powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2004

Wydanie 44-2004, 29 listopada 2004
44-2004 Computerworld nr 44-2004
Technologie - w skrócie

Citrix kupuje Net6

Za 50 mln USD Citrix Systems zakupi Net6 - producenta hybrydowych rozwiązań VPN. Czytaj więcej »

Duża dziura w Javie

Sun Microsystems poinformował o wykryciu poważnej luki w zabezpieczeniach Java Runtime Environment - środowiska wykonawczego Java instalowanego na komputerach. Czytaj więcej »

Poprawki Oracle co kwartał

Na prośbę klientów Oracle zamierza wydawać zestawy poprawek do swoich produktów nie częściej niż raz na kwartał. Czytaj więcej »

Mobilny AMD Sempron

AMD wprowadza do oferty nowe układy dla komputerów przenośnych. Sempron 3000+ to układ działający z częstotliwością 1,8 GHz i zawierający 128 KB pamięci podręcznej - zużywa maksymalnie 25 W energii. Czytaj więcej »

Ostra konkurencja

Dell agresywnie atakuje pozycję IBM i HP na rynku serwerów kompaktowych (blade). Czytaj więcej »

WLAN razy 64

Trapeze Networks stworzyła rozwiązanie, które umożliwia podzielenie lokalnej sieci WLAN na 64 sieci VLAN, które obsługują różne grupy użytkowników i aplikacji. Czytaj więcej »

Szybsze transakcje

Firma ANTs Software opublikowała nową wersję rozwiązania przyspieszającego wykonywanie zapytań do serwerów baz danych, takich jak np. Oracle czy Sybase. Czytaj więcej »

Bezpieczne biuro

Check Point Software Technologies zaprezentowało linię urządzeń Safe@Office 400W służących do zabezpieczania sieci bezprzewodowych. Czytaj więcej »

Do samolotu przez telefon

SITA, międzynarodowa organizacja zrzeszająca uczestników ruchu lotniczego, we współpracy z Siemens Business Services pracują nad rozwiązaniem, które umożliwi wybranie miejsca w samolocie, odebranie karty pokładowej oraz odprawę za pośrednictwem telefonu komórkowego obsługującego technologię Java. Czytaj więcej »

Wiadomości

Czekanie na e-podpis

W popularyzacji bezpiecznego podpisu elektronicznego w Polsce na pewno nie pomaga postawa instytucji państwowych. Czytaj więcej »

Stuletnie halo

Datę 16 listopada 1904 r. należałoby uznać za początek masowej telefonizacji Polski. Wówczas bowiem na ul. Zielnej 37 w Warszawie otwarto centralę telefoniczną Towarzystwa Telefonów H.T. Cedegren dostarczoną przez Ericssona. Czytaj więcej »

Mocarz z południa

W skład grupy Comp Rzeszów ma wejść należąca do Prokomu czeska spółka PVT. Być może firma przejmie też od Softbanku Novum Czytaj więcej »

Konsolidacja wokół billingu

Spin stał się potentatem na rynku rozwiązań billingowych, lecz dąży do dywersyfikacji oferty. Czytaj więcej »

Niewygodna dyrektywa

Polska zrewiduje na forum Unii Europejskiej stanowisko względem dyrektywy o patentowaniu wynalazków implementowanych komputerowo. W maju br., w trakcie posiedzenia Rady ds. Konkurencyjności polski przedstawiciel zajął stanowisko neutralne, tym samym udzielając poparcia projektowi dyrektywy promowanemu przez Komisję Europejską. Czytaj więcej »

Kontrakty wdrożenia

Telekomunikacja Polska podpisała z Prokom Software umowę ramową o wartości 270 mln zł na świadczenie do 2007 r. usług informatycznych dla TP, jej spółek zależnych i powiązanych oraz France Telecom... Czytaj więcej »

DGA w Rosji

W połowie listopada br. oficjalnie ruszyło rosyjskie przedstawicielstwo Doradztwo Gospodarcze DGA w Moskwie. Czytaj więcej »

Drugie czytanie Ustawy o informatyzacji

Wkrótce odbędzie się drugie czytanie Ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne. Komisja Nadzwyczajna Sejmu RP zakończyła swoją ponad roczną pracę nad nią. Ustawa może trafić pod obrady Sejmu na początku grudnia br. Czytaj więcej »

Technologie

Solaris wylądował

Funkcjonalność systemu Solaris 10 to najlepszy dowód na to, że Sun, pomimo niedawnych kłopotów finansowych, ma szansę na nowo zawojować rynek korporacyjny. Czytaj więcej »

Standardy zamiast sloganów

Standaryzacja to jedyny sposób na postęp w dziedzinie zarządzania infrastrukturą. Niektórzy dostawcy już to zrozumieli, inni wciąż łudzą się, że uda im się omamić klientów marketingową wizją. Slogany mają jednak ten defekt, że nie rozwiązują problemów, zaś standardy - owszem. Czytaj więcej »

Standard nieoczekiwany

Linux Standard Base 2.0 ma na celu ujednolicenie podstawowych funkcji wszystkich odmian Linuxa. Ale czy brak standardu komuś przeszkadza? Czytaj więcej »

Motorola zarzuca sieci

Kupując MeshNetworks, Motorola chce uzyskać pozycję lidera na rynu rozwiązań radiowych z dynamicznym routingiem. Czytaj więcej »

Arkusz z dopalaczem

TurboExcel konwertuje formuły programu Microsoft Excel do wykonywalnego kodu C++. Czytaj więcej »

Ofensywa w zarządzaniu

Microsoft zaprezentował nowe wersje oprogramowania usprawniającego zarządzanie środowiskiem Windows - i nie tylko. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Policzyć każdą kroplę

O tym, że sektor usług komunalnych będzie atrakcyjnym odbiorcą usług informatycznych, słychać już od kilku lat. Jednak dopiero prywatyzacja i konsolidacja zakładów, a także perspektywy pozyskania środków z Unii Europejskiej sprawiły, że przedsiębiorstwa energetyki cieplnej i wodno-kanalizacyjne zdecydowały się na większe inwestycje w informatykę. Czytaj więcej »

Z archiwum operatora

Dziewięć kilometrów akt znajduje się w Archiwum Centralnym Telekomunikacji Polskiej. Łączy ono wymogi stawiane tradycyjnym archiwom papierowym z nowoczesnym oprogramowaniem ułatwiającym jego zarządzanie. To rezultat największego w Polsce projektu zarządzania dokumentacją archiwalną. Czytaj więcej »

Widzieć wszystko

Stoimy w przededniu integracji łańcuchów opierającej się na nowoczesnych technologiach identyfikacyjnych RFID (EPC - Electronic Product Code), które będąstanowić zupełnie nowe podstawy do postrzegania zintegrowanych łańcuchów dostaw. Czytaj więcej »

Konteksty

Zwyciężył rozum

Złamanie tajemnicy niemieckiej Enigmy było możliwe dzięki olbrzymiej wiedzy i wyobraźni matematycznej polskich kryptologów. Ich odkrycia okazały się potem bardzo przydatne w budowie pierwszych komputerów. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo

Przewodnik bezpiecznej żeglugi

Dorobek projektu OWASP - Open Web Application Security Project, tworzy ramy dla standardu de facto w dziedzinie bezpieczeństwa aplikacji internetowych. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Potencjalna pasja v2.0

Co może zrobić felietonista CW, gdy dyrektor polskiego oddziału Microsoft osobiście dzwoni i prosi go o wycofanie tekstu? Dla ustalenia uwagi należy zaznaczyć, że autor sam udostępnił tekst firmie przed publikacją, bo z kolosem żartów nie ma. Czytaj więcej »

Podróże kształcą

Pomimo że wielu ludzi preferuje obecnie transport samochodowy, nadal jest wielu takich, którzy korzystają z pociągów. I z myślą o tych właśnie obywatelach koleje ciągle jeszcze utrzymują swój tabor w ruchu i nawet dowo żą pasażerów do miejsca przeznaczenia, co nie zawsze odbywa się prosto i łatwo. Czytaj więcej »

Obywatel i klawiatura

Nieliczni z wybitnych, dożywający długich lat, o ile nie dopadnie ich jakieś paskudne choróbsko ograniczające sprawność umysłu, zyskują na starość jakąś jego szczególną przenikliwość. Przejawia się ona większą niż przeciętna umiejętnością syntezy i - co jest z tym ściśle związane - dostrzegania prawidłowości w potopie zalewającego nas zewsząd banału. Czytaj więcej »

Piąty, a może i szósty upgrade

Prasa codzienna i tygodniki pełne są aktualnie spekulacji, czy tzw. III Rzeczpospolita już się zużyła i należy ją rozmontować i powołać w to miejsce coś całkiem innego, podobno lepszego. Swoje zdanie wypowiadają wszyscy - politycy, politolodzy, dziennikarze i Bóg jeden wie, kto jeszcze. Czytaj więcej »

Temat tygodnia

Wojna o niepodległość

O północy 19 listopada okazało się, że Oracle zdołał przejąć nieco ponad 60% akcji PeopleSoftu, ale nadal nie daje to firmie Larry'ego Ellisona pełnej kontroli nad konkurentem. Najdłuższa wojna nowoczesnego biznesu trwa więc dalej. Oracle już po raz szósty przedłużył ofertę dla akcjonariuszy PeopleSoftu. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...