powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2005

Wydanie 01-2005, 3 stycznia 2005
01-2005 Computerworld nr 01-2005
Wiadomości

Symantec i spółka, czyli konsolidacja w toku

W ostatnim miesiącu 2004 r. zawarto transakcję przejęć i połączeń między firmami teleinformatycznymi o wartości 60 mld USD (suma ta odpowiada mniej więcej wartości wpływów do polskiego budżetu na 2005 rok). Czytaj więcej »

Wyspy nie takie wymarzone

Wbrew obawom otwarcie niektórych rynków pracy Unii Europejskiej przed polskimi pracownikami nie spowodowało masowych wyjazdów wykwalifikowanej kadry. Według naszych szacunków wśród ponad 50 tys. Polaków, którzy po 1 maja 2004 r. podjęli pracę w Wlk. Brytanii, było niespełna 100 informatyków. Czytaj więcej »

Od informatyki autorytarnej do informatyki społecznej

Z Piotrem Piętakiem, koordynatorem Grupy Roboczej Prawa i Sprawiedliwości ''Społeczeństwo Informacyjne'', rozmawia Sławomir Kosieliński. Czytaj więcej »

E-podpis po Centraście

Przedstawiciele Narodowego Banku Polskiego zapowiadają, że mimo planowej likwidacji Centrastu, system bezpiecznego podpisu elektronicznego w Polsce będzie funkcjonować bez zakłóceń na dotychczasowych zasadach. Czytaj więcej »

Polska przeciwko patentom

Po raz kolejny Polska znalazła się na czołówkach zagranicznych serwisów o tematyce informatycznej. Tym razem za sprawą wniosku Włodzimierza Marcińskiego, wiceministra nauki i informatyzacji, który podczas wtorkowego spotkania ministrów krajów członkowskich zgłosił wniosek o zdjęcie tzw. dyrektywy patentowej z porządku obrad. Czytaj więcej »

Początek przygotowań do wdrożenia SIS II

Rada Ministrów wydała rozporządzenie w sprawie ustanowienia pełnomocnika rządu ds. przygotowania organów administracji państwowej do współpracy z systemem informacyjnym Schengen II (SIS II) i systemem informacji wizowej (VIS). Czytaj więcej »

Zmiany kadrowe

Piotr Podlawski został dyrektorem zarządzającym GNT Polska, lokalnego oddziału firmy resselerskiej wywodzącej się z Finlandii. Wcześniej był m.in. wiceprezesem JTT Computer. Czytaj więcej »

Techmex w Afryce Północnej

Techmex - poprzez Satelitarne Centrum Operacji Regionalnych (SCOR) w Komorowie, którego spółka jest głównym udziałowcem - zrealizuje kontrakt na stworzenie ortofotomapy części Afryki Północnej. Czytaj więcej »

Euro w Krajowej Izbie Rozliczeniowej

W tym roku istotnej redukcji powinien ulec koszt międzynarodowych przekazów płatniczych w Europie, także dla klientów banków w Polsce. Krajowa Izba Rozliczeniowa planuje bowiem uruchomienie od 7 lutego 2005 r. systemu rozliczeń transakcji krajowych w euro (pisaliśmy o tych planach w Computerworld 15/2004). Czytaj więcej »

Gartner przejmuje Meta Group

Firma badawcza Gartner przejmuje specjalizującą się w działalności badawczej, ale świadczącą również usługi doradcze Meta Group. Czytaj więcej »

Kontrakty wdrożenia

PKO BP podpisał z konsorcjum Accenture, Alnova Technologies i Softbanku aneks o wartości ponad 71 mln USD do umowy na wdrożenie Zintegrowanego Systemu Informatycznego, tym samym wynagrodzenie spółek wzrasta z 443 mln zł do ok. 700 mln zł; zakończenie projektu przesunięto zaś na kwiecień 2007 r.; Softbank ma za realizację projektu otrzymać o 29 mln USD więcej... Czytaj więcej »

Norwegia w Polsce

Kolejny zagraniczny dostawca rozwiązań informatycznych - norweska spółka Making Waves - otwiera biuro w Polsce. Zatrudniająca kilkadziesiąt osób firma specjalizuje się w tworzeniu systemów do zarządzania treścią (CMS) i projektach integracyjnych dla dużych odbiorców korporacyjnych. Czytaj więcej »

System Windows bez Media Playera

Unia Europejska nie zawiesi sankcji wobec Microsoftu do czasu rozpatrzenia złożonej przez firmę apelacji - tak orzekł w środę rano sąd pierwszej instancji. Koncern będzie musiał więc wprowadzić do sprzedaży na rynku europejskim system Windows w wersji pozbawionej odtwarzacza plików multimedialnych. Czytaj więcej »

Centrum HP we Wrocławiu

Rada Ministrów zaakceptowała projekt ''Wsparcia finansowego inwestycji realizowanej przez Hewlett-Packard Polska sp. z o.o. we Wrocławiu pod nazwą Global Business Center w latach 2005-2009''. Czytaj więcej »

Linux trzeciej generacji

Największy japoński operator komórkowy - NTT DoCoMO - zainwestuje 3 mln USD w MontaVistę, spółkę zajmującą się rozwojem Linuksa w wersji embedded, stosowanej w różnego rodzaju urządzeniach elektronicznych. Czytaj więcej »

Technologie

Gdzieś jest, lecz nie wiadomo gdzie

Znalezienie informacji zapisanej ''gdzieś, kiedyś w jakimś dokumencie'' może pochłonąć godziny. Narzędzia desktop search to znaczny postęp technologiczny, jednak z punktu widzenia firm to wciąż początek drogi. Czytaj więcej »

Kod w ekosystemie

Rozmowa z Nasserem Kettani z IBM/Rational, autorem publikacji na temat modelowania i wykładowcą uniwersytetu Paris Dauphine. Czytaj więcej »

Mentor dla programisty

WayPointer to narzędzie biblioteczne dla narzędzi Rational ułatwiające prowadzenie projektów zgodnie z metodyką RUP. Czytaj więcej »

Koleżeńska rekomendacja

Network Applications Consortium (NAC) zrzeszające użytkowników informatyki opracowało ''biblię bezpieczeństwa''. Czytaj więcej »

Alfabet za krótki

Prace nad udoskonaleniem komunikacji w sieciach WLAN przebiegają wielotorowo. Możliwe, że już wkrótce organizacji IEEE zabraknie liter do oznaczania kolejnych standardów 802.11. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Komputer jak cytryna

Nic nie wskazuje na to, by w tym roku budżety IT znacząco się zwiększyły. Wszystko wskazuje zaś na to, że informatyka będzie coraz bardziej istotna w życiu przedsiębiorstw. Jak zasypać finansową dziurę? Czytaj więcej »

Zawsze jest pole do renegocjacji

Z Robertem Rogoziewiczem, prezesem spółki Zepter IT, odpowiedzialnym za systemy informatyczne we wszystkich oddziałach Zeptera na świecie, rozmawia Dorota Konowrocka. Czytaj więcej »

Konteksty

Wiedza biznesowa

Zarządzanie wiedzą w organizacji jest coraz wyraźniej związane z rozwojem i wykorzystaniem systemów Business Intelligence. Czytaj więcej »

Bez ironii

Komórka zmienia pejzaż ulicy. Nieraz wpadam w zadumę, co pomyśleliby o nas - komórkowcach ludzie dziś już w zaświatach przemierzający te same ulice jeszcze 20 lat temu. Otóż pomyśleliby niechybnie, że te przepływające ulicami potoki ludzi gadających i śmiejących się do jakiegoś pudełka ogarnęło szaleństwo, zbiorowa insanitas. Pewnie niejeden z nas nabrał się przynajmniej... Czytaj więcej »

Pod ludzką i systemową kontrolą

Pranie brudnych pieniędzy staje się coraz większym problemem dla współczesnych rynków finansowych. Zmieniający się charakter popełnianych oszustw wymaga stosowania coraz bardziej wyrafinowanych narzędzi informatycznych służących do ich wykrywania. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo

Wieści ze strefy

Motywem przewodnim zorganizowanej przez redakcję Computerworld konferencji Strefa Bezpieczeństwa były organizacja struktur bezpieczeństwa w dużym przedsiębiorstwie i pomysły na ich funkcjonowanie. Drugi nurt konferencji skupiał się na organizacyjnych aspektach działań operacyjnych w dziedzinie bezpieczeństwa. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Prezes - maszynista

Kiedy zasygnalizowałem Redaktorowi Naczelnemu chęć napisania felietonu, prosząc o przesłanie pełnej wersji artykułu Wacława Iszkowskiego ''Nasz drogi Internet'' http://www.computerworld.pl/news/72285.html , Wojciech Raducha odpowiedział mi jednym zdaniem - zapytaniem: ''Ty za panem Iszkowskim nie... Czytaj więcej »

Podobne problemy

O mało go nie przejechałem, kiedy podczas zadymki śnieżnej wyskoczył na środek drogi. Odruchowo nacisnąłem hamulec i tylko sprawne ABS-y ocaliły mnie od zderzenia. Zakląłem siarczyście, a on zbliżył się do drzwi od pasażera. Był wysoki, lekko otyły i bardzo, bardzo stary. Na głowie nosił niemodną czapkę, spod której widać było błyszczące oczy i posklejaną od wilgoci... Czytaj więcej »

Długi marsz, czyli Czung-kuo aj-bi-em pi-si

Nie pamiętam czasów Wielkiego Marszu i Kuomintangu. Pamiętam za to marionetki - karykatury Czang Kaj-szeka noszone u nas w jakichś politycznych pochodach, w towarzystwie kukły jeszcze gorszego (bo bliższego geograficznie) renegata Josipa Broz-Tity. Nie przypominam jednak sobie, aby kiedykolwiek kukły te np. palono, które to zajęcie - jak to możemy zobaczyć w telewizorze - jest ciągle... Czytaj więcej »

Pewna prognoza na rok 2005

Czyżbym coś przeoczył? Może niezbyt intensywnie rozglądam się po światku informatyki, zajęty swoimi powinnościami zawodowymi, ale nie zauważyłem w mijającym roku żadnych istotniejszych zmian, nowości‚ czy w ogóle czegokolwiek, co czyniłoby go odmiennym od roku wcześniejszego. No może nie jestem tu zbyt dokładny, bo rok ten był przestępny. Ale niczyja to zasługa. Był także... Czytaj więcej »

Temat tygodnia

Rok wielkich transakcji

Na świecie do największych wydarzeń minionego roku należy zaliczyć sprzedaż przez IBM działu PC, doprowadzenie przez Oracle do fuzji z PeopleSoftem oraz przejęcie przez Symantec Veritasa. W Polsce końcówka roku stała pod znakiem kolejnej fali konsolidacji dokonywanej przez Prokom Software. Wszystkie te wydarzenia zbiegły się w czwartym kwartale minionego roku. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...