powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2005

Wydanie 03-2005, 17 stycznia 2005
03-2005 Computerworld nr 03-2005
Wiadomości

Dział czy rozdział?

Rozważania na naszych łamach o usytuowaniu działu administracji rządowej Informatyzacja po tegorocznych wyborach parlamentarnych wywołały ożywioną dyskusję. Doliczyliśmy się aż trzynastu wariantów przyszłości tego działu. Czytaj więcej »

Comp w Grupie Prokom Software

W ramach grudniowej emisji akcji Comp przyznał firmie Prokom Software 550 tys. akcji, stanowiących prawie 24% kapitału akcyjnego, co daje mu prawo do jednego członka w zarządzie warszawskiej spółki. Wartość transakcji wyniosła prawie 21 mln zł. "Sprzedaż naszych akcji Prokomowi to porozumienie lidera branży IT w Polsce z liderem rynku bezpieczeństwa na polskim rynku" - tłumaczy... Czytaj więcej »

Przetarg na UMTS w lutym

Prezes Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty rozpoczął postępowanie konsultacyjne dotyczące przetargu na rezerwację częstotliwości w zakresie GSM 1800 i UMTS. Zainteresowane podmioty mają 30 dni na wniesienie uwag do proponowanych warunków przetargu udostępnionych przez URTiP. Rozstrzygnięcie przetargu na UMTS ma nastąpić najpóźniej do 9 maja br. Sam przetarg rozpocznie się... Czytaj więcej »

Robakom na pożarcie

Zespół Abuse ulegnie daleko idącej reorganizacji po włączeniu w struktury Departamentu Zarządzania Bezpieczeństwem Systemów Teleinformatycznych w TP. Czytaj więcej »

Root e-podpisu w NBP

Zgodnie z informacjami z Computerworld 1/2005, podjęto decyzję o likwidacji spółki Centrast, pełniącej rolę tzw. roota systemu podpisu elektronicznego w Polsce. Jednogłośnie postanowiło o tym Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Centrastu, w którym ponad 80% udziałów ma Narodowy Bank Polski. Według informacji podawanych przez przedstawicieli NBP, "zadecydowały o tym względy... Czytaj więcej »

Pilotaż elektronicznego pieniądza

Być może jeszcze w tym roku ruszy w Polsce projekt wdrożenia systemu pieniądza elektronicznego. Nadzór organizacyjno-prawny nad przedsięwzięciem obejmie Związek Banków Polskich, który planuje powołanie Instytucji Pieniądza Elektronicznego. Czytaj więcej »

QBS otwiera oddział w USA

Warszawska spółka QBS, producent aplikacji biznesowych Q-Line 3000, otwiera biuro w Chicago. To efekt współpracy z amerykańską firmą Pol- Electronics, dostawcą rozwiązań internetowych opartych na systemie CMS. Czytaj więcej »

Centrum HP jednak we Wrocławiu

Zarząd firmy Hewlett-Packard podjął już decyzję dotyczącą utworzenia w Polsce centrum biznesowego, zajmującego się m.in. obsługą wewnętrznych procesów europejskich oddziałów HP. Czytaj więcej »

Kontrakty wdrożenia

Na Giełdzie Papierów Wartościowych zadebiutował warszawski Comp... Czytaj więcej »

ITIL według Computer Associates

Jednym z dowodów rosnącej popularności zbioru praktyk ITIL (IT Infrastructure Library) jest rosnąca liczba spotkań i seminariów poświęconych tej tematyce. Jednym z ostatnich była konferencja IT Service Management & ITIL zorganizowana przez Computer Associates. Czytaj więcej »

Hindusi nad Wisłą

W ubiegłym roku pracę w polskich firmach znalazło 22 informatyków z Indii. Czytaj więcej »

IBM Polska wchodzi na rynek usług SAP

Spółkom takim jak itelligence, HP i Siemens Business Services wyrósł nowy poważny konkurent. Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, IBM Polska planuje zwiększenie aktywności na rynku usług outsourcingowych dla klientów systemu SAP. Czytaj więcej »

Polskie firmy w Turcji

Rodan Systems - wspólnie z irlandzką firmą e-blana - wygrał przetarg PHARE na dostawę rozwiązań IT dla Ministerstwa Rolnictwa w Turcji. Wartości kontraktu to 3,5 mln euro. Czytaj więcej »

Przyśpieszenie budowy katedry Sagrada Familia

Katedra Sagrada Familia w Barcelonie jest jednym z najdłużej trwających projektów architektonicznych. Czytaj więcej »

Klastry na polskich uczelniach

Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe (PCSS) uruchomiło jeden z największych w Polsce klastrów obliczeniowych. Za jego instalację odpowiedzialny był warszawski ATM. Platforma ta wykorzystuje moc 218 procesorów Itanium i działa pod kontrolą systemu 64-bitowego systemu operacyjnego Debian GNU/Linux 3.1 Sarge. Klaster w PCSS dysponuje sumaryczną pamięcią operacyjną 0,5 TB. Czytaj więcej »

Centrum NetWeaver w poznańskim BCC

Centrum kompetencyjne poznańskiego BCC w zakresie platformy integracyjnej SAP NetWeaver zostało włączone do światowego projektu tzw. ramp-up. Czytaj więcej »

Podniesiony kapitał Tech Data Polska

Tech Data zdecydowała o podniesieniu kapitału zakładowego polskiego oddziału o 51 mln zł (do 75 mln zł). Czytaj więcej »

Zmiany kadrowe

Tomasz Sobczyk objął stanowisko dyrektora Pionu Technologii. Zastąpił na tym stanowisku Michała Przewłockiego , który odchodzi z Agory z końcem lutego. Czytaj więcej »

Technologie

Wydajność w standardzie

Standardy PCI i PCI-X nie znikną z dnia na dzień, jednak przyszłość, i to ta najbliższa, należy już do ich następcy - PCI Express. Złącza w tym standardzie mają w zasadzie wszystkie nowe modele serwerów klasy podstawowej i średniej. Czytaj więcej »

W poszukiwaniu jaźni

HP powinno na nowo określić, które segmenty rynku korporacyjnego i jakie typy rozwiązań są dla firmy najważniejsze, a następnie jasno zakomunikować to klientom. Czytaj więcej »

Szef na Javie

Serwer aplikacyjny JBoss to rozwiązanie dla dużych firm - nie tylko dlatego, że JBoss 4.0 uzyskał certyfikat na zgodność z J2EE. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Technologia coś znaczy

Rok po zakończeniu migracji do nowej wersji systemu Sez@m można już powiedzieć, że klientom Banku BPH spodobało się nowe rozwiązanie, skoro ich liczba podwoiła się, sięgając dziś ponad 300 tys. i przybliżając Bank BPH do pierwszej trójki największych tzw. banków internetowych. Czytaj więcej »

Przemysł jak lokomotywa

Jeśli wierzyć przewidywaniom dostawów rozwiązań informatycznych, przemysł ma szansę stać się w tym roku sektorem ciągnącym niczym lokomotywa wyniki całej branży IT. Co ciekawe, liderami inwestycji mogą okazać się dotychczasowi outsiderzy: sektor spożywczy, duże zakłady chemiczne i przemysł ciężki. Czytaj więcej »

Konteksty

Krzemowe nerwy

Technologie sztucznej inteligencji doskonalące dialog człowieka z maszyną cyfrową są skoncentrowane głównie na zagadnieniach matematyczno-technicznych. Tymczasem komputerowe wspomaganie ludzkich decyzji wymaga także uwzględnienia naszego wymiaru emocjonalnego. Czytaj więcej »

Gdzie jest Duch Czasu, czyli rozmyślania na przełomie roku

Pionierzy cyberantropologii robią co mogą, aby uchwycić Zeitgeist - ducha naszego czasu. Trudno go wyśledzić, bo błąka się gdzieś w sieciach. Bo, jak to bywa z duchem, ten ulata, kędy chce - spiritus flat ubi vult (nb. zetknąłem się już z tłumaczeniem, że spiritus flat to "płaski duch" - a dlaczegóż by nie, skoro np. flat tax to "płaski podatek"?). W przypadku duchów jest to... Czytaj więcej »

W świecie interfejsów

Media elektroniczne nie pokazują obrazu świata. One same ten świat kreują. W dużym stopniu za sprawą techniki cyfrowej jedną z fundamentalnych cech współczesnej kultury stały się jej właściwości symulacyjne. Rzeczywistość medialna jest dzisiaj w pełni równoważna innym obszarom rzeczywistości. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo

Siejąc po okolicy

Można mieć nawet najlepiej zabezpieczony system operacyjny komputera, można szyfrować dane przesyłane siecią, można przeznaczyć wiele sił i środków na zabezpieczenie sieci przed podsłuchem - i nadal być w niebezpieczeństwie. Czytaj więcej »

Dostęp jak zaszczyt

Forsowanie przez Microsoft, Cisco, Juniper i innych inicjatyw zmierzających do weryfikacji stanu bezpieczeństwa każdego urządzenia zanim uzyska ono dostęp do sieci to duży postęp w architekturze zabezpieczeń. Do doskonałości jeszcze im jednak daleko - wciąż pozostają pytania i nierozwiązane problemy. Czytaj więcej »

Pomysł na bezpieczeństwo

Obok zwiększania pojemności i szybkości urządzeń w dziedzinie zabezpieczania danych jest jeszcze sporo miejsca dla prawdziwych innowacji. Niektóre z nich są na tyle przełomowe, że mają szansę na szybką popularyzację. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

WiWisekcja Kalego

Polska to jest dziwny kraj. Z jednej strony lewicowa większość w Sejmie uchwaliła bez żadnej specjalnej dyskusji ustawę o ratyfikowaniu Traktatu WIPO (World Intelectual Property Organization) http://www.wipo.int/ , sporządzonego w Genewie dnia 20 grudnia 1996 r., patrz Czytaj więcej »

Rzepy

Aby utrzymać komputer przy zdrowiu, trzeba samemu być zdrowym jak rzepa, mieć wiele zapału i wiedzy. Komplikują sprawę zagrożenia przenikające z sieci oraz sama konstrukcja systemu operacyjnego. Często nie wystarcza już zainstalowanie tylko programu antywirusowego, aby czuć się bezpiecznie. Użytkownik musi być zaopatrzony w niezbędnik bezpieczeństwa, który będzie chronił go... Czytaj więcej »

Czego naprawdę należy zakazać?

Idziemy kupować komputer. To znaczy on kupuje, a ja - nie wiem, który już raz - mam zagwarantować, że kupimy to, co mamy kupić. A kupić mamy nie byle co. Ekran nie grubszy niż papier i taki, co to goniący nie zostawia za sobą smug, nawet gdy prześcignie gonionego. Wnętrze ma być widoczne i emanować kosmiczną poświatą, a mysz ma się unosić na warstwie światła, gęstej, jakby... Czytaj więcej »

Wskaźnik wyprzedzający

Dostaję ostatnio od różnych znajomych i firm przedmiot, który po polsku kiedyś nazywał się "kalendarz osobisty", a teraz mówi się na to z angielska organizer. Zastanawiałem się, skąd wysyp akurat takich a nie innych prezentów, aż wreszcie oświeciła mnie znajoma, pracująca dla agencji marketingowej. Wyjaśniła, że jest to aktualnie jeden z najtańszych przedmiotów o charakterze... Czytaj więcej »

Temat tygodnia

Cyfrowy styl życia

Zainteresowanie przemysłu IT przenosi się z serwerowni do naszych mieszkań, a producenci komputerów coraz odważniej włączają się do walki o wyznawców cyfrowego stylu życia takie wrażenie można odnieść po wizycie na targach CES w Las Vegas. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...