powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Networld

Zobacz cały rocznik Networld: 2004

Wydanie 11/2004, 1 listopada 2004
11/2004
Infrastruktura

UWB - ultraszeroka przyszłość

Zastąpienie lokalnych sieci komputerowych rozwiązaniami bezprzewodowymi jest już dziś możliwe. Wprawdzie nadal ich osiągi pozostają w tyle w stosunku do Fast Ethernetu, lecz pozwalają one w znacznym stopniu uprościć projekt, budowę czy rozszerzenie istniejącej infrastruktury. Wcielenia w życie idei no more new wires nie można jednak uznać za w pełni udane. Na naszym biurku w pracy... Czytaj więcej »

Systemy i narzędzia

SP2 dla Windows XP

Niedawno pojawił się Service Pack 2 dla Windows XP, który ma zapewniać większe bezpieczeństwo temu systemowi operacyjnemu. Sprawdźmy, czy jest tak rzeczywiście. Czytaj więcej »

Testy i porównania

Coraz wydajniejsze serwery kasetowe

Serwery blade różnych producentów, o podobnych konfiguracjach, pod względem wydajności są do siebie bardzo zbliżone. Największe różnice występują na poziomie systemów zarządzania, oferowanych opcji oraz płyty interfejsu magistrali (backplane). Standaryzacji serwerów blade należy oczekiwać dopiero w 2006 r. Wybór odpowiedniego produktu nie jest więc łatwy. Czytaj więcej »

NAS dla mas

Sieciowe pamięci masowe trafiają pod strzechy. We wrześniowym numerze NetWorlda pisaliśmy o sieciach Storage Area Network, które można zainstalować już za 20 tys. USD. Dziś przedstawiamy Linksys NSLU2 - Network Attached Storage (NAS), który można zainstalować... w domu lub kilkuosobowej firmie. Jego największą zaletą, z nawiązką rekompensującą wady, jest bardzo niska cena. Czytaj więcej »

Zarządzanie i bezpieczeństwo

Komputerowi detektywi

Computer forensics, czyli dostarczanie elektronicznych dowodów przestępczości, w Polsce dopiero raczkuje. W naszym kraju profesjonalnie świadczeniem tych usług zajmują się tylko dwie firmy, które od początku tego roku prowadziły łącznie niewiele ponad 20 spraw. Wciąż trwa walka o budzenie świadomości, że drzemiące w komputerach czy telefonach komórkowych dane mogą być w... Czytaj więcej »

Łatki pod kontrolą

Straty powodowane przez wirusy w rodzaju Blastera, Sircama czy Code Red są liczone w miliardach dolarów. Dlatego lepsze zarządzanie łatkami bezpieczeństwa, uszczelniającymi systemy przed takimi zagrożeniami, jest dzisiaj sprawą priorytetową. Czytaj więcej »

Nowe technologie

802.11h - radio lepiej współdzielone

Sieci bezprzewodowe 802.11a wykorzystują częstotliwość 5 GHz i obsługują 24 niezachodzące na siebie kanały. Dlatego w dużo mniejszym stopniu są podatne na zakłócenia niż konkurujące z nimi sieci oparte na standardach 802.11b i g. Z tego powodu stały się tak popularne w USA. Jednak kraje europejskie stosują inne regulacje dotyczące wykorzystania częstotliwości 5 GHz. Czytaj więcej »

Telekomunikacja

Czy UMTS zastąpi GSM?

Analitycy są zgodni. W najbliższych pięciu latach zarówno rozwiązania, jak i usługi dostarczane przez UMTS będą w Europie znajdować się w fazie intensywnego rozwoju. Zdaniem In-Stat/MDR pozycja telefonii GSM będzie się umacniać do 2007 r., po czym nastąpi szybka migracja użytkowników do technologii komórkowych już oferujących większe możliwości techniczne i usługowe. Czytaj więcej »

Testowanie systemów komórkowych

Operatorzy systemów komórkowych oraz producenci sprzętu nowej generacji GSM i UMTS potrzebują nowych rozwiązań w zakresie testowania, które spełnią dwa warunki: będą nadążać za rosnącym zapotrzebowaniem na przepływność i udostępnią lepszą jakość usług (QoS) w sieciach komórkowych nowej generacji. Czytaj więcej »

Świat w sieci

Dyskretny urok rewolucji

Wpadła mi niedawno w ręce książka ''Multitude. War and Democracy in the Age of Empire'' autorstwa włosko-amerykańskiej spółki pisarskiej, Antonia Negri i Michaela Hardta. Panowie ci zasłynęli kilka lat wcześniej inną publikacją, o tytule ''Empire'' - nie dość, że została okrzyknięta manifestem neokomunistycznym, to przy okazji okazała się bestsellerem. Czytaj więcej »

Masz wiadomość

Czymże byłby współczesny świat bez komunikatorów? Można by melancholijnie się zastanowić, odrywając na chwilę wzrok od ekranu komputera, by popatrzeć na gasnące nad miastem jesienne promienie słońca. Czytaj więcej »

PESEL dla każdego

Wcześniej niż sieć WASC czy CYFRONET powstał system PESEL, pierwszy ogólnokrajowy system informatyczny. Przeszedł on pomyślnie próbę czasu i dzisiaj indywidualny numer PESEL widnieje w dowodzie osobistym każdego mieszkańca kraju. To fakt równie oczywisty, jak samo posiadanie dowodu. Czytaj więcej »

Zastosowania

Elektrownia Bełchatów stawia na Linuksa

Migrując do rozwiązania open source, przedsiębiorstwo liczy na znaczne poprawienie wydajności i zachowanie reżimów bezpieczeństwa w swoich systemach informatycznych. Czytaj więcej »

Porady

Zapora dla Linuksa

Pytanie: Moja firma przechodzi na linuksowe platformy serwerowe. Mając świadomość różnych zagrożeń, wiemy, że powinniśmy zastosować jakiś rodzaj zapory do ochrony tych serwerów. Jaki mamy wybór? Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...