powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1991

Wydanie 10-1991, 1 czerwca 1991
10-1991 Computerworld nr 10-1991
Cywilizacja i... My

Szpiegostwo rozgrzeszone

Głasnost spowodowała wprawdzie odwilż w stosunkach Wschód - Zachód, ale wielu szpiegów ma nadal tyle samo roboty, co w poprzednim okresie. Zdaniem amerykańskich ekspertów ds. bezpieczeństwa, zagraniczne agencje wywiadowcze koncentrują się obecnie przede wszystkim na szpiegostwie przemysłowym, stawiając sobie za główny cel zdobycie amerykańskich tajemnic technologicznych. Czytaj więcej »

don't copy that floppy

Uwaga pirat!!

Gdy podczas swojej wizyty w Polsce przedstawiciel firmy Microsoft powiedział mi, że w samym centrum Warszawy jest sklep, w którym oficjalnie sprzedaje się pirackie kopie różnych programów nie mogłem uwierzyć. Dotąd była to domena komputerowych giełd i młodocianych, stolikowych sprzedawców, a nie sklepów komputerowych.

Zainspirowany tą informacją, odszukałem ów... Czytaj więcej »

gospodarka

COMTEK'91

8 kwietnia 1991 roku w Moskwie przy akompaniamencie orkiestry KGB ZSRR nastąpiło uroczyste otwarcie wystawy COMTEK'91. Jest to już druga "specjalistyczna międzynarodowa wystawa techniki komputerowej. Jej organizatorami są radziecko-amerykańs-kie przedsiębiorstwo Propuskk International, korporacja Komputer Net i Comtek Exposition USA. Czytaj więcej »

Anatomia dobrego planu

Termin „gospodarka centralnie planowana" kojarzy się ostatnio z „gospodarką zupełnie zrujnowaną", „całkiem zwariowaną" itp. Dlatego chcąc pisać o tworzeniu dobrych planów, muszę zacząć od odrobiny agitacji. Naszej gospodarce „przysłużyło" się nie tyle samo planowanie, co zasadnicze błędy popełniane również w tej dziedzinie. Czytaj więcej »

Pogrzeb polskiej elektroniki

Specjaliści od diagnozy Czytaj więcej »

kartki z historii polskiej informatyki

Trudne początki

Były czasy, gdy nie tylko nie posiadaliśmy w Polsce komputerów, ale nawet nie istniało to słowo. 40 lat temu, w 1958 roku, zbudowanie maszyny cyfrowej wydawało się zupełnie nierealnym marzeniem. Niewielu ludzi wiedziało wówczas, co to jest elektroniczna maszyna cyfrowa i na czym polega jej programowanie. Nieliczne publikacje zagraniczne, zapał i olbrzymia wiara w powodzenie... Czytaj więcej »

PostScript.PCL.TrueImage

Języki drukarek

Coraz częściej słyszy się, że ten lub ów ma drukarkę laserową albo właśnie zamierza taka kupić. Laser w drukarce sam jednak niczego nie zrobi. Aby powiedzieć mu, co ma wydrukować i jak, wykorzystuje się specjalnie do tego powołane języki drukarek. Poniżej porównujemy - za czasopismem „InfoWorld" - dwa najpopularniejsze języki tego rodzaju: PCL 5 (Printer Command Langua-ge)... Czytaj więcej »

Prawo z komputera

NOVELL(izacja) w Ministerstwie Sprawiedliwości

O komputeryzacji Ministerstwa Sprawiedliwości z Wicedyrektorem Departamentu ds. Organizacji i Informatyki Felicją Myszurską i mgr inż. Ewą Chrobak rozmawia Artur Tamborski. Czytaj więcej »

Rynek

Na Grzybowskiej

Każdy komputerowiec w Warszawie zna to miejsce - okolice szkoły podstawowej przy ul. Grzybowskiej. Można tu podobno kupić wszystko. Jeśli nie od ręki, to na zamówienie - najdalej za tydzień będzie nawet najbardziej wyrafinowana karta rozszerzenia, laptop czy pakiet programów. Tak przynajmniej zapewniają starzy sprzedawcy, zwłaszcza ci, którzy zajmują siępoważnymi rzeczami, czyli... Czytaj więcej »

shareware

Program za grosik

Przedstawiamy kolejne programy shareware rozpowszechniane przez firmę TTC. Przypominamy, że czytelnicy „Computerworld" mogą otrzymywać wysyłkowo kopie opisywanych programów ze zniżką, która wynosi 6000 zł, na podstawie załączonego kuponu. Szczegóły omówiliśmy w poprzednich numerach naszego pisma (5,6/91) Czytaj więcej »

Telekomunikacja

Novell zarzuca sieć

Jednym z najpopularniejszych sposobów komunikacji między komputerami jest ich łączenie w sieć, a jednym z najpopularniejszych systemów sieciowych jest NetWare firmy Novell. Systemów NetWare jest zainstalowanych w świecie ponad 700 tys., daje to prawie 7 mln użytkowników i ciągle ich przybywa, również w Polsce. Czytaj więcej »

W naszych rękach

Notebook Chicony NB 5620

W bieżącym numerze inicjujemy rubrykę opisów sprzętu komputerowego. Nie będą one miały charakteru laurek, ani świadectw jakości. Ich zadaniem jest prezentacja i popularyzacja najnowszego sprzętu, pozwalająca zorientować się czytelnikom w bogactwie ofert rynkowych. Mamy nadzieję, że przedstawiane tu opisy urządzeń zainteresują przyszłych użytkowników i ułatwią im dokonanie... Czytaj więcej »

Wieści

Streamer 9231 SE

Firma Irwin Magnetic Systems z Monachium proponuje streamer zapisujący dane na ośmiomilimetrowych kasetach DAT. Czytaj więcej »

Super okazja -szczęśliwa 13

Pod takim hasłem w dniu 13 czerwca br. warszawska spółka MSP organizuje całodzienną promocję oprogramowania firm Microsoft, Peter Norton Computing i Ashton Tate. Czytaj więcej »

Monitor do DTP

Amerykańska firma Moniterm oferuje monochromatyczny 19 calowy monitor do prac profesjonalny - Vi-king 3/91. Czytaj więcej »

Dla statystyków

Dla wszystkich parających się statystyczną obróbką danych przeznaczony jest nowy pakiet programów statystycznych Statgraphics v. 5 amerykańskiej firmy STSC. Czytaj więcej »

Fujitsu DL3600

DL3600 to wysokiej jakości 24-igłowa drukarka Fujitsu, następczyni znanej drukarki DL 3400. Czytaj więcej »

Jumbo

Jumbo to nazwa dwóch modeli streamerów amerykańskiej firmy Colorado Memory Systems wykonywanych w kilku wariantach -do wbudowania w komputer lub jako zewnętrzna stacja. Czytaj więcej »

NCR kupiony przez AT&T

Dzień 6 maja 1991 roku ostatecznie zakończył pięciomiesięczne przepychanki między NCR i AT&T. Czytaj więcej »

Polski przemysł komputerowy

Przemysł komputerowy został wreszcie w Polsce wydzielony w branżę o nazwie - systemy komputerowe i urządzenia elektronicznej techniki obliczeniowej i oznaczony w SWW symbolem 092. Czytaj więcej »

Intel 386 SL

Intel 386 SL to nowy procesor przeznaczony do komputerów typu laptop i notebook. Czytaj więcej »

Majowa lista przebojów

Niemiecki miesięcznik komputerowy CHIP w każdym numerze publikuje listę najlepiej sprzedających się programów. Czytaj więcej »

Jeszcze jeden notebook

Obecnie producent komputerów, by liczyć się na rynku, musi mieć w swojej ofercie komputer typu notebook. Również firma Arche proponuje go swoim klientom. Czytaj więcej »

Polskie znaki do Windows 3.0

POLWIN to nazwa nakładki, opracowanej przez warszawską spółkę MSP, do Windows 3-0. Czytaj więcej »

LAN-Manager z UNIX-em

Unixowe systemy mogą pracować z sieciami lokalnymi komputerów OS/ 2 i MS-DOS. Czytaj więcej »

Nowe dziecko IDG

Pojawiło się nowe pismo komputerowe wydawane pod auspicjami IDG (International Data Group). Czytaj więcej »

G6-486-25

Pod tym tajemniczym skrótem kryje się nowy komputer francuskiej firmy Goupil. Ta francuska „486" jest opakowana w niewielka obudowę (370x130x390 mm) typu wieża o nowoczesnej linii wzorniczej. Waży niewiele - ok. 6 kg. Czytaj więcej »

Inicjatywa Akademicka IBM

24 maja br. w Sali Senatu Pałacu Kazimierzowskiego w Uniwersytecie Warszawskim w obecności zaproszonych gości i dziennikarzy została podpisana umowa między Ministerstwem Edukacji Narodowej i firmą IBM, dotycząca Inicjatywy Akademickiej IBM. Czytaj więcej »

274 000 barwnych niuansów

Seiko proponuje swoim klientom nową kolorową drukarkę termiczną o handlowej nazwie Colormaker. Czytaj więcej »

Pudełeczko

Na rynku polskim jest bardzo mało różnych drobiazgów komputerowych, pudełek do dyskietek, podkładek pod mysz czy specjalnych uchwytów do papieru. Czytaj więcej »

CD-ROM Philipsa

Philips proponuje swoim klientom przenośną, zewnętrzną stację pamięci na compact disc CM 50 przeznaczoną do komputerów IBM PC/XT/AT i zgodnych. Czytaj więcej »

Komputerowy słownik

Znana również i u nas firma Langenscheidt, wydająca słowniki o charakterystycznych żółtych, plastikowych okładkach, wypuściła komputerowy słownik angielsko-niemiecki i niemiecko-angielski. Czytaj więcej »

LOTUS 1-2-3 nadal taniej

Pomimo ostatniej dewaluacji złotego o prawie 17% została utrzymana promocyjna cena najlepiej sprzedającego się na świecie arkusza kalkulacyjnego LOTUS 1-2-3. LOTUS 1-2-3 v. 2.2 z wbudowanymi polskimi literami w standardzie IBM Latin 2 (code page 852)kosztuje nadal 2 mln 700 tys. zł. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...