powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2005

Wydanie 05-2005, 31 stycznia 2005
05-2005 Computerworld nr 05-2005
Technologie - w skrócie

Microsoft tropi szpiegów

Microsoft zakupił niewielką amerykańską firmę Giant Company Software (GCS) specjalizującą się w rozwiązaniach wykrywających oprogramowanie szpiegujące. Czytaj więcej »

Cognos też chce EII

Cognos postanowił pójść w ślady Business Objects. BO nawiązała ostatnio współpracę z Actuate - producentem oprogramowania umożliwiającego przeszukiwanie wielu źródeł danych za pomocą jednego zapytania SQL czy Xquery. Czytaj więcej »

BladeCenter jak IBM PC

IBM nawiązał współpracę z 115 firmami, które są zainteresowane rozwijaniem wyposażenia dla serwerów BladeCenter opracowanych wspólnie przez IBM i Intela. Czytaj więcej »

Longhorn Server później

Zamiast pierwszej połowy 2005 r. pierwsza wersja beta serwerowej edycji następnej generacji systemu Windows zostanie udostępniona nie wcześniej niż w drugiej połowie 2005 r. Czytaj więcej »

Cisco kupuje zarządzanie

Za 65 mln USD Cisco zakupiło udziały w firmie Protego Networks specjalizującej się w rozwiązaniach do zarządzania incydentami w dziedzinie bezpieczeństwa. Czytaj więcej »

Wiadomości

Ustawa dopiero latem

Dopiero w połowie lutego br. odbędzie się w Sejmie głosowanie nad poprawionym projektem ustawy o informatyzacji. Tym samym wejdzie ona w życie nie wcześniej niż w czerwcu. Czytaj więcej »

SAP Polkomtela w outsourcingu IBM

Nawet konkurenci przyznają, że umowa outsourcingowa pomiędzy IBM a Polkomtelem to prawdziwy majstersztyk. O prawdziwej ocenie podpisanego kontraktu będzie można mówić co najmniej za rok. Półtora roku negocjacji i 11,7 mln USD - takie koszty poniósł Polkomtel, decydując się na oddanie firmie IBM w outsourcing administracji i rozwoju systemu SAP. Czytaj więcej »

Znów mamy szansę być liderem

Z Andrzejem Sośnierzem, byłym dyrektorem Śląskiej Kasy Chorych, prezesem medycznej firmy abonamentowej Śląska Opieka Medyczna oraz ekspertem zespołu ds. systemów informacyjnych przy Narodowym Funduszu Zdrowia, rozmawia Antoni Bielewicz. Czytaj więcej »

Organizacyjna rewolucja

Intel ogłosił poważną reorganizację, w ramach której utworzy nowe działy, m.in. koncentrujące się na tzw. cyfrowym domu i systemach medycznych. Czytaj więcej »

Powyborczy e-horyzont

Konferencja tygodnika Computerworld Państwo w mikro- i makroskali upłynęła pod znakiem tegorocznych wyborów parlamentarnych, które - jak już wiadomo - prawie na pewno doprowadzą do zmiany rządzącego obozu politycznego. Wraz z tą zmianą pojawią się nowe koncepcje dotyczące roli systemów informacyjnych w państwie i organizacyjnego umiejscowienia ośrodków zajmujących się ich... Czytaj więcej »

Oracle-PeopleSoft: prawie wszystko jasne

Po trudnych tygodniach, kiedy w prasie pojawiły się informacje o prawie 5000 osób zwolnionych w firmie PeopleSoft w związku z przejęciem jej przez Oracle'a, nowy właściciel postanowił ukoić zszargane nerwy klientów przejmowanej firmy. Czytaj więcej »

Narodowy Plan Rozwoju dla Polski

Nawet do 142 mld euro środków z funduszy europejskich i lokalnych zostanie przeznaczonych na Narodowy Plan Rozwoju w latach 2007-2013. "Plan ten trzeba traktować jak polską wersję strategii lizbońskiej" - mówi Jerzy Hausner, wicepremier i minister gospodarki i pracy. Czytaj więcej »

Polska blokuje dyrektywę

Już drugi raz udało się polskim urzędnikom i eurodeputowanym doprowadzić do tego, że unijna Rada Ministrów nie zajęła się projektem tzw. dyrektywy patentowej. Czytaj więcej »

Technologie

Niedźwiedzia przysługa

Wiadomości niepoprawnie zaklasyfikowane jako spam nadal stanowią poważny problem. Żaden system antyspamowy nie gwarantuje pełnej precyzji i użytkownicy musieli nauczyć się z tym żyć. Czytaj więcej »

Odzyskać utracony raj

Wartość informacji przechowywanych w formie elektronicznej wciąż rośnie - gdyby oceniać ten wzrost na podstawie dynamiki popytu na usługi odzyskiwania danych, przekraczałby 50% rocznie. Czytaj więcej »

Exec wyrósł na dyrygenta

Veritas Backup Exec 10 zawiera konsolę do zarządzania wieloma serwerami i ściśle integruje się z pozostałymi aplikacjami Veritas. Czytaj więcej »

Sonoma już na rynku

Nowe Centrino to propozycja dla żądnych wydajności, zwłaszcza w dziedzinie grafiki. Czytaj więcej »

Sojusz przeciw drapieżnikom

Połączenie McData z CNT to spisek przeciw ekspansji Brocade i Cisco na rynek sprzętu SAN najwyższej klasy. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Motywacja z samego wnętrza

Z Helmutem Gläserem, dawniej menedżerem, obecnie niezależnym wykładowcą, konsultantem i trenerem świadczącym usługi firmom w Niemczech, Polsce, Hiszpanii i na Ukrainie (w macierzystych językach), rozmawia Przemysław Gamdzyk. Czytaj więcej »

Inaczej niż w banku

Od trzech lat Dominet Bank buduje sieć oddziałów na zasadach franszyzy. Na razie w ten sposób działa kilkadziesiąt placówek, a ich liczba szybko się powiększa. Nietypowy model działania wymaga nietypowych rozwiązań organizacyjnych i informatycznych. Czytaj więcej »

Konteksty

W sieciach wiedzy

Konieczność współpracy coraz większej liczby podmiotów i organizacji przy realizacji tych samych zadań będzie wymagała nowych technologii informatycznych. Będą nimi technologie gridowe. Czytaj więcej »

Bariera numer zero

Pisanie o rozwiązaniach i systemach informacji przestrzennej wymaga wiedzy i rzetelności, by nie mącić w głowach tym, którzy nie zajmują się na co dzień tą dziedziną. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo

Stan umysłu nie systemu

Z Piotrem Wieczorkiem, dyrektorem Departamentu Wsparcia Zarządzania Technologiami Sieciowymi oraz Biura Bezpieczeństwa Technologicznego Polskiej Telefonii Cyfrowej, rozmawia Tomasz Marcinek. Czytaj więcej »

Backup i co dalej

Potrzeba pełnego odtworzenia systemu po kilku latach od zaprzestania jego normalnej eksploatacji zdarzy się prędzej czy później. Wykonanie regularnej kopii danych to za mało, by przedsięwzięcie zakończyło się sukcesem. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Szew na wierzchu

Doznałem ostatnio iluminacji w trakcie ubierania się, a dokładnie wkładając koszulkę. Otóż przez nieuwagę założyłem ją odwrotnie, to jest wywróconą szwami na wierzch. Od razu stwierdziłem, że tak jest znacznie wygodniej, bo szwy nie drapią skóry. Zacząłem przyglądać się innym elementom mej garderoby i zauważyłem, że poza ubraniami, które bywają noszone rozpięte, jak... Czytaj więcej »

Nieznośna lekkość obyczajów

Karierę robi ostatnio w świecie informatyki słowo agile, którego dosłowne tłumaczenie brzmi ''zwinny'', zaś w kontekście inżynierii oprogramowania oraz projektów częściej używa się określenia ''lekki'' albo ''adaptacyjny''. Kilka lat temu mówiło się jedynie o XP jako o alternatywie dla typowej inżynierii oprogramowania, obfitującej w standardy, dokumentacje, zapisy, kontrakty,... Czytaj więcej »

Proporcje

Programowanie komputerów jest dziedziną, która ciągle mnie w jakiś sposób fascynuje. Fakt, że jest to zajęcie dosyć wyczerpujące, jeśli wykonywane jest w celu osiągnięcia konkretnego efektu użytkowego, niemniej pozwala na realizowanie własnych koncepcji, czyli po prostu samorealizację. Nigdy jednak nie można twierdzić, że doświadczyło się w tej dziedzinie już tyle, że... Czytaj więcej »

Podglądactwo

W drugiej już połowie lat osiemdziesiątych zdecydowałem, że w jednym dniu każdego tygodnia będę chodzić do pracy na drugą zmianę. Miało mi to dać nieco czasu na zajmowanie się właściwą informatyką, a nie tylko bieżącymi sprawami tzw. eksploatacji, którą przyszło mi wówczas kierować w sporym ośrodku obliczeniowym. Ośrodek pracował całą dobę na okrągło, tak że z tą... Czytaj więcej »

Temat tygodnia

Użytkownicy specjalnej troski

Gdyby pracownikom działów informatyki śniły się nad ranem koszmary, z pewnością występowaliby w nich menedżerowie wymagający najnowszych modeli laptopów lub przeciwnie, przywiązani do modeli sprzed lat, których nikt już nie serwisuje. Wysoko w rankingu help deskowych demonów uplasowaliby się również miłośnicy gadżetów. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...