powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2004

Wydanie 40-2004, 2 listopada 2004
40-2004 Computerworld nr 40-2004
Technologie - produkty

Nowa wersja Rewizora

InsERT oferuje Rewizor GT - nową wersję systemu finansowo-księgowego przeznaczonego dla małych lub średnich przedsiębiorstw oraz biur rachunkowych. Czytaj więcej »

Kompaktowa biblioteka DLT

Tandberg Data wprowadził do sprzedaży taśmowe biblioteki Tandberg 1U StorageLoader DLT VS160 - pierwsze na rynku tego typu stelażowe urządzenia DLT o wysokości tylko 1U. Czytaj więcej »

Analizy finansowe Primavera

Primavera udostępniła nową wersję aplikacji Primavera Cost Management 4.1. Program pozwala na dokonywanie analiz budżetu i kosztów, a także mierzy wartość dodaną przedsiębiorstw i jest przeznaczony dla dyrektorów firm lub analityków finansowych. Czytaj więcej »

Koncentrator DSL Paradyne

Paradyne wprowadziła na rynek Remote BAC (Broadband Access Concentrator) - szerokopasmowe koncentratory zdalnego dostępu zgodne ze standardem ADSL2+ przeznaczone dla dostawców usług internetowych lub operatorów telekomunikacyjnych Czytaj więcej »

Wiadomości

Kierunek Bliski i Daleki Wschód

ComputerLand chce silniej zaistnieć na rynku bankowo-finansowym w Rosji i Arabii Saudyjskiej, także z rozwiązaniami przejętej niedawno spółki Support. Czytaj więcej »

Miejsce, w którym chora jest informatyka

Narodowy Fundusz Zdrowia przygotowuje się do budowy nowego systemu informatycznego. Ma to związek z obowiązkiem wprowadzenia w Polsce do końca 2005 r. Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Czytaj więcej »

Celny po(d)pis

Krakowscy i śląscy przedsiębiorcy mogą wykorzystywać e-podpis do składania zgłoszeń celnych w systemie CELINA. Czytaj więcej »

Bezpiecznej infostrady!

Tegoroczna konferencja SECURE ukazuje NASK jako firmę zajmującą się szeroko rozumianym bezpieczeństwem teleinformatycznym, nie tylko z pozycji operatora telekomunikacyjnego. Czytaj więcej »

Porażka w outsourcingu bankowym

EDB Ster Polska - spółka joint venture norweskiego EDB Business Partner i Ster-Projektu - ma zamiar wycofać się ze świadczenia usług outsourcingowych. Czytaj więcej »

Przenośne biuro Nokii

Nokia Poland wprowadza na rynek najnowszą wersję urządzenia Nokia Communicator 9500. Czytaj więcej »

Kontrakty i wdrożenia

ZUS zawarł z Prokom Software umowę o wartości 135 mln zł na administrowanie i eksploatowanie Kompleksowego Systemu Informatycznego ZUS w 2005 roku... Czytaj więcej »

IDC o polskim rynku outsourcingu

Polski rynek usług outsourcingowych w zeszłym roku przekroczył wartość 106 mln USD. Za cztery lata jego wartość ma wynieść ok. 300 mln USD. Czytaj więcej »

Optimusa marsz na Zachód

Optimus będzie oferował swoje produkty na rynku niemieckim. Firma utworzyła pod koniec października br. spółkę zależną - Optimus Computer GmbH. Będzie się ona zajmować dystrybucją sprzętu komputerowego w Niemczech i świadczeniem związanych z tym usług informatycznych. Nowosądecka firma objęła 100% kapitału w niemieckiej spółce o łącznej wartości 25 tys. euro. Czytaj więcej »

Optymizm SAP Polska

''Biorąc pod uwagę dotychczasowy wzrost sprzedaży oprogramowania i nasze plany na czwarty kwartał, przewidujemy, że SAP Polska będzie rósł dwukrotnie szybciej niż rynek ERP, którego wzrost analitycy szacują w 2004 r. na 10-15%'' - mówi Grzegorz Rogaliński, prezes zarządu SAP Polska. Stawia sobie również plan osiągnięcia za trzy lata 40-proc. udziału w rynku systemów ERP w... Czytaj więcej »

Zmiany kadrowe

GERHARD BARBER, wiceprezes Siemens sp. z o.o., został szefem Siemens Communications w Polsce - nowego działu utworzonego w wyniku integracji dwóch działających osobno departamentów IC Networks i IC Mobile. Gerhard Barber związany jest z Siemensem od 1976 r. Od dwóch lat kierował w Polsce działem Information & Communication Mobile. Czytaj więcej »

Technologie

Ethernet bierze wszystko

Kilka lat temu wydawało się, że sieci IP VPN oparte na protokole MPLS rozwiążą wszystkie problemy operatorów sieci WAN i ich klientów. Teraz okazuje się, że do pełni szczęścia zarówno jedni, jak i drudzy potrzebują Ethernetu. Tak zrodził się VPLS. Czytaj więcej »

Mało nas

W ruch open source zaangażowana jest zbyt mała liczba programistów. To największe wyzwanie dla całej społeczności open source - uważa Michael Tiemann, jeden z wiceprezesów Red Hat. Czytaj więcej »

Dyrygent procesów

BizTalk Server 2004 łączy łatwość definiowania procesów biznesowych za pomocą BPEL4WS, zdrowe fundamenty integracyjne oparte na innowacyjnej technologii adapterów oraz skalowalność i wydajność SQL Server 2000. Czytaj więcej »

Po taśmie do przodu

Quantum przejęło firmę Certance, dzięki czemu ma w ręku zarówno standard SDLT, jak i dostęp do prac konsorcjum LTO. Czytaj więcej »

Radio dobrze nastrojone

Takiego produktu jeszcze nie było. Firma Wavelink opublikowała Wavelink Managed Security - pierwszą zintegrowaną platformę pozwalającą na zarządzanie sieciami bezprzewodowymi 802.11, urządzeniami w nich pracującymi oraz szeroko pojętym bezpieczeństwem. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Z kalkulatorem w ręku

Mimo poprawy koniunktury na polskim rynku, kwestia kosztów ponoszonych na informatykę nadal spędza sen z oczu wielu przedsiębiorstwom. Liczenie zwrotu z informatyki to nadal najczęściej wróżenie z fusów - koszty policzyć jest o wiele łatwiej, choć i tu czyhają pułapki. Banki być może najszybciej nauczyły się odpowiadać na pytanie - jak sprawić, by to kosztowało mniej. Z ich... Czytaj więcej »

Handlowcy bliżej rynku

Firma Bols, producent i dystrybutor napojów alkoholowych, zakończyła wdrożenie systemu wspierającego pracę handlowców. Czytaj więcej »

Szlifowanie diamentów

Młodzi ludzie rozpoczynając swoją pierwszą pracę są pełni zapału, motywacji i poświęcenia. Programy szkoleniowe uczelni przekazujących wysokiej klasy wiedzę fachową, często niestety zapominają o realiach biznesowych, w jakich toczą się rzeczywiste projekty. Ciężar wprowadzenia nowych pracowników w dorosłe życie zawodowe musi chcąc nie chcąc wziąć na siebie pracodawca -... Czytaj więcej »

Konteksty

Do słuchacza Jacka Kleyffa

Skoro argumenty zarówno zwolenników, jak i przeciwników patentowania oprogramowania nie są do końca jasne i przekonujące, to może należy pozostawić status quo? Czytaj więcej »

Odbudowa reputacji

Mimo że nowoczesne technologie informatyczne i telekomunikacyjne stały się nośnikiem najszybszych przemian w historii ludzkości, to inwestorzy i przedsiębiorcy odnoszą się do nich z dość dużą rezerwą - przynajmniej przez ostatnie trzy lata. Skąd bierze się ten brak entuzjazmu w odniesieniu do sektora nowych technologii? Czy sceptycyzm inwestorów i menedżerów nadal jest... Czytaj więcej »

Testy w pośpiechu

Nierzadko okazuje się, że chociaż mamy przygotowane wcześniej porządne scenariusze testowe, to pod koniec projektu brakuje czasu i zasobów na ich solidne wykonanie. Co robić w takich sytuacjach? Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo

Bezpieczna zmiana warty

Odejście z firmy administratora sieci zawsze budzi obawę, że człowiek ten, z tych czy innych względów, pozostawił sobie furtki dające mu dostęp z zewnątrz do kluczowych zasobów i informacji na temat byłego pracodawcy. Na szczęście sytuacje takie można przewidzieć, a nawet dobrze się do nich przygotować. Czytaj więcej »

Gotowi do nasłuchu

NetIQ poszukuje partnerów wdrożeniowych, by zwiększyć swoją obecność na polskim rynku. Czytaj więcej »

Ochroniarz z Finlandii

Z Mikko Hyppönenem, dyrektorem ds. badań w dziale technologii antywirusowych w F-Secure, rozmawia Tomasz Marcinek. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Rękopisy nie płoną

W książce ''Mistrz i Małgorzata'', której reklamować chyba nikomu nie trzeba, jest wspaniała scena. Kiedy Woland przywraca Małgorzacie Mistrza, ten przez łzy mówi, że swoją powieść o Poncjuszu Piłacie spalił w piecu. ''Przepraszam, nie mogę w to uwierzyć'' - odpowiedział Woland ''To niemożliwe, rękopisy nie płoną! Ano, Behemocie, daj no tu tę powieść''. Kot momentalnie... Czytaj więcej »

Poza zasięgiem

Miało na kogo trafić. Bo i trafiło na człowieka, który znany jest z bardzo specyficznego sposobu traktowania telefonu komórkowego. Rzadko ma go ze sobą, a jeżeli już, to przeważnie wyłączony. Jak się go włącza, próbuje sobie przypomnieć, gdy naprawdę musi do kogoś zadzwonić, co raczej nie zdarza się zbyt często. Po co ten telefon w końcu ma - jego sprawa. Każdemu wolno. Czytaj więcej »

Dla człowieka kiełbasa

Mam samochód zaliczany do klasy najbardziej niezawodnych. Pojazd ten służy mi głównie pomocą w uciążliwych dojazdach do pracy, więc musi być niezawodny, abym mógł rzetelnie wykonywać swoje obowiązki służbowe, za które jestem wynagradzany. Zgromadzony w ten sposób kapitał przeznaczę w przyszłości na kolejne auto, co znowu pozwoli mi kontynuować zarabianie - po to, abym mógł... Czytaj więcej »

Cena (starego) szczęścia

Przygotowując się do napisania tego felietonu, zrobiłem krótki rachunek sumienia. Przypominałem sobie, ile miałem komputerów i jak długo ich używałem. Ze zdziwieniem doliczyłem się, że przez dwadzieścia lat w domu było 12 komputerów, do czego trzeba dodać sporo służbowych gratów. Czytaj więcej »

Temat tygodnia

Licencja na zarabianie

Z licencjami na oprogramowanie jest jak z opłatami za połączenia komórkowe. Nie sposób wskazać najtańszą lub najbardziej korzystną taryfę. Obraz zamydlają dziesiątki parametrów, wykluczeń i zastrzeżeń ukrytych w umowach. Zewsząd słychać, że tradycyjny model licencjonowania oprogramowania dobiega kresu. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo - w skrócie

Bezpieczny Wireless USB

Do końca br. zatwierdzona zostanie specyfikacja 1.0 standardu Wireless USB - bezprzewodowego odpowiednika przewodowego standardu USB 2.0 (480 Mb/s w promieniu ok. 10 m). Czytaj więcej »

Dziurawe przeglądarki

W Windows XP SP2 wykryto dwie nowe podatności związane z przeglądarką Internet Explorer. Czytaj więcej »

Firewall na płycie głównej nVidia

Znana z wydajnych kart graficznych tajwańska nVidia wprowadza na rynek 3 modele płyt głównych nForce 4 przeznaczone dla procesorów AMD Athlon 64, Athlon 64 FX i Sempron zawierające zintegrowany sprzętowy firewall. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...