powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2005

Wydanie 07-2005, 14 lutego 2005
07-2005 Computerworld nr 07-2005
Wiadomości

Nie być do przesady delikatnym

Z Charlesem Phillipsem, prezesem Oracle Corporation, głównym architektem przejęcia PeopleSoftu, rozmawiają Antoni Bielewicz i Krzysztof Frydrychowicz. Czytaj więcej »

Narodowy rozwój bez planu

W Narodowym Planie Rozwoju na lata 2007-2013 padają postulaty budowy społeczeństwa informacyjnego, ale niestety giną one wśród innych, bardziej doraźnych zadań. Czytaj więcej »

Biznesowa wyrocznia

W pełni zintegrowane, kompletne rozwiązanie Business Intelligence - to oferta Oracle'a, do której firma ta chciała przekonać uczestników II Kongresu Business Intelligence. Patronem medialnym tej konferencji był Computerworld. Na tegoroczny kongres - zorganizowany pod hasłem Ujrzyj swoją firmę w całkiem nowym świetle - przybyło ponad 300 menedżerów i specjalistów IT. To może... Czytaj więcej »

Mobilna strategia dla Polski

Polska włączy się do prac eMobility - The Mobile and Wireless Communications and Technology Platform, jednej z tzw. platform technologicznych powołanych w ramach 7. Programu Ramowego Unii Europejskiej. Kilka polskich firm i organizacji postanowiło bowiem utworzyć Polską Platformę Technologii Mobilnych i Komunikacji Bezprzewodowej (PPTMiKB). Porozumienie w tej sprawie zawarto na początku... Czytaj więcej »

Kontrakty, wdrożenia

ComArch powołał do życia spółkę zależną z siedzibą w Moskwie, która ma być odpowiedzialna za sprzedaż rozwiązań tej firmy na rynku rosyjskim... Czytaj więcej »

Polska: sprzedano 1,3 mln komputerów PC

Według IDC Polska w 2004 r. na polski rynek trafiło 1,3 mln sztuk komputerów i ok. 30 tys. serwerów z procesorami Intel i AMD. Czytaj więcej »

Współpraca receptą na sukces?

Polski oddział firmy Samsung chce rozwinąć sprzedaż na rynku małych i średnich przedsiębiorstw (MSP) przez współpracę z niezależnymi producentami sprzętu i oprogramowania oraz firmami usługowymi. Samsung Electronics Polska uruchamia w tym celu program partnerski - Samsung Care. Na współpracę z tą firmą zdecydowały się już Symantec, T.U. Generali, a także Puls Biznesu, Gazeta... Czytaj więcej »

Pozostałości po JTT Computer

Fundusz MCI Management - po zrestrukturyzowaniu firmy Centrum Komputerowe Adax - odsprzedał za ok. 119 tys. zł ponad 66% udziałów w niej inwestorowi prywatnemu. Inwestor, będący osobą fizyczną, pozostaje anonimowy. Czytaj więcej »

Wyniki w 2004 roku

Wartość sprzedaży polskiego oddziału Maxdaty wzrosła o 71% i wyniosła w minionym roku 36,6 mln euro (ok. 160 mln zł)... Czytaj więcej »

Technologie

Sezon na dokumenty

Systemy do zarządzania dokumentami elektronicznymi są włączane do obsługi coraz szerszej gamy procesów biznesowych. Zaczynają być nawet łączone z tradycyjnymi platformami integracyjnymi. Czytaj więcej »

Procesory na godziny

Sun Microsystems będzie oferować moc obliczeniową poprzez internetową giełdę. Czytaj więcej »

Linux parawirtualny

Najnowsza wersja otwartego środowiska wirtualizacyjnego Xen zyskała uznanie i wsparcie dużych dostawców technologii i ma szansę stać się nowym standardem de facto. Czytaj więcej »

Biuro szeroko otwarte

Bezproblemowa współpraca pomiędzy aplikacjami bez względu na architekturę, system operacyjny i technologię to kierunek rozwoju produktów biurowych Microsoftu. Czytaj więcej »

Skrzydlaty kalendarz

Mozilla Foundation opublikowała wstępną wersję aplikacji kalendarzowej Sunbird. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Koniec dyktatury producentów oprogramowania

Wprowadzenie homologacji systemów informatycznych do praktyki administracji publicznej, tak jak postulują Ministerstwo Gospodarki i Pracy oraz Ministerstwo Polityki Społecznej, oznacza rewolucję na rynku. Czytaj więcej »

Duchy przeszłości

Po wielu latach walki o ucywilizowanie mechanizmów oceny zgodności z wymaganiami powróciło widmo systemu, w którym ten sam urzędnik decyduje, jakie są wymagania, bada zdolność ich spełnienia, wydaje certyfikat i kontroluje własną decyzję. Czytaj więcej »

Konteksty

Po pierwszym rozdaniu

W zakresie budowy infrastruktury społeczeństwa informacyjnego fundusze strukturalne posłużą głównie realizacji małych, lokalnych inicjatyw. Czytaj więcej »

Ostrożnie z chipami

Trącić myszką brzmi dziś cudownie dwuznaczne. Takim tytułem opatrzył Edwin Bendyk swój artykuł o przyszłości bibliotek. Znane znaczenie tego wyrażenia to coś starego, ale nowe to już "otworzyć kliknięciem". To mnie po raz kolejny utwierdziło w przekonaniu, że w epoce komputera i sieci można bawić się słowami. Coraz częściej musimy się uciekać do metafor. Na przykład... Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo

Wydłużanie skrótów

Kiedy kilka lat temu Ron Rivest z RSA zalecał stopniowe rezygnowanie z algorytmu MD5, miał na myśli, aby zacząć zastępować go silniejszymi funkcjami skrótu. Niektórzy zrozumieli to tak, że w sumie lepiej nie używać MD5 do poważnych zastosowań. Tak naprawdę wcale jednak nie przestali. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Fora (z) CW, TW

Początek lutego 2005 przyniósł nową formę zabawy towarzyskiej: szukanie nazwisk na liście. Oczywiście, wszyscy wiemy o jaką listę chodzi, a jeśli ktoś nie wie, to powinien jak najszybciej udać się do lekarza na badania okresowe. Nim jednak zaczęło się przeglądać listę, trzeba było ją znaleźć. Tak jak większość polskich internautów, wpisałem w Google "Wildstein + lista"... Czytaj więcej »

Świat na dłoni

Doświadczamy obecnie czegoś, czego ludzie jeszcze przed dwudziestu laty sobie nie wyobrażali. Galopujący postęp elektroniki cyfrowej odmienia na tyle nasz styl życia, a zwłaszcza sposób przetwarzania informacji, że jest to rzeczywiście wyjątkowe. Życie staje się przez to bardziej urozmaicone, dając większe możliwości sprostania potrzebom informacyjnym i nie tylko. Czytaj więcej »

Bez komputera

Sam nie jestem najlepszym pod tym względem przykładem. Powiem nawet więcej - jestem antyprzykładem. Stwierdzając powyższe, nie mam jednak na myśli tzw. całokształtu (za całokształt dostaje się ordery), a jedynie wybrane skutki wieloletniego obcowania z komputerami. Bo nie tylko gapię się w ich ekrany od prawie trzydziestu lat, ale jeszcze sporo z tego czasu przypadło na przebywanie... Czytaj więcej »

Zmora integratora

Jeżeli jest rzecz w informatyce, z której się bardzo, bardzo cieszę, to z uwagi poświęcanej szeroko pojętej jakości. Można powiedzieć wręcz, że jakość stała się jednym z najczęściej pojawiających się tematów na konferencjach, w publikacjach, a także w dyskusjach. Wszyscy na gwałt uczą się terminów, takich jak ISO, ITIL, CMM, MTBF, SLA itd. Dziś już nie wystarczy... Czytaj więcej »

Temat tygodnia

Wrze w cle

Ministerstwo Finansów podaje, że w latach 2000-2004 na informatyzację administracji celnej wydano 302 mln zł, w tym aż 150 mln zł na budowę systemu obsługi deklaracji celno-podatkowych Celina. Najwyższa Izba Kontroli ustaliła zaś, że łączne wydatki na ten cel wyniosły tylko ok. 190 mln zł, w tym 54,5 mln zł na Celinę. Komu wierzyć? Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...