więcej »

Mobile Rack

Mobile Rack to wymienna kaseta do dysków twardych, umożliwiająca ich swobodne przenoszenie pomiędzy komputerami wyposażonymi w system Mobile Rack. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...