powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1991

Wydanie 09-1991, 16 maja 1991
09-1991 Computerworld nr 09-1991
Cywilizacja i... My

Komputerowy reżyser

Elektronika stała się dość dawno przedmiotem zainteresowań filmu. Fascynowała i przerażała jako demon stworzony przez człowieka, lecz wymykający się spod jego kontroli. Później, w miarę jak stawała się czymś codziennym, "straciła swój poprzedni, demoniczny charakter. Okazało się, że jest potężnym narzędziem i otwiera nowy jakościowo rozdział w kine-matografii, do... Czytaj więcej »

Kot w worku

Jeśli kupujesz sprzęt informatyczny i rozglądasz się za no- wymi komputerami i stacjami roboczymi, nie powinieneś tracić z pola widzenia rynku komputerów używanych. Przy setkach szczebli w komputerowej drabinie są duże szansę na to, że komputer twoich marzeń przez kogoś innego został odrzucony. Czytaj więcej »

Interesy i ludzie

Solidność i rzetelność

Pięć lat dla dziecka to wiek przedszkolny, pierwsze lata samodzielnego poznawania świata. Pięć lat dla firmy to wiek dojrzały, okres poważnych podsumowań i oceny wyboru „życiowej drogi". Czytaj więcej »

Co dwie głowy to nie jedna

Z Benem Hsiehem, przedstawicielem firmy Twinhead International Corporation, rozmawia Krzysztof Matey. Czytaj więcej »

Microsoft

Oferujemy wszystko

Z przedstawicielem firmy Microsoft Olgierdem Swida rozmawia Krzysztof Matey. Czytaj więcej »

Osobiste drukarki laserowe

Wygląda to coraz lepiej

Ceny spadają, jakość rośnie. Zrób niewielki rachunek kosztów i zysków, a może dojdziesz do wniosku, że jedna z drukarek prezentowanych niżej zasługuje na miejsce na twoim biurku. Czytaj więcej »

Rynek

Koniec przepychanek?

Jednym ruchem pióra 21 marca br. prezes Polskiego Komitetu Normalizacji, Miar i Jakości podpisał nową polską normę PN-91/T-42115 „Zestaw znaków graficznych w jednobajtowym kodzie 8-bitowym. Alfabet łaciński nr 2". Pod tym zawiłym tytułem kryje się nowy standard kodowania polskich, liter usankcjonowany przez prawo i obowiązujący na terenie Rzeczypospolitej Polskiej od 1 stycznia... Czytaj więcej »

Planuj albo giń

Trzy lata temu prawie wszyscy informatycy zakładali własne firmy. Zaczynali zwykle grupkami lub zatrudniali kolegów - fachowców. Jednak już po kilku miesiącach wspólnicy lub pracownicy postanawiali się odłączyć i popróbować działać na własny rachunek. Trudno było wówczas spotkać informatyka, który chciałby się zatrudnić. Wszyscy natomiast szukali fachowców do pracy w swojej... Czytaj więcej »

Rynek jest - brakuje tylko gospodarki

Jak naszą gospodarkę, a w szczególności rynek przetwarzania danych, oceniają eksperci i dziennikarze z Zachodu? Aby poznać odpowiedź na to pytanie, warto przeczytać artykuł, przeznaczony pierwotnie dla zachodniego czytelnika, a dzięki temu pozbawiony fałszywych pochwał i pocieszeń, znanych nam z telewizyjnych i prasowych wywiadów z goszczącymi u nas zachodnimi biznesmenami i... Czytaj więcej »

shareware

Wielki Niebieski

22 kwietnia we wszystkich europejskich przedstawicielstwach IBM, a 2 maja w Warszawie, odbyła się światowa prezentacja systemów komputerowych IBM AS/400 serii D. Seria ta weszła do produkcji i sprzedaży w ubiegłym roku i stanowi najnowszą ofertę firmy. Centrum IBM w Rochester za opracowanie i uruchomienie produkcji systemów AS/400 serii D otrzymało w 1990 r. nagrodę rządu USA za... Czytaj więcej »

Program za grosik

Przedstawiamy kolejne programy shareware rozpowszechniane przez firmę TTC. Przypominamy, że czytelnicy „Computer-worlda" mogą otrzymywać wysyłkowo kopie opisywanych programów ze specjalną zniżka, która wynosi 6000 zł, na podstawie załączonego kuponu. Szczegóły omówiliśmy w poprzednich numerach naszego pisma (5,6/91). Czytaj więcej »

Telekomunikacja

Dziś komputery - jutro centrale!

Zakład ELWRO z Wrocławia to przede wszystkim komputery. Wkrótce jednak będzie się też kojarzył z innym sprzętem, ponieważ na mocy umowy licencyjnej podpisanej jesienią ubiegłego roku z firmą Kapsch z Wiednia otrzymał prawo produkcji nowoczesnych central telefonicznych. Czytaj więcej »

Po światłowodach

Smutna statystyka Czytaj więcej »

Wieści

Norton dla Windows

Firma Symantec Corporation, zajmująca się" rozpowszechnianiem oprogramowania Petera Nortona, zapowiedziała pojawienie się jeszcze w maju tego roku większości pakietów narzędziowych Norton dostosowanych do pracy w środowisku Windows 3-0. Czytaj więcej »

Dotykowy ekran z IBM

Konstruktorzy IBM podjęli prace nad zastosowaniem dotykowego ekranu do swoich komputerów. Opracowane założenia projektu różnią się od prac innych firm. Czytaj więcej »

Nasz nowy adres

Informujemy naszych miłych Czytelników i Ogłoszeniodawców, że „Computerworld" ma swoją nową stałą siedzibę. Czytaj więcej »

Drukarka termiczna Apple

Apple StyleWriter to nowa drukarka opracowana przez koncern Apple. Czytaj więcej »

DRAM z Hitachi

Firma Hitachi uruchomiła produkcję pamięci DRAM o pojemności 64 me-gabitów. Czytaj więcej »

Uzupełnienie do Maca

Wprowadzony do sprzedaży w ubiegłym roku komputer Macintosh Clasic zdobył sobie dużą popularność zarówno wśród użytkowników, jak i firm produkujących dodatkowe wyposażenie dla komputerów Apple. Czytaj więcej »

Mini Amstrad

Największy producent komputerów w Wielkiej Brytanii - Amstrad - rozpoczął sprzedaż komputerów z procesorem 80386 w wersji mini. Komputer Mini-PC 4386SX wyposażony jest w procesor Intel 80386SX taktowany zegarem 20 MHz. Czytaj więcej »

Programy do automatycznej korekty

Firma Softissimo zapowiada Correct Grammar -oprogramowanie na PC lub Macintosha zapewniające ortograficzną, gramatyczną, typograficzną i stylistyczną korektę dokumentów reda-gowanych w języku angielskim Program ten objaśnia Każdy zidentyfikowany przez siebie błąd oraz zestawia całkowitą statystykę stopnia czytelności każdego analizowanego tekstu. Czytaj więcej »

95LX

Hewlett-Packard wraz z Lotus Development Corp. opracowały komputer typu handheld o nazwie 95LX. Czytaj więcej »

Specjaliści o znanych firmach

Specjalizująca się w badaniach rynku amerykańska firma IDC opublikowała raport dotyczący pozycji, jaką zajmują na rynku najbardziej znane firmy komputerowe i programistyczne. Czytaj więcej »

UNILOT dla PLL Lot

Od 8 do 10 maja br. w warszawskim hotelu Marriott odbywało się seminarium dla Polskich Linii Lotniczych „Lot" zorganizowane przez przedstawicielstwo UNISYS -spółkę UNILOT. Czytaj więcej »

System operacyjny OS/2 w najbliższej przyszłości

Na konferencji prasowej, która odbyła się w siedzibie IBM w kwietniu bieżącego roku, przedstawiciele koncernu przedstawili plany rozwojowe systemu operacyjnego OS/2. Czytaj więcej »

Animator Pro

Firma Autodesk Inc. zapowiedziała na maj premierę wersji Pro programu Animator. Czytaj więcej »

Maluch Seikoshy

Najnowszym produktem firmy Seikosha jest 24-igłowa drukarka przeznaczona do pracy z komputerami typu laptop i notebook. Czytaj więcej »

Wyświetlacze ciekłokrystaliczne

Japońska firma Epson oferuje swoim klientom nie tylko drukarki i komputery, ale także elementy służące do budowy sprzętu komputerowego i audiowizualnego. Czytaj więcej »

Filtr dla ekranu ciekłokrystalicznego

Użytkownicy komputerów przenośnych wiedzą, jak kłopotliwy bywa czasem odczyt z ekranu takiego komputera. Jakość obrazu zależy od oświetlenia zewnętrznego, kąta, pod jakim operator patrzy na ekran, od sposobu podświetlania ekranu itp. Czytaj więcej »

Laptop z AT&T

Znany koncern telekomunikacyjny AT&T zawiązał z firmą Marubeni America Corporation spółkę joint-venture, której celem jest produkcja komputerów zgodnych ze standardem PC. Czytaj więcej »

Komunikacja

Edifact czyli jak zapomnieć o Wieży Babel

Elektroniczna wymiana danych, a od niedawna także przekazywanie z komputera do komputera dokumentów, które pociągają za sobą skutki cywilnoprawne, zyskuje w uprzemysłowionych krajach świata prawo obywatelstwa. Jednak stosowanie tej metody ograniczało się początkowo do pojedynczej firmy lub co najwyżej korporacji. W rezultacie z biegiem czasu powstało wiele różnorodnych,... Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...