powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2004

Wydanie 46-2004, 13 grudnia 2004
46-2004 Computerworld nr 46-2004
Technologie - w skrócie

SP1 dla Windows Server 2003

Microsoft udostępnił ostatnią wersję beta pierwszego zestawu poprawek dla systemu Windows Server 2003. Czytaj więcej »

Poczta a'la Mozilla

Członkowie projektu Mozilla opublikowali na witrynie http://www.mozilla.org . finalną wersję klienta pocztowego Thunderbird 1.0, stanowiącego uzupełnienie opublikowanej przeglądarki Firefox 1.0. Czytaj więcej »

IBM CICS i Web Services

IBM wprowadza do oferty nową wersję serwera transakcyjnego CICS Transaction Server for z/OS 3.1. Czytaj więcej »

CA poprawia wydajność

CA opublikował trzy nowe narzędzia do zarządzania wydajnością serwerów mainframe. Czytaj więcej »

Koniec wsparcia dla Exchange 5.5

Z końcem br. Microsoft zawiesi wsparcie techniczne dla serwera Exchange 5.5. Czytaj więcej »

Zakupy na wzmocnienie

Za nieujawnioną sumę Sun Microsystems przejmuje firmę SevenSpace specjalizującą się w zdalnym monitorowaniu oraz zarządzaniu systemami i aplikacjami. Czytaj więcej »

Groźna dziura w Windows

Microsoft prowadzi dochodzenie w sprawie błędu w Windows Internet Name Sernice (WINS), który umożliwia hackerom przejęcie całkowitej kontroli nad systemem. Czytaj więcej »

Linuxowy pakt konkurentów

Serwery linuxowe IBM eServer OpenPower będą obsługiwać bazy danych Adaptive Server Enterprise (ASE) firmy Sybase. Czytaj więcej »

Blog á la Microsoft

MSN, internetowe ramię Microsoftu, udostępnił do testów MSN Spaces, bezpłatną usługę pozwalającą na tworzenie blogów. Czytaj więcej »

Wiadomości

Lokalny punkt widzenia

Od kilku lat IBM traci pozycję na polskim rynku komputerów osobistych. Czytaj więcej »

Dwie trzecie na początek

Na rynek trafiła polska wersja systemu Microsoft CRM, który ma być przeznaczony dla średniej wielkości firm. Czytaj więcej »

Drodzy w utrzymaniu

Światowy rynek aplikacji biznesowych dopiero budzi się do życia po tym, jak jeszcze niedawno wieszczono ''zmierzch ery ERP''. Czytaj więcej »

Marmur, sieć i sklejka

Zmieniają się banki, a wraz z nimi oczekiwania wobec informatyki. Szefowie departamentów IT zastanawiali się w Juracie nad rolą technologii w podnoszeniu wartości instytucji finansowych. Czytaj więcej »

Pakt przekazany

Pakt na rzecz rozwoju szerokopasmowego dostępu do usług i sieci łączności elektronicznej w Polsce trafił do rąk adresatów. Czytaj więcej »

Kierunek: Kraj Kwitnącej Wiśni

Polacy porzucili już mrzonki o budowaniu drugiej Japonii. Zamiast przenoszenia na rodzimy grunt dalekowschodnich wzorców polskie firmy teleinformatyczne myślą o zdobyciu japońskiego rynku IT i zdyskontowaniu dobrej opinii, jaką na temat polskiej informatyki mają mieszkańcy Kraju Kwitnącej Wiśni. Czytaj więcej »

Tele2: Lokalny wybór

Tele2 Polska, alternatywny operator telekomunikacyjny, dzięki aktywnemu wsparciu ze strony Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty, wymogła na Telekomunikacji Polskiej oferowanie usług z zastosowaniem tzw. prefiksu lokalnego. Oznacza to, że abonenci TP będą mogli korzystać z usług Tele2 również przy połączeniach lokalnych. Czytaj więcej »

Produkcja z Indii do Warszawy

Najnowsza wersja systemu PeopleSoft CRM powstaje w Warszawie. Prace dotychczas prowadzone w Indiach zostały przed kilkoma miesiącami przejęte przez utworzone w IBM Polska Centrum Innowacji CRM. Czytaj więcej »

Zmiany kadrowe

Marek Jędrzejczyk został szefem sprzedaży firmy Micromuse w Polsce. Czytaj więcej »

1,5 mld zł na projekty IT

Według raportu Ministerstwa Nauki i Informatyzacji w latach 2004-2008 administracja państwowa planuje ok. 178 projektów teleinformatycznych na łączną kwotę 1,55 mld zł. Czytaj więcej »

Kontrakty wdrożenia

Centertel uruchomił usługi transmisji danych w technologii EDGE i zapowiedział także rozbudowę sieci hot spotów... Czytaj więcej »

Arcus: wszystko do druku

Arcus przejął w lutym br. firmę DocuSoft, która przed kilkoma miesiącami zakończyła pracę nad systemem Vario, a w listopadzie wprowadziła go na rynek. Jest to - oparte na platformie .Net Czytaj więcej »

Technologie

Serwer zasób strategiczny

Oprócz poprawy wydajności, od nowych serwerów klienci oczekują coraz większej inteligencji. W konsekwencji serwer w coraz mniejszym stopniu kojarzy się z samym sprzętem, a coraz bardziej ze zdolnością do obsłużenia pewnej klasy problemów biznesowych. Czytaj więcej »

Serwer w słuchawce

Popular Telephony opracowała system telefonii IP, w którym każdy klient to jednocześnie serwer SIP/H.323. Czytaj więcej »

Platforma w roli twierdzy

Oracle agresywnie rozbudowuje serwer aplikacji J2EE przeczuwając, że już w niedalekiej przyszłości będzie to, podobnie jak niegdyś serwer baz danych, podstawowy oręż w walce o intratne kontrakty. Czytaj więcej »

Zanim wciśniesz guzik

HP i BMC Software zaprezentowały pakiety wspomagające zarządzanie zmianami w konfiguracji infrastruktury IT. Czytaj więcej »

Jeden ster, dwa silniki

Nowa wersja Netscape'a może wyświetlać strony WWW z użyciem motoru Gecko oraz motoru... Internet Explorera. Czytaj więcej »

Gigabit aż po biurko

Cisco dąży do tego, by przełączniki brzegowe oferowały zakres funkcji podobny jak te szkieletowe oraz standardowo obsługiwały PoE. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Jak Urząd kupuje system?

Czy powrócimy do procedury otwierania kopert z cenami tylko dla ofert ocenionych technicznie jako dobre? Czy Zamawiający potrafią lepiej skorzystać z ograniczonej możliwości weryfikacji podmiotowej w procedurze dopuszczania do przetargu ograniczonego? Oto niektóre pytania, które nasuwają się po lekturze artykułu, "Konstelacja spod psiej gwiazdy" Zbigniewa Olejniczaka, twórcy koncepcji... Czytaj więcej »

Konteksty

Mapa pięciu barier

Monopolistyczne praktyki GUGiK, konkurencja na styku państwo - sektor prywatny, brak współpracy jednostek administracji publicznej, niejednolita interpretacja prawa oraz brak świadomości użytkowników i decydentów blokują dostęp do informacji GIS. Czytaj więcej »

Świat do poprawy

Polska gospodarka i polityka nie mogą dzisiaj funkcjonować poza globalnym obiegiem. Nie muszą jednak bezmyślnie naśladować wszystkich związanych z globalizacją procesów. Tym bardziej, że wiele z nich ma negatywne skutki społeczne. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo

Bezpieczna informatyka zagrożona informatyzacja

Jak żaden inny zasób, informację można ochronić tylko poprzez skoordynowane działania faktyczne w wielu dziedzinach jednocześnie. Każda z nich jest ważna - faworyzowanie informatyki bardziej bezpieczeństwu informacji szkodzi, niż pomaga. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Kiepsko, ale nie gorzej niż...

Dość dawno temu zajmowałem się w tym miejscu systemami informatycznymi o zakresie działania dumnie określanym "zarządzanie relacjami z klientem", a w skrócie - CRM. Już z samej nazwy (a właściwie jej polskiej wersji, bo nie jest ona wiernym tłumaczeniem z angielskiego) widać, że klient występuje tam w liczbie pojedynczej, czyli jest zaliczany do bytów z istoty masowych i... Czytaj więcej »

Trwałe powiązania na kleju

Okazuje się, że sprawa licencjonowania oprogramowania ciągle nie jest do końca dla wszystkich klarowna. Wziąwszy pod uwagę fakt, że reguły ustalane przez wiodącego producenta oprogramowania przypominają swoją zawiłością prawo podatkowe w naszym kraju, trudno czasami o jednoznaczną interpretację przepisów. Im większa różnorodność sposobów licencjonowania, tym częściej może... Czytaj więcej »

Jeden stopień swobody

Mam pewną teorię na temat środowiska informatyków, którą roboczo nazwę prawem jednego stopnia swobody. Twierdzę otóż, że w tzw. branży informatycznej każdy dla każdego jest, był lub będzie kolegą z pracy, szefem, podwładnym, klientem albo dostawcą. Czytaj więcej »

Milczenie baranów

Gdy tylko felieton http://www.apple.com.pl/kuba/archiwum/445.html Potencjalna pasja v2.1 ukazał się na łamach, a nawet wcześniej, już wtedy, gdy znalazł się na stronie internetowej CW (dostępny dla prenumeratorów Czytaj więcej »

Temat tygodnia

23 lata upadków i wzlotów

Informacja o tym, że IBM zdecydował się sprzedać dział komputerów osobistych chińskiej firmie Lenovo, potwierdziła prawdę, którą rynek IT znał od dawna - że trudno dziś o mniej zyskowny i perspektywiczny biznes niż produkcja pecetów. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki BYOD w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...