powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1991

Wydanie 08-1991, 2 maja 1991
08-1991 Computerworld nr 08-1991
Komputery przenośne

Kilka uwag o laptopach

Najmodniejszym komputerem na świecie jest obecnie komputer przenośny. Ma on zazwyczaj takie same parametry, jak jednostki stacjonarne, a często nawet wyposażany bywa od nich lepiej. Umożliwia pracę w znanym środowisku programowym z ulubionymi programami, pozwala na działanie poza stałym miejscem pracy - w samochodzie, samolocie, hotelu itp. Jest doskonałym narzędziem dla ludzi interesu,... Czytaj więcej »

Kurs logiki dla programistów

O logikach rozmytych

Koncepcja umożliwiająca wprowadzenie do programów aplikacyjnych nieprecyzyjnego charakteru ludzkiego myslenia Czytaj więcej »

Rynek

Najlepsza baza danych

Muszę się przyznać, że często trudno mi zachować spokój, gdy widzę ludzi tracących mnóstwo energii i czasu na próby ustalenia, który program (system, narzędzie) jest najlepszy. Czytaj więcej »

Próba generalna

Obyło się bez fanfar i bicia w dzwony. Po kilku miesiącach przygotowań, w poniedziałek 15 kwietnia, miała miejsce w Warszawie pierwsza po wojnie sesja giełdy papierów wartościowych. Czytaj więcej »

shareware

Program za grosik

Przedstawiamy kolejny program shareware rozpowszechniany przez firmę TTC. Czytaj więcej »

Sprzęt i ceny

Przed premierą

Konstrukcja 64-bitowa o nadzwyczajnej skali. Moc-około 80 MIPS. 1586 to pierwsza jaskółka. Reszta jeszcze nie rozpracowana. Czytaj więcej »

Zachodnie układy scalone zdobywają rynek

Kiedy pełen obaw przedstawiciel handlowy rządu Stanów Zjednoczonych - Carla Hills, będzie jechała do Tokio, aby skłonić japońskich polityków i przemysłowców do „praktyki fair" w handlu ze Stanami Zjednoczonymi, półprzewodniki nie będą stały na czele listy handlowej. Czytaj więcej »

Telekomunikacja

Po światłowodach

Zmiany w Ministerstwie Czytaj więcej »

Kto ma rację?

W naszej stałej rubryce „Po światłowodach" informowaliśmy o konflikcie między Ministrem Łączności a zakładami przemysłu teleelektronicznego Telekom-Telfa z Bydgoszczy. Czytaj więcej »

Wieści

Prezentacja IBM

Znakiem czasu przemian w Polsce, szczególnie na rynku komputerowym, była premierowa prezentacja najnowszego komputera firmy IBM -PS/l. Odbyła się ona 12 kwietnia w Warszawie - tylko kilka miesięcy po premierze światowej. Prezentację przeprowadziło polskie przedstawicielstwo IBM. Dziennikarzom prasy komputerowej i przyszłym sprzedawcom pokazano dwa egzemplarze komputerów wraz z drukarkami... Czytaj więcej »

Windows po japońsku

Firma NEC kończy prace nad całkowitym przystosowaniem programu MS Windows do japońskiej wersji językowej. Czytaj więcej »

Turbo Pascal

Firma Borland opracowała wersję kompilatora języka Pascal pracującą w środowisku MS Windows 3. Czytaj więcej »

Oferta dla Polski

23 kwietnia br. w Auli Kolumnowej SGGW w Warszawie odbyło się promocyjne seminarium nt. komputerów szwedzkiej firmy DIAB DATA Ltd. Czytaj więcej »

Kapsch i ELWRO

Austriacka firma Kapsch, dostawca cyfrowych systemów telekomunikacyjnych dla Poczty Austriackiej i Poczty Węgierskiej, podpisała umowę koopro-dukcyjną z wrocławskim ELWRO. Czytaj więcej »

Amerykańskie centrale

Po raz pierwszy najbardziej zaawansowana technologia została użyta do stworzenia powszechnie dostępnego systemu komunikacji. Czytaj więcej »

Seminarium UNIX

W dniach 17 i 18 kwietnia w ramach targów INFOSY-STEM'91 odbyło się seminarium na temat systemu operacyjnego UNIX, organizowane przez firmy Santa Cruz Opera-tion oraz Wimal International. Czytaj więcej »

Komputery Texas Instrument

Na targach Infosystem'91 przedstawiono ofertę komputerów firmy Texas Instrument. Czytaj więcej »

Infosystem'91

W dniach od 16 do 20 kwietnia br. odbywały się w Poznaniu Międzynarodowe Targi Elektroniki, Telekomunikacji i Techniki Komputerowej INFOSYSTEM'91 oraz targi POLIGRAFIA'91. Czytaj więcej »

Interfejs SCSI

Amerykańska firma Trantor opracowała interfejs SCSI o nazwie MiniSCSI pozwalający wzbogacić starsze komputery w ten system połączenia z urządzeniami peryferyjnymi. Czytaj więcej »

Aparat-automat

Firma TELKOM-TELOS oferuje aparat - automat telefoniczny AWB z wielokrotnym zaliczaniem (wersja stojąca lub wisząca). Czytaj więcej »

Sympozjum NCR i GUC

25 kwietnia br. odbyło się w Warszawie seminarium poświęcone problemom komputeryzacji służb celnych, automatyzacji naliczania ceł, banku danych o towarach podlegających kontroli celnej. Czytaj więcej »

dBASE IV wszędzie

Firma Ashton-Tate od 2 kwietnia 1991 roku oferuje swym klientom pakiet bazy danych dBASE IVwwersji 1.1, pracujący zarówno na komputerach nadzorowanych przez system operacyjny MS DOS, system VMS instalowany na maszynach VAX firmy DEC, system UNIX instalowany na maszynach SUN, jak i na komputerach Macintosh. Czytaj więcej »

NEC obniża ceny

Firma NEC po przeprowadzeniu analizy sprzedaży komputerów klasy notebook postanowiła obniżyć ceny swych maszyn tego typu. Czytaj więcej »

Super notebook

Na polskim rynku pojawił się komputer typu notebook tajwańskiej firmy Twinhead -Super-Note. Niewielki (28x22x5,5 cm) i lekki (ok. 3 kg) komputer wyposażony został w 32-bitowy procesor 386SX taktowany zegarem o częstotliwości 16 MHz. Czytaj więcej »

MICROPASS firmy RACON

Racon jest prywatną korporacją amerykańską, która zaprojektowała i produkuje zestaw urządzeń systemu MICROPASS służącego do bezprzewodowej, kierunkowej, telekomunikacji kró-tkodystansowej w paśmie 23 GHz. Czytaj więcej »

Seminarium Desktop Publishing

Firma Wimal International zorganizowała na targach INFOSYSTEM'91 seminarium poświęcone oprogramowaniu i sprzętowi przeznaczonemu dla DTP. Czytaj więcej »

Prawda o danych

Oto dwa wielkie kłamstwa na temat obecnego wieku technologii:

Kłamstwo 1: Komputery i informacyjne systemy komputerowe powodują oszczędność w pracy papierkowej.

Prawda: Dodają one pracy papierkowej.

Kłamstwo 2: Dane generowane przez komputer ułatwiają podejmowanie decyzji.

Prawda: Dane mają niewiele wspólnego z procesem podejmowania decyzji. Czytaj więcej »

Programy konwersji

Firmy Mayer Labs Ltd. i Gong & Associates Ltd. opracowały program konwersji zbiorów danych tworzonych za pomocą bazy R:Base na zbiory tekstowe czytelne przez edytor tekstu WordPer-fekt w wersji 5.x i edytor Microsoft Word. Cena: 99 USD. Czytaj więcej »

Tanie programy DTP

Firma IDC UK, specjalizująca się w badaniu rynków komputerowych, zbadała zakres popularności tanich programów DTP. Spośród dostępnych na rynku angielskim najpopularniejsze okazały się: Express Publisher 2.0 w cenie 160 funtów angielskich, Avagio 1.2 za 120 funtów i PagePlus 1.0 za 70 funtów, wymagający do pracy środowiska Windows. Czytaj więcej »

Norton AntiVirus

Peter Norton, autor wielu bardzo pomocnych programów narzędziowych, pozwalających na ingerencję w dane zapisane na dyskach twardych i dyskietkach, opracował zestaw programów wykrywających i usuwających komputerowe wirusy. Czytaj więcej »

Design CAD v. 4.0

Spółka VISITRONICS prezentowała na targach w Poznaniu m.in. najnowszą wersję pakietu DesignCAD 2D i 3D firmy American Smali Business Computers. Inc. DesignCAD to program służący do wykonywania różnorodnych rysunków zarówno technicznych (architektura, mechanika, elektronika), jak i artystycznych. Czytaj więcej »

Wymienne dyski twarde

Firma Tandon Corporation jest znana na naszym rynku z oferty dysków twardych. Czytaj więcej »

Uzupełnienie dysku twardego

Amerykańska firma Computer Modules Inc. opracowała kartę Turbodisc RAM. Czytaj więcej »

NCR+ORBIS+PKO

Dzień 11 kwietnia był dniem narodzin nowe) międzynarodowej firmy komputerowej. Czytaj więcej »

Mikrokomputerowy teleks

Zakład Przemysłowo-Uczelniany MERA-KFAP z Krakowa (ul. G. Zapolskiej 38, tel.(fax) 37-71-42) oferuje najnowszej generacji teleks mikrokomputerowy PCX-2001 o konstrukcji opartej na 16-bitowym mikrokomputerze klasy IBM PC. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...