powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2005

Wydanie 08-2005, 21 lutego 2005
08-2005 Computerworld nr 08-2005
Technologie - w skrócie

Sprzętowa wersja RSA SecurID

RSA Security udostępni w trzecim kwartale tego roku urządzenie RSA SecurID Appliance - urządzenie do silnego, dwuskładnikowego uwierzytelniania użytkowników systemu IT, przeznaczone dla małych i średnich firm. Czytaj więcej »

Karty Wi-Fi Longshine

AB wprowadził do sprzedaży tanie bezprzewodowe karty sieciowe Longshine LCS-8031G oraz LCS-8131G zgodne ze standardami 802.11b/g i zawierające układy do szyfrowania transmisji przy wykorzystaniu 128-bitowych algorytmów. Czytaj więcej »

Zintegrowany firewall 3Com

3Com wprowadził do oferty 3Com Email Firewall - zintegrowane urządzenie do zabezpieczania przed atakami z zewnątrz sieci w średniej wielkości firmach. Czytaj więcej »

Czyszczenie baz danych

Acxiom Polska wprowadza do oferty usługę OPTICX - audyt klienckich baz danych umożliwiający ocenę jakości i wartości zapisanych w bazie informacji. Czytaj więcej »

Pamięć DAS

Veracomp wprowadza na rynek stelażową pamięć masową Raidtec CS3102 przeznaczoną dla środowisk DAS (Direct Attached Storage) w średniej wielkości firmach. Czytaj więcej »

KMM dla stelaża

American Power Conversion zaprezentowała kompaktowe urządzenia typu KMM (Keyboard, Monitor, Mouse - klawiatura, monitor, mysz) o wysokości 1U przeznaczone do kontroli serwerów stelażowych. Czytaj więcej »

Polski Adobe Acrobat 7

Adobe Systems wprowadziła polskie wersje programów Adobe Acrobat 7.0 Standard i Adobe Acrobat 7.0 Professional. Czytaj więcej »

Wiadomości

Fuzja nie wypaliła

Ocena rządów Carly Fioriny w HP nie może być jednoznaczna. Z odpowiedzią na pytanie o ostateczny bilans błędów i zasług byłej prezes wypada poczekać przynajmniej kilka miesięcy. Czytaj więcej »

NFZ chce budować eRUM

Jerzy Miller, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia, przedstawił wizję stworzenia elektronicznego Rejestru Usług Medycznych (eRUM). Czytaj więcej »

Innovate '05: Xerox Art Gallery

W dniach 1-3 marca 2005 r. w Centrum Olimpijskim w Warszawie odbędzie się wystawa Xerox Innovate '05. To cykliczna impreza, podczas której Xerox prezentuje najnowsze technologie i produkty. W Polsce odbędzie się ona po raz drugi. W tym roku jej hasłem przewodnim jest Xerox Art Gallery. Patronem medialnym wystawy jest Computerworld. Czytaj więcej »

Kontrakty, wdrożenia

Polska Telefonia Cyfrowa podpisała z Lucent Technologies umowy na audyt sieci 3G oraz na utrzymanie i wsparcie radiowej sieci szkieletowej SDH... Czytaj więcej »

Wejść do programu

Przedstawiciele Polskich Platform Technologicznych przekazali Michałowi Kleiberowi, ministrowi nauki i informatyzacji, propozycje do Krajowego Programu Ramowego. Liczą, że minister włączy prezentowaną przez nich tematykę do tego programu, dzięki czemu zaproponowane projekty mogłyby liczyć na dofinansowanie z Ministerstwa Nauki i Informatyzacji. Czytaj więcej »

Mitinck: człowiek to najsłabsze ogniwo

Do 2008 r. w regionie Europy Środkowo-Wschodniej najszybciej będą rosły wydatki na usługi związane z bezpieczeństwem IT oraz zakup systemów zarządzania treścią, zapór ogniowych oraz systemów autoryzacji i uwierzytelniania użytkowników. Czytaj więcej »

Wyniki w 2004 roku

Skonsolidowane przychody w 2004 r. Telekomunikacji Polskiej wyniosły 18,56 mld zł (18,28 mld zł w 2003 r.), z tego na Centertel przypadło 5,63 mld zł (4,5 mld zł), zaś zysk netto 2,24 mld zł (0,72 mld zł)... Czytaj więcej »

Kongres GSM w Cannes

Przez cztery dni światowe centrum branży telekomunikacyjnej znajduje się we francuskim Cannes, gdzie trwa Kongres 3GSM 2005. Podczas ubiegłorocznej edycji najwięksi europejscy operatorzy ogłosili komercyjne uruchomienie sieci trzeciej generacji - UMTS. Długo oczekiwana telefonia 3G stała się faktem i otworzyła nowe możliwości przed producentami i dostawcami usług. Czytaj więcej »

Ontrack inwestuje w Polsce

Kroll Ontrack zdecydował się na wykupienie 100% udziałów w MBM Ontrack. Jednocześnie zostanie zmieniona nazwa tej firmy na Ontrack - Odzyskiwanie Danych. Przedstawiciele Kroll Ontrack zapowiadają znaczącą (ok. 1 mln zł do 2006 r.) inwestycję w rozbudowę działającego w Katowicach laboratorium odzyskiwania danych, a także 30-proc. zwiększenie zatrudnienia. Czytaj więcej »

Audyt osobowy w Polsce

Warszawski oddział Stowarzyszenia ds. Audytu i Kontroli Systemów Informatycznych ISACA nawiązał współpracę z Biurem Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych w zakresie ''stworzenia wytycznych wykorzystywanych podczas przeprowadzania audytu systemów IT pod kątem ich zgodności z wymaganiami ustawy o ochronie danych osobowych''. Chodzi o stworzenie metodyki zgodnej ze stosowaną... Czytaj więcej »

Zmiany kadrowe

Maciej Włodarczyk został dyrektorem generalnym QAD Polska. Będzie odpowiadał za rozszerzenie współpracy z dystrybutorami i partnerami oraz zwiększenie udziału QAD na rynku Europy Środkowo-Wschodniej w Polsce. Czytaj więcej »

Technologie

Strach przed nową szczepionką

Gdy ponad trzy lata temu Bill Gates ogłosił inicjatywę Trustworthy Computing, nie wspomniał o tym, że firma zamierza wejść na rynek systemów antywirusowych. Czytaj więcej »

Rogata technologia

Konferencja VSLive przyniosła nieco szczegółów na temat technologii Longhorn: Indigo, Avalon i WinFX. Czytaj więcej »

Przemysł wyrachowany

Dogłębna analiza danych nie jest domeną jedynie sprzedaży czy marketingu. Może być bardzo użyteczna także

w przemyśle, w tym przypadku występuje jednak więcej zmiennych i parametrów. Czytaj więcej »

Mnożenie wątków

Wszystkie nowe konstrukcje procesorów idą w kierunku zwiększenia równoległej obsługi wielu wątków przetwarzania. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Potrzebne partnerstwo

Jeżeli klient na to pozwoli, dostawca rozwiązań czy usług informatycznych z całą pewnością wykorzysta swoją pozycję, narzucając korzystne dla siebie warunki kontraktu. Być może jedną z głównych przyczyn problemów we wdrażaniu systemów IT w Polsce jest właśnie podatność klientów na ową manipulację. Czytaj więcej »

Konteksty

Młoda Europa w sieciach

Pojęcie kultury młodzieżowej jest relatywnie nowe, pojawiło się bowiem w latach 80. Dlatego za interesujący obszar badawczy uznano poszukiwanie odpowiedzi, czy pokolenia Internetu różnią się od dominującego nurtu kultury bardziej niż we wcześniejszych generacjach? Czytaj więcej »

Szukanie w książkach

Serwis Google będzie udostępniał w Internecie zdigitalizowane zbiory amerykańskich bibliotek naukowych. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo

Dziura w tunelu

Fakt wykorzystania silnej kryptografii nie czyni rozwiązań VPN automatycznie odpornymi na wszystko, jak chcieliby sądzić ich użytkownicy. Zaufanie, jakim cieszą się sieci VPN, jest im nazbyt często udzielane na wyrost. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Zaprzyjaźnij się z nieokreślonością

Zacznę od cytatu: ''W miarę jak zwiększa się złożoność systemu, coraz trudniejsze, aż w końcu niemożliwe staje się dokładne przewidzenie jego zachowania''. Myślę, że z tym stwierdzeniem zgodzi się każdy informatyk, który stworzył w życiu coś większego niż mała instalacja lub prosty program. Autorem tego stwierdzenia nie jest jednak informatyk, a amerykański matematyk... Czytaj więcej »

Szukaj wiatru w polu

Powiada się, że nie ma ludzi niezastąpionych. Jak to zwykle w życiu bywa, twórcy popularnych powiedzonek nie ponoszą odpowiedzialności za stan faktyczny. Okazuje się, że są ludzie niezastąpieni, a także bywają ludzie niezastępowalni, zwłaszcza w nagłych przypadkach. I zdarza się to wcale nie tak rzadko. Czytaj więcej »

Wszystko w jednym

Mieliśmy kiedyś dwa w jednym, a teraz slogan ''trzy w jednym'' ma napędzać sprzedaż jakichś produktów kawopodobnych. My za to pójdziemy tu na tzw. całość i połączymy w jednym wszystko. W jednym - co wydaje się oczywiste - komputerze. Co prawda już próbuje się go nazywać domowym centrum multimedialnym czy jakoś tak, ale to mimo wszystko ciągle jednak komputer. Czytaj więcej »

Trzecie prawo Kuby

Zapewne tylko najstarsi Czytelnicy pamiętają, że autorowi tych felietonów zdarza się od czasu do czasu podawać ogólne spostrzeżenia, ujmujące w syntetycznej formie pewne zasady życia. Z racji tematyki czasopisma prawa owe dotyczą komputerów. Pierwsze z nich, opisane w felietonie Trójfazówka ( Czytaj więcej »

Temat tygodnia

Euro nie takie straszne

Wejście Polski do strefy euro będzie prawdopodobnie wymagać jeszcze kilku lat przygotowań. Działające w Polsce banki podchodzą więc spokojnie do problemu konwersji waluty wierząc, że od strony informatycznej operacja ta nie powinna nastręczać większych trudności. Czytaj więcej »

Listy

Inwestycja w przyszłość

W związku z tym, że w artykule Inwestycja w przyszłość, opublikowanym w Raporcie Specjalnym Informatyka w mieście w styczniu 2005 r., autor, p. Grzegorz Fiuk, porusza m.in. kwestię realizacji programu e-VITA w gminie Białogard, pragnę wyjaśnić, iż: Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...