powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2005

Wydanie 04-2005, 24 stycznia 2005
04-2005 Computerworld nr 04-2005
Technologie - w skrócie

Większy ''zasięg'' SMS

Vintela - firma wspierana przez Microsoft -zaprezentowała aplikację VMX (Vintela Management Extensions) 1.1, pełniącą funkcję konsoli administracyjnej zintegrowanej z Microsoft Systems Management Server 2003. Czytaj więcej »

Zdalny audyt SAP

SAP wprowadził nowy element usługi Security Optimization Service. Polega on na dokonywanej zdalnie ocenie poziomu bezpieczeństwa systemów SAP zainstalowanych u klienta oraz wyszukiwaniu potencjalnych zagrożeń. Czytaj więcej »

Dodatki do CRM

Siebel Systems przejmuje firmę edocs, producenta aplikacji do billingu usług świadczonych elektronicznie i umożliwiających klientom samoobsługę. Wartość transakcji wyniesie 115 mln USD. Czytaj więcej »

Bezcenna jakość

Avaya przejęła Route Science Technologies, producenta urządzeń Adaptive Network Software (ANS) umożliwiających optymalizację ruchu VoIP w sieciach WAN. Czytaj więcej »

ZigBee gotowe

ZigBee Alliance ratyfikowało pierwszą specyfikację ZigBee - krótkozasięgowej sieci bezprzewodowej opartej na dynamicznym routingu, szybkim przesyłaniu niewielkich porcji informacji, niewielkim poborze energii i wykorzystującej pasmo 2,4 GHz. Czytaj więcej »

Wiadomości

W drodze do Schengen

Z Pawłem Dakowskim, podsekretarzem stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, Pełnomocnikiem Rządu do Współpracy z Systemem Informacyjnym Schengen II i Systemem Informacji Wizowej, rozmawia Sławomir Kosieliński. Czytaj więcej »

Sąd nad CEPiK

Gustaw Pietrzyk, dyrektor Departamentu Rejestrów Państwowych MSWiA, będzie procesował się z Najwyższą Izbą Kontroli o naruszenie dóbr osobistych. Przeciwko NIK wystąpi również Infovide. To skutki informacji o wynikach kontroli budowy systemu CEPiK. Czytaj więcej »

Nie ma RUM w offsecie

Potwierdziły się nasze doniesienia co do losów budowy Rejestru Usług Medycznych (CW 43/2004 z 22 listopada 2004 r.). Marek Balicki, minister zdrowia, podjął decyzję o wycofaniu projektu RUM z listy przedsięwzięć realizowanych w ramach offsetu. Tym samym po raz kolejny oddala się termin rozpoczęcia wdrożenia systemu, którego początki są datowane na rok 1991. Czytaj więcej »

Klucz w NBP

W siedzibie Narodowego Banku Polskiego miało miejsce spotkanie informacyjne, na które zaproszono przedstawicieli Ministerstwa Gospodarki oraz wystawców certyfikatów kwalifikowanych. Jego celem było przekazanie informacji dotyczących wygaszenia działalności spółki Centrast, pełniącej rolę roota systemu podpisu elektronicznego w Polsce i przekazanie jej zadań do Narodowego Banku... Czytaj więcej »

Reorganizacja działu PC w HP

Po zmianach w IBM - trzecim pod względem wielkości producencie PC na świecie, który sprzedał swój dział komputerów chińskiej firmie Lenovo - zmiany zajdą również w HP. Firma jest drugim pod względem wielkości producentem PC, po Dell Computer. Kierownictwo HP postanowiło połączyć działy druku i cyfrowej obróbki obrazu oraz PSG (Personal Systems Group), który zajmuje się... Czytaj więcej »

URTiP zadowolony, a klienci nie

Urząd Regulacji Telekomunikacji i Poczty przygotował porównanie poziomu cen usług telekomunikacyjnych, z którego wynika, że wbrew powszechnej opinii nie są one najwyższe w Europie. Czytaj więcej »

20. targi Komputer Expo w Warszawie

Mimo systematycznego spadku zainteresowania producentów oraz dystrybutorów informatycznymi imprezami targowymi, od 27 do 29 stycznia po raz dwudziesty już odbędzie się Komputer Expo. Czytaj więcej »

Szerokopasmowy Internet Motoroli w Polsce

Motorola wprowadza do Polski bezprzewodową platformę szerokopasmowego dostępu do Internetu o nazwie Canopy. Na rynek europejski, w tym polski, firma przygotowała nową wersję tego produktu przystosowaną do pracy w paśmie 5,4 GHz. ''Przed nami ogromne pole do zagospodarowania. Canopy rozwiązuje problem tzw. ostatniej mili. Produktem zainteresowani są już zarówno mali dostawcy, jak i duzi... Czytaj więcej »

Ponowna dyskusja w Unii Europejskiej

Już wkrótce okaże się, czy Parlament Europejski podzieli zdanie Jerzego Buzka i 60 innych europarlamentarzystów z 13 krajów, którzy złożyli wniosek o ponowne rozpoczęcie procesu legislacyjnego dyrektywy patentowej. Sygnatariusze wniosku powołują się na przepis, który dopuszcza takie rozwiązanie, jeśli w trakcie prac nad dokumentem miały miejsce wybory do Parlamentu Europejskiego. Czytaj więcej »

Technologie

Ceny cięte laserem

Ceny kolorowych drukarek laserowych spadły do poziomu, który w zastosowaniach biurowych pozwala im skutecznie konkurować ze sprzętem atramentowym. Czytaj więcej »

Klastry i Mac mini

Apple Computer szuka możliwości zaistnienia na rynku rozwiązań dla biznesu. I, patrząc po ostatnich premierach, wychodzi mu to coraz lepiej. Czytaj więcej »

Archiwum jasne, pełne

Przygotowując się do przebudowy systemu zabezpieczania danych, Kompania Piwowarska przyjęła właściwą ścieżkę postępowania: najpierw potrzeby, potem rozwiązanie. Czytaj więcej »

Więcej chętnych do szukania

Do Google'a, Ask Jeeves, Microsoftu i dziesiątek innych firm dołączają Yahoo! i Apple. Czytaj więcej »

Na łebku od szpilki

Postęp technologiczny w gęstości zapisu danych owocuje miniaturyzacją i wielkimi pojemnościami dysków twardych. Czytaj więcej »

Serwery z dokładką

Nowe serwery HP Integrity to nie tylko nowe procesory Itanium 2 Madison, ale także ważne nowości, jakie firma HP, przygotowała w dziedzinie oprogramowania. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Do szczeniąt (mie tylko) w informatyce

Rzecz jest wręcz przygnębiająca, jak wielkie są braki Absolwentów trafiających do rzeczywistych instytucji, biur i firm produkcyjnych. Jak mała jest ich wyobraźnia, gotowość działania, nadspodziewanie niska kreatywność i efektywność. W dodatku są głupio przekonani, że coś umieją. Czytaj więcej »

Konteksty

Tsunami i hiper-rzeczywistość

Media, pokazujące obraz rzeczywistości, jak również różne narzędzia symulacji rzeczywistości sprawiają, że w naszych umysłach zaciera się granica między tym, co prawdziwe, a co wirtualne. Czytaj więcej »

Nowa dziedzina

Przed wielu laty badacze mediów zainicjowali dociekania nad relacją człowiek-komputer. Niektóre eksperymenty miały pokazać, że można już mówić o czymś takim, jak psychologia komputera. Komputer naturalnie nie ma duszy, to tylko programiści każą nam wierzyć, że ją ma. Czytaj więcej »

Informatyzacja relacyjna czy resortowa?

PiS postuluje powołanie agencji rządowej ds. informatyzacji administracji publicznej. Agencja ta miałaby głos decyzyjny, co oznacza, że żadne ministerstwo nie mogłoby rozpocząć projektu informatycznego bez jej akceptacji. Agencja byłaby podporządkowana bezpośrednio premierowi, jej szef zaś miałby rangę sekretarza stanu w Kancelarii Premiera. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo

Dwie firmy jedna sieć

Biznesowa potrzeba lub konieczność polegająca na wykorzystaniu sieci innej firmy rodzi nietypowe problemy i często wymaga modyfikacji polityki bezpieczeństwa. Czytaj więcej »

Złodziejska konwergencja

Zbliżenie hakerów z przestępcami już jest faktem. To połączenie talentu z pieniędzmi może okazać się siłą miażdżącą, przy której obecnie stosowane środki ochronne będą bezradne jak kawaleria przed czołgami. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Tsunami - trzecia fala

Mam smutną satysfakcję. Debiutowałem jako felietonista w roku 1999 tekstem Wesela i pogrzeb, w którym przewidywałem, że fala przejęć i fuzji jest początkiem końca epoki pionierskiej w informatyce i sygnałem per saldo niekorzystnym. ozwolę sobie zacytować fragment tamtego felietonu: ''Twórczy żywioł zastąpi deterministyczna machina korporacji, pobudzające wyobraźnię, nowatorskie... Czytaj więcej »

Poprawna ochrona?

Rozporządzenia dotyczące ochrony danych osobowych narzucają określone procedury i styl uprawiania zabezpieczeń na poziomie systemów informatycznych. Stosujące się do tego firmy mogą następnie wykazać w sprawozdawczości zgodność z przepisami w zakresie ochrony danych. Stosowanie się do uregulowań prawnych nie zawsze jednak daje gwarancję właściwego efektu końcowego. Można być... Czytaj więcej »

Raj na ziemi

Kierownictwo upadłego kolosa energetycznego Enron lubiło bawić się - na koszt firmy, rzecz jasna - w stylu, w porównaniu z którym bladły nawet uczty cesarskie i królewskie. W ich prywatnych rezydencjach koncertowały orkiestry i tańczyły zespoły baletowe, których posiadania pozazdrościć mógłby niejeden teatr. I nie było to - jak próbują argumentować niektórzy - za swoje, bo... Czytaj więcej »

Fakt prasowy z (u)życia lordów

Wyobraźmy sobie, że w gazecie napotykamy wywiad, który zaczyna się w taki sposób: Q: Panie profesorze, podobno zepsuł się panu komputer. Jak pan teraz pracuje? A: To śmieszna historia. Wysiadł mi komputer, na którym odbierałem pocztę elektroniczną. Nie wytrzymał natłoku e-maili (...). Było tego ponad 1000 listów! Na szczęście mam jeszcze inne komputery, więc pracy mi to nie... Czytaj więcej »

Raport Computerworld

Być dobrze poinformowanym

Droga do miasta przyszłości wiedzie nieuchronnie przez integrację miejskich systemów informacyjnych. Czytaj więcej »

Kreacja innowacja adaptacja

Miasto współczesne, jeśli ma się rozwijać, musi być zarządzane w sposób adaptacyjny, odpowiadający na nieustannie zmieniające się wyzwania. Wspomagające funkcje miasta systemy teleinformatyczne nie mogą być celem, ale muszą być środkiem do realizacji celu, jakim jest lepsze życie mieszkańców i rozwój całej wspólnoty. Czytaj więcej »

Dotrzeć z informacją

Z dr. Ryszardem Cichockim, socjologiem z Uniwersytetu Adama Mickiewicza, kierownikiem Centrum Badań Jakości Życia w Poznaniu, rozmawia Wojciech Pelc Czytaj więcej »

W stronę metropolii

W erze globalizacji znaczenie największych miast świata będzie równe pozycji wielu państw i międzynarodowych korporacji gospodarczych. Metropolie funkcjonujące w układach sieciowych będą powiązane silniej ze sobą niż z otaczającym je zapleczem. Czytaj więcej »

Infrastruktura informacji i usług

W wielkich miastach, a w zasadzie na obszarach metropolitalnych, wszelkie koncepcje budowy infrastruktury teleinformatycznej oraz tworzenia zbioru usług świadczonych drogą elektroniczną muszą uwzględniać fakt, że nie jest to tylko element techniki rozwiązujący określone problemy administracyjne. Infrastruktura informacyjna wielkich miast jest unikalna i nieporównywalna z pozostałymi... Czytaj więcej »

Gra w miasto

Tym, co spaja każdy, nawet najbardziej złożony organizm miejski, jest przestrzeń, w której miasto funkcjonuje. System Informacji Przestrzennej (SIP) wydaje się więc najbardziej naturalnym szkieletem integracyjnym dla obiegu i wymiany informacji w mieście. Mapa jest naturalnym i intuicyjnym sposobem dostępu do danych o funkcjonowaniu miasta. Czytaj więcej »

Po co nam miasto?

Miasto to przede wszystkim usługi publiczne, czyli te wszystkie świadczenia, jakie zapewnia ono swoim mieszkańcom. Do tego potrzebne są systemy integrujące jak najwięcej miejskich zasobów informacyjnych. Czytaj więcej »

Wiedzieć, przewidywać, decydować

Skuteczne zarządzanie miastem wymaga dostępu do wielu różnorodnych informacji. Zawartość miejskich systemów informacyjnych nie może jednak pozostawać tylko na użytek organów administracji i służb komunalnych. Znaczna ich część powinna być dostępna na bieżąco również samym mieszkańcom. Czytaj więcej »

Inwestycja w przyszłość

Samorząd lokalny musi mieć świadomość, że inwestycje w infrastrukturę teleinformatyczną pociągają również konieczność zapewnienia odpowiednich środków na jej późniejsze utrzymanie. Zbudowana przy wykorzystaniu funduszy strukturalnych sieć musi być utrzymywana w działaniu przez co najmniej pięć lat. Eksploatacja miejskich sieci akademickich pokazuje jak kosztowne są to... Czytaj więcej »

Burmistrz kontra rynek?

Przed inwestycją w sieć dostępową do Internetu samorządowcy powinni zastanowić się, czy swym działaniem nie odbiorą chleba drobnym, mozolnie rozwijającym swe firmy lokalnym dostawcom. Ale na terenach słabo rozwiniętych widać miejsce na zaangażowanie samorządu. Interwencja powinna być jednak na tyle ostrożna, by jak najmniej zaburzyć rynek. Czytaj więcej »

Od miasta socjalistycznego do informatycznego

Co trzeba zrobić, żeby zamienić uciążliwą schedę po byłej formacji społeczno-gospodarczej w atuty na rzecz rozwoju miasta, żeby w realiach poprzemysłowej przestrzeni miejskiej sprostać obecnym wyzwaniom cywilizacyjnym? Tychy podjęły próbę znalezienia własnej odpowiedzi na to pytanie. Czytaj więcej »

Temat tygodnia

Ta pierwsza niedziela bez paszportów

Za 33 miesiące będziemy podróżować po Unii Europejskiej bez paszportów. Wtedy znajdziemy się w Strefie Schengen, o ile zakończy się pomyślnie jeden z najważniejszych europejskich projektów IT - budowa Systemu Informacyjnego Schengen SIS II. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...