powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2004

Wydanie 43-2004, 22 listopada 2004
43-2004 Computerworld nr 43-2004
Wiadomości

Rok wyborów, rok cudów

W kampaniach wyborczych można obiecywać "złote góry". Co tym razem zadeklarują partie polityczne przed przyszłorocznymi wyborami do Sejmu i Senatu w zakresie rozwoju społeczeństwa informacyjnego? Czytaj więcej »

Kosmiczna pomyłka

Z Mark MacGannem, dyrektorem generalnym European Industry Association EICTA, rozmawia Przemysław Gamdzyk. Czytaj więcej »

Rychły Upadek Medycyny

Decyzja o budowie scentralizowanego systemu dla Narodowego Funduszu Zdrowia to sygnał, że planowany z rozmachem projekt RUM nigdy nie zostanie zakończony. Czytaj więcej »

Mistrzostwa w programowaniu

Już po raz drugi Poznań stanie się na dwa dni stolicą młodych programistów. Wszystko to za sprawą Mistrzostw Wielkopolski w Programowaniu Zespołowym (MWPZ), zorganizowanych wspólnie przez Instytut Informatyki Politechniki Poznańskiej, Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza i Oddział Wielkopolski Polskiego Towarzystwa Informatycznego. Czytaj więcej »

CSS konsoliduje rynek

Computer Service Support nabył 100% udziałów w firmach AT REGE (wartość transakcji wyniosła 4 mln zł) i ArtCom (ok. 5,8 mln zł). Na lata 2005-2007 planowana jest akwizycja co najmniej trzech kolejnych spółek, na zakup których CSS przeznaczy ponad 30 mln zł. Czytaj więcej »

Kontrakty, wdrożenia

Bank Polskiej Spółdzielczości podpisał z COMP Rzeszów umowę o wartości 5 mln zł na wdrożenie scentralizowanego systemu defBank Pro... Czytaj więcej »

13-proc. wzrost branży IT w Polsce

Według prognoz IDC, w ciągu czterech kolejnych lat polski rynek IT ma rosnąć 13% rocznie. Jest to najbardziej dynamiczne tempo rozwoju wśród krajów regionu EMEA (Europa, Bliski Wschód i Afryka). Według raportu IDC, aż 1,5 mld USD (ponad 5 mld zł) trafi w ciągu czterech lat do budżetu państwa polskiego z tytułu odprowadzanych przez krajowe firmy informatyczne podatków od... Czytaj więcej »

BT przejmuje Infonet

Transakcja ta to kolejny etap realizacji - przyjętej przez BT - strategii koncentrującej się na potrzebach międzynarodowych korporacji w zakresie technologii informatycznych i usług sieciowych. Czytaj więcej »

Wyniki za III kwartał 2004

Po trzech kwartałach 2004 r. Grupa Prokom Software osiągnęła przychody w wysokości 971 mln zł (969 mln zł rok wcześniej). W tym okresie Grupa miała 11 mln zł straty wobec 39 mln zł zysku przed rokiem, na co wpływ miały m.in. odpisy na spadek wartości Ster-Projektu - przeżywającej problemy spółki, w której Prokom Software ma udziały... Czytaj więcej »

Zmiany kadrowe

PIOTR RYSAK został dyrektorem Departamentu Informatyki w spółkach Grupy Generali. Czytaj więcej »

Technologie

Aplikację widzę doskonałą

Pomysłów na to, jak sztukę tworzenia oprogramowania przekształcić w powtarzalny proces przemysłowy, jest wiele. Na drodze do realizacji tego ideału stoją oczywiście ludzie oraz... ich skłonność do innowacji. Czytaj więcej »

Bluetooth kontratakuje

Organizacja Bluetooth SIG opublikowała plany rozwoju technologii Bluetooth na najbliższe 3 lata. Czytaj więcej »

Kopiowanie trzy razy taniej

Hewlett-Packard zaprezentował serię 14 nowych produktów: urządzeń wielofunkcyjnych, skanerów sieciowych, oprogramowania i akcesoriów, które będą wprowadzane na rynek w najbliższych miesiącach. Najważniejszym elementem tej serii jest seria urządzeń LaserJet 4345mfp, które drukują, kopiują i skanują z prędkością 43 str. A4/min. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Nadrabianie zaległości

Na informatyzację dziekanatów 4 mln zł zamierza przeznaczyć Uniwersytet Jagielloński, który wraz z Uniwersytetem Śląskim, Politechniką Warszawską i Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej chce wdrożyć zintegrowany system zarządzania uczelnią. Od trzech lat duży projekt wdrożenia systemu zintegrowanego realizuje Politechnika Wrocławska. Równie forsownie informatyzują się... Czytaj więcej »

Zdrowa żywność

Wykorzystywanie globalnych standardów dla zachowania bezpieczeństwa konsumenta czy też elektronicznych katalogów zawierających standardowo identyfikowane produkty, to wymierne rezultaty funkcjonowania zintegrowanych łańcuchów dostaw już ''jutro''. Czytaj więcej »

Konteksty

Na tropach e-Smętka

Strategie informatyzacji muszą się wpisywać w warunki rozwoju społeczno-gospodarczego regionu. Inaczej trudno będzie je zrealizować. Jaką rolę techniki informacyjne mogą odgrywać w najbliższej przyszłości w województwie warmińsko-mazurskim - regionie stawiającym przede wszystkim na rozwój turystyki i przetwórstwa rolno-spożywczego? Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo

Miękki czynnik bezpieczeństwa

Wszyscy dobrze wiedzą o siedmiowarstwowym podziale w modelu sieci. Ataki kierowane przeciwko systemom podłączonym do sieci mogą być realizowane w różnych warstwach - zapominamy jednak, jak niebezpieczne mogą okazać się te podejmowane w warstwie ósmej... Czytaj więcej »

Kwantowa ochrona

Z Burtonem Kaliskim, dyrektorem laboratoriów badawczych firmy RSA Security, rozmawia Paweł Krawczyk. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Tak mi się napisało...

Minęło już pół roku od poszerzenia Unii Europejskiej, co dla tego rodzaju zmiany jest czasem zbyt krótkim, by pokusić się o formułowanie jakichkolwiek wniosków o tym, co w związku z tym trwale zmieniło się w mentalności zjednoczonych Europejczyków. Bo zapewne nie zdążyło zmienić się nic. Czytaj więcej »

Usługi za bilet do kina

Wycena usługi informatycznej nie jest sprawą łatwą. Sprawdza się tu ogólna zasada, że usługa jest tyle warta, ile chce za nią zapłacić klient. Okazuje się jednak, że jest to tylko półprawda. Znalazłem bowiem miejsce w sieci, gdzie wykonawców można pozyskać jeszcze taniej, czasami wręcz prawie za darmo. Czytaj więcej »

Psa urok

To, co jest najbardziej fascynujące w informatyce, to fakt, że w tak niecodzienny sposób łączy wynalazki amatorów z efektami badań zespołów naukowych. Produkty projektów badawczych finansowanych przez ogromne środki z przemysłu bądź z wojska na równych prawach współegzystują z wynalazkami przypadkowymi, dokonanymi niejako ''przy okazji''. Czytaj więcej »

Piramida hopsa, czyli sen komputera

Może to na skutek kabalistycznego numeru 444 obecnego felietonu jego temat został wymyślony w trybie emulacji. Dokładniej to miałem ponury sen. Czytaj więcej »

Raport Computerworld

Rynek euroentuzjastów

Rok 2004 będzie najlepszy od dawna - jak jeden mąż zeznają producenci i dystrybutorzy aplikacji biznesowych. Składa się na to szereg czynników, z których najważniejsze to pełne otwarcie europejskich granic gospodarczych i nadzieje przedsiębiorców na dofinansowania inwestycji IT z funduszy unijnych. Poprawa kondycji krajowej gospodarki pozwala producentom oprogramowania snuć... Czytaj więcej »

Przez pryzmat finansów

Mimo że systemy klasy MRP II/ERP okrzepły na przestrzeni minionych lat w swej funkcjonalności, ciągle jednak w nich i w ich otoczeniu zachodzą istotne zmiany i udoskonalenia. Spójrzmy, jak dziś wyglądają możliwości systemów tej klasy. Czytaj więcej »

Cele, efekty, komunikacja

Sukces lub porażka wdrożenia systemu ERP w przedsiębiorstwie są uzależnione nie tylko od jego narzędzia, które zostanie ostatecznie zastosowane. Również, czy raczej przede wszystkim, istotne jest właściwe przeprowadzenie przedsięwzięcia. W odpowiedniej fazie projektu należy zadbać o właściwe określenie celów, komunikację z właściwymi osobami i... zawsze wiedzieć, czy... Czytaj więcej »

Najsłabsze ogniwo

Duże firmy, dla których metody zarządzania obsługiwane przez zaimplementowane systemy ERP są niewystarczające, a czasy oczekiwań na zmiany w oprogramowaniu zbyt długie, szukają innych rozwiązań. O teorii ograniczeń TOC (Theory of Constraints) dyskutują: Sławomir Trautman, zajmujący się od wielu lat zastosowaniami informatycznymi, i Zenon Parol, do niedawna konsultant w obszarze... Czytaj więcej »

Klient zawsze traci

Fuzje i przejęcia dostawców ERP oznaczają jedno - kłopoty dla ich klientów. Niezależnie od tego, czy kupiliśmy system od dostawcy, który jest podmiotem czy przedmiotem transakcji, możemy spodziewać się perturbacji ze wsparciem i opóźnień w dostarczaniu nowych funkcjonalności. Dlatego warto zawczasu zminimalizować ryzyko wystąpienia podobnych problemów. Czytaj więcej »

Popyt na wspomaganie

Jeśli przyjąć, że o stanie rynku ERP pośrednio świadczą liczba i jakość nowości funkcjonalnych wprowadzanych przez dostawców, mamy właśnie do czynienia z prawdziwą prosperity. Czytaj więcej »

Temat tygodnia

Do czego służą konferencje

Konferencje mają w sobie coś z atmosfery dawnych książek kucharskich. Za każdym razem z tego samego przepisu można upichcić zupełnie inną potrawę. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo - w skrócie

Groźne indeksy

Narzędzia do indeksowania zasobów PC, takie jak Google Desktop Search, stwarzają zagrożenie dla przedsiębiorstw korzystających ze zdalnego dostępu SSL. Czytaj więcej »

McAfee tropi szpiegów

Użytkownicy McAfee VirusScan Enterprise Edition 7.1 lub 8.0i w przyszłym miesiącu będą mogli dokupić nowy moduł McAfee Anti-Spyware Enterprise Edition Module. Czytaj więcej »

Bezpieczniejsze punkty

Cisco Systems wprowadziło na rynek dwie stacje bazowe WLAN: Aironet 1130AG i 1230AG. Czytaj więcej »

Superbezpieczna Fedora

Red Hat opublikował Fedora Core 3 - dystrybucję Linuxa opartą na Security Enhanced Linux (SE Linux). Czytaj więcej »

Poprawki bez zaskoczenia

Od grudnia br. Microsoft będzie z trzydniowym wyprzedzeniem informować na swojej witrynie o publikowanych co miesiąc uaktualnieniach zabezpieczeń. Czytaj więcej »

Wirus się nie przeciśnie

Najnowsza wersja SonicOS pozwala wyposażyć wszystkie modele zapór ogniowych i sprzętu VPN produkowanych przez SonicWall w możliwość ochrony antywirusowej Czytaj więcej »

Mobilna ochrona

Niedawno Symantec opublikował oprogramowanie Symantec Client Security dla dwóch modeli telefonów komórkowych ( Nokia 9500 i 9300 Communicator - pracujących pod kontrolą systemu operacyjnego Symbian. Czytaj więcej »

Dwa razy jedno hasło

Firmy Imprivata i RSA niemal równocześnie zaprezentowały nowe produkty obsługujące technologię jednokrotnego logowania w sieciach korporacyjnych. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...