powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1991

Wydanie 05-1991, 16 marca 1991
05-1991 Computerworld nr 05-1991
Automatyczne tłumaczenie

KALI - nie bać się jeleni

Dzięki Globalinkowi od niedawna istnieje pakiet programów na PC, który jest urzeczywistnieniem starego marzenia: komputer tłumaczy. Zobaczymy jednak, na ile to, co robi, można rzeczywiście nazwać tłumaczeniem. Czytaj więcej »

Badanie rynku

Użytkownicy CASE w Wielkiej Brytanii

Termin CASE używany jest od około dziesięciu lat. Komercyjnie dostępne narzędzia tego typu rozpowszechniły się kilka lat temu, a więc można już mówić o praktycznych doświadczeniach. Badaniu tych doświadczeń służyła ankieta, której wyniki przedstawił na konferencji CASE'91 Ray Bogusławski z Londynu. Czytaj więcej »

Cywilizacja i... My

Walka z terroryzmem terminalowym

Słowo „terroryzm" kojarzy się z sugestywnymi ilustracjami z pierwszych stron gazet - morderstwa, porwania, uprowadzenia samolotów, misje samobójcze. Jednak dziś, kiedy cały nasz glob jest opleciony siecią spajającą wszystkie jego punkty, zamach terrorystyczny może być znacznie skuteczniejszy, jeśli zostanie skierowany na kluczowe punkty światowego systemu przetwarzania i wymiany... Czytaj więcej »

Wideo

Wideo - kolejny omawiany przez nas środek przekazu z grupy nowych mediów - oznacza różne zastosowania magnetowidów, kaset oraz kamer wideo. Niezwykle istotne jest współdziałanie sprzętu wideo z innymi urządzeniami (głównie monitorem) i systemami. Do tych ostatnich należą wszelkiego rodzaju systemy telewizyjne - zarówno tradycyjne (przekaz naziemną drogą radiową), jak i kablowe... Czytaj więcej »

Oprogramowanie

Microsoft DOS 5.0

Chociaż ma być dostępny w pierwszym kwartale 1991 r., redakcji pisma „feifo PC" już udostępniono tę odmianę przyszłego systemu operacyjnego DOS w jego wersji testowej. Przytaczamy opinię francuskich kolegów.

Ostatnie uaktualnienie DOS-u pochodzi z początku 1989 r. Wprowadzono wówczas cztery główne udoskonalenia: program instalacyjny, interfejs użytkownika DOD Shell,... Czytaj więcej »

Szkolenia u francuzów

21 lutego w Warszawie przy ulicy Senatorskiej 38 został otwarty Francuski Ośrodek Kształcenia i Informacji Kadr (CEFFIC). Czytaj więcej »

Maszyna do robienia wynalazków

Po raz pierwszy natknąłem się na hasło „Maszyna do robienia wynalazków" w Moskwie na wystawie SofTool USSR w październiku 1990 r. Czytaj więcej »

Program za grosik

Przedstawiamy kolejne najbardziej popularne w USA i sprawdzone przez nas programy shareware. Czytelnicy „Computerworld" mogą otrzymywać wysyłkowo kopie opisywanych programów ze specjalną zniżką w wysokości 5000 złotych na podstawie załączonego kuponu. Cena jednej dyskietki 5,25 cala z programem wynosi tylko 25 tys. złotych. Czytaj więcej »

Pirackie oprogramowanie w usa

Zamiast przelewać łzy nad upadkiem uczciwości lub apelować do sumień albo rozsądku prezentujemy kilka informacji o środkach podejmowanych dla zwalczania piractwa w krajach o bardziej rozwiniętym rynku informatycznym. Są to środki z naszego punktu widzenia poważne, nie jest to jednak strzelanie z armaty do wróbli, o czym świadczą np. podane szacunki strat spowodowanych przez... Czytaj więcej »

Skutecznie gnębić piratów

Stowarzyszenie SPA (Software Publishers Association) ogłosiło wyniki pierwszego etapu kampanii przeciwko pirackiemu kopiowaniu programów w USA. Czytaj więcej »

Producenci

Kontrakt Borlanda

Podpisany niedawno w Paryżu kontrakt pomiędzy znaną firmą programistyczna Borland a francuskim ministerstwem przemysłu dotyczy licencji na arkusz obliczeniowy QuatroPro. Ministerstwo może - na podstawie tego kontraktu - kopiować program i korzystać z niego bez ryzyka sankcji pod warunkiem, że jego park mikrokomputerowy nie przekroczy 4500 jednostek. Czytaj więcej »

DEC w okresie przejściowym

Trzy lata temu Ralph Dunlap objął stanowisko szefa sprzedaży w Georgia Pacific Co. i sprzeciwił się myśleniu w kategoriach mainframe, charakterystycznemu dla Digital Equipment Corp. Czytaj więcej »

Sprzęt

Procesor Intel 80386

Etap pierwszy Czytaj więcej »

DEC odsłania VAX - a 4000

Digital Eqipment Corp. przy-spieszyła swój zwrot w kierunku klientów z kręgów tzw. smalł-biz-nesu wprowadzając w zeszłym miesiącu na rynek VAX-a 4000 Modeli 200, niewielki (tzw. deskside, czyli do postawienia obok biurka) system, który zastępuje Microvaxa 3400 - podwajając jego możliwości za tę samą cenę. Czytaj więcej »

Telekomunikacja

Po światłowodach

Dadzą czy nie dadzą? Jeszcze nie tak dawno trudno było cokolwiek przewidzieć. Dziś oddychamy z ulgą, ponieważ znana już jest wysokość pożyczki Banku Światowego na modernizację łączności międzymiastowej w Polsce Zapowiada to koniec kłopotów z dodzwonieniem się do cioci z Radomia, wujka z Zamościa czy przyjaciółki z Poznania. Czytaj więcej »

W sieci

Polpak-publiczna sieć teleinformatyczna

Publiczna sieć teleinformaty-czna potrzebna nam była już dawno. Bez niej komputery czują się podobnie bezradne, jak człowiek bez telefonu. Dlatego też już w 1989 roku w byłym Ministerstwie Transportu, Żeglugi i Łączności zapadła decyzja o uruchomieniu w Polsce pierwszej publicznej sieci teleinformatycznej. Wymyślono nawet jej nazwę - POL-PAK - jako że ma to być sieć z komutacją... Czytaj więcej »

Wieści

Steve Jobs przewiduje nową rewolucję

Steve Jobs, założyciel Apple Computer Inc., konstruktor Macintosha i NeXTa, obecnie prezes firmy Next Inc., otrzymał w październiku ubiegłego roku nagrodę Grand Prix japońskiego MITI (Ministry of International Trade and Industry).

Występując w japońskim Information Procesing Society przedstawił swoje poglądy na dotychczasowy i przyszły rozwój komputerów osobistych.... Czytaj więcej »

INTER-TELE-COM91

W dniach 24-27 marca br. Międzynarodowe Targi Łódzkie sp. z o.o. organizują targi INTERTELECOM 91 poświęcone szeroko rozumianej telekomunikacji. Czytaj więcej »

Wiedeń zaprasza

Wiedeńskie targi organizują w 1991 roku kilka imprez specjalistycznych poświęconych technice komputerowej. Czytaj więcej »

Co pół roku nowość

SUN Microsystems przeciętnie raz na pół roku wprowadza na rynek nowy wyrób, średnio zaś co półtora roku podwaja się moc obliczeniowa jego komputerów. Czytaj więcej »

Wyżymaczka

Japońska firma Mitsubishi Electronics oferuje skaner „wyżymaczkowy" MS-200KIT. Rozpoznaje on 16 stopni szarości i pozwala skanować ilustracje, tekst i fotografie z rozdzielczością 200 dpi. Czytaj więcej »

Komputer w szkole biznesu

Dyrekcja Zespołu Szkół Ekonomicznych nr 2 ze Szczecina, pragnąc zwiększyć przydatność zawodową absolwentów, wprowadziła nowy program nauczania oparty o znajomość potrzeb rynku pracy. Czytaj więcej »

3B2

3B2 to nazwa programu służącego do składania i łamania tekstów opracowanego przez firmę Artaker. Czytaj więcej »

Komputery w Kostaryce

W1990 roku w Kostaryce, państwie liczącym ok. 2,5 mln mieszkańców, zainstalowanych było 6 tys. komputerów, w tym 4,2 tys. stanowiło wyposażenie 210 szkół publicznych. Czytaj więcej »

OTC w Warszawie

W warszawskim hotelu Marriott w dniach 5 -6 marca miała miejsce wystawa sprzętu amerykańskiej firmy Output Technology Corporation. Czytaj więcej »

Czołgi bezzałogowe

Od lat prowadzone są na Zachodzie badania nad robotami mogącymi służyć na polu walki. Czytaj więcej »

Odkurzacz do klawiatury

Firma DARTEK sprzedaje specjalne odkurzacze pozwalające oczyszczać klawiaturę komputera lub jego wnętrze z drobnych pyłów i kurzu. Producent wyposaża odkurzacz w kilka rodzajów końcówek odsysających i specjalnych szczotek. Czytaj więcej »

Czytnik Karpińskiego

W świecie powszechnie znane są czytniki tekstów, które wprowadzają do pamięci całe strony maszynopisów. Czytaj więcej »

COCOM - dalsza liberalizacja

Ucieszyło nas bardzo ostatnie zmniejszenie ograniczeń COCOM-u. Czytaj więcej »

Piła do półprzewodników

W Urzędzie Patentowym RP wśród ostatnio zgłoszonych patentów jeden szczególnie przyciąga uwagę. Czytaj więcej »

Tulip w Poznaniu

27 lutego w Poznaniu w siedzibie Akademii Ekonomicznej Przedsiębiorstwo Innowacji i Wdrożeń SOFTOP zorganizowało prezentację sprzętu komputerowego firmy Tulip, OKI, WYSE. Czytaj więcej »

W bibliotekach

Aż 250 tys. tytułów wraz z opisami unikatowych książek, rękopisów, zdjęć, starych map i prac graficznych ma przechowywać komputerowy bank pamięci, tworzony obecnie przez 16 bibliotek Filadelfii. Czytaj więcej »

Taniej

Wrocławska spółka POL-MAX SA rozpoczęła sprzedaż licencjonowanego oprogramowania firmy Santa Cruz Operation -UNIX i XENIX. Czytaj więcej »

Trudności małych zakładów w Szwecji

Małe szwedzkie przedsiębiorstwa nie radzą sobie z komputeryzacją. Czytaj więcej »

Kolorowo i z Postscriptem

Koncern Digital Equipment Corp. wypuścił na rynek kolorową drukarkę Co-lormate PS. Czytaj więcej »

Kredyty Banku Światowego

W roku finansowym 1991, który rozpoczął się już 1 lipca 1990 r., Bank Światowy zamierza pożyczyć krajom rozwijającym się 21-24 mld USD. Dla państw środkowo-wschodniej Europy przypadnie z tego 2-2,5 mld USD. Czytaj więcej »

Seminaria

Od 20 marca 1991 roku warszawska firma MICRO-VEX będzie organizować co środę seminaria poświęcone tematyce syntezy, analizy, symulacji i projektowania układów elektronicznych (oprogramowanie SUSIE, LOG/1C, CADSTAR5 iin.). Czytaj więcej »

Fundacja Edukacyjna IDG

W grudniu ubiegłego r oku IDG utworzyło fundację o nazwie „Ea'st/West Educational Foundation", celem fundacji jest sprzętowe wsparcie instytucji edukacyjnych w Bułgarii, Czechosłowacji, Polsce, Rumunii, na Węgrzech i w Związku Radzieckim. Czytaj więcej »

HP - Polska już działa!

Po uroczystym otwarciu, które odbyło się dn. 21 lutego br. z udziałem ambasadora Stanów Zjednoczonych w Polsce Thomasa W. Simonsa i prezesa Agencji ds. Inwestycji Zagranicznych Zbigniewa Piotrowskiego, rozpoczęła normalną pracę nowa firma Hewlett-Packard Polska. Jest to w 100% inwestycja kapitału amerykańskiego. Czytaj więcej »

Laptop ASI

W bogatej ofercie tajwańskiej firmy Aqarius Systems Inc. znajduje się komputer typu laptop - ASI-LAP-TOP 168. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...