powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1991

Wydanie 07-1991, 16 kwietnia 1991
07-1991 Computerworld nr 07-1991
Cywilizacja i... My

Elektroniczna superdemokracja

W Stanach Zjednoczonych pojęcie superdemokracji zaczęto rozumieć jako stałe uczestniczenie obywateli w wydarzeniach politycznych za pomocą PC lub modemu. Czytaj więcej »

Dla wszystkich

Sposób na uczciwość

Dostępność na rynku taniego sprzętu komputerowego zwiększa zapotrzebowanie na niedrogie programy. Stąd też wzrost zainteresowania programami typu free-ware i shareware - co powoduje także większy nacisk na wydawców. Czytaj więcej »

Program za GROSIK

Przedstawiamy kolejny program shareware rozpowszechniany przez firmę TTC. Czytelnicy „Computerworld" mogą otrzymywać wysyłkowo kopie opisywanych programów ze specjalną zniżką, która od tego numeru wynosi 6000 zł, na podstawie załączonego kuponu. Czytaj więcej »

Oprogramowanie

Interfejsy graficzne UNIXa

Do standardu pretendują odwołujące się do X/Windows - Open Look i Motif, ale bezsprzecznie najpiękniejszym interfejsem graficznym UNIX-a jest NextStep. Czytaj więcej »

Programy pod specjalnym nadzorem

Potrzeba prawnej ochrony oprogramowania nie podlega żadnej dyskusji. Do tej pory w rozkradaniu programów uczestniczyły zarówno poważne instytucje, jak i bywalcy giełd komputerowych, czyli oficjalnych zlotów software'owych paserów. Pod hasłem „wszystkie programy są nasze" kwitnie nielegalny handel i obrót oprogramowaniem. Tylko czasem przez mur cynizmu i bezczelności docierają głosy... Czytaj więcej »

przyszłość oprogramowania

Wszystko razem

Nowa architektura zorientowana na obiekty doprowadzi do modularnych aplikacji współdziałających Czytaj więcej »

Rynek

Czar radzieckiego rynku

Pod koniec ubiegłego roku w zachodniej prasie ukazały się liczne publikacje traktujące o polskich firmach pośredniczących w zasilaniu radzieckiego rynku sprzętem komputerowym. Fama głosiła, że Polacy - wzorem dawnych Fenicjan - zarabiają kokosy na transakcjach, które w normalnym zachodnim świecie byłyby nie do pomyślenia. Czytaj więcej »

Najlepszy program, najlepszy komputer

Pod tym prowokacyjnym tytułem mam zamiar namawiać na pogodzenie się ze smutnym faktem, że najlepszy program niestety nie istnieje. Czytaj więcej »

Magia Kuwejtu

Powojenny Kuwejt może niebawem stać się współczesnym Klon-dike dla programistów i sfrustrowanych pracowników systemów informatycznych. Czytaj więcej »

Nowa era mikroprocesorów

Konflikt między szybkością postępu technicznego i zdolnością rynku do przyjmowania nowości wydaje się coraz większy. Nigdzie nie jest to tak wyraźne, jak w technice procesorowej. Jeszcze nie upowszechniły się należycie procesory 32-bitowe, a już czeka za progiem nowa ich generacja. Czytaj więcej »

Sprzęt

NCR 3000

Firma NCR, jedna z największych w komputerowym* świecie, znana w Polsce głównie z komputeryzacji banków i hoteli, wchodzi w lata dziewięćdziesiąte z nową platformą swoich produktów nazwaną - NCR Sy-stem 3000. Czytaj więcej »

Wieści

Biuro DEC w Czechosłowacji

W czerwcu 1991 roku Digital Eqiupment Corporation o-tworzy swoje biuro, którego zadaniem będzie obsługa rynków Europy Wschodniej. Czytaj więcej »

Napełnić eter muzyką

Z wiceministrem łączności Markiem Rusinem rozmawia Urszula Szymerska Czytaj więcej »

Notebook Samsunga

Znana na rynku polskim z produkcji telewizorów i magnetowidów koreańska firma Samsung ma w swojej ofercie również komputery. Czytaj więcej »

Nadzorca

Brytyjska firma programistyczna Traveling Software, program nadzorujący zużycie energii akumulatora komputera laptop lub notebook. Czytaj więcej »

Grafika w kieszeni

Firma Casio od kwietnia 1991 roku oferuje swym klientom kalkulatory nowej generacji. Wyposażone są one w procesorowy moduł graficzny i ciekłokrystaliczny ekran o rozdzielczości 96 na 64 punkty. Czytaj więcej »

Drukarka Hitachi

Nową ofertą firmy Hitachi przeznaczoną dla użytkowników oprogramowania typu CAD/CAM i DTP jest drukarka laserowa SL 2000. Drukarka drukuje z rozdzielczością 600 lub 400 dpi i umożliwia druk w 64-stopniowej skali szarości. Czytaj więcej »

STBook

Firma Atari na targach CeBIT '91 zaprezentowała swój nowy produkt - komputer Atari ST w wersji notesowej. ST-notebook to płaska skrzyneczka o wymiarach 30x21 cm, wadze około kilograma i możliwościach „dużego" STE. Czytaj więcej »

WordPerfect w pamięci flash

Po odmianach edytora tekstu WordPerfect pracujących pod kontrolą systemu UNIX, w środowisku Windows i na komputerze NEXT, pojawiła się na rynku wersja zapisana w pamięci typu flash. Czytaj więcej »

Sanyo z CD-ROM

Japońska firma SANYO wzbogaciła wyposażenie serii komputerów typu notebook o urządzenie peryferyjne PD-1, pozwalające odczytywać dane zapisane na płytach CD (com-pact disk). Czytaj więcej »

Słowniki elektroniczne we Francji

Wrześniowy numer lingwistycznego miesięcznika „Langue francaise" (Język Francuski"), wydawanego przez wydawnictwo Larousse w Paryżu, nosi podtytuł „Słowniki elektroniczne we Francji" i jest w całości im poświęcony. Czytaj więcej »

Stowarzyszenie Użytkowników UNIX

11 lutego 1991 roku powstało w Katowicach Stowarzyszenie Użytkowników Systemu Operacyjnego UNIX w Rzeczypospolitej Polskiej. Czytaj więcej »

Inter-telecom

Już po raz drugi w Łodzi odbywały się Międzynarodowe Targi Łączności IN-TERTELECOM. Czytaj więcej »

Systemy informatyczne dla bankowości

26 marca odbyło się w Warszawie seminarium „Systemy informatyczne dla bankowości", którego organizatorem był polski oddział firmy Hewlett-Packard. Czytaj więcej »

Drukarki Mannesmann Tally

Na targach CeBIT'91 firma Mannesmann Tally zaprezentowała tanią drukarkę 24-igłową przeznaczoną dla szerokiego kręgu odbiorców. Czytaj więcej »

Odwrócona mysz Microsoftu

Firma Microsoft, znany producent oprogramowania, przedstawiła na CeBIT'91 nową „mysz" do laptopów - Ballpoint Mouse. Czytaj więcej »

Wymienne dyski twarde

Firma Epson wprowadziła na rynek serię komputerów laptop NB3s. Czytaj więcej »

Rzutnik obrazu komputerowego

Firma 3M zaprezentowała swą najnowszą ofertę skierowaną do ośrodków szkoleniowych, uczelni i szkół: rzutnik obrazu monitora komputerowego, oznaczony symbolem 3400. Rzutnik składa się z dwóch części. Czytaj więcej »

Nowe produkty w Mikrovexie

Mieszcząca się w Warszawie firma Mikrovex nawiązała współpracę z firmami Micro-Way i Quintek. Współpraca ta owocować będzie dostępem polskich użytkowników do najnowszych osiągnięć w dziedzinie układów podnoszących parametry starszych komputerów. Czytaj więcej »

Automatyka przemysłowa

Firma KUKA, producent robotów przemysłowych, zaprezentowała na targach CeBIT'91 urządzenie do cięcia metali wiązką laserową. Czytaj więcej »

Kontrola czeków

Firma CGA-HBS, specjalizu-jąca się w maszynach do automatycznej obsługi dokumen-tów kasowych, opracowała sy-stem do kontroli czeków bankowych. Czytaj więcej »

Notesowy IBM

Do grupy producentów komputerów typu notebook dołączył wreszcie IBM wypuszczając PS/2 L40SX. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...