powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1991

Wydanie 04-1991, 1 marca 1991
04-1991 Computerworld nr 04-1991
Cywilizacja i... My

Romantyczne początki

Informatyka to jedna z najmłodszych nauk. Nie jest już jednak podlotkiem. A swoją drogą, ciekawe, ilu czytelników potrafiłoby odgadnąć, kiedy w Polsce podjęto pierwsze próby budowy maszyn cyfrowych i wykorzystywania ich do celów praktycznych. Czytaj więcej »

Oprogramowanie

IBM przenosi się do Londynu

Część słynnej amerykańskiej firmy IBM - dokładniej dyrekcja odpowiedzialna za systemy łącznościowe - przenosi się do Londynu. Jest to pierwsza w dziejach IBM-u przeprowadzka tak poważnego biura poza teren USA. Operacja rozpoczęta z początkiem 1991 ma się zakończyć jeszcze przed końcem tego roku. Czytaj więcej »

CASE okiem menedżera

CASE (Computer Aided Software Engineering), czyli Inżynieria Oprogramowania Wspomagana Komputerem to termin używany wspólnie dla różnorakich metod, technik i narzędzi, służących do automatyzacji tworzenia systemów informatycznych. Tej tematyce poświęcona była konferencja CASE'91 (pisaliśmy o niej w numerze 3). Dziś przedstawiamy w skrócie materiały zaprezentowane na niej przez... Czytaj więcej »

Pole bitwy wysokiej technologii

Rekonesans i nadzór

Pierwsza linia obrony w operacji Desert Storm znajduje się na orbitach setki kilometrów nad ziemią, gdzie superczułe satelity szpiegowskie podsłuchują rozmowy wojsk irackich, wykrywają nieprzyjacielskie wyrzutnie rakietowe i przekazują pilotom informacje potrzebne do efektywnego niszczenia celów. Czytaj więcej »

Komputery w wojnie o Kuwejt

Codziennie wczesnym rankiem dowódca wojsk lotniczych w Arabii Saudyjskiej generał-lejtnant Charles A. Horner wypuszcza wydruk komputerowy objętości małej książki telefonicznej. Wojskowi nazywają go codziennym rozkazem zadań dla sił lotniczych, a „The Los Angeles Times" - „wykazem celów, katalogiem, przewodnikiem po-obiektach irackich przeznaczonych do zniszczenia w ciągu... Czytaj więcej »

Elektroniczne przeciwśrodki

Spróbujcie włączyć świder elektryczny koło telewizora, a otrzymacie ten sam rodzaj zakłóceń elektronicznych, które mogą „obezwładnić" radar nieprzyjaciela. Czytaj więcej »

Kierowanie pociskami

Pociski i inteligentne bomby „nabywają inteligencji" od komputerów na trzech poziomach. Szczegółowa instrukcja celowania jest przekazywana z centralnych komputerów w amerykańskim dowództwie głównym. Informacja na temat wystrzelenia i kontroli lotu pochodzi z lokalnych komputerów naziemnych, dostosowanych do rodzaju broni. Natomiast wyznaczony cel pocisk lub bomba znajduje dzięki... Czytaj więcej »

Uboczny produkt wysokiej technologii: systeminformacji medycznej

W operacji Desert Storm chirurdzy po raz pierwszy w sytuacji wojennej mieli dostęp do najbardziej nowoczesnego systemu medycznego armii amerykańskiej - i to z ruchomych ambulatoriów umieszczonych w odległości 15-20 km od linii frontu. Czytaj więcej »

Samolot i nawigacja

Za każdym atakiem lotniczym w ramach operacji Desert Storm kryje się przeprowadzana przez komputer kalkulacja mająca na celu spowodować maksymalne straty nieprzyjaciela przy równoczesnej minimalizacji ofiar. Czytaj więcej »

Rynek

Nantucket i Clipper 5.0

Z Patem Boensem z Nantucket SA z Belgii rozmawia Urszula Szymerska. Czytaj więcej »

shareware

Pac Bell włącza Windows do interfejsu satarlink

Wydział systemów informatycznych w Pacific Bell, który jeszcze w zeszłym roku ostro krytykował graficzny interfejs firmy Microsoft, dziś zaczął włączać system Microsoft Windows 3.0 do stworzonego u siebie trzyletniego już interfejsu Starlink. Czytaj więcej »

Program za grosik

Przedstawiamy kolejne najbardziej popularne w USA i sprawdzone przez nas programy shareware. Czytaj więcej »

Sprzęt

Szansa na klony Macintosha

Firma Nutek twierdzi, że metoda tworzenia „kości" jest legalna Czytaj więcej »

Na 386 DX padł cień

Czy procesor 80386DX firmy Intel będzie następnym przykładem przestarzałej technologii? Pytanie to nie pozbawione jest sensu, okazuje się bowiem, że wielu użytkowników odchodzi od komputerów osobistych opartych na 386DX i decyduje się na procesory pokrewne. Niektórzy obserwatorzy twierdzą wręcz, że 386DX przestaje się już liczyć, inni natomiast - że znajduje on nadal swoje... Czytaj więcej »

Wzrastające dostawy RS/6000

IBM może się ostatnio pochwalić tym, że dużym powodzeniem cieszą się jego stacje robocze RISC System/6000. Przedstawiciele firmy mówią, że w ostatnim półroczu sprzedano 25 tys. maszyn, co przyniosło 1 miliard dolarów zysku. Czytaj więcej »

Wieści

Scaner Epsona

Firma Epson wypuściła na rynek tani skaner do obróbki ilustracji barwnych ES-300C. Czytaj więcej »

Programowe nowości

Firma SoftLogic Solutions opracowała pakiet programów ułatwiających pracę użytkownikom komputerów IBM PC. Czytaj więcej »

CeBIT'91

Tradycyjnie już marzec jest miesiącem największych w świece targów komputerowych - CeBIT - odbywających się w Hannove-rze - RFN. W tym roku targi trwają od środy 13 marca do środy 20 marca. Są otwarte codziennie również w weekend, od 9.00 do 18.00. Czytaj więcej »

Kserokopiarki niebezpieczne?

Kserokopiarki i drukarki laserowe po roku pracy stanowią zagrożenie dla zdrowia personelu, gdyż wydzielają ozon w stężeniu niebezpiecznym dla organizmu. Czytaj więcej »

Compaq 386N

Firma Compaq opracowała komputer klasy PC przeznaczony do pracy w sieciach komputerowych. Czytaj więcej »

Coś dla geografów

Dom Software'owy The Software Toolworks opracował komputerowy geograficzny atlas świata. Czytaj więcej »

Górska Szkoła PTI

Oddział Górnośląski Polskiego Towarzystwa Informatycznego organizuje III Górską Szkołę PTI - Szczyrk 91. Czytaj więcej »

PostScript coraz popularniejszy

Firma QMS Inc. oferuje nową drukarkę laserową QMS-PS 410 wyposażoną w interpreter języka PostScript. Czytaj więcej »

Ręczny kolorowy skaner A4

Hico A4 Color Scanner to urządzenie przeznaczone do współpracy z komputerami klasy PC. Przeznaczone jest do wprowadzania do programów graficznych obrazów kolorowych. Czytaj więcej »

Twardy dysk na karcie

Firma Plus Development wzbogaciła swą ofertę i proponuje ostatnio rozszerzenie komputerów IBM PC/AT o kartę dysku twardego Hardcara II XL. Czytaj więcej »

BYć numerem jeden

Z Mirkiem Wierzbowskim, przedstawicielem SUN Microsystems, rozmawia Krzysztof Matey. Czytaj więcej »

Fińskie firmy inwestują w informatykę

Fińskie zrzeszenie małych przedsiębiorstw, nazywające się Pienteollisuuden Keskusliitto, przeprowadziło ostatnio badanie, z którego wynika, że małe i średnie przedsiębiorstwa w Finlandii przeznaczają na informatykę około 25 proc. procent swoich wydatków inwestycyjnych - jest to równoważne około 2 proc. rocznego obrotu przedsiębiorstwa. Podstawowe kierunki zastosowań to... Czytaj więcej »

Korporacja Go wprowadza "pisakowy" system operacyjny

San Francisco. W ostatnich dniach stycznia br. korporacja Go zapowiedziała wprowadzenie na rynek nowego produktu — systemu operacyjnego PENPOINT, przeznaczonego dla komputerów notatnikowych. Czytaj więcej »

Słownik

Firma Franklin Electronic Publishers, Inc. opracowała bardzo ciekawą wersję słownika języka angielskiego dla użytkowników popularnych edytorów tekstu. Czytaj więcej »

Pokaz w Bibliotece Uniwersyteckiej

W dniach od 15 do 25 lutego w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie można było zobaczyć, w jaki sposób korzysta się z baz danych na dyskach kompaktowych (CD-ROM). Czytaj więcej »

ScrapbookPlus

ScrapbookPlus to nazwa programu firmy Eikon Systems, przeznaczonego dla użytkowników pracujących w środowisku Windows 3.0. Czytaj więcej »

Softarg'91

Tegoroczne, piąte już Targi Oprogramowania SOFTARG'91 odbędą się w dniach od 1 do 4 października br. w Ośrodku Postępu Technicznego w Katowicach. Czytaj więcej »

Open Desktop firmy SCO łączy się z Windows 3.0

Santa Cruz Operation (SCO) wypuszcza w tych dniach na rynek Open Desktop zgodne z Windows 30 i obiecuje szybkie połączenie Lan Manager pod kontrolą UNIX-a. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...