powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2004

Wydanie 41-2004, 8 listopada 2004
41-2004 Computerworld nr 41-2004
Wiadomości

Dekada z olbrzymem

Z Maciejem Zakrzewiczem, prezesem PLOUG - Stowarzyszenia Polskiej Grupy Użytkowników Systemu Oracle, rozmawia Tomasz Marcinek. Czytaj więcej »

Pakt na rzecz usług szerokopasmowych

''Do końca 2006 r. szerokopasmowy dostęp do Internetu powinien być zapewniony na prawie całym obszarze Polski'' - zapowiedział w wywiadzie dla PAP prof. Michał Kleiber, minister nauki i informatyzacji. Redakcja Computerworld przekazała na ręce ministra Pakt na rzecz rozwoju szerokopasmowego dostępu do usług i sieci łączności elektronicznej w Polsce. Czytaj więcej »

Ostateczna oferta

Po otrzymaniu zgody na przejęcie PeopleSoft od urzędów antymonopolowych w USA i Unii Europejskiej, Oracle ogłosił ostateczną ofertę przejęcia PeopleSoft za 9,2 mld USD. Jest ważna do 19 listopada br. Wartość wrogiego przejęcia zmieniła się po raz piąty w ciągu siedemnastu miesięcy od ogłoszenia po raz pierwszy zamiarów Oracle. Tym razem ma to być już ostatnia propozycja. W... Czytaj więcej »

Zmiany kadrowe

GRZEGORZ STANISŁAWSKI - wg nieoficjalnych informacji - został podsekretarzem stanu w Ministerstwie Finansów, gdzie będzie odpowiadał za informatyzację tego resortu i politykę makroekonomiczną. Czytaj więcej »

Kontrakty, wdrożenia

Do walki o dodatkowe częstotliwości UMTS i GSM w Polsce ubiegać się będzie holenderski operator KPN we współpracy z Netią; startu w przetargu nie wyklucza także TeliaSonera... Czytaj więcej »

Kolejka po dofinansowanie IT

Oracle to kolejna firma informatyczna - po Cisco Systems, Intelu, Microsofcie i SAP - która zaangażowała się w pomoc małym i średnim przedsiębiorstwom w pozyskiwaniu funduszy z Unii Europejskiej na zakup rozwiązań IT. W ramach inicjatywy Direct Europe, obejmującej Europę Środkowo-Wschodnią, Oracle tworzy portale informacyjne przekazujące wiedzę na temat zasad przyznawania funduszy... Czytaj więcej »

Mobilne szranki

Do 15 stycznia 2005 r. niezależni programiści i firmy informatyczne mogą zgłaszać akces do Turnieju Twórców Oprogramowania Mobile Software Masters. Czytaj więcej »

Spotkanie w sprawie jakości informatyki

Stowarzyszenie Jakości Systemów Informatycznych organizuje pierwszą konferencję, której celem będzie przekazanie wiedzy dotyczącej jakości systemów informatycznych i testowania oprogramowania. Czytaj więcej »

Wyścig NASA po moc

NASA stworzyła najszybszy superkomputer na świecie (42,7 teraflopów). Czytaj więcej »

Software AG buduje dział konsultingu

Niemiecki producent baz danych i oprogramowania systemowego zamierza stworzyć w Polsce dział konsultingu. Czytaj więcej »

Young Digital Poland w organizacji BSA

BSA przyjęła do swoich struktur kolejną firmę w Polsce. Young Digital Poland (YDP) jest 16. producentem oprogramowania, który podjął decyzję o współpracy z BSA na rynku polskim. Produkty tej firmy są sprzedawane w ponad 30 krajach, a obroty w 2003 r. wyniosły prawie 32 mln zł. Czytaj więcej »

Informatyka na służbie

''Nie ma już projektów teleinformatycznych. Są jedynie projekty biznesowe'' - przekonywał podczas konferencji BMC forum04 Rolf Kessler, dyrektor zarządzający regionem Europy Środkowo-Wschodniej oraz Szwajcarią i Austrią w BMC Software. Konferencja ta - nad którą patronat objął Computerworld - organizowana jest w Polsce przez CompFort Meridian Polska, wyłącznego dystrybutora BMC.... Czytaj więcej »

Technologie

Pasmo dla zuchwałych

Jeszcze w tym roku na rynek mają trafić pierwsze urządzenia WiMax, ale już na 2006 r. zaplanowano premierę produktów zgodnych z kolejną, mobilną wersją standardu. Czytaj więcej »

VoIP kusi i straszy

Telefonia IP nie sprawia już problemów wdrożeniowych. Problemem pozostaje głównie to, że wraz z systemem telefonii IP konieczne jest dokonanie - nie zawsze antycypowanych - inwestycji pomocniczych, np. systemu niezawodnego zasilania, dodatkowych zabezpieczeń sieciowych itp. Czytaj więcej »

Zarządzanie

5 kolorów sukcesu

Jeśli wierzyć statystykom, tylko ok. połowy projektów informatycznych kończy się sukcesem. Tylko co to jest sukces? Jak go zdefiniować, jak ująć w ramy i jak sprawdzić, czy rzeczywiście miał miejsce? Definicji sukcesu jest kilka - a za każdą stoją jakieś racje i motywacje. Czytaj więcej »

e-Okno na bank

W projekcie BPH Integrator wzięło już udział kilkunastu producentów systemów ERP. Celem przedsięwzięcia jest obustronna automatyzacja przepływu danych między systemami ERP a systemami bankowości elektronicznej Banku BPH. Czytaj więcej »

Konteksty

Nasz drogi Internet

Nie ma bardziej popularnego hasła w polskiej branży IT od tego, że ceny dostępu do Internetu są w Polsce horrendalnie wysokie. Czy rzeczywiście tak jest naprawdę? Czytaj więcej »

Dlaczego neutralność

Postulat zachowania neutralności technologicznej znalazł swoje odzwierciedlenie w polskim Prawie telekomunikacyjnym. Czytaj więcej »

Parkowanie w komórce

Rozwój płatności za pośrednictwem telefonów komórkowych przyczyni się do powstania zupełnie nowego sektora rynku usług związanego z branżą IT. Pojawią się na nim nowi gracze, zaś rola dotychczasowych ulegnie zmianie. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo

Zdobyć dowody zabezpieczyć ślady

Logi systemowe to najbardziej wiarygodne źródło informacji o tym, co dzieje się w sieci. Warto nauczyć się z nich korzystać. Czytaj więcej »

Zapraszamy do włamania

Zasada najmniejszych przywilejów to truizm, dla ignorowania którego wymyślono niezliczoną liczbę wymówek. Odstępstwo od niej, czy tego chcemy, czy nie, jest jednak de facto podpisem pod zaproszeniem do włamań i innych naruszeń bezpieczeństwa systemów informatycznych. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Żeby było fajnie

Przeczytałem ostatnio informację, że technologia stworzyła nowy typ uzależnienia. Wzrastająca liczba osób, szczególnie w państwach silnie zinformatyzowanych, takich jak kraje skandynawskie, Kanada czy Daleki Wschód, jest trwale uzależniona od technologicznych gadżetów - telefonów komórkowych, komunikatorów online czy internetowych gier komputerowych typu RPG. Czytaj więcej »

I po kłopocie

Popadłem w niemałe tarapaty. Z powodu wirusów oczywiście. Zabrakło bowiem aktualnego oprogramowania antywirusowego w moim domowym komputerze. Sprawa może wydawać się niezbyt wielkiej wagi, bo to przecież urządzenie do użytku personalnego, a więc jego infekcja nie ma wpływu tak destrukcyjnego na otoczenie, jak np. w sieciach firmowych. Czytaj więcej »

Jak

Kiedyś nie do pomyślenia było, by czytać książkę selektywnie, tylko we fragmentach. Nawet gdy ktoś nie wytrzymał i zajrzał przed czasem na koniec, by dowiedzieć się, kto zabił, to brnął potem spokojnie przez kolejne rozdziały, by dowiedzieć się, jak do tego doszło i z jakich motywów. Czytaj więcej »

Szczenięce lata fiuta

Proces nazywania nowych produktów, szczególnie w branży komputerowej, a szerzej w branży elektronicznej, jest fascynujący. Kto kupiłby urządzenie nazwane FIU-600-NO3? Myślę, że niewielu ludzi w ogóle zainteresowałoby się nim, podobnie jak niewielu chciałoby przeczytać felieton, w którego tytule wykorzystałbym nazwę książki dla dzieci. Czytaj więcej »

Temat tygodnia

Rząd sieci

KRUS, ARiMR, KBW, NFZ i poszczególne ministerstwa zdecydowały się w ostatnim czasie na budowę niezależnych sieci teleinformatycznych. To skutek braku jednolitej polityki w tym zakresie, lekceważenia znaczenia Ministerstwa Nauki i Informatyzacji oraz... strachu przed łamaniem niespójnego prawa. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...