powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1991

Wydanie 02-1991, 1 lutego 1991
02-1991 Computerworld nr 02-1991
Cywilizacja i... My

Laptopy w głębinach

Zeszłej wiosny na płyciznach Zatoki Kalifornijskiej neurobiolog Timothy Tricas spędził 10 dni, nurkując z wodoszczelnym laptopem. którego używał do śledzenia rytuału godowego raj - zazwyczaj ukrytego przed obserwatorem. Czytaj więcej »

Bliżej komputera

W ostatnich tygodniach ubiegłego roku powstała w Warszawie Fundacja Centrum Prasowe dla Krajów Europy środkowej i Wschodniej. Jednym z jej zadań będzie szkolenie dziennikarzy w zakresie stosowania nowych technik pracy, w szczególności - nauka korzystania z komputerów. O wypowiedź na temat Fundacji i jej zadań poprosiliśmy jej dyrektora, dra Tadeusza Kowalskiego. Czytaj więcej »

Telewizja kablowa

Istotną częścią składową grupy tzw. nowych mediów jest przekaz kablowy (przewodowy). Jego najatrakcyjniejsze zastosowanie stanowi telewizja kablowa. Warto jednak zwrócić uwagę, że za pomocą tego samego kabla oprócz programów telewizyjnych przekazuje się również rozmowy telefoniczne, audycje radiowe, sygnały różnych służb oraz dane komputerowe. Czytaj więcej »

Rynek

Rynek z ludzką twarzą

Opis rynku to nie tylko liczby, a może nawet nie przede wszystkim one. Ponieważ zaś w ostatnich miesiącach zalewałem Państwa liczbami, dziś czuję skruchę. Obiecuję, że będzie bez liczb i może nawet - prawie romantycznie, bo wrócimy aż do pionierskich czasów handlu mikrokomputerami. Zamiast uczonych analiz będą przede wszystkim moje osobiste refleksje (wyrażane wyłącznie we... Czytaj więcej »

Najlepsze technologie dla Polski

Z Lucjanem Wenclem właścicielem firm: w USA, Logical Design Works, i w Polsce, P.Z. Karen, rozmawiają Zenon Rudak i Krzysztof Matey. Czytaj więcej »

Prognoza 2000

Zdaniem specjalistów w 2000 roku przeznaczymy na zakup sprzętu informatycznego prawie 4 razy tyle, ile wyniosły nakłady w 1988 roku. Według danych GUS wydaliśmy wówczas 43 193,4 mld zł. Liczba ta nie jest do końca prawdziwa, ponieważ nie uwzględniono nakładów, jakie poniosły ośrodki pozostające poza obszarem zainteresowań sprawozdawczości GUS. Jak twierdzą eksperci nie ujęte w... Czytaj więcej »

shareware, wirusologia

Lekarstwo gorsze niż choroba

Jeżeli są „złe wirusy i pasożyty, dlaczego nie ma być dobrych? Wyobraź sobie program przeznaczony do wyszukiwania złośliwego kodu instrukcji i niszczenia jej. Potem zaś uwalniania komputera od problemu, zanim jeszcze użytkownik uświadomił sobie jego istnienie. Czytaj więcej »

Program za grosik

Pół roku temu rozpoczęła działalność w Warszawie pani Hilary Joslyn, która przyjechała z Santa Monica w Kalifornii, USA. Skłonił ją do tego polski rynek, który co prawdy przyprawia nas na co dzień o zawrót głów, ale jak widać jest obiecujący. Czytaj więcej »

UNIX/2

UNIX przywraca użytkownikom swobodę

- Jaka jest według Pana racja istnienia UNIX-a? Czytaj więcej »

Historia jednego standardu

Początki UNIX-a lokują w laboratoriach firmy Bell Telephone pod koniec lat sześćdziesiątych, Niejaki Ken Thompson pracuje nad definicją systemu nazwanego Multics na komputerze GE45 firmy General Electric. Czytaj więcej »

...nazywa się POSIX

- IBM proponuje wersję UNIX-a o nazwie AJ/X. Dlaczego nie wybrano UNIX-a AT&T? Czytaj więcej »

Wieści

Kolor i forma

Tak najkrócej można scharakteryzować najnow -wszy komputer Goupil G6. Czytaj więcej »

Lżejszy niż aktówka

Notebook H0386SX firmy Peacock jest mniejszy niż kartka formatu A4 (22x28 cm) i lżejszy niż walizeczki biznesmenów (2,9 kg). Czytaj więcej »

Szybki komputer EISA

Merco 486-33 EISA 10 komputer w wykonaniu wieżowym z procesorem 486/33 MHz i koproceso-rem Weitek 4167. Czytaj więcej »

Szybka mini-wieża

Panatek 80386SX-27 to komputer z procesorem 80586 i zegarem 20 MHz. Czytaj więcej »

Notatnik z Sanyo

Sanyo MBC 17 NB to komputer typu notebook oparty na procesorze 80C286) taktowanym zegarem 12,5 MHz. Czytaj więcej »

Ile kosztuje szybkość obliczeń?

Często staramy się porównać różne komputery ich szybkość, czas obliczeń, wydajność w stosunku do ceny. Czytaj więcej »

Wytrzymała drukarka

Seikosha proponuje 18-igłową drukarkę BP-5780 o wytrzymałości głowicy 500 mln znaków. Czytaj więcej »

Profex

Profex proponuje dwa laptopy: LT 55 i LT 33. W cenie poniżej, odpowiednio, 4 i 3 tysięcy i )M. LT 55 waży wraz z akumulatorem 5,5 kg i jest oparty o procesor 80386SX taktowany z częstotliwością 16 MHz Ma możliwość wbudowania koprocesora. Czytaj więcej »

NCR w Polsce

23 stycznia odbyło się w Warszawie oficjalne (nieoficjalnie funkcjonuje już od kilku miesięcy) otwarcie Biura NCR w Polsce. Dokonali tego przedstawiciel centrali z Dayton w USA - Frederick dl, wiceprezydent NCR na Europę; Horst Himbacher - dyrektor na Europę Wschodnią, z Augsburga, niemieckiej siedziby NCR i Jacek Olearczyk i dyrektor Biura w Polsce. Zgromadzili się również liczni... Czytaj więcej »

Statek flagowy Commodore

Statkiem flagowym Commodore jest komputer PC Desktop 486-25. Czytaj więcej »

Podręcznik sieci EARN

Centrum Informatyczne Uniwersytetu Warszawskiego wydało „Podręcznik sieci EAKN pod systemem VM/SP" Czytaj więcej »

Xerox w podróży

„Meeting the Challenge" to hasło, pod którym Rank Xerox rozpoczął nową akcję promocyjną w Europie Wschodniej. Jest to objazdowa wystawa, która w ciągu najbliższych dwóch miesięcy znajdzie się w dwunastu miastach siedmiu krajów. Początek nastąpił 14 stycznia w Warszawie. Następnie Rank Xerox będzie prezentował swoją ofertę w Katowicach, Pradze, Bratysławie, Budapeszcie,... Czytaj więcej »

Case'91

W dniach 24-26 stycznia br. w odbyło się w Warszawie seminarium naukowo-techniczne CASE'91. Impreza miała na celu zapoznanie środowisk naukowych oraz informatyków z administracji państwowej i przedsiębiorstw z najnowocześniejszymi i najbardziej wydajnymi metodami i narzędziami wspomagającymi projektowanie, konstruowanie oraz wdrażanie systemów komputerowych. Współorganizatorami... Czytaj więcej »

Komputer '91

25 stycznia zakończyły się w Warszawie VI Międzynarodowe Targi Komputer'91. Wzięło w nich udział wyjątkowo dużo wystawców - aż 194 z 15 krajów, a gdyby nie kłopoty z powierzchnią wystawową, byłoby ich zapewne znacznie więcej. Czytaj więcej »

Wieści z targów

Bez paniki!

Na Targach Komputer'91 takim właśnie hasłem zostały opatrzone ulotki reklamowe firmy Verbatim, znanej z produkcji nośników magnetycznych, zwłaszcza dyskietek 5,25 cala. Czytaj więcej »

CASE w rytmie Samby

W stoisku znanej polskiej firmy komputerowej „Samba" nikt nie miał wątpliwości: ich przebojem sezonu jest laureat wielu nagród, m.in. nagrody ministra przemysłu, program typu CASE - SM-PROGEN. Czytaj więcej »

Drukarka laserowa formatu A3

BHZ WIMAL zaprezentowało rodzinę wysokiej rozdzielczości drukarek laserowych wyprodukowanych przez firmę LaserMaster Corporation. Czytaj więcej »

Laptopy z Zenith Data Systems

Firma Bull przedstwiła ofertę komputerów klasy IBM PC produkowanych w fabrykach należącego do niej od 1989 roku koncernu Zenith Data Systems. Czytaj więcej »

Włosi w Warszawie

Firma Olivetti przedstawiła nowy model komputera osobistego klasy XT: PCS 86. Olivetti reklamuje ten komputer jako najlepszy w swojej klasie. Czytaj więcej »

Skomputeryzowany hotel

Polska firma Hotel „GE-ORGE" z Ruśca przedstawiła kompletny system służący do obsługi hotelu i restauracji - HOTEL MANA-GER/TK. System ten realizuje wszystkie podstawowe funkcje administracyjne, recepcyjne, kasowe (recepcji, kasy restauracyjnej i sklepowej), prowadzi też księgowość. Czytaj więcej »

Osesek Chicony został na lotnisku

Wojna w Zatoce Perskiej sprawiła, że na Targach Komputer'91 nie mogliśmy zobaczyć niektórych produktów znanej tajwańskiej firmy Chicony Elektronics Co., Ltd. Ze względu na zaostrzone środki bezpieczeństwa uniemożliwiono przedstawicielom tej firmy wniesienie na pokład samolotu najnowszych modeli komputerów typu laptop i notebook", które miały być w ostatniej chwili dostarczone do... Czytaj więcej »

Pożegnanie z Pałacem

W styczniu br. wojsko przekazało Uniwersytetowi Warszawskiemu budynek po Wojskowej Akademii Politycznej. Czytaj więcej »

Widzące komputery

Firma Computer Scaning Systems Ltd. z Warszawy, będąca przedstawicielem Animal Scanning Systems GmbH z RFN i Rudic Ultra-sons z Francji, zaprezentowała na targach sprzęt i oprogramowanie służące do cyfrowej analizy obrazu, m.in. ECHOSCAN - system ultrasonograficzny do celów badawczych, umożliwiający uzyskiwanie obrazów USG na ekranie monitora PC; SCANBASE - system dokumentacji i analizy... Czytaj więcej »

Program 1-2-3 dla polskiego użytkownika

Firma Lotus, właściciel programu 1-2-3, jednego z najpopularniejszych arkuszy obliczeniowych (spread-sheet) dla komputerów klasy IBM PC, zapowiedziała sprzedaż polskiej wersji tego pakietu. Czytaj więcej »

Automatyczny kreślarz

Włoska firma NEOLT wystawiła szereg urządzeń wspomagających pracę biur konstrukcyjnych. Czytaj więcej »

StarPrinter 4

Firma ABC Data Warszawa, reprezentujca na polskim rynku firmę Star Micro-niecs, przedstawiła na targach nowe konstrukcje tanich i prostych drukarek. Czytaj więcej »

Nowy kierunek w IBM

Największy koncern komputerowy świata - amerykański IBM - pokazał w Warszawie swój nowy komputer RISC System/ 6000. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...