powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2005

Wydanie 10-2005, 7 marca 2005
10-2005 Computerworld nr 10-2005
Wiadomości

Wierzyć w targi

Z Krzysztofem Ślatałą, dyrektorem targów Infosystem i głównym informatykiem Międzynarodowych Targów Poznańskich, rozmawia Przemysław Gamdzyk. Czytaj więcej »

Xerox Innovate 2005

Wystawa Xerox Innovate 05 to prezentacja oferty firmy dedykowana dla jej partnerów i użytkowników. Tego typu imprezy są coraz częściej organizowane przez dużych i znanych producentów, zastępując ich udział w targach. Czytaj więcej »

Wciąż w niezłej formie

Liczba wystawców na tegorocznych targach CeBIT 2005 zwiększy się nieznacznie (do 6115) w porównaniu z ubiegłym rokiem (6109), choć jednocześnie mniejsza ma być wynajmowana przez nich powierzchnia wystawowa (wyniesie ok. 306 tys. mkw., to 150 razy więcej niż powierzchnia Komputer Expo). Czytaj więcej »

Protest po obiedzie

Od pewnego czasu część mniejszych firm telekomunikacyjnych zorientowała się, czym grozi w praktyce realizacja art. 55 nowego Prawa telekomunikacyjnego. Chodzi o obowiązek prowadzenia pełnej księgowości - zakładającej m.in. audyt biegłego rewidenta - do której w typowym obrocie gospodarczym zobowiązane są firmy przekraczające przychód 800 tys. EUR rocznie (określa to Ustawa o... Czytaj więcej »

Zachować numer

Przenaszalność numerów telefonicznych, sprowadzająca się de facto do tego, że każdy z abonentów uzyskuje stały numer, niezależnie od tego, z usług którego operatora w danej chwili korzysta, jest wymogiem zawartym w regulacjach Unii Europejskiej. Celem wprowadzania tych regulacji, które mają obecnie zostać wprowadzone w Polsce, było dodatkowe pobudzenie konkurencji na rynku... Czytaj więcej »

ComArch pośrednikiem

Krakowski producent oprogramowania chce pomagać zachodnim firmom zainteresowanym ekspansją na rynki Europy Środkowo-Wschodniej. ComArch zaoferuje im doradztwo, outsourcing procesów biznesowych i usługi informatyczne. Oficjalne ogłoszenie nowej inicjatywy ma nastąpić w Hanowerze podczas zbliżających się targów CeBIT. Czytaj więcej »

Altkom - nowa odsłona

Modelowanie procesów biznesowych, Zarządzanie procesami biznesowymi w organizacji, Analiza danych gospodarczych, Zarządzanie usługami IT - to tylko kilka z ponad dwudziestu nowych kursów przygotowanych przez Altkom Akademię. Czytaj więcej »

Wyniki w 2004 roku

Grupa ComputerLand w roku 2004 miała 13,7 mln zł skonsolidowanego zysku netto (wobec 8,55 mln zł zysku rok wcześniej) przy obrotach na poziomie 740 mln zł (582 mln zł)... Czytaj więcej »

Technologie

Opowieści skrypty

Sztuka pisania skryptów nie wejdzie do katalogu rzemiosł dawnych - przynajmniej w najbliższej przyszłości. Skrypty idealnie wypełniają bowiem lukę między gotowymi narzędziami a ''normalnymi'' językami programowania. Czytaj więcej »

Więcej w pamięci

IBM i HP wprowadzają nowe urządzenia i oprogramowanie do zarządzania pamięciami masowymi. Czytaj więcej »

Tunel w budowie

Zdalny dostęp do firmowych systemów to nie ekstrawagancja, ale biznesowa konieczność. Zapewnić pracownikom zdalny dostęp to dziś jednak nie sztuka - prawdziwym wyzwaniem jest stworzenie rozwiązania wygodnego, a jednocześnie bezpiecznego Czytaj więcej »

Zarządzanie

System naczyń połączonych

Dotychczas franczyzę stosowano głównie w gastronomii - tak np. działa McDonald's oraz KFC. Za sprawą sieci AGRO.GPS.PL, wprowadzającej techniki precyzyjnego rolnictwa na polską wieś, w tym modelu sprawdza się również informatyka. Czytaj więcej »

Konteksty

Wyzwanie dla mobilnych

Czy Polska ma szansę stać się Krzemową Doliną technologii mobilnych? Twórcy Polskiej Platformy Technologii Mobilnych i Komunikacji Bezprzewodowej uważają, że polskie firmy teleinformatyczne mogą odegrać w tej dziedzinie wiodącą rolę. Czytaj więcej »

Użytek dla e-konsumentów

Komercyjny sukces dystrybucji materiałów w formie cyfrowej zależy w głównej mierze od możliwości ich zabezpieczenia przed osobami nieuprawnionymi. W szczególności dotyczy to prac chronionych prawem autorskim. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Najmodniejszy komputer

Było więc tydzień temu o czarownicach, modzie i gadżetach elektronicznych do noszenia na sobie, o ostrogach na bose stopy i nocnym stroju wielkiej gwiazdy filmu. Była jednocześnie obietnica zajęcia się - ale już bardziej serio - innymi aspektami elektroniki do noszenia. Czytaj więcej »

Szumy informacyjne

Zastanawiająca dla mnie staje się ta powszechna dominacja półprawdy. Gdzie by nie spojrzeć i o jakie istotne wydarzenia nie zahaczyć, wszędzie pojawiają się niedopowiedzenia, zniekształcające skutecznie obraz rzeczywistości i blokujące możliwość wyegzekwowania czegokolwiek. Prosta prawda coraz częściej usuwa się w cień, wypierana przez niby-prawdę. Czytaj więcej »

Dzisiaj głos ma tow. komputer

Po felietonie o Kalim ( http://www.apple.com.pl/kuba/archiwum/451.html ) napisał do mnie kilka listów Czytelnik. Stwierdził w nich, że powinienem zapoznać się z cytatami wypowiedzi zwolenników tzw. copyleft z ich strony: Czytaj więcej »

Totall recall - pamiętam doskonale

Seria wyłudzeń numerów kart kredytowych za pomocą mechanizmu zwanego phishing każe jeszcze raz postawić pytanie na temat bezpieczeństwa w Internecie. Na sieciowych forach dyskusyjnych można przeczytać z jednej strony utyskiwania na błędy w przeglądarkach internetowych, które ułatwiają oszustom zwodzenie użytkowników. Z drugiej strony - osoby obyte z technologią nie mogą się... Czytaj więcej »

Raport Computerworld

W bezprzewodowej sieci

Porównując deklaracje operatorów GSM z 2004 r. z obecnym stanem rozwoju sieci hot spotów, widać wyraźnie, że tego typu usługi rozwijają się w Polsce wolniej niż się spodziewano. Operatorzy nie tracą jednak optymizmu. Czytaj więcej »

Jeden aparat do wszystkiego

Rozwój technologii radiowego dostępu do sieci i rosnąca popularność telefonii IP przybliżają nas do realizacji wizji ''jednego telefonu''. Czytaj więcej »

Infekcja przez słuchawkę

Na razie ataki wirusów paraliżujących telefony komórkowe i palmtopy są sporadyczne. Niestety, popularyzacja telefonii 3G i pojawienie się nowych generacji aparatów z całą pewnością spowoduje wzrost zagrożeń. Czytaj więcej »

Przenośne Windows

Odkąd Microsoft uwierzył, że przeniesienie Windows na ogromny rynek urządzeń przenośnych może dać nieporównywalnie lepsze efekty niż w świecie komputerów, konsekwentnie buduje mobilną markę. Czytaj więcej »

Nowości w Windows CE 5.0

Windows CE to najnowsza wersja systemu czasu rzeczywistego opracowana przez Microsoft Czytaj więcej »

Wybór aplikacji

Aplikacji stworzonych z myślą o platformach mobilnych jest niezliczona ilość. Dziesiątki tysięcy programów można znaleźć w Internecie, w bibliotekach shareware i innych źródłach. Niestety, tylko nieliczne spełnią oczekiwania przedsiębiorców chcących usprawnić pracę działu sprzedaży czy podnieść efektywność pracowników działających w terenie. Z katalogu profesjonalnych... Czytaj więcej »

Szyk i wygoda

Niebawem inteligentne telefony (smartphones) całkiem zepchną na margines palmtopy i inne urządzenia zaliczane do kategorii PDA. Tak wieszczą wszystkie prognozy. Tyle że wciąż trudno o urządzenie, które by stanowiło idealne połączenie telefonu komórkowego z kieszonkowym komputerkiem. Dlatego w niektórych zastosowaniach samodzielne palmtopy nadal mają rację bytu. Prezentujemy... Czytaj więcej »

Temat tygodnia

Paragraf 404

Przez działy IT amerykańskich spółek giełdowych przechodzi burza. W oczekiwaniu na wszędobylskich audytorów porządkowane są procedury bezpieczeństwa, mechanizmy dostępu i kontroli zmian, systemy tworzenia kopii zapasowych. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki BYOD w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...