powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2005

Wydanie 09-2005, 28 lutego 2005
09-2005 Computerworld nr 09-2005
Wiadomości

Miejsce dla wszystkich

Z Hamidem Akhavanem, wiceprezesem ds. technologii w T-Mobile, rozmawia Przemysław Gamdzyk Czytaj więcej »

Dużo i w kolorze

Dział druku i przetwarzania obrazu to w tej chwili najbardziej dochodowa część HP. Szczególnie dobrze widać to w Polsce. Czytaj więcej »

Pod brytyjską batutą

Zakup pakietu Symfonia przez Sage Group to transakcja, która zadowala wszystkich. Zarząd Matrix.pl, bo za jednym zamachem sprzedał część firmy odpowiedzialną za obsługę sektora MSP i może skupić się na realizacji dużych projektów. Brytyjczyków z Sage Group, bo zyskali spory udział w rynku. Partnerów Matrix.pl, bo teraz stoi za nimi duża międzynarodowa firma. I konkurentów... Czytaj więcej »

Walutowy zjazd cenowy

Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że tanie euro i dolar pobudzą popyt na technologie informatyczne. Pozory mylą. Czytaj więcej »

Symbol Technologies: 85-proc. wzrost w Polsce

Polskie biuro Symbol Technologies chwali się 85-proc. wzrostem sprzedaży. Firma jest dostawcą m.in. komputerów przenośnych i systemów do bezprzewodowej komunikacji Wi-Fi. Czytaj więcej »

Wyniki w roku 2004

Xerox Polska - dzięki zwiększonej sprzedaży sprzętu, usług outsourcingowych i serwisowych - osiągnął 17-proc. wzrost przychodów, które wyniosły 128 mln zł... Czytaj więcej »

Miejsca pracy najszybciej przenoszone do Polski

Łączna wartość miejsc pracy w informatyce, wyeksportowanych z krajów zachodnich w ramach tzw. offshore outsourcingu, wyniosła w 2004 r. 51,6 mld USD - wynika z szacunków agencji analitycznej Frost Sullivan. Czytaj więcej »

Przetarg na sieci GSM 1800 i UMTS

Urząd Regulacji Telekomunikacji i Poczty rozpoczął przetarg na wolne częstotliwości dla telefonii komórkowej GSM 1800 i trzeciej generacji UMTS. Niewykluczone, że dzięki temu na polskim rynku pojawi się czwarty operator komórkowy, co może doprowadzić do obniżenia cen usług w sieciach GSM. Czytaj więcej »

Sejm przyjął ustawę o informatyzacji

W trzecim podejściu Sejm większością głosów przyjął rządowy projekt Ustawy o informatyzacji działalności niektórych podmiotów realizujących zadania publiczne. Za jej przyjęciem opowiedziało się 381 posłów z 388 obecnych na sali. Do pierwszego czytania projekt tej ustawy skierowano w sierpniu 2003 r. Czytaj więcej »

Platforma dla urzędów

Ministerstwo Nauki i Informatyzacji przedstawiło projekt utworzenia Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej (e-PUAP). Ma ona służyć przenoszeniu na drogę elektroniczną usług świadczonych przez administrację publiczną wszystkich szczebli - zarówno rządowego, jak i samorządowego. Jej powstanie traktowane jest jako praktyczna realizacja założeń projektu Wrota Polski. Czytaj więcej »

Rootkit - strach przed nieznajomym

Inżynierowie Microsoftu zajmujący się bezpieczeństwem ostrzegają przed nową generacją szkodliwych programów, tzw. rootkit, które mogą zagrozić komputerom pracującym nie tylko pod kontrolą Windows. Czytaj więcej »

Raport CERT o Polsce

CERT (Computer Emergency Response Team) Polska - zespół zajmujący się w NASK bezpieczeństwem w Internecie - opublikował raport prezentujący statystyki dotyczące incydentów naruszających bezpieczeństwo teleinformatyczne w 2004 r. Czytaj więcej »

Zmiany kadrowe

Mariusz Bednarski został prezesem zarządu firmy Arcus. Zastąpił na tym stanowisku Marka Czeredysa , wieloletniego prezesa, założyciela i głównego udziałowca spółki, który objął stanowisko przewodniczącego Rady Nadzorczej. Nowy prezes ma zająć się budowaniem długofalowej strategii spółki. Mariusz Bednarski wcześniej pracował w firmie Lumena, ostatnio jako dyrektor generalny. Czytaj więcej »

Technologie

Bomba albo niewypał

WiMax ma szansę sprawdzić się jako technologia dostępowa dla biznesu i sposób łączenia sieci WLAN ze szkieletami operatorów. Ostatecznie może jednak okazać się ślepą uliczką. Czytaj więcej »

Moc serwerów

HP i IBM oferują nowe serwery z procesorami Opteron, Itanium i Power5. Czytaj więcej »

Archiwum w dobre ręce

Praktycznie każda organizacja boryka się z problemem archiwizacji i zarządzania dokumentami. Kiedy staje się on nadmiernie kłopotliwy, jednym z wyjść jest outsourcing. Czytaj więcej »

Platforma dla wszystkich

Migracja jest korzystna i coraz łatwiejsza, nie tylko na serwerach, ale także na stacjach roboczych - przekonywały firmy oferujące rozwiązania na bazie Linuxa podczas wystawy LinuxWorld w Bostonie. Czytaj więcej »

Spam i spyware na fali

Postępująca integracja mechanizmów zabezpieczeń z systemami operacyjnymi i poszukiwanie ochrony przed nową generacją programów szpiegowskich to najważniejsze tematy na konferencji RSA Czytaj więcej »

Zarządzanie

Młodszy brat smoków

Dotychczas przedstawiliśmy praktyki inżynierskie i menedżerskie w Motoroli w Krakowie oraz ComArchu i ComputerLandzie. Ich wspólny mianownik to fakt, że należą do największych firm IT. Firma, którą przedstawiamy dzisiaj, nie należy do tej samej grupy. Mimo to waga, jaką przykłada do jakości i zarządzania, jest nie mniejsza niż w wielkich przedsiębiorstwach. Czytaj więcej »

Fabryka projektów

''Oprzyrządowanie projektu'' tworzy zeń zorganizowaną maszynę, działającą wedle jasnych, ustalonych reguł. Czytaj więcej »

Konteksty

Miary piękna

W dobie wielości mediów i automatycznej konwersji różnych typów cyfrowych informacji można by postawić pytanie: czy i w jaki sposób dałoby się mierzyć wartość doznań estetycznych ich odbiorców? Czytaj więcej »

Fabryka informacji

W magazynach wysokiego składowania firmy Archiwa Śląskie można na własne oczy przekonać się, że informacja rzeczywiście stała się dzisiaj towarem. I to nawet w dosłownym tego słowa znaczeniu. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo

Kwestia wiedzy i woli

Choć mamy dobrze rozwinięte i łatwo dostępne środki i metody realizacji polityki bezpieczeństwa i ochrony informacji, to wciąż wiele firm i instytucji ich nie stosuje albo czyni to w stopniu niewystarczającym. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Jaśko-rozpruwacz

Chcę uczynić publiczne wyznanie, choć przychodzi mi ono z wielkim trudem. Otóż, gdy zasypiam, to kręcę róg poduszki. W dzieciństwie czasami nazywano mnie Kubą Rozpruwaczem, tak skutecznie prułem wszelkie jaśki, na których choćby na chwilę udało mi się położyć głowę. Czytaj więcej »

Z nami te numery

Legendy informatyki mówią, że w czasach króla Świeczka (tj. gdy dominującymi językami były COBOL, BCPL i Fortran) wydajność programistów mierzono tysiącami linii kodu. Miara ta miała nawet swojską nazwę: KLOC. Ktoś, kto produkował np. 3 KLOC-e dziennie, był trzy razy lepszy od tego, kto produkował 1. Świat był piękny, chciałoby się powiedzieć. Może nawet trochę tęsknię... Czytaj więcej »

Nie taki średni problem

Śmiem twierdzić, że specyfikacja wymagań dla systemu informatycznego jest najistotniejszym etapem w całym projekcie. Ale, jakby na przekór zdrowemu rozsądkowi, często fazę tę traktuje się jak zło konieczne, ograniczając się do zdefiniowania jedynie kluczowych zasad, tak jakby zarówno producenci, jak i odbiorcy nie mogli doczekać się przejścia do etapów następnych. Gorączkowe... Czytaj więcej »

Winowajcę mamy (i co z tego?)

Gdy o ściąganie wszelakich nieszczęść przestano winić czarownice i gdy nikt nie zwracał już uwagi na pociągi i samoloty, padło z kolei najpierw na sputniki, potem na atomy. Albo odwrotnie. Teraz dyżurnymi do bicia przy najróżniejszych okazjach są komputery, ale o tym, o co się je tym razem obwinia, będzie za chwilę. Czytaj więcej »

Temat tygodnia

Mobilne miliardy

Telefonia mobilna zwiększyła poziom PKB w ''starej'' Unii Europejskiej o ponad 105 mld euro, zaś liczba stanowisk pracy związanych z jej rozwojem zbliżyła się już do 3 mln. Czytaj więcej »

Listy

Wrze w cle

Odnosząc się do informacji zawartych w artykule Sławomira Kosielińskiego Wrze w cle (Computerworld nr 07/2005 z dn. 14.02.2005r.) dotyczących liczby błędów w systemie celnym, firma Systemy Komputerowe - Główka SA przedstawia poniższe wyjaśnienie. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...