powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1991

Wydanie 06-1991, 2 kwietnia 1991
06-1991 Computerworld nr 06-1991
Cywilizacja i... My

Tricki na laptopach

Użytkownikowi laptopów grozi wiele niebezpieczeństw z różnych stron. Przedstawiamy praktyczne rady doświadczonego użytkownika, Colina Haynesa - reportera pracującego dla różnych agencji informacyjnych, który wędruje z laptopem po całym świecie. Czytaj więcej »

Komputery a kultura

Słownik oksfordzki - skomputeryzowany

Na pokazie baz danych dostępnych na dyskach kompaktowych urządzonym w lutym przez Bibliotekę Główną Uniwersytetu Warszawskiego, o którym pisaliśmy w numerze 5, można było (z pewnymi ograniczeniami) obejrzeć nowe - drugie wydanie największego słownika języka angielskiego, zwanego oksfordzkim. Zawierający je dysk jest oferowany w sprzedaży za 995 USD*. Czytaj więcej »

Nowa technologia

Program za grosik

Przedstawiamy kolejne programy shareware rozpowszechniane przez firmę TTC. Czytelnicy „Computerworlda" mogą otrzymywać wysyłkowo kopie opisywanych programów ze specjalną zniżką w wysokości 5000 zł na podstawie załączonego kuponu. Szczegóły dotyczące zasad rozpowszechniania programów shareware omówiliśmy w poprzednich numerach naszego pisma (5,6191). Czytaj więcej »

Sieć EARN w Polsce

Sieć EARN (European Academic and Research Network - Europejska Sieć Akademicka i Badawcza) powstała na przełomie 1983 i 1984 roku częściowo jako dar firmy IBM dla środowiska naukowego Europy Zachodniej. W maju 1990 roku Polska została przyjęta do grona członków Stowarzyszenia EARN. Dwa miesiące później można już było uzyskać pierwsze połączenia za pośrednictwem głównego... Czytaj więcej »

Co potrafią serwery faksów?

Wygoda to główny powód, dla którego serwery faksów zyskują ostatnio na popularności. Jest jednak i inny powód: serwery faksów łączą w sobie zalety dwóch popularnych technik - kserografii i lokalnych sieci komputerowych (LAN, local area net-works). Czytaj więcej »

W pamięci operacyjnej

Macintosh na PC

Wielomilionowy rynek mikrokomputerów typu IBM PC, na którym obecnie rej wodzi szef Microsoftu Bill Gates z Windows 3.0, stwarza wielką pokusę dla Apple'a, aby otworzyć dla nich świat Macintosha. Taka próba jest obecnie podejmowana w Copertino. Czytaj więcej »

Profesjonalne programy do przetwarzania tekstów

John Lombardi, który jest redaktorem gazety „InfoWorld", przetestował siedem popularnych programów do obróbki tekstów. Okazało się, że wyszły na jaw duże różnice między nimi. Testowano amerykańskie wersje programów. Czytaj więcej »

Nakładki programowe

Użytkownicy komputerów często spotykają się z pojęciem nakładkowej pracy programów. Co oznacza ten termin? Postaramy się to krótko wyjaśnić. Czytaj więcej »

Wieści

Termiczne drukarki Mitsubishi

Kolorowy druk jest niezbędny w wielu dziedzinach -w badaniach medycznych, reklamie, CAD/CAM i pracach graficznych. Czytaj więcej »

Office 1.5

Microsoft Corp. w pierwszym kwartale 1991 roku rozpoczął dystrybucję nowej wersji zbiorczego pakietu oprogramowania nazwanego Office a przeznaczonego do obsługi biur. Czytaj więcej »

Nowe podatki w ZSRR

Od 1 stycznia 1991 roku, zgodnie z ustawą „O podatkach pobieranych od przedsiębiorstw, zjednoczeń i organizacji", Rada Ministrów ZSRR postanowiła zmienić stawki opodatkowania eksportu i importu w operacjach handlu zagranicznego. Czytaj więcej »

Zapis optyczny w komputerach Wang

Wang Laboratories Inc. ujawnił wyniki swoich prac nad zapisem optycznym. Czytaj więcej »

Banki danych w zasięgu

W poprzednim numerze naszego czasopisma pisaliśmy o otwarciu w Warszawie francuskiego Ośrodka Kształcenia

i Informacji Kadr (CEFFIC). Czytaj więcej »

Produkcja PC w ZSRR

Kalifornijski producent układów scalonych Chip & Technologies zawiązał w 1990 roku z ministerstwem finansów ZSRR spółkę Summit Systems. Czytaj więcej »

Mikrofalowa sieć

Firma Motorola opracowała system sieciowy o nazwie Altair. Czytaj więcej »

Unix z Hewletta-Packarda

Hewlett-Packard zakończył pomyślnie prace nad własnym komputerem pracującym pod kontrolą systemu operacyjnego Unix. Czytaj więcej »

Stacja dysków optycznych

W ofercie japońskiej firmy Mitsubishi Electronics znajdują się zewnętrzne stacje dysków optycznych 5,25 cala WORM model MW-5U1. Czytaj więcej »

Prawna ochrona pogramów

28 lutego z inicjatywy posła Waldemara Pawlaka odbyło się w Sejmie spotkanie poświęcone nowelizacji Ustawy o Prawie Autorskim i objęcia nią programów komputerowych. Czytaj więcej »

Polska Grupa UNIX International

UNIX International to międzynarodowa organizacja grupująca producentów sprzętu, oprogramowania aplikacyjnego i systemowego, sprzedawców i użytkowników systemu UNIX. Czytaj więcej »

25 MB na dyskietce do laptopów

Firma Brier Technology z Hongkongu opracowała napęd dla dyskietek 3,5-ca-lowych umożliwiający zapis do 25 MB danych. Czytaj więcej »

IBM obiecuje

Na zorganizowanej w połowie marca w San Francisco konferencji prasowej przedstawiciele koncernu IBM oświadczyli, że w końcu bieżącego roku rozpoczną seryjną produkcję procesora 80486 współpracującego z zegarem 50 .MHz. Przewiduje się, że pierwsze komputery z tak szybkim procesorem pojawią się na rynku pod koniec pierwszego kwartału 1992 roku. Czytaj więcej »

Czy warto stosować koprocesor

Niezależna firma konsultingowa Study Co. przeprowadziła badania mające na celu określenie wpływu koprocesora na działanie komputera PC/386. Czytaj więcej »

Super Server

W ofercie tajwańskiej firmy Aquarius Systems International znajduje się komputer w obudowie wieżowej ASI-486/25. Czytaj więcej »

IBM w roli konsultanta

IBM i firma konsultingowa Coopers & Lybrand założyły spółkę, która zajmować się będzie badaniem, ekspertyzą i doradztwem w sprawach modernizacji istniejących i nowo projektowanych systemów komputerowych instalowanych w szpitalach, fabrykach farmaceutycznych, ośrodkach opieki społecznej i bankach tkanek. Czytaj więcej »

Technika laserowa w pamięci RAM

Koncern Matsushita Electric Industrial Co. zastosował do produkcji nowych 64-megabitowych pamięci DRAM technikę laserowej litografii. Czytaj więcej »

Nowy ZEOS

Firma ZEOS International, Ltd. za 1995 USD proponuje lekki komputer przenośny typu notebook - ZEOS Notebook 286. Czytaj więcej »

Zabawka do PC

Zabawką tą jest opracowana przez Contact Optro-nies Technology karta rozszerzenia komputera PC/ XT/AT wzbogacająca komputer o stereofoniczne radio. Karta spełnia funkcję tunera FM i wzmacniacza akustycznego o mocy 4 W dla każdego kanału. Czytaj więcej »

Terminale dla NCR

NCR Corp. w końcu lutego 1991 roku zawarł kontrakt z firmą Xylogics Inc. - amerykańskim producentem terminali komputerowych. Czytaj więcej »

Tandon 386/N

Rozwój lokalnych sieci komputerowych LAN spowodował powstanie nowej klasy komputerów osobistych przeznaczonych do pracy w sieciach. Czytaj więcej »

Bank gospodarki żywnościowej w norweskim sosie

Firma Commercial Banking Applications z Norwegii zobowiązała się do wprowadzenia swojego oprogramowania typu IBAS do Centrum Informatyki BGŻ, oddziału BGŻ w Lublinie oraz do Spółdzielczego Banku Ogrodnictwa w Warszawie. Czytaj więcej »

Cebit'91

W dniach 13-20 marca na terenach wystawowych Hanoveru odbyły się targi techniki komputerowej Ce-BIT'91. Tak jak poprzednio, tak i tym razem w targach wzięli udział najwięksi producenci sprzętu i oprogramowania komputerów. Czytaj więcej »

Lotus taniej

Tylko za 2,7 mln zł do końca kwietnia można stać się właścicielem licecjonowanej kopii znanego na całym świecie programu LOTUS 1-2-3 v. 2.2 z wbudowanymi polskimi literami w standardzie Latin 2. Czytaj więcej »

Sympozja na targach Infosystem'91

Warszawska firma Wimal wspólnie z amerykańską firmą Santa Cruz Operation organizują w czasie targów Infosystem'91 cykl odczytów i pokazów. Czytaj więcej »

Europejska konferencja SCO

Firma Santa Cruz Operation organizuje europejską konferencję na temat systemu otwartego UNK i jego rozwoju -1991 SCO European Developer Conference. Czytaj więcej »

Nowe ceny

Od 1 marca 1991 r. zgodnie z zarządzeniem nr 3 (23-01-1991) Dyrektora Generalnego PPTT wprowadzono nowe opłaty za krajowe usługi telekomunikacyjne. Czytaj więcej »

Zawsze blisko klienta

- to nasza dewiza, mówi Leopold Miklas, szef austriackiego oddziału Wanga. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...