powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1991

Wydanie 01-1991, 16 stycznia 1991
01-1991 Computerworld nr 01-1991
cło

Zmiany w cle

Od 1 stycznia 1991 roku obowiązuje rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 19 grudnia 1990 roku zmieniające zawieszenie do dnia 30 czerwca 1991 r. pobierania ceł od niektórych towarów. Czytaj więcej »

Cywilizacja i... My

Stevie z twardego dysku

Systemy zapisu dźwięku na dyskach twardych nie wyrosły jeszcze z wieku dziecięcego. Pierwsze wielkie jednostki tego typu powstały w połowie lat osiemdziesiątych, a ich koszty utrzymywały się na poziomie dostępnym tylko dla bogatych firm profesjonalnych. Tańsze systemy na bazie Macin-tosha i Atari z trudem zaakceptowano jako sprzęt profesjonalny. Powolny rozwój tej techniki zapisu... Czytaj więcej »

Dźwięk i wizja

IBM Audio Visual Connection to system, którego zadaniem jest tworzenie różnorodnych przekazów, na które składają się dźwięki i obrazy wideo o wysokiej jakości. Czytaj więcej »

Komputer w walizce

Królestwo za laptopa

W roku 1984 Shervin Levinson wraz z kolegą brali udział w konwencji Partii Demokratycznej w San Francisco. Gdy obaj uczestniczyli w bloku informacyjnym dla entuzjastów komputerów, kompan Levinsona postanowił zadać pytanie. Trzymając kurczowo swój Tandy Model 100, podniósł rękę w górę. Levinson wspomina, że w tej chwili wszyscy tajni agenci wyciągnęli broń. Czytaj więcej »

GUS o polskiej informatyce

Po przeglądzie komputerów używanych na świecie przyszła kolej na własne podwórko. I w tym wypadku wykorzystamy dane dotyczące sytuacji z końca roku 1988. Pochodzą one z Głównego Urzędu Statystycznego, przede wszystkim z opracowania „Ośrodki Informatyki w 1988 r.", przygotowanego w czerwcu 1989. Zawiera ono wyniki badania statystycznego ośrodków informatyki, przeprowadzanego... Czytaj więcej »

Komputer'91

Za dużo komputerów za mało metrów

Wystawa Komputer '91 bije rekordy. 194 wystawców z15 krajów, . s. m2 w salach Pałacu Kultury iki oraz hotelu Victoria. Czytaj więcej »

Informacje o wystawie

- AGPOL rozesłał 15 000 zaproszeń do potencjalnych gości wystawy. Czytaj więcej »

Komputery w biurze

Nowa koncepcja sieci Lan/Wan

Czy wiecie, co wspólnego mają ze sobą: Biały Dom, Marynarka Stanów Zjednoczonych, Chanel, Mercedes-Benz i 36 spośród 50 największych na świecie banków? Otóż wszystkie one używają sieci mikrokomputerów serii B25, produkowanych przez amerykańską korporację UNISYS. Czytaj więcej »

Rynek

AT&T oferuje 6 mln USD za NCR

Największa na świecie firma telekomunikacyjna, American Telephone and Tele-graph, postanowiła kupić firmę komputerowa NCR. Czytaj więcej »

Unix we Francji

Na rynku programistycznym we Francji trwa ostra rywalizacja. Biuro „Pierre Audoin Conseil" w swej corocznej analizie „UNIXwe Francji" nakreśliło prognozę handlową dla tego systemu na najbliższe dziesięciolecie. Dla większości użytkowników Czytaj więcej »

Po grafice - język naturalny

System komunikacji człowiek-komputer i komputer-człowiek to jedno z najtrudniejszych zadań dla programistów. Zmiany w sposobach przekazywania informacji do komputera wyznaczają kierunki rozwoju oprogramowania, przyciągają nowych użytkowników programów. Czytaj więcej »

Amerykańskie systemy podatne na zagrożenia

Waszyngton. Niezależny zespół ekspertów stwierdził w ubiegłym tygodniu, że systemy komputerowe w USA są szczególnie narażone na zagrożenia, spowodowane zaniechaniem przez rząd federalny i przemysł komputerowy prac nad rozwojem technologii ochronnych i zabezpieczających. Czytaj więcej »

Sprzęt

Jak się produkuje komputery?

Nowoczesna produkcja urządzeń komputerowych musi zapewnić dużą wydajność, wysoką jakość i niskie koszty wytwarzania. Czytaj więcej »

Telekomunikacja

Telefon dla bogaczy

Specjaliści od telekomunikacji łapią się za głowy, widząc w jak huraganowym tempie rozwija się radiotelefonia. Już dziś z jej systemów korzysta w krajach wysoko rozwiniętych 5% obywateli. Najbardziej nawet ostrożni progno-stycy przewidują zaś, że za kilka najbliższych lat liczba ta będzie trzy - czterokrotnie wyższa. Czytaj więcej »

Po światłowodach

A może BMTS? Czytaj więcej »

Wieści

Rynek PC

Zajmująca się badaniami rynku firma Dataąuest, Inc. ogłosiła pięcioletnią prognozę dla zachodnioeuropejskiego rynku komputerów osobistych (1989-1994). Czytaj więcej »

Wieści z Microsoft

Nowa wersja arkusza kalkulacyjnego Excel firmy Microsoft ma się ukazać w drugim kwartale tego roku. Czytaj więcej »

Błąd w 80386

Znaleziono błąd w pierwszych partiach procesorów Intel 80386. Czytaj więcej »

Nowości Epsona

Firma Epson wypuściła na rynek w grudniu 1990 roku dwie nowe drukarki laserowe i komputer typu notebook. Drukarka o-znaczona EPL-7000 wyposażona jest w układ napędowy Minolta SP101, procesor Motorola 68000 i 1 MB pamięci RAM. Czytaj więcej »

Dakota

To nazwa komputera APC 486/33 EISA (Extended Industry Standard Architecture). Czytaj więcej »

Norton Backup

Firma Peter Norton Computing wypuściła nową wersję programu Backup. Backup 1.2 ma ulepszony system komunikacji z użytkownikiem i jest mniej wrażliwy na niezgodności sprzętowe komputerów IBM-podobnych. Czytaj więcej »

Komputer '91

22 stycznia, we wtorek, rozpoczynają się w Warszawie, w salach Pałacu Kultury i Nauki oraz hotelu Victoria, Targi Kompu-ter'91. Trwać one będą do 25 stycznia. Czytaj więcej »

Kot zamiast myszy

Odwróconą mysz, czyli track-ball, opracowała firma Truedax Technology (Taiwan). Czytaj więcej »

Więcej niż SVGA

VGA-TV GE/O to karta graficzna firmy Willow Peripherals przeznaczona do komputerów PC/AT 286. Czytaj więcej »

Aldus bez założycieli

Odejście z firmy jej założycieli Je-remy'ego Jeacha, Dave'ego Waltersa i Teda Johnsona poważnie osłabiło Aldusa znanego producenta popularnego programu DTP Pagemaker. Czytaj więcej »

Osiągnięcia roku 1990

Początek nowego roku jest okazją do publikacji różnych zestawień. Czasopismo InfoWorld (IDG) opublikowało listę najbardziej udanych przedsięwzięć w świecie komputerowym w 1990 roku. Czytaj więcej »

Star Laser Printer 4

Firma Star Micronics zaprezentowała w grudniu 1990 roku nową tanią drukarkę laserową Laser Printer 4. Czytaj więcej »

Drukarska jakość na ekranie

Firma Bitstream Inc. wypuściła na rynek nakładkę FaceLift pracującą w systemie Windows 2.xx lub wyższym. Czytaj więcej »

Centrale nowej generacji

Trzy towarzystwa telekomunikacyjne: Siemens (D), GBC-Ples-sey Telecommunications (GB) i Stromberg-Carlson (USA) podały do wiadomości, że od pewnego czasu prowadzą prace nad nowego typu cyfrowymi centralami telefonicznymi. Czytaj więcej »

Ashton Tate w sądzie

Wyrokiem sądu regionalnego dla stanu California firmie Ashton Tatę cofnięto prawo do posługiwania się znakiem copyrigbt przy rozprowadzaniu programów dBase II i dBase III. Czytaj więcej »

Lista przebojów

Niemiecki miesięcznik komputerowy CHIP ogłosił po raz pierwszy w numerze 1/91 listę przebojów oprogramowania komputerów domowych i PC. Czytaj więcej »

Seminarium OSF

Open Software Foundation organizuje cykl spotkań użytkowników systemu UNIX i otwartch systemów komputerowych. Czytaj więcej »

Drukarka bez papieru

Na rynku amerykańskim pojawiło się całkowicie nowe urządzenie służące do prezentacji obrazów generowanych przez komputer. Czytaj więcej »

Madryt oczekuje dwu wielkich imprez

Hiszpania, która na drogę informatyzacji wkroczyła z niemałym opóźnieniem, niedługo będzie gospodarzem dwu wielkich imprez informatycznych z udziałem specjalistów z całego świata. Czytaj więcej »

Nowości IBM

PS/2 90 XP 486 jest modelem biurkowym, a PS/2 95 XP 486 wieżowym. Oba modele oparto na procesorze 80486 taktowanym, w zależności od wersji, zegarem o częstotliwości 25 lub 33 MHz. Czytaj więcej »

Pagemaker do Windows

Firma Aldus zapowiedziała na koniec stycznia premierę programu Pagemaker w wersji 4.0 pracującego z środowisku Windows 3.0 na komputerach klasy IBM PC. Czytaj więcej »

Karta TV

Kanadyjska firma Aview Technology skonstruowała kartę rozszerzenia przeznaczoną dla komputerów typu IBM PC/XT/AT/386 pozwalającą zmienić komputer w telewizor. Czytaj więcej »

Wysoka rozdzielczość

Greco to nazwa kart graficznych do takich zastosowań specjalnych, jak DTP lub praca w środowisku graficznym Windows. Czytaj więcej »

Murata LINKSVT100

Firma Murata zaprezentowała swą nową konstrukcję - miniaturowy, przenośny terminal komputerowy pracujący w standardzie VT100. Czytaj więcej »

Hit

Jak donosi korespondent „Gazety Wyborczej" w USA Jacek Kala-biński na tamtejszym rynku prawdziwym hitem jest nowy kompul-ter firmy Apple - Macintosh Clas-sic. Czytaj więcej »

Super Cartridge

IQ Engineering opracowała moduły pamięci zewnętrznej ROM rozszerzającej możliwości drukarek zgodnych sprzętów z HP LaserJet II. Czytaj więcej »

wirusologia, rynek

Quo vadis HP?

W grudniu ubiegłego roku odbyła się w Wiedniu konferencja prasowa, na której poinformowano o wynikach finansowych firmy Hewlett-Packard w 1990 roku oraz o wprowadzanych w niej zmianach organizacyjnych, związanych z jej działalnością na rynkach Europy Południowo-Wschodniej: w Austrii, we wszystkich europejskich krajach byłej (?) RWPG, w Jugosławii, Albanii, Grecji i Turcji. Czytaj więcej »

Matka ryba

W światku wirusologów święto. Wirus Mother Fish przestał stawiać opór zjednoczonym siłom wirusologów prawie całego świata. Opublikowano właśnie informację o tym, że już wszystko wiadomo, że nawet te kawałki kodu, te liczniki, których przeznaczenia nikt nie mógł się domyślić, znalazły swoje miejsce w obrazie wirusa. Czytaj więcej »

Wystawcy

Duży obrót mały zysk

Z Mariuszem Jaworskim szefem INCOM GROUP z Berlina rozmawia Urszula Szymerska. Czytaj więcej »

Nowa jakość na polskim rynku

Rozmowa z Wojciechem Dąbkowskim, prezesem Spółki UNILOT utworzonej przez Polskie Linie Lotnicze LOT, Bank PEKAO SA oraz amerykański koncern UNISYS. Czytaj więcej »

Dobry doradca

Techmex spółka z o.o. rozpoczął działalność 15 maja 1990 roku. Spółka ta reprezentuje na polskim rynku niemiecką firmę WENSKI Raumlufttechnik z Oben-burga, specjalizującą się w sprzedaży urządzeń oczyszczających powietrze (odpylanie, klimatyzacja, wentylacja) i oferującą doradztwo techniczne oraz zapewniającą serwis na terenie całych Niemiec. Czytaj więcej »

Jesteśmy zawsze na miejscu

Z dyrektorem ABC Data Krzysztofem J. Musiałem rozmawia Urszula Szymerska Czytaj więcej »

Incom Team

W 1989 roku w Berlinie powstała firma INCOM GROUP GmbH. W odróżnieniu od firmy SET postawiła ona sobie zadanie otwierania przedstawicielstw w innych krajach i wiązania się z firmami, które będą sprzedawały jej produkty na wschodnich rynkach. Już w maju 1990 r. w Moskwie rozpoczęła działalność spółka INCOM DATA. Zorganizowano ją na zasadzie joint-venture, w którym INCOM GROUP z... Czytaj więcej »

Jeżeli UNIX, to tylko z nami!

Jest to spółka joint-venture z udziałem kapitału francuskiego. Firma rozpoczęła działalność na polskim rynku w roku 1990 i obecnie zatrudnia 40 osób, w tym 28 inżynierów informatyków (elektroników). Czytaj więcej »

Przede wszystkim oprogramowanie

Centralny Ośrodek Informatyki górnictwa powstał w 1951 roku jako jednostka świadcząca usługi dla przedsiębiorstw górniczych. Początkowo do przetwarzania danych stosowano w nim maszyny licząco-ana-lityczne. a po 1969 roku - elektrony cyfrowe. Aby udoskonalić organizację funkcjonowania przedsiębiorstwa oraz przybliżyć informatykę do użytkowników, utworzono 9 zakładów -... Czytaj więcej »

IMC Data Systems w Polsce

Firma IMC działa w Polsce, od pięciu lat będąc solidnym i kompetentnym partnerem wielu przedsiębiorstw krajowych.

IMC jest międzynarodowym koncernem z centralą - IMC Ets -

w Szwajcarii, z produkcją na Tajwanie IMC Taipei Ltd., Com Trade Ltd. - oraz organizacja marketingową z siedzibami w wielu krajach - IMC Data Systems. Czytaj więcej »

Quest For conQuest

Przewidując na połowę roku 1992 boom w Polskiej gospodarce, brytyjski Quest Systems Ltd. ma zamiar zrobić wszystko, by być we właściwym miejscu o właściwej porze. Czytaj więcej »

W trosce o klienta

Soft-tronik w Polsce jest jedno-osobowa spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, reprezentu-jąca interesy firmy Soft-tronik Ostatnio jest też przed- amerykańskiej firmy PC MOS. Czytaj więcej »

Listy

Szanowny Panie!

W 5 numerze Pańskiego pisma zdnia 1.12.1990r. ukazał się artykuł pt. „Wprzyszłym tygodniu"podpisany przez pana Henryka Mo-dzelewskiego. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...