powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2005

Wydanie 06-2005, 7 lutego 2005
06-2005 Computerworld nr 06-2005
Technologie - w skrócie

Nowe narzędzia Red Hat

Red Hat udostępnił wersję beta nowej generacji narzędzi programistycznych, w tym kompilatorów, dla systemów Red Hat Enterprise Linux (RHEL). Czytaj więcej »

Nadchodzi Microsoft Antivirus

Na konferencji RSA Security, która odbędzie się w San Francisco w dniach 14-18 lutego br., Bill Gates prawdopodobnie przedstawi produkty antyspamowe i antywirusowe, które trafią na rynek w drugiej połowie br. Czytaj więcej »

Apetyt na radio

Po przejęciu Airespace przez Cisco pojawiły się spekulacje, jakoby Juniper Networks również szukał możliwości rozbudowy oferty dla sieci korporacyjnych o rozwiązania bezprzewodowe. Czytaj więcej »

Szybsze odpowiedzi SQL Server

Imceda Software wprowadziła do oferty nową wersję profilera wydajności zapytań SQL dla serwera baz danych Microsoft SQL Server. Czytaj więcej »

Wiadomości

Równanie z dwoma niewiadomymi

Negocjacje w sprawie budowy Tetry w ramach offsetu zbliżają się do finału. Pozostały dwie niewiadome: za ile Tetra System Polska zbuduje ten system i czy zgodzi się na to Sejm? Czytaj więcej »

Kości zostały rzucone

Oracle i SAP szykują się do bitwy, która ma wyłonić dominującego dostawcę na światowym rynku ERP. Czytaj więcej »

Kij na piratów, marchewka dla legalnych

Microsoft planuje wprowadzenie na stronach udostępniających poprawki dla Windows XP mechanizmów wymagających weryfikacji legalności oprogramowania zanim zostanie uruchomiony proces ładowania aktualizacji. Czytaj więcej »

Komputer Expo 2005

Dwudzieste targi Komputer Expo 2005 przyciągnęły mniejszą liczbę wystawców niż w roku ubiegłym, ale wykorzystana przez nich powierzchnia wystawowa wzrosła o ok. 20%. W warszawskim Pałacu Kultury i Nauki zainstalowano ok. sześćdziesięciu stanowisk wystawowych, gdzie prezentowano ofertę ponad 100 firm. Podobnie jak już w latach ubiegłych, na Komputer Expo niewiele było dużych i... Czytaj więcej »

GTS Polska będzie przejmować

Geza Szathmari, nowy prezes GTS Polska, zapowiada, że spółka ta "zamierza zająć znacznie ważniejsze miejsce na polskim rynku dostawców usług telekomunikacyjnych niż miało to miejsce do tej pory". Czytaj więcej »

Sawan w 100% należy do Softbanku

Softbank kupił od trzech osób fizycznych pakiet 28,12% akcji spółki zależnej Sawan, stając się właścicielem 100% jej akcji. Czytaj więcej »

Wsparcie rządu dla inwestycji HP

Rada Ministrów podjęła uchwałę w sprawie ustanowienia wieloletniego programu pod nazwą "Wsparcie finansowe inwestycji realizowanej przez Hewlett-Packard Polska Sp. z o.o. we Wrocławiu pod nazwą Global Business Center w latach 2005-2009". Jego celem jest rozwój sektora usług i zwiększenie zatrudnienia poprzez wsparcie finansowe inwestycji realizowanej przez HP Polska. Firma ta... Czytaj więcej »

Kontrakty, wdrożenia

Telekomunikacja Polska podpisała aneks do umowy zawartej z Telmaxem o wartości 8 mln zł, dotyczy on modernizacji środowiska mainframe na potrzeby systemu billingowego Serat 2... Czytaj więcej »

CSS przejmuje Qumak-Sekom Gdańsk

Computer Service Support (CSS) przejął za 1,3 mln zł spółkę Qumak-Sekom Gdańsk. CSS może jednak dopłacić dotychczasowym właścicielom jeszcze ok. 0,4 mln zł, jeśli firma ta osiągnie zakładane na rok 2005 przychody (w wysokości 14 mln zł) i zysk netto (0,3 mln zł). Czytaj więcej »

Rosjanie łatają Service Pack 2

Rosyjska firma Positive Technologies poinformowała o wykryciu dwóch istotnych błędów w zabezpieczeniach Service Pack 2 dla Windows XP. Czytaj więcej »

Ponad 200 mln zł SAP Polska

W 2004 r. polski oddział SAP pozyskał 130 nowych klientów i podpisał rekordową liczbę 280 kontraktów. Czytaj więcej »

Zmiany kadrowe

MICHAŁ JEŻEWSKI został dyrektorem handlowym produktów dla SMBS na rynek Europy Środkowo-Wschodniej w firmie Avaya. Czytaj więcej »

Apel do polskiego rządu

Przedstawiciele Alcatela, Ericssona, Nokii, Philipsa i Siemensa zwrócili się do premiera z prośbą o "pilne zajęcie się sprawą procesu legislacyjnego w Unii Europejskiej zmierzającego do przyjęcia proponowanej dyrektywy Komisji Europejskiej dotyczącej patentowania wynalazków realizowanych komputerowo". Pismo przedstawicieli firm teleinformatycznych dotarło także do Michała Kleibera,... Czytaj więcej »

Matrix.pl planuje wejść na GPW

Warszawska spółka wybierała się na parkiet już jesienią 2004 r. Jednak debiut został przełożony na ten rok. Komisja Papierów Wartościowych i Giełd wydała pod koniec stycznia br. zgodę na dopuszczenie akcji Matrix.pl do obrotu na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Czytaj więcej »

Konkurs dla programistów

Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego i ADB Polska organizują konkurs programistyczny "Potyczki Algorytmiczne". Będzie on trwał od 1 do 19 marca 2005 r. Uczestnictwo w konkursie jest nieodpłatne. Czytaj więcej »

Optimus chce skarżyć fiskusa

Nowosądecki producent komputerów zamierza wystąpić do sądu z powództwem przeciwko Skarbowi Państwa o odszkodowanie za straty poniesione przez Optimusa wskutek "błędnych decyzji organów podatkowych i organów kontroli skarbowej". Czytaj więcej »

Technologie

Wydruki na hektary

Rynek systemów druku masowego przeżywa rozkwit, a jednocześnie podlega silnym przeobrażeniom. Czy zmiany technologiczne oznaczają zmianę warty przy najbardziej lukratywnych kontraktach? Czytaj więcej »

Deficyt w napędzie

Opóźnienia w dostawach napędów dyskowych przełożą się na dłuższy okres oczekiwania na zamówione serwery i macierze dyskowe. Czytaj więcej »

Solaris na wpół otwarty

Udostępnienie kodu źródłowego systemu Solaris i rezygnacja z opłat za ponad 1,5 tys. patentów mają służyć przyciągnięciu uwagi producentów aplikacji i ich klientów. Czytaj więcej »

Powrót do źródeł

Nowa wersja Exchange ma nie być "kopią Lotus Domino", lecz niezawodnym, tanim w utrzymaniu serwerem komunikacyjnym integrującym się z innymi rozwiązaniami Microsoftu. Czytaj więcej »

Świat otwartych obiektów

Krakowska firma Soneta opracowała dla platformy .Net bibliotekę funkcji biznesowych, którą wraz ze zbudowanym na jej bazie systemem enova udostępnia partnerom tworzącym nowe moduły. Czytaj więcej »

Wyciągnąć co się da

Jeszcze w pierwszym kwartale br. na rynek wejdą pierwsze produkty IBM wyposażone w technologię Java Content Repository (JCR). Czytaj więcej »

Ambicje wyższego szczebla

Dzięki nowym narzędziom z rodziny OpenView HP chce zaistnieć na rynku narzędzi do rozwiązań do zarządzania cyklem życia aplikacji. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Miedziany kokpit

Korporacja KGHM Polska Miedź wprowadziła rozwiązanie informacji zarządczej i analitycznej pozwalające na śledzenie jednostkowych kosztów na każdym etapie produkcji miedzi elektrolitycznej. Czytaj więcej »

Konteksty

Konteksty informacji

Użyteczność systemów IT byłaby większa, gdyby użytkowników uczono nie tyle korzystania z samej informatyki, ile przede wszystkim z informacji dostępnych za pośrednictwem technik informatycznych. Czytaj więcej »

Ludzka twarz informatyzacji

Sukces we wprowadzaniu rozwiązań IT do przedsiębiorstw czy instytucji wymaga zrozumienia, że nie są one taylorowskimi mechanizmami, ale złożonymi sieciami komunikacji społecznej. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo

W dobie androidów

To, nad czym dziś głowią się specjaliści w dziedzinie "technobiologii", w niedalekiej przyszłości stanie się przedmiotem wzmożonego zainteresowania działów bezpieczeństwa. Czytaj więcej »

Ochronić klejnoty

Metod ochrony informacji jest bez liku - podobnie jak sposobów ich pozyskiwania. Pytanie, kto będzie bardziej wytrwały: włamywacze czy ochroniarze. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Na straży

Kiedyś przed siedzibami banków i przed jednostkami wojskowymi w miastach obowiązywał bezwzględny zakaz zatrzymywania się. Celem tego było jednak nie tylko przeszkodzenie np. w napadzie na bank, ale również utrudnianie fotografowania (zakaz czego w placówkach bankowych obowiązuje do dziś). Tak jakby zdjęcia nie można było zrobić niepostrzeżenie, np. z samochodu. Czytaj więcej »

SIO, czyli piszemy gazety z tego lata

Ostatnio prasa przyniosła informacje o nieprawidłowościach stwierdzonych przy przetargu na system CEPiK. Niegospodarność (a może i korupcję) zarzucono pracownikom MSWiA oraz firmy Infovide. Obwinieni bronią się, media wietrzą aferę, a opinia publiczna jest przede wszystkim zmęczona. Czytaj więcej »

Prawdziwa historia

Nie obracam się w kręgach władzy. Nie kręcę się wśród elit gospodarczych. Podobnie jak większość ludzi, o życiu na szczytach wiem z mediów oraz z własnej wyobraźni. Siedząc na widowni, widzimy tylko tę część sceny, którą chcą nam pokazać. Czytaj więcej »

Cyfrowy szamanizm

Informatycy są ludźmi niezwykle racjonalnymi i mocno stąpającymi po ziemi. Ktoś zajmujący się tą dziedziną nie może wierzyć, że określone zdarzenia w systemach komputerowych są podyktowane czymkolwiek innym niż tylko reakcją na algorytmicznie przewidywalne zdarzenia. Jeśli ktoś twierdzi, że może być inaczej, to znaczy, że nie rozumie zasad informatyki. Czytaj więcej »

Temat tygodnia

W służbie państwa i obywateli

Nie ma mowy o nowoczesnym państwie i sprawnej administracji publicznej bez właściwego wykorzystania teleinformatyki. Aby jednak ideę tę urzeczywistnić, należy najpierw poznać przepis na państwo - jak ono ma być zorganizowane i zarządzane. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...