powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2004

Wydanie 39-2004, 25 października 2004
39-2004 Computerworld nr 39-2004
Wiadomości

Softbank bez niespodzianek

Prezes Krzysztof Korba zapowiada, że w ciągu dwóch lat Grupa Softbank zwiększy sprzedaż aż o 60% - do 550 mln zł. Czytaj więcej »

Rynek sprzecznych interesów

Z Januszem Piechocińskim, przewodniczącym Sejmowej Komisji Infrastruktury, rozmawiają Przemysław Gamdzyk i Sławomir Kosieliński. Czytaj więcej »

Problemy wieku dojrzewania

Z rozwojem szerokopasmowego dostępu do Internetu wiąże się wielkie nadzieje i oczekiwania, nadal jest jednak wiele niewiadomych i niepewności, co do przyszłości tej technologii Czytaj więcej »

Dwa tysiące nowości

Pakiet Oracle E-Business Suite 11i10, którego polska edycja ukaże się w listopadzie br., zawiera wiele nowych funkcji. Zmiany obejmują wszystkie ''ogólne'' sfery zarządzania. Czytaj więcej »

Pomiędzy skrajnościami

Z Josephem W. Alsopem, współzałożycielem i prezesem Progress Software, rozmawia Antoni Bielewicz. Czytaj więcej »

Symantec o bezpieczeństwie w 2004 r.

Tradycyjnie dwa razy do roku firma Symantec publikuje raporty poświęcone bezpieczeństwu informatycznemu. Od stycznia do końca czerwca 2004 r. firma zbierała informacje o zagrożeniach sieciowych, śledząc sygnały napływające ze 120 mln stacji roboczych i serwerów umieszczonych w 180 krajach. Ogólne wnioski są niemal identyczne jak w poprzednich edycjach raportu - coraz trudniej... Czytaj więcej »

Microsoft CRM po polsku

''Hasło CRM zdobyło w Polsce popularność kilka lat temu, jednak wdrożenia aplikacji do zarządzanie relacjami z klientem przeprowadzały prawie wyłącznie duże firmy usługowe, operatorzy telekomunikacyjni, instytucje finansowe. Nadszedł czas na średnie firmy'' - powiedział Tomasz Bochenek, dyrektor generalny Microsoft sp. z o. o. podczas polskiej premiery pakietu Microsoft Business... Czytaj więcej »

Spotkanie pod znakiem praktyki

W połowie października br. pod hasłem ''Podnoszenie efektywności i wartości firmy w oparciu o systemy wspomagające zarządzanie'' odbył się VIII Kongres SAP Polska. W porównaniu z dotychczasowymi kongresami SAP Polska, zaskoczył on uczestników mniejszą skalą i pragmatycznym podejściem do systemów ERP. Czytaj więcej »

Google: z sieci na dyski

O nowym produkcie Google, właściciela jednej z najpopularniejszych przeszukiwarek internetowych, który zadebiutował niedawno na nowojorskiej giełdzie, przywracając wiarę inwestorom w spółki internetowe, mówiło się od wielu miesięcy. Pod koniec października br. firma udostępniła wreszcie testową wersję oprogramowania Google Desktop Search, dzięki któremu użytkownicy komputerów... Czytaj więcej »

Warszawa dla Codec w Europie

Irlandzka firma Codec, producent rozwiązań typu Business Performane Management, uruchomiła w Warszawie centrum kompetencyjne. W Consulting Center of Excellence pracuje na razie ośmiu specjalistów. Czytaj więcej »

Technologie

Wielki szum z małego radia

Czy standard dla sieci bezprzewodowych ZigBee może stać się najbardziej rozpowszechnioną technologią na ziemi? Wynalazca Ethernetu przekonuje, że tak. Czytaj więcej »

Radość przełączania

Sprawa roamingu między sieciami GSM i WiFi powraca. Zaangażowanie wiodących dostawców technologii operatorskich i samych operatorów wróży sukces. Pytanie tylko: kiedy? Czytaj więcej »

Projekty mniej mgliste

Z Tomaszem Byzią, dyrektorem ds. rozwoju w Premium Technology, przedstawicielem Systemcorp w Polsce, rozmawia Tomasz Marcinek. Czytaj więcej »

Ważna przestrzeń pomiędzy

Na konferencji TechEd SAP przekonywał klientów i partnerów, że SAP NetWeaver to atrakcyjna alternatywa dla innych zgodnych ze standardem J2EE platform middleware. Czytaj więcej »

WAS na szóstkę

IBM wprowadza do oferty WebSphere Application Server 6 wraz z pakietem narzędzi Rational, znanym dotychczas pod nazwą Atlantic. Czytaj więcej »

Abstrahując od platformy

HP stara się, by migracja z PA-RISC do Itanium była dla klientów decyzją nie tyle techniczną, ile biznesową. Czytaj więcej »

Wiele rdzeni, jedna licencja

Microsoft nie będzie żądać dodatkowych opłat za procesory wielordzeniowe. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Trudna sztuka bycia liderem

Język informatyków bywa hermetyczny jak język żeglarzy, pełnią oni funkcję służebną jak dominikanie, zaś to, co robią zawodowo, dla wielu jest pasją życiową, podobnie jak dla himalaistów, w dodatku fascynują ich nowe zadania i bycie wśród najlepszych, na wzór żołnierzy jednostek specjalnych. Czy zatem kierowanie zespołami IT różni się zdecydowanie od pracy w innych... Czytaj więcej »

Dokument to podstawa

Elektroniczna administracja nie powstanie bez mechanizmów korzystania z elektronicznych dokumentów. Co utrudnia ich wprowadzenie w polskich urzędach? Czytaj więcej »

Konteksty

Umiejętności, prawo, infrastruktura

Wykorzystanie dobrodziejstw telepracy nie jest łatwe. Zysków nie da się osiągnąć tak od razu. Do tego potrzebne są m.in. zmiany dotychczasowych zasad organizacji pracy w firmie lub instytucji. Nie każdego na to stać, nie każdy jeszcze potrafi to zrobić. Czytaj więcej »

Najważniejsza jest umiejętność czytania

Przebywając w siedzibie firmy Estymator trudno uwierzyć, że zatrudnia ona całą armię ludzi we wszystkich częściach Polski. W biurze w centrum Warszawy jest cicho i spokojnie. Czytaj więcej »

Możemy mieć najlepszych

Centrum Tłumaczeń Specjalistycznych GET IT zatrudnia tłumaczy z całej Polski. Około 650 osób z różnych części kraju pracuje nad specjalistycznymi tłumaczeniami z dziedziny prawa, informatyki, ekonomii, medycyny, farmakologii itp. Nie są pracownikami etatowymi, lecz co najwyżej stałymi współpracownikami. Rozliczani są wg umowy o dzieło lub mają zarejestrowaną własną... Czytaj więcej »

Wirtualne społeczności

Współpracujący z kilkoma biurami tłumaczeń Grzegorz Gryc, tłumacz z Krakowa, nie uważa się ani za typowego telepracownika, ani za tzw. wolnego strzelca sensu stricto. W takiej sytuacji jak on jest dzisiaj wiele osób w Polsce. Dla zapewnienia sobie minimum bezpieczeństwa finansowego pracuje na część etatu w jednej z krakowskich firm. Resztę czasu poświęca na wykonywanie zleceń. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo

Ufać i sprawdzać

W latach 90. Marc Andreessen żartował, że Netscape zredukuje Windows do pakietu nie najlepszych sterowników. Obecnie krytycy producenta Windows mówią, że Microsoft sam zredukował swoje produkty do zestawów błędów i poprawek. Firma pracuje nad zmianą tego niekorzystnego image'u. Czytaj więcej »

Problem na zamówienie (cz. 2)

Aplikacje na zamówienie to coraz częściej rozwiązania dostępne za pośrednictwem przeglądarki - wszędzie i o każdej porze. Ta wygoda ma swoją cenę w postaci zagrożeń czyhających na źle skonstruowaną komunikację przeglądarki z serwerem WWW Czytaj więcej »

Tunelem na wolność

Blokujący komunikatory internetowe administratorzy są przekonani, że panują nad sytuacją. Czy aby na pewno? Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Internecik, czyli będzie lepiej

Nie wiem, czy drażni Państwa powszechny obyczaj zdrabniania nazw rzeczy, jak na przykład mówienie o ''pieniążkach''. Pewnie zresztą spora część Czytelników CW właśnie tak się wyraża, być może nawet nie zdając sobie sprawy, jak to w języku polskim łatwość tworzenia form pochodnych zaowocowała nieznośną manierą. Czytaj więcej »

PKO BP SA.com

Choć od krachu dotcomów minęło dobrych kilka lat, nie sądziłem, że kiedykolwiek jeszcze zobaczę ludzi kierujących się tym samym stadnym uczuciem, które wówczas kazało tysiącom inwestować w nikomu nieznane przedsięwzięcia, które wszakże miały modny, internetowy przyrostek. Czytaj więcej »

Internet bez znaczenia?

Tuż przed zapadnięciem zmroku pod oknem gromadzi się kocia drużyna, oczekując na codzienną porcję smakołyków. To oczekiwanie nie ma w sobie nic z nadziei, bo dawno stało się pewnością, a nawet uzależnieniem. To ostanie zaś, uzależnienie mianowicie, dotyczy obu stron: karmionej i karmiącej. Pierwsza z nich wie, że trzeba czekać, druga - że choćby tysiąc innych spraw trzeba... Czytaj więcej »

Duch straszy

Konwulsyjnie, od czasu do czasu, daje znać o sobie duch prywatyzacji. Jest to trend wygasający, bo niewiele do sprywatyzowania już zostało. Czytaj więcej »

Raport Computerworld

Średnie może być piękne

Wyłaniający się z badań rynku obraz informatyzacji w firmach zatrudniających do 250 pracowników nie jest przesadnie optymistyczny. Jest jednak nadzieja, że obecność Polski w Unii Europejskiej przyniesie szybką poprawę sytuacji. Czytaj więcej »

Niezbędna podstawa

Choć nie sprzęt komputerowy, lecz oprogramowanie jest najważniejszym elementem każdego systemu informatycznego, to bez serwerów, monitorów i komputerów żadna aplikacja nie jest w stanie funkcjonować. Czytaj więcej »

Kompleksowa oferta - druk i zarządzanie

Z oferty producentów adresowanej do firm i przedsiębiorstw znikają drukarki, kopiarki, skanery lub faksy, a zaczynają się pojawiać rozwiązania lub systemy wykorzystujące nie tylko sprzęt, ale również oprogramowanie umożliwiające zarządzanie dokumentami, ich przetwarzanie i archiwizację niezależnie od ich pierwotnego formatu. Czytaj więcej »

Małe firmy w dużej sieci

Małe i średnie firmy mają dziś możliwość budowy sieci LAN i WAN o funkcjonalności nie gorszej niż duże korporacje. Czytaj więcej »

Setki zagrożeń, jedno bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo systemów informatycznych jest obecnie najczęściej poruszanym tematem, a producenci sprzętu i oprogramowania do ich zabezpieczania mają perspektywę stabilnego rozwoju biznesu. Czytaj więcej »

Marsz ku pamięci

Funkcjonalność i ceny rozwiązań do zarządzania i zabezpieczania danych dla małych i średnich firm są dziś znacznie bardziej atrakcyjne, niż jeszcze kilka lat temu. Czytaj więcej »

Zarządzanie na poziomie MSP

Na polskim rynku dostępnych jest kilkaset aplikacji wspomagających pracę w małej i średniej firmie, zarówno producentów polskich, jak i zagranicznych. Czytaj więcej »

Sprawny przepływ informacji

Każda firma i praktycznie każdy pracownik ma kontakt z różnego typu dokumentami, które są głównym nośnikiem informacji w przedsiębiorstwach lub instytucjach. Sprawny system ich przepływu może istotnie wpłynąć na wzrost efektywności pracy. Czytaj więcej »

Telefon za mniej

''Oszczędzają bogaci i nam się opłaci'' - to hasło mogą wziąć sobie do serca małe i średnie firmy, gdy mowa o możliwościach obniżenia opłat za korzystanie z usług telekomunikacyjnych. Czytaj więcej »

Pożytek ze skrupulatności

Nawet niewielkie przedsiębiorstwa stają przed koniecznością samodzielnego zaprojektowania i wykonania aplikacji. Do usprawnienia tego procesu przydaje się nowa klasa narzędzi do zarządzania cyklem życia aplikacji ALM (Application Lifecycle Management). Porządkują one proces tworzenia i przynoszą firmom realne oszczędności związane z usprawnieniem projektowania całego systemu. Czytaj więcej »

Temat tygodnia

Z wiedzą pod strzechy

Już kilka tysięcy przedsiębiorców i samorządowców skorzystało ze szkoleń i konsultacji dotyczących funduszy strukturalnych organizowanych pod auspicjami firm teleinformatycznych. Nad stworzeniem podobnych projektów myślą kolejne firmy informatyczne i konsultingowe. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...