powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1990

Wydanie 01-1990, 1 października 1990
01-1990 Computerworld nr 01-1990
Codzienność

Nowy standard

Tempo rozwoju techniki i technologii w dwudziestym wieku nie ma sobie równych w całej dotychczasowej historii świata. Stan taki powoduje tworzenie się nowych zjawisk, które można określić jako połączenie techniki z codziennym życiem i praca. Jednym z takich zjawisk jest standaryzacja. Czytaj więcej »

Bój o europejski rynek

Wielkie jest piękne. Tak uważają nabywcy komputerów osobistych na europejskim rynku. Od kilku lat w ścisłej czołówce utrzymuje się czterech wielkich graczy: IBM, Olivetti, Compaq i Apple. Pozostali uczestnicy wyścigu jadą razem w peletonie daleko z tyłu. Nie wydaje się by mogli zagrozić czołówce na najbliższych etapach. Czytaj więcej »

Kontakt ze światem

Kuwejt

Wśród Polaków, którzy po agresji Iraku na Kuwejt wracali do kraju, była duża grupa informatyków. Kilku z nich udzieliło nam krótkich wypowiedzi. Czytaj więcej »

Świat grupy Bull

W 1921 roku Fredrick Bull, inżynier w norweskiej firmie ubezpieczeniowej, wynalazł maszynę licząca i sortującą. Jego wynalazek umożliwił przedsiębiorstwu zautomatyzowanie przetwarzania danych. Bull wraz ze wspólnikami rozpoczął dystrybucje swojego produktu w Europie. Nie tylko szybko zdobył część rynku, ale także otworzył drogę do komputeryzacji. Od tego czasu nazwaBull... Czytaj więcej »

Na luzie

Czas płynie

Pierwsze moje spotkania z komputerem domowym to oczywiście gry. Wspaniałe zręcznościówki, coraz ciekawsze i trudniejsze, wciągające gry przygodowe, a nawet kryminalne. Pamiętam te wieczory przeciągające się do wczesnego rana gdy chciałem zagrać tylko raz, i jeszcze raz, i jeszcze... Niektóre gry wyrywały' z życia dni, a nawet tygodnie. Czytaj więcej »

Podpowiedzi i porady

Jak kopiować?

Kopiowanie programów, danych bądź całych dyskietek jest w pierwszym okresie użytkowania komputera jedną z najczęściej wykonywanych czynności. Czytaj więcej »

Jak rozwikłać kabelki?

Któregoś dnia na naszym biurku pojawił się PERSONALNY. Nie, nie kadrowiec, lecz KOMPUTER. Przyniosło go w asyście kierownika dwu młodziaków w wytartych portkach. Powyjmowali z kartonów jakiś telewizor, kilka blaszano-plastyko-wych pudełek ze sterczącymi przewodami o dziwnych końcówkach i poukładali je na biurku. Nakrzyczeli na kierownika, że gniazdko w ścianie musi być z bolcem,... Czytaj więcej »

Dla tych, co pierwszy raz...

To rubryka dla tych, którzy sięgnęli po Computerworld, mimo iż nie mają pojęcia o komputerach; uważają, że nigdy nie nauczą się z nich korzystać bez dyplomu studiów informatycznych; mają sto argumentów przeciw i sto pierwszy najważniejszy - JESTEM ZA STARY(A). Czytaj więcej »

Rodzina

Witamy w rodzinie

Tytuł Computerworld czytelnikom z kilkudziesięciu krajów świata kojarzy się z szybką, pełną i kompetentną informacją o wydarzeniach i zjawiskach istotnych dla każdego szefa firmy komputerowej, kierownika ośrodka obliczeniowego, informatyka i profesjonalnego użytkownika techniki informatycznej. W Stanach Zjednoczonych tygodnik Computerworld obecny jest od 24 lat. Jego lokalne wydania... Czytaj więcej »

Imperium

Jest rok 1953. Patrick J. McGovern, uczeń szkoły średniej w Filadelfii zafascynowany informacjami o pierwszych maszynach cyfrowych próbuje zbudować w domu "komputer" grający w prosta grę. Sukcesu nie ma, ale pozostają zainteresowania. Czytaj więcej »

Komputerowy Świat

Computerworld narodził się w 1967 roku, gdy o powszechnej komputeryzacji dopiero myślano, a komputer kojarzył się z kilkoma skrzyniami wielkości szafy. Czytaj więcej »

Rynek

Jesienią w Poznaniu

Jeśli ktokolwiek spyta, jakie wystawy komputerowe warto w Polsce obejrzeć - odpowiem: - Zima "Komputer" w Warszawie, wiosna "Infosystem" w Poznaniu, jesienią "Soft-Targi" w Katowicach. Czytaj więcej »

Kurs Rubla

Chcieliśmy tu zamieścić wypowiedzi konkretnych osób - przedstawicieli firm handlujących sprzętem komputerowym ze Związkiem Radzieckim, ale żaden z rozmówców nie zgodził się na umieszczenie jego wypowiedzi razem z nazwiskiem. Widocznie grunt nie jest dostatecznie pewny, by całkowicie bezpiecznie się po nim poruszać. Czytaj więcej »

Czy warto badać rynek

Handel komputerami w Polsce przez ostatnich kilka lat był używany (i poważnie nadużywany) jako przykład zbawiennego i cudownego działania tak zwanych mechanizmów rynkowych, a więc pośrednio jako przykład słuszności pewnych wizji ekonomicznych. Czytaj więcej »

Co na to LOT?

Wywóz drogą powietrzną towarów (głównie sprzętu komputerowego) z Tajwanu do Europy Wschodniej wzrósł w pierwszym półroczu br. z poziomu zero do blisko 18% ładunków, a do Zachodniej spadł w tym samym okresie o 10%. Czytaj więcej »

Wieści

KIDS-91

Jeśli masz w domu komputer, telefon, modem i dzieci w wieku 10-15 lat, być może zainteresuje Cię organizowana przez kanadyjską sieć komputerową SciNet akcja „KIDS-91. A Global Online Dialog". Rozpoczęła się w maju br i za swe jedyne zadanie stawia włączenie jak największej liczby dzieci do światowego dialogu za pośrednictwem sieci komputerowych. Akcja trwać będzie do niedzieli,... Czytaj więcej »

Piractwo

Pirackie kopiowanie programów nie jest tylko domeną naszych użytkowników komputerów. Czytaj więcej »

Zmiany w Windows

Wykorzystywany przez wielu użytkowników pakiet programowy Windows wzbogacony został przez firmę Edensoft o program Resource Workshop. Czytaj więcej »

Mysz nie-mysz

Firma MicroTouch Systems zaproponowała (za 235$) coś, co ma zastąpić tradycyjną mysz przy Ma-cintoshach II i SE. Czytaj więcej »

Zmiany cła

Bariera celna odgradzająca nasz rynek od zagranicy staje się coraz łatwiejsza do pokonania. Także dla ludzi, którzy z zagranicznych podróży chcą przywieźć jakieś towary dla własnych potrzeb. Czytaj więcej »

Kontrakt w Polsce

10 września odbyła się w Warszawie konferencja prasowa francuskiej komputerowej Grupy isull. Firmę reprezentowali: Dyrektor Generalny Grupy Buli -Francis Lorentz i Dyrektor Generalny Buli International SA Czytaj więcej »

Sharp PC 6220

Każdy liczący się producent sprzętu komputerowego umieszcza w swej ofercie urządzenia przenośne typy laptop. Czytaj więcej »

Powrót do domu

IBM po wprowadzeniu i lansowaniu PS/2 szykuje się do odrodzenia standardu przemysłowego PC w oparciu o MS DOS. We wrześniu pojawiła się w sprzedaży nowa rodzina komputerów osobistych IBM - PS/l, zgodna z AT. Jest ona przeznaczona dla gospodarstw domowych. Czytaj więcej »

Retro dyskietki

Użytkownicy mikrokomputerów już dawno zapomnieli o dyskietkach 8-calowych zwanych żartobliwie retro dyskietkami. Czytaj więcej »

4-mili-metrowe taśmy DAT

Wszystko wskazuje na to, że na amerykańskim rynku komputerowych urządzeń peryferyjnych w ciągu najbliższych miesięcy pojawią się stosunkowo tanie pamięci masowe, w których nośnikiem będzie cyfrowa taśma DAT o szerokości 4 mm. Czytaj więcej »

Edytor dla słabowidzących

Nowością na rynku oprogramowania jest prosty edytor tekstu Eye Relief firmy SkiSoft przeznaczony dla osób słabo widzących lub użytkowników komputerów przenośnych typu laptop z małokontrasto-wym ekranem ciekłokrystalicznym. Czytaj więcej »

Amnestia

Połączenie państw niemieckich wymusiło zmiany systemu prawnego byłej NRD. Także w zakresie ochrony własności intelektualnej. Czytaj więcej »

Prosto z dysku

Dla zaoszczędzenia czasu busi-nessmenom utworzono w Kanadzie komputerowy indeks najważniejszych publikacji prawnych, podatkowych, sądowych i rozporządzeń lokalnych publikowanych w 13 oficjalnych pismach rządowych. Czytaj więcej »

World Finder

Niezwykle pomocnym narzędziem dla dziennikarzy, nauczycieli, studentów może stać się oferowany od lipca bieżącego roku przez firmę Microlytics Inc. system o nazwie WordFinder. Czytaj więcej »

PC Private Eye

Miniaturyzacja ekranów telewizorów i monitorów zaczyna nadążać za miniaturyzacja podzespołów elektronicznych. Dostępne są już w sprzedaży telewizory z kolorowymi ekranami o przekątnej ok. 5 cm. Czytaj więcej »

Turbo Debugger 2.0

Firma Borland skierowała do sprzedaży nową wersję programu narzędziowego Turbo Debugger and Tools w wersji 2.0. Program ten może być uruchomiony na każdym komputerze klasy IBM PC wyposażonym w 640 KB pamięci RAM. Czytaj więcej »

Hard RAM dysk

Firma Newer Technology zaproponowała użytkownikom komputerów PC/AT/386 pakiet zastępujący dysk twardy o dużej pojemności. Czytaj więcej »

Jabłko z dopalaczem

Dłuższy czas wszyscy, mając w pamięci gorzkie doświadczenie Newtona uważali, że jabłko może wyłącznie spadać w dół. Parę miesięcy temu pojawił się wyjątek: jabłko gatunku Macintosh odmiany Ufa. To jabłko jest tak szybkie, że chyba nie przypadkiem jego prototyp nosił oznaczenie F19, przywodzące na myśl coś o rakietowych przyspieszeniach - w dowolnym kierunku. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...