powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2004

Wydanie 47-2004, 20 grudnia 2004
47-2004 Computerworld nr 47-2004
Technologie - w skrócie

Na nowej licencji

Sun Microsystems zaprezentował pierwsze produkty, które są dostępne na zasadach licencji JDL (Java Distribution License) - JAX-RPC (Java APIs for XML based RPC), JAXB (Java Architecture for XML Binding) i JAX-WSA (Java APIs for XML based RPC) oraz Common Annotations for the Java Platform. Czytaj więcej »

TippingPoint na celowniku

3Com przejmuje za 430 mln USD TippingPoint Technologies - dostawcę systemów ochrony przed włamaniami. Czytaj więcej »

Szybsze tranzystory

IBM i AMD opracowały nową metodę implementowania krzemu na wszelkich typach tranzystorów. Szczegóły zostały zaprezentowane podczas konferencji International Electron Devices Meeting w USA. Czytaj więcej »

Średnie pamięci

HP zaprezentowało nową ofertę pamięci masowych dla firm średniej wielkości. Czytaj więcej »

Legalny audyt Varico

Varico wprowadziła do oferty usługi audytu legalności oprogramowania. Czytaj więcej »

Darmowy skaner Trend Micro

Trend Micro udostępniła bezpłatny skaner antywirusowy HouseCall współpracujący z różnymi przeglądarkami WWW (IE, Mozilla, Firefox, Netscape, Opera) działającymi pod kontrolą systemów operacyjnych Windows, Linux, Symbian OS lub Solaris. Czytaj więcej »

VoIP dla każdego

3Com wprowadził do sprzedaży NBX V3000 - urządzenia do budowy systemu telefonii IP w małych lub średnich firmach. Czytaj więcej »

Ulepszone zapory

Dagma wprowadziła do sprzedaży nową zaporę firewall phion netfence Security Gateway 2.4.2 firmy phion Information Technologies oraz polską wersję Outpost Personal Firewall Pro 2.5 firmy Agnitum. Czytaj więcej »

Monitorowanie aplikacji

Veritas Software wprowadziła do sprzedaży Veritas i3 v. 7.0 - oprogramowanie do zarządzania wydajnością aplikacji. Czytaj więcej »

Przeglądarka raportów Crystal Reports

Business Objects oferuje Reports Viewer for Crystal Reports Standard Edition v.3.5 - nową wersję aplikacji do przeglądania, drukowania i odświeżania raportów przygotowanych przy wykorzystaniu oprogramowania. Czytaj więcej »

Wiadomości

ThinkPad słodko-kwaśny

Firma Lenovo, która kupiła od IBM dział PC, musi udowodnić, że zmiana właściciela nie wpłynie na obniżenie jakości i innowacyjności. Czytaj więcej »

Na wschodzie i zachodzie bez zmian

Z Markiem Borówką, dyrektorem działu komputerów osobistych w IBM Polska, rozmawia Krzysztof Frydrychowicz. Czytaj więcej »

Fundusze na dostęp i obieg dokumentów

Dotychczas 46 spośród zgłoszonych 117 wniosków uzyskało akceptację w konkursach na wykorzystanie funduszy strukturalnych w ramach Działania 1.5 Budowa Infrastruktury Społeczeństwa Informacyjnego w Zintegrowanym Programie Operacyjnym Rozwoju Regionalnego (ZPORR). Czytaj więcej »

Przydałyby się zachęty

Z Jamesem W. Jarrettem, wiceprezesem ds. government affairs w Intelu, i Piotrem Pągowskim, dyrektorem generalnym Intel Technology Poland, rozmawia Antoni Bielewicz. Czytaj więcej »

PeopleSoft sprzedany!

Do końca dobiegła walka Oracle'a o PeopleSoft. Firma została ostatecznie przejęta za 10,3 mld USD - 26,5 USD za akcję. Czytaj więcej »

Comp Rzeszów przejął ASSET Soft

Comp Rzeszów zapłacił ok. 100 mln koron (10,5 mln zł) za 200 akcji nowej emisji ASSET Soft. Tym samym zakończył przejęcie 55% udziałów w słowackiej spółce informatycznej. Czytaj więcej »

Strefa bezpieczeństwa - Bezpieczeństwo w dużej organizacji

Bezpieczeństwo teleinformatyczne znajduje się od kilku lat w centrum zainteresowania firm i instytucji na całym świecie. Nie jest już jednak traktowane jako odrębna dziedzina. Musi być rozpatrywane jako jeden z elementów szeroko rozumianego bezpieczeństwa organizacji. Czytaj więcej »

Zmiany kadrowe

Marek Świtajewski został nowym prezesem zarządu polskiego oddziału firmy Nortel. Zastąpił na tym stanowisku Tomasza Ginała. Wcześniej Marek Świtajewski pracował m.in. w Lucent Technologies w działach zapewnienia jakości, operacyjnym i sprzedaży. Czytaj więcej »

Tajemniczy inwestor w firmie Comp

Przygotowujący się do wejścia na Giełdę Papierów Wartościowych warszawski Comp zmodyfikował plan pozyskania środków na nowe inwestycje. Kierownictwo spółki zdecydowało, że nowa emisja akcji nie zostanie przeprowadzona za pośrednictwem oferty publicznej. Czytaj więcej »

EDB Ster Polska zlikwidowany

Nadzwyczajne zgromadzenie wspólników podjęło decyzję o rozwiązaniu spółki EDB Ster Polska. Czytaj więcej »

Ster-Projekt z ABG

Połączenie Ster-Projektu z ABG ma na celu ''umocnienie pozycji pierwszej z tych firm na rynku produkcji oprogramowania oraz rozwiązań IT dla administracji publicznej'' - można przeczytać w oficjalnym komunikacie. Czytaj więcej »

Technologie

Nie zapomnijcie o NAS

Cisco Systems oferuje rozwiązania do spójnego zarządzania rozproszonymi usługami plikowymi przejęte wraz z firmą Actona Technologies. Czytaj więcej »

Za jednym zamachem

Symantec zamierza przejąć Veritas Software. Jeśli transakcja dojdzie do skutku, powstanie megaproducent oprogramowania narzędziowego. Czytaj więcej »

Każdemu według potrzeb

Microsoft będzie oferował jedną wersję systemu Longhorn. Użytkownicy zaś będą ją samodzielnie konfigurować do swoich potrzeb. Czytaj więcej »

Veritas zamiast Compaqa

HP rezygnuje z przenoszenia TruCluster na platformę HP-UX. Rozwiązanie wywodzące się jeszcze z Digitala zastąpi rozwiązanie Veritas. Czytaj więcej »

Od SATA do SAS-a

Dostawcy dokładają starań, by nowe systemy pamięci masowych mogły jednocześnie wykorzystywać dyski SATA i SAS Czytaj więcej »

Zarządzanie

Świat w czipie

Myśląc o ''cyfrowej przepaści'', która dzieli kraje rozwinięte i kraje rozwijające się, mamy tendencję do umieszczania Polski w towarzystwie krajów, w których technologie IT są dobrze zakorzenione. Twarde dane statystyczne mogą boleśnie naruszyć to przekonanie. Czytaj więcej »

Konteksty

Wyślij lopka!

Według danych UNESCO ludzie na całym świecie używają sześciu tysięcy języków. Tylko 10% z nich można spotkać w Internecie. W grupie tej znajduje się również język kaszubski. Czytaj więcej »

Prosto w oczy

Prawdziwe przełomy cywilizacyjne dokonują się na styku różnych technologii. Wiele wskazuje na to, że będziemy w najbliższych latach świadkami takiego zjawiska, będącego wynikiem łączenia się biometrii z zaletami radioetykietek RFID. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo

Wyborcza lekcja prawdy

Technologia informatyczna w służbie demokracji może łatwo przerodzić się w idealne narzędzie do manipulacji wynikami wyborów. Jak się okazuje, do zmiany algorytmu, pomimo niezależnego audytu oprogramowania, może dojść nawet w świetle jupiterów. Żadnego rozwiązania informatycznego bez samodzielnego przejrzenia kodu i samodzielnego skompilowania nie można już uznać za w pełni... Czytaj więcej »

Zapora na każdym kroku

Jednym z najlepszych sposobów zabezpieczenia sieci lokalnych jest zwiększenie liczby zapór ogniowych instalowanych już nie tylko na styku sieci firmowej z Internetem, ale także w obrębie LAN. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Takich prezentów nie chcemy

Organa ustawodawcze generują całą mnogość ustaw, które społeczeństwo powinno następnie respektować. Cały problem w tym, że przepisy są często mało czytelne, dają dużą dowolność interpretacyjną i powodują generalne zamieszanie. Czytaj więcej »

OKI na świat, czyli PIC na wodę i fotomontaż

Historia to dziwka, jak mówią czasami historycy. Za nic ma zasługi, nie chce pamiętać o bohaterach, tylko karmi się faktami, które przerabia na sieczkę. Czytaj więcej »

Podstawowe pytania

Informatyka to taka dziwna dziedzina, w której im więcej się wie, tym bardziej fundamentalne pytania stawia sobie człowiek i tym mniej pewien jest swojej wiedzy. Weźmy najbardziej oczywistą definicję: ''Komputer to urządzenie, na którym można uruchamiać programy'' i rozbierzmy ją z zapałem dekonstrukcjonisty na czynniki pierwsze. Czytaj więcej »

Procedura: Radosna nowina

Czytaj więcej »

Raport Computerworld

Mały, ale dynamiczny

Z Tomaszem Słoniewskim, analitykiem rynku oprogramowania z polskiego biura IDC, rozmawia Przemysław Gamdzyk. Czytaj więcej »

Cała firma na portalu

W Biurze Finansowo-Księgowym LICZYK wyliczono, że wdrożenie portalowego rozwiązania BI pozwoliło zaoszczędzić 2 godziny tygodniowo każdemu z 50 pracowników merytorycznych. Czytaj więcej »

Blaski i cienie powszechności

Hasło "BI dla mas", popularne w przekazach marketingowych dostawców rozwiązań, szybko staje się elementem rzeczywistości w rosnącej liczbie firm - także w Polsce. Czytaj więcej »

Inteligentne systemy ERP

Na rynku rozwiązań Business Intelligence coraz aktywniejsi stają się dostawcy systemów ERP. Czytaj więcej »

Dane jak na dłoni

Crystal Enterprise stanowi klucz do systemu Business Intelligence w spółkach Fiat Ubezpieczenia. Czytaj więcej »

Być na bieżąco

Rozwiązania klasy BAM (Business Activity Monitoring) przez niektórych są traktowane jako element Business Intelligence, przez innych zaś jako zupełnie coś odrębnego. To młoda dziedzina, znajdująca się w fazie dynamicznego rozwoju. Czytaj więcej »

Nawigacja w liczbach

Rozwiązania analizy statystycznej i data miningu na ogół oferowane są w ramach jednolitej oferty rozwiązań zaawansowanej analizy danych. Czytaj więcej »

Informacja na obrazie

Mówi się, że jeden obraz wart jest tysiąca słów. W praktyce stosowania wizualizacji w systemach raportowych i analitycznych musi to być jednak odpowiednio dobrany obraz. Czytaj więcej »

Analiza - zrób sobie sam

Microsoft oferuje wiele różnych narzędzi przeznaczonych do tworzenia rozwiązań analitycznych. Nie ma co prawda gotowego pakietu analitycznego - jednak dostarcza wiele modułów, które mogą posłużyć niezależnym wytwórcom oprogramowania do tworzenia rozwiązań realizujących różnorodne analizy. Czytaj więcej »

Temat tygodnia

Polska resortowa od Bałtyku do Tatr

Ministerstwa planują inwestycje w teleinformatykę na ponad 6,6 mld zł do 2008 r. Cieszy się branża IT, ale - paradoksalnie - czy mimo tych inwestycji zyska państwo i obywatel? Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...