powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2004

Wydanie 42-2004, 15 listopada 2004
42-2004 Computerworld nr 42-2004
Technologie - w skrócie

Siła OpForce

Veritas zaprezentował nową wersję oprogramowania OpForce, ułatwiającego administratorom instalowanie na serwerach aplikacji i systemów operacyjnych oraz zarządzanie nimi. Czytaj więcej »

Via przed Intelem i AMD

Via zapowiedziała, że w czerwcu 2005 r. wprowadzi na rynek dwurdzeniowy procesor zgodny z zestawem instrukcji x86 Czytaj więcej »

Przymiarka do WiMax

Proxim zaprezentował Tsunami MP.11 5054-R, system transmisji radiowej w trybie punkt-wielopunkt wykorzystujący transmisję 802.11, lecz ''gotowy do migracji do technologii WiMax''. Czytaj więcej »

Otwarty Ingres r3

CA wprowadza do oferty serwer baz danych Ingres r3 dla platform Linux i Windows. Jeszcze w tym roku firma przeniesie ją także na platformę Solaris, a w przyszłym na HP-UX i AIX. Czytaj więcej »

Google na orbicie

Google przejęła Keyhole, producenta oprogramowania do oglądania i przeszukiwania zdjęć satelitarnych. Czytaj więcej »

Przechytrzyć WPA

W Internecie pojawił się gotowy do użycia program wykonujący automatycznie atak słownikowy na sieci WLAN chronione za pomocą mechanizmu WPA. Czytaj więcej »

Kerio ServerFirewall

Kerio wprowadza do oferty Kerio ServerFirewall - zaporę przeznaczoną dla serwerów Windows. Czytaj więcej »

Check Point jednak ma plan

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom Check Point ogłosił własną architekturę bezpieczeństwa obrzeża sieci i zdalnego dostępu, dołączając do Cisco, Microsoftu i Juniper Networks. Czytaj więcej »

AirDefense Enterprise 6.0

AirDefense w grudniu br. wprowadzi do sprzedaży nową wersję oprogramowania do wykrywania, a także blokowania włamań w sieciach WLAN. AirDefense Enterprise 6.0 umożliwi administratorom blokowanie dostępu do sieci dosłownie jednym kliknięciem myszy. Czytaj więcej »

Wiadomości

Najlepszy przyjaciel projektanta

Od kilku lat Autodesk walczy o wizerunek dostawcy rozwiązań wspierających całość procesów w biurach projektowych. Czytaj więcej »

CA nawet z półki

Computer Associates zabiera się do ekspansji na rynku małych i średnich przedsiębiorstw - taki komunikat otrzymali partnerzy firmy obecni podczas CA Partner Day, konferencji zorganizowanej w Warszawie. Czytaj więcej »

Sojusznicze projekty

Ster-Projekt będzie czuwać nad bezpieczeństwem infrastruktury teleinformatycznej NATO, ale zasłaniając się tajemnicą, firma nie zdradza szczegółów kontraktu. Czytaj więcej »

Polska przeciw patentom

Prawdopodobnie stanowisko Polski wobec unijnego projektu dyrektywy o patentowaniu wynalazków implementowanych za pomocą komputera będzie negatywne. Czytaj więcej »

Microsoft płaci

Ponad 500 mln USD zgodził się zapłacić Novellowi producent Windows za wycofanie skarg dotyczących praktyk monopolistycznych na rynku systemów sieciowych. Czytaj więcej »

Kontrakty, wdrożenia

Talex i ING Bank Śląski podpisały wartą 19 mln zł umowę na wdrożenie nowej platformy sprzętowej z oprogramowaniem... Czytaj więcej »

PRO: dyskutujmy o patentach

Przedstawiciele Stowarzyszenia Polski Rynek Oprogramowania PRO wystosowali list do szefów ponad stu producentów oprogramowania zrzeszonych w tej organizacji, a także do członków Izby Producentów Oprogramowania, w którym apelują, aby polskie firmy programistyczne naciskały na polski rząd, by ten wznowił na najbliższym posiedzeniu Rady ds. Konkurencyjności Unii Europejskiej debatę na... Czytaj więcej »

Technologie

Mnożenie przez ''n''

Możliwości przyspieszenia komunikacji i zwiększenia zasięgu w sieciach 802.11 są potencjalnie tak duże, że utrudniają osiągnięcie kompromisu już na wstępnym etapie prac nad standardem 802.11n. Czytaj więcej »

Ofensywa na dwa fronty

W najbliższych miesiącach na rynek trafią produkty, które mają zadecydować o przyszłości Novella. Czytaj więcej »

Duch współpracy

Rysują się pierwsze efekty mieszanki zażartej konkurencji i współpracy Sun i Microsofu. Czytaj więcej »

Narzędzia bez kompleksów

Nowe wersje narzędzi PowerBuilder i PowerDesigner stanowią poważną konkurencję dla innych platform narzędziowych. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Pełna integracja

Ergo Hestia to firma długofalowego, stabilnego wzrostu. Ten sukces w pewnej mierze zawdzięcza równie harmonijnemu rozwojowi zaplecza informatycznego. Czytaj więcej »

A jednak coś znaczy

Z Grzegorzem Szatkowskim, wiceprezesem zarządu Grupy Ergo Hestia, rozmawia Przemysław Gamdzyk. Czytaj więcej »

Łączenie ogniw

Elektronika zagościła już na stałe w logistyce i bez dobrze zorganizowanej informatyki nie ma zintegrowanej logistyki. Zdanie takie wydaje się truizmem, ale w rzeczy samej niesie całą kwintesencję współczesnej logistyki. Czytaj więcej »

Konteksty

Ludzie na wysypiskach

''Życie na przemiał'' to książka poświęcona ciemnej, tragicznej stronie procesów modernizacyjnych. Zygmunt Bauman pokazuje w niej, jak rozwojowi cywilizacyjnemu towarzyszy nieustannie produkcja ludzi zbędnych, brutalnie nazwanych mianem ludzi - odpadów. Czytaj więcej »

Szanse dla najlepszych

Książka Społeczeństwo wiedzy szansa dla Polski, autorstwa Krzysztofa Pawłowskiego, twórcy i rektora jednej z pierwszych prywatnych szkół wyższych w naszym kraju, stanowi kolejny głos w trwającej już od dłuższego czasu dyskusji na temat kondycji polskiego środowiska akademickiego i naukowego. Czytaj więcej »

Prezydent Internet

Miliardowa już rzesza użytkowników Internetu stanowi zarówno symbol postępu technicznego, jak i znak zapytania o dalszy rozwój sieci - czy osiągnęła już ona swą masę krytyczną, po przekroczeniu której dotychczasowy paradygmat samoregulacji może nie wystarczać? Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo

Explorer do lamusa

Zwykło się mówić, że najsłabszym ogniwem zabezpieczeń jest człowiek. Skoro tak, to po co pogłębiać zagrożenie, dając mu do ręki niebezpieczne narzędzie? Czytaj więcej »

Łatanie dziury w całym

Tegoroczna konferencja RSA Security w Barcelonie przyciągnęła ponad tysiąc uczestników z całego świata. W ciągu trzech dni odbyło się ok. 50 prezentacji poświęconych bezpieczeństwu danych, Internetu oraz ich znaczeniu dla biznesu i... polityki. Czytaj więcej »

Uprawnienia: zrób to sam

Microsoft planuje rozbudowę funkcjonalności Identity Integration Server oraz całkiem nowe rozwiązanie do zarządzana tożsamością. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Rozrzutna namolność

Mam silne przeświadczenie, że firma telekomunikacyjna szczególnie mnie polubiła. Objawia się to dosyć częstymi odwiedzinami w domu lub też nagabywaniem przez telefon. Byłbym nader nieskromny, gdybym domniemał, że ten zaszczyt spotyka tylko mnie. W ten sposób dociera się do wielu abonentów i chyba niekoniecznie tylko związanych z tym operatorem. Czytaj więcej »

Para, postęp i...?

Kiedyś miałem okazję uczestniczyć w konferencji naukowej organizowanej pod auspicjami wielce szanowanego, zagranicznego towarzystwa naukowego. Otóż spierało się tam dwóch profesorów. Jeden twierdził coś, a drugi - coś dokładnie przeciwnego. Przy czym każdy całym sobą reprezentował majestat Nauki, a na dodatek obaj byli w stanie przytoczyć absolutnie naukowe argumenty, poparte... Czytaj więcej »

Polska makowo-komputerowa

Kiedy piszę ten felieton, w USA zaczęła się dyskusja po pierwszej debacie prezydenckiej. Moje pisanie pojawi się na łamach CW, gdy będzie już wiadomo, kto wygrał wybory. Polskie media zachwycają się poprawną wymową nazwiska naszego prezydenta przez jego kolegę urzędującego w Waszyngtonie. Czytaj więcej »

Dzwonek Ravela

Zdjęcia na plakatach przedstawiały kruczowłosą głowę ze śniadą twarzą o nieco egzotycznej urodzie, co, w połączeniu z równie egzotycznym, a mało w Polsce znanym krajem pochodzenia, wystarczało aż nadto, by zmobilizować publiczność, dodatkowo elektryzując przy tym jej damską część. Oryginał, co zdarza się rzadko, przewyższał jeszcze to, co było widać na zdjęciu. Czytaj więcej »

Temat tygodnia

Zabezpieczeni, ale przed czym

Według ostrożnych szacunków globalny rynek bezpieczeństwa informatycznego na koniec roku 2005 będzie miał wartość 21 mld USD. Przychody największego gracza na tym rynku (firma Symantec)wyniosły ponad 1,9 mld USD w roku obrachunkowym zakończonym w kwietniu 2004 r. Powszechne odczucie jest takie, że wzrastająca skala zagrożeń wymusza większe inwestycje w bezpieczeństwo. Czas... Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...