powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2005

Wydanie 11-2005, 14 marca 2005
11-2005 Computerworld nr 11-2005
Wiadomości

Informatyzacja do kosza

Już dawno trzeba było usunąć pojęcie "informatyzacja" ze słownika języka polskiego. Czytaj więcej »

Polskie atuty nie będą wieczne

Z Dickiem Maierem, wiceprezesem ds. operacyjnych i Januszem Lorencem, dyrektorem zarządzającym w amerykańskiej firmie konsultingowej Metrosoft, rozmawia Antoni Bielewicz. Czytaj więcej »

Dwie fazy Green

Prowadzony przez Microsoft projekt Green - mający na celu stworzenie uniwersalnego, łatwego w modyfikacji i taniego we wdrożeniu systemu ERP - będzie realizowany w dwóch odrębnych etapach. Zgodnie z oryginalnymi planami już w 2006 r. Green miał zastąpić w ofercie Microsoft trzy różne aplikacje biznesowe oferowane obecnie - Great Plains, Navision i Axapta. Czytaj więcej »

Oracle liderem

Światowy rynek systemów do zarządzania relacyjnymi bazami danych wzrósł o 11,6% do prawie 15 mld USD - podaje IDC. Czytaj więcej »

Przenoszenie numerów

Decyzją prezesa Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty operatorzy sieci komórkowych dostali czas do 10 października br. na wprowadzenie technicznych rozwiązań umożliwiających klientom zachowanie numeru przy zmianie operatora (pisaliśmy o tym już w Computerworld 10/2005). Czytaj więcej »

Kontrakty, wdrożenia

Ster-Projekt sprzedał wszystkie posiadane akcje firmy Telmax; wartość transakcji jest szacowana na ponad 12,5 mln zł... Czytaj więcej »

Process4E sprzedany

Update Software - austriacki producent pakietu CRM marketing.manager 6.0 - został nowym właścicielem Process4E, spółki konsultingowej specjalizującej się w projektach związanych właśnie z systemami wspomagania relacji z klientami. Swoje udziały sprzedał zarówno Uli Kottmann, współzałożyciel i prezes spółki, jak i fundusz MCI Management, właściciel 66% akcji warszawskiej... Czytaj więcej »

Prokom na zakupach

W ramach porządkowania grupy i kolejnej z serii inwestycji w spółki informatyczne w Polsce, Prokom Software odkupił od Telekomunikacji Polskiej ponad 2,5 mln akcji Incenti. Wartość transakcji wyniosła 13 mln zł. Nabyte akcje stanowią 51% kapitału zakładowego. Po transakcji Prokom posiada 100% akcji Incenti o nominalnej wartości 50 mln zł. Czytaj więcej »

Koma zapowiada przejęcia

Przychody Grupy Koma w roku 2004 wzrosły aż o 74% do 142,5 mln zł, z tego prawie 109 mln zł wypracowała katowicka Koma, największy podmiot w tej grupie (drugim pod względem wielkości jest Koma Nord). Czytaj więcej »

URTiP: przetarg na szerokie pasmo

Urząd Regulacji Telekomunikacji i Poczty rozpoczął postępowanie konsultacyjne dotyczące warunków drugiego przetargu na zagospodarowanie częstotliwości radiowych 3,6-3,8 GHz. Dostawcy będą mogli wykorzystać je do uruchomienia szerokopasmowego radiowego dostępu do Internetu. Czytaj więcej »

Wyniki w 2004 roku

Zysk skonsolidowany Grupy Prokom Software po czterech kwartałach ubiegłego roku wyniósł 27,4 mln zł (107 mln zł rok wcześniej); w tym czasie skonsolidowane przychody gdyńskiej firmy wyniosły 1,58 mld zł (1,45 mld zł)... Czytaj więcej »

Biurowa sprawiedliwość

Pracownicy Departamentu Sprawiedliwości USA (DOJ) nie będą korzystać z edytora tekstu Word ani arkusza kalkulacyjnego Excel, wchodzących w skład pakietu biurowego Microsoft Office. Czytaj więcej »

Nowy sposób na Sprint

Business Consulting Center, poznańska firma wdrażająca system SAP, powołała do życia spółkę-córkę - 7milowy, która ma się zająć wdrożeniami okrojonej, prekonfigurowanej wersji systemu pod nazwą SAP Sprint. System ten obecny jest w ofercie BCC od 2000 r. i doczekał się do tej pory kilkunastu wdrożeń, m.in. w Elite Cafe, Mokate i Orkla Press. Czytaj więcej »

Zmiany kadrowe

REGINA KOENIG została dyrektorem polskiego biura firmy Mercury Interactive. Będzie ona odpowiedzialna za rozwijanie sprzedaży rozwiązań optymalizacji technologii biznesowych (BTO) na polskim rynku, współpracę z partnerami i pomoc klientom we wdrażaniu strategii BTO. Regina Koenig pracowała wcześniej w firmach SAP i HP. Czytaj więcej »

Dyrektywa do drugiego czytania

Jak podaje PAP, Rada Unii Europejskiej zatwierdziła projekt unijnej dyrektywy o opatentowaniu wynalazków realizowanych komputerowo, który tym samym trafi teraz do drugiego czytania w Parlamencie Europejskim. Według agencji, europarlamentarzyści zdają sobie sprawę, że w drugim czytaniu będzie im trudniej przeprowadzić zmiany. Potrzebna jest bowiem do tego kwalifikowana większość... Czytaj więcej »

Technologie

Powiększanie rynku

Rozmowa z Jonathanem Schwartzem, prezesem i dyrektorem zarządzającym Sun Microsystems. Czytaj więcej »

Platformy według Intela

Wirtualizacja, zdalne zarządzanie, większa wydajność operacji I/O oraz wielordzeniowe architektury mikroprocesorów - to główne tematy wiosennej konferencji Intel Developer Forum. Czytaj więcej »

Narzędziowe zaćmienie

Środowisko narzędziowe Eclipse rośnie w siłę i pretenduje do roli podstawowej alternatywy dla narzędzi Microsoftu. Czytaj więcej »

Drożej, ale taniej

SQL Server 2005 trafi na rynek za kilka miesięcy. Nominalnie będzie nieco droższy od poprzednika. Czytaj więcej »

Procesor poza serwerem

Moc obliczeniowa, tak jak pamięci masowe i sieci, wkrótce stanie się usługą zewnętrzną wobec serwerów. Architektura zaproponowana przez Azul Systems zyskała już aplauz wielkich graczy rynku IT. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Trendy w nauczaniu

Nie sprawdziły się przewidywania, że e-learning wyeliminuje z korporacji tradycyjne metody szkoleń. Czytaj więcej »

Konteksty

Nasze lęki i nadzieje

Z profesorem Janem Jerschiną, kierownikiem Zakładu Stosowanych Badań Społecznych w Instytucie Spraw Publicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz dyrektorem firmy CEM Instytut Badań Rynku i Opinii Publicznej, rozmawia Andrzej Gontarz. Czytaj więcej »

Twórczość i zaufanie

Z profesor Krystyną Skarżyńską, kierownikiem Pracowni Psychologii Politycznej w Instytucie Psychologii Polskiej Akademii Nauk oraz kierownikiem Katedry Psychologii Społecznej w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej, rozmawia Andrzej Gontarz. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo

Doświadczenie nie wyobraźnia

Plany ciągłości działania firm powinni przygotowywać ludzie z doświadczeniem w sytuacjach kryzysowych, a nie ci, którym wypada to zrobić z racji stanowiska. Ludzka wyobraźnia ma swoje granice. Czytaj więcej »

Króliczek wciąż ucieka

Nowe zagrożenia coraz szybciej znajdują odzwierciedlenie w najnowszych wersjach systemów zabezpieczeń. Pomimo wysiłków dostawców, klienci nie mają powodów, by czuć się bezpiecznie. Patrząc na inwencję włamywaczy, trudno uwierzyć, by obrona przed nimi miała nagle stać się bardziej skuteczna. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Chłop pandzie na pręcie

Mniej więcej rok temu napisałem felieton o grupie rockowej Polski Fiat http://www.apple.com.pl/kuba/archiwum/433.html . W międzyczasie zdążyłem zaprzyjaźnić się z założycielami grupy. Słucham z przyjemnością ich nowych utworów, choć dalej dla mego starczego ucha brzmią one jak... Czytaj więcej »

Nie tylko Polak potrafi

Filtry antyspamowe skłoniły spamerów do myślenia. To taka potrzeba chwili, aby mimo wszystko dotrzeć do odbiorcy. Jak się okazuje, nie tylko Polacy mają głowę nie od parady. Inne nacje także potrafią kombinować, jeśli tylko zajdzie tego potrzeba. Czytaj więcej »

Ciemna strona mocy

Wedle informacji, które czytałem, w Internecie są całe sieci komputerów, które mają zainstalowane oprogramowanie typu backdoor, pozwalające w każdej chwili hakerowi uruchomić dowolne oprogramowanie. Mogą być one użyte do ataku DDoS, wielkoskalowej wysyłki spamu, rozproszonego łamania haseł do serwisów, przechowywania plików dystrybuowanych w sieciach peer-to-peer albo innych... Czytaj więcej »

Cztery razy po dwa razy

Było dwa tygodnie temu o czarownicach, a dziś pójdziemy jeszcze dalej, aż do spotkania czarownic tych z mocodawcami. Nigdy jakoś nie byłem mocny w liczbach, czyli w matematyce. Nie zmieniły tego podyplomowe kursy z tej dziedziny, które jakimś cudem ukończyłem z wynikiem zupełnie nieadekwatnym do stanu wiedzy. Im dłużej żyję, tym mniej również rozumiem, jak mogłem kiedyś... Czytaj więcej »

Temat tygodnia

Przepis na państwo

U progu kampanii wyborczej wydawałoby się, że powinniśmy nawoływać polityków do zwiększania zainteresowania rozwojem społeczeństwa informacyjnego. Tymczasem politycy muszą sami się przekonać, że modernizacja państwa wymusza twórcze wykorzystanie narzędzi IT i że mają one istotny wpływ na działanie administracji. Czytaj więcej »

Listy

Listy do redakcji

Artykuł "Wydruki na hektary" - komentarz Telekomunikacji Polskiej Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...