powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2005

Wydanie 02-2005, 10 stycznia 2005
02-2005 Computerworld nr 02-2005
Wiadomości

Komu przeszkadza ustawa o informatyzacji?

Dopiero pod koniec stycznia 2005 r. nastąpi w Sejmie powtórzenie drugiego czytania ustawy o informatyzacji. Proces legislacyjny zatrzymały protesty Trybunału Konstytucyjnego i Sądu Najwyższego. Czytaj więcej »

Kombajny ruszają w pole

Hybrydy łączące cechy komputerów osobistych, elektronicznych notatników i telefonów to nie tylko modne gadżety, ale najbardziej intrygujące produkty sprzętowe przemysłu teleinformatycznego. Czytaj więcej »

Niedochodowe PC IBM-a

We wszystkich komentarzach do decyzji IBM-a o sprzedaży działu PC chińskiej firmie Lenovo - jako jej powód - podawano niską rentowność tej części działalności amerykańskiego koncernu, jak również działanie na bardzo niskich marżach na rynku PC. Czytaj więcej »

BGŻ wdrożył eProcurement

Rozwiązanie eProcurement - wdrożone przez Xtrade - działa we wszystkich większych oddziałach Banku Gospodarki Żywnościowej i we wszystkich departamentach centrali. Czytaj więcej »

Kontrakty, wdrożenia

MSWiA podpisało z Comp umowę o wartości 8,4 mln zł, a z CSS umowę o wartości 7,2 mln zł na dostawę urządzeń aktywnych do budowy sieci w ramach projektu SIS II... Czytaj więcej »

Szef ds. SIS II

Marek Belka powołał podsekretarza stanu w MSWiA Pawła Dakowskiego na stanowisko pełnomocnika rządu ds. przygotowania organów administracji państwowej do współpracy z Systemem Informacyjnym Schengen II i Systemem Informacji Wizowej. Czytaj więcej »

Prokom bez Internetu

Prokom Software odkupił od Prokom Internet - spółki kontrolującej wszystkie internetowe aktywa Grupy Prokom - za 6,4 mln zł prawie 57% akcji Safe Computing. Spółka ta świadczy usługi doradztwa, projektowania systemów i wdrożeń systemów bezpieczeństwa IT. Czytaj więcej »

ComputerLand zmienia billing

Warszawski integrator zmodyfikował system billingowy ZBYT 2000. Obecnie - sprzedawany pod nazwą multiZBYT - ma być przeznaczony dla przedsiębiorstw dystrybuujących gaz, ciepło i wodę. ComputerLand chce także rozpocząć jego sprzedaż za granicą. Za granicą firma chce także sprzedawać system billingowy warszawskiej spółki Suntech. Firmy zawarły umowę o współpracy na początku... Czytaj więcej »

Zmiany kadrowe

Grzegorz Kaleta, członek zarządu Rodan Systems, z dniem 1 lutego 2005 r. zastąpi Sławomira Siedlarskiego na stanowisku prezesa Simple. Czytaj więcej »

Polski rynek według IDC

4,08 mld USD - tyle wyniosła w ub.r. wartość polskiego rynku IT wg wstępnych danych IDC Poland. Oznacza to ok. 15-proc. wzrost w porównaniu z rokiem 2003, kiedy wartość ta była szacowana na poziomie 3,55 mld USD. Czytaj więcej »

Publiczny Ethernet w Tychach

Urząd Miasta Tychy podpisał z Ericssonem list intencyjny na budowę sieci wielousługowej, która będzie wykorzystywała rozwiązania tzw. Public Ethernet. Czytaj więcej »

Technologie

Zmiany aż po rdzeń

Wprowadzenie procesorów z dwoma i więcej rdzeniami obliczeniowymi jest bliskie i będzie dotyczyć nie tylko serwerów, lecz także stacji roboczych i notebooków. Czytaj więcej »

Moc do piątej potęgi

IBM chciałby, aby układy Power5 stały się tak popularne, jak procesory Xeon Intela. Technicznie biją je na głowę, ale... Czytaj więcej »

Biurowa metamorfoza

Microsoft nie ustaje w promowaniu Office System jako platformy do tworzenia aplikacji biurowych. Czytaj więcej »

Mecenas sztuki zarządzania

Przejęcie przez EMC firmy Systems Management ARTS to zaczątek głębszej przebudowy rynku rozwiązań do zarządzania infrastrukturą. Czytaj więcej »

W promieniu terminala

Sun wprowadza nową wersję terminalowego systemu Sun Ray Server Software oraz nowe modele cienkich klientów Sun Ray 170. Czytaj więcej »

Wirtualna stacja numer pięć

W pierwszej połowie br. VMware wprowadzi na rynek nową wersję VMWare Workstation oznaczoną numerem 5. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Urząd i obywatel w sieci

Dzięki dotacjom unijnym - w ramach projektu e-Świętokrzyskie - w województwie świętokrzyskim ma szansę rozwinąć się infrastruktura internetowa i towarzyszące jej usługi elektroniczne. Czytaj więcej »

Informatyka - czy to się opłaca?

Informatycy prowadzący projekty dwa razy stają przed dylematem finansowym. Pierwszy raz, gdy muszą z możliwie dużą dokładnością odpowiedzieć na pytania ''ile to będzie kosztować'' i ''czy warto''. Drugi raz, gdy trzeba odpowiedzieć na inne pytanie: ile w rzeczywistości wydaliśmy i kiedy projekt się zwróci. Odpowiedzi na te pytania trzeba szukać w zarządzaniu finansowym. Czytaj więcej »

Konteksty

Standardy współdziałania

Polska administracja musi uzyskać zdolność uczestniczenia w paneuropejskim systemie wymiany informacji. Warunkiem sine qua non jest tutaj przestrzeganie zasad interoperacyjności. By to było możliwe, wcześniej muszą powstać krajowe standardy wymiany informacji. Czytaj więcej »

Operator integratorem

Tradycyjni operatorzy telekomunikacyjni szukają nowych sposobów funkcjonowania na rynku. Oferowanie tzw. potrójnej usługi (triple-play) nie jest jednak jedyną drogą rozwoju - możliwa jest również integracja wszystkich dostępnych kanałów komunikacji. Czytaj więcej »

Komórka - mon amour

Triumfalny pochód trzeciej generacji komórek - tych już w pełni sieciowych - dotarł do Polski. Ciekawe, co ta komórka z nami zrobi, jak odmieni nasze życie? Czy będzie to bardziej zmiana ilościowa czy już jakościowa? Czy też może przerobi każdego z nas w globalny terminal? Oto pytania, na które nie mamy jeszcze odpowiedzi. Odpowie praktyka społeczna. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo

W szponach agentury

Szczęśliwi ci, którzy nie poznali problemu oprogramowania szpiegującego. Ci zaś, którzy już się z nim zetknęli, biją na alarm. Problem spyware jest znacznie poważniejszy niż wirusy czy spam, a jednak wciąż jest bagatelizowany. Czytaj więcej »

Niebezpieczne statystyki

Statystyki odnośnie do włamań i odporności systemów to najgorszy doradca przy wyborze platformy systemowej. Tu potrzebne są zdrowy rozsądek oraz mentalna zdolność do wyjścia poza stereotypy, bajki i mity. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Ani straszno, ani śmieszno

Dowiedziałem się ostatnio od kolegi, że ktoś gdzieś na sieci uważa, iż moje felietony nie są śmieszne. W każdym razie nie tak, jak te pisane 10 lat temu. Rzeczywiście, do CW pisuję już, a może aż dziesięć lat. Niestety, redakcja blokuje dostęp do archiwum tylko dla prenumeratorów, więc trudno porównywać. Czytaj więcej »

Z sieci do Sieci

W czasach, gdy zakładane masowo firmy typu dot.com wzbudzały powszechny entuzjazm, równolegle niejako, zachwycano się drugą jakby stroną tej samej sprawy. W moim osobistym odbiorze były to irytujące swą naiwnością opowieści o tym, co to też Internet daje ludziom w odległych zakątkach świata i jak autentycznie skraca dystans dzielący ich od tej jego części, która uważa się za... Czytaj więcej »

Pogromcy entropii

Ilekroć mówimy o informatyce, do głowy przychodzą nam takie wyrażenia jak postęp techniczny, innowacja, wdrożenie, nowa jakość. Dziś chciałbym powiedzieć więcej o niewdzięcznej, niemniej ważnej dziedzinie, jaką jest podtrzymanie funkcjonowania. Ten felieton poświęcony jest pogromcom entropii. Czytaj więcej »

Dyrdymały

Duży poziom automatyzacji jest niewątpliwie rzeczą pożądaną. Zwalnia on ludzi od wielu trosk związanych z procesami wytwarzania. Uciążliwe czynności powierza się specjalizowanym robotom, które bez zmęczenia wykonają to samo dużo precyzyjniej. W żadnym jednak razie nie wolno powierzać im wszystkiego, bo są bezduszne i tylko ''czyhają'', aby człowieka zmieszać z błotem. Czytaj więcej »

Temat tygodnia

Nowe postanowienia na nowy rok

''Obyś żył w ciekawych czasach'' - to chińskie przekleństwo może być podsumowaniem najnowszego raportu Gartnera dla menedżerów IT. Firma przygotowała listę postanowień noworocznych na rok 2005 dla szefów działów informatyki. Tych, którzy zdecydują się na podjęcie zobowiązań, czeka dwanaście naprawdę pracowitych miesięcy. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...