powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2004

Wydanie 38-2004, 18 października 2004
38-2004 Computerworld nr 38-2004
Technologie - produkty

Większy IBM Express

IBM rozszerzył liczbę produktów oferowanych w ramach tzw. oferty Express o ponad 40 rozwiązań przeznaczonych dla małych i średnich przedsiębiorstw. Czytaj więcej »

Ekologiczny Green PC

Fujitsu Siemens Computers zapowiada wprowadzenie do sprzedaży ekologicznych komputerów Scenic C620 Green PC w 98% wykonanych z materiałów odnawialnych. Czytaj więcej »

Bintec VPN Access

Bintec Access Networks wprowadził na rynek serię urządzeń VPN Access Line przeznaczoną do tworzenia bezpiecznych kanałów transmisji VPN wykorzystujących szyfrowanie IPsec. Czytaj więcej »

Kompleksowa bramka D-Link

D-Link wprowadził do sprzedaży sprzętową zaporę firewall DFL-200 dla użytkowników indywidualnych lub małych firm. Czytaj więcej »

Technologie - w skrócie

Trzecia generacja LTO

Certance - dostawca OEM napędów LTO, wprowadził na rynek napędy taśmowe LTO Ultrium trzeciej generacji pod nazwą CL 800. Czytaj więcej »

NAS dla mas

HP wprowadził na rynek nowy system NAS (Network Attached Storage) - HP StorageWorks NAS 500s Storage Server. Czytaj więcej »

Pewniejszy NetWeaver

SAP zamierza wbudować funkcje podnoszące niezawodność aplikacji Java do pakietu NetWeaver - zestawu narzędzi do integracji aplikacji. Czytaj więcej »

Microsoft patentowany

Rok po ogłoszeniu nowej polityki licencyjnej w zakresie technologii IP oraz rozpoczęciu licencjonowania technologii ClearType i systemu plików FAT, Microsoft zamierza poddać swoją politykę licencyjną dalszym modyfikacjom. Czytaj więcej »

Wiadomości

Europejskie szerokie pasmo

e.Biscom, dzięki serwisowi FastWeb, stał się numerem dwa wśród operatorów szerokopasmowego Internetu we Włoszech, niewiele ustępując Telecom Italia. Czytaj więcej »

Dodatek do serwisu

Computer Service Support przejął warszawską firmę BiG Vent. Do końca października zamierza kupić kolejne dwie spółki informatyczne. Czytaj więcej »

Energia z PlaNet

Ponad milion klientów, tysiące kilometrów linii przesyłowych i setki tysięcy urządzeń w Górnośląskim Zakładzie Elektroenergetycznym wymagają sprawnego systemu informacji. Czytaj więcej »

10 lat NetWorlda

Na początku października br. NetWorld - wydawany przez IDG Poland - obchodził 10-lecie Czytaj więcej »

Perełki dla Windows

Na początku października br. rozpoczął się konkurs Aplikacja roku 2005 organizowany przez Microsoft. Termin zgłaszania aplikacji upływa 15 marca 2005 r. Do uczestnictwa zaproszeni są wszyscy krajowi producenci oprogramowania. Czytaj więcej »

22% VAT, ale z ulgą?

Polski rząd debatuje nad kwestią podatku VAT na Internet. Unia Europejska naciska bowiem, aby Polska zastosowała podstawową - co w przypadku naszego kraju oznacza 22-proc. - stawkę podatkową. Czytaj więcej »

Avaya: duży potencjał w Polsce

Avaya chce zwiększyć obecność na polskim rynku Czytaj więcej »

Kontrakty wdrożenia

Urząd Regulacji Telekomunikacji i Poczty - powołując się na nowe Prawo telekomunikacyjne - wszczął procedurę unieważnienia przetargu na częstotliwości 3,6-3,8 GHz (o przetargu tym pisaliśmy w Computerworld 33/2004); sprzedano wówczas dziesięć kanałów ogólnopolskich, które otrzymały firmy NASK, Polska Telefonia Cyfrowa i mało znana spółka z Częstochowy E-Internets... Czytaj więcej »

Spin w grudniu na GPW

Spin zadebiutuje w grudniu br. na warszawskim parkiecie. Czytaj więcej »

ComArch: kod ze Lwowa

ComArch nawiązał współpracę z Politechniką Lwowską. W jej ramach firma chce stworzyć na Ukrainie nowe Centrum Produkcji Oprogramowania. Janusz Filipiak, prezes krakowskiej spółki, zawarł w tej sprawie porozumienie z Jurijem Rudawskijem, rektorem Politechniki Lwowskiej. Będzie to kolejny - po Kijowie i Bratysławie - ośrodek tego typu utworzony z inicjatywy Com-Archu. Czytaj więcej »

Nowe spółki ComputerLandu

Zgodnie ze strategią zapowiedzianą przez Tomasza Sielickiego, prezesa ComputerLandu, w której zapowiedziano przejmowanie co kwartał co najmniej jednej firmy IT w Polsce, warszawski integrator przeprowadził kolejne tego typu transakcje. Za 20 mln zł firma kupiła 100% udziałów w spółkach Support i Global Services. Czytaj więcej »

Sun zapłaci za Javę

Sun Microsystems - w ramach ugody - zapłaci Kodakowi 92 mln USD. Ma to zakończyć spór sądowy wytoczony przez koncern fotograficzny producentowi Javy (pisaliśmy o tym w CW 37/2004). Czytaj więcej »

Zastosowanie hurtowni i Business Intelligence

Oracle Polska zorganizował w Warszawie seminarium pod hasłem ''Praktyczne zastosowanie hurtowni danych i Business Intelligence''. Czytaj więcej »

Technologie

Upał w krzemowej dolinie

Przemysł półprzewodnikowy jest u progu poważnych przemian technologicznych. Wyścig na nowe, innowacyjne konstrukcje będzie co najmniej tak zaciekły, jak dotychczasowa wojna na megaherce. Czytaj więcej »

Gorączka w gęstwinie

Technologie obniżania temperatury urządzeń w centrach danych nie są dostosowane do obsługi serwerów typu blade. Czytaj więcej »

Przez żywy interfejs

Podczas Cisco Expo 2004 użytkownicy technologii tej firmy mieli szansę zgłębić jej tajniki oraz dowiedzieć się co nieco o strategii Cisco. Czytaj więcej »

Na poprawę pamięci

Tegoroczna jesień okazała się bogata w premiery systemów i rozwiązań dla infrastruktury pamięci masowych. Czytaj więcej »

Skok na pocztę

Problemy z wirusami i spamem oraz wciąż relatywnie wysokie ceny licencji na Microsoft Exchange przyczyniły się do powstania nowej klasy serwerów pocztowych. Czytaj więcej »

W stogu cyfrowego siana

Sprawne przeszukiwanie korporacyjnych zasobów danych to wielkie wyzwanie naukowe i techniczne. Zwycięzców tego wyścigu czeka jednak sowita nagroda. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Szkolenie na końcu

W gospodarce bazującej na wiedzy absolutnie podstawową rzeczą jest nieustanne podnoszenie kwalifikacji. Pracownicy, którzy tego nie robią, szybko ''wypadają z obiegu'' technologii i ich wartość na rynku pracy gwałtownie maleje. Jeszcze gorszy los czeka firmę, która nie inwestuje w rozwój zawodowy swoich informatyków: jej efektywność spada i nie jest w stanie w długim okresie... Czytaj więcej »

Konteksty

Za a nawet przeciw

Można się zastanawiać, czy dyskusja o tzw. patentach na oprogramowanie ma sens w ogólności, a w warunkach polskich w szczególności. Czytaj więcej »

Cyfrowa kultura mobilnego społeczeństwa

Kończy się czas, kiedy przez sieci komputerowe i Internet przekazywana jest inna zawartość niż przez sieci należące do operatorów telefonii komórkowej i stacjonarnej. Takie czy inne technologie transmisji danych staną się niebawem różnymi kanałami przekazu tych samych, cyfrowych treści. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo

Od zapasu głowa boli

Czy zapasowy ośrodek przetwarzania danych lepiej zbudować czy wynająć? To źle postawione pytanie - przekonują eksperci. Czytaj więcej »

Powiedz mi coś o sobie

Oprogramowanie szpiegujące nie jest tak uciążliwe jak spam czy wirusy, może być jednak znacznie od nich groźniejsze. Czytaj więcej »

Widok z zapory

Z Mikiem Stevensem, odpowiedzialnym w Check Point Software Technologies za strategię rozwoju, rozmawia Tomasz Marcinek. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Elektroniczne wabiki

Minęły już czasy, kiedy poziom informatyzacji szacowało się podług ilości i wyglądu sprzętu komputerowego. Teraz zdecydowana większość użytkowników ocenia to według funkcjonalności oprogramowania i korzyści wynikających ze stosowania informatyki. Niestety, nie zawsze. Zdarzają się ciągle przypadki, kiedy to czarowna moc gadżetu elektronicznego zwycięża nad racjonalizmem... Czytaj więcej »

Orientacja z ekranu

Nie wiem, czy kiedyś rozbierali Państwo zalaną klawiaturę. Dawno temu klawiatury komputerowe przypominały swoje prototypy, czyli klawiatury maszyn do pisania. W środku były różne dźwigienki, prowadnice, sprężynki oraz podkładki. Kawa wylana na taką klawiaturę miała zwyczaj zlepiania wszystkich tych drobnych części. Naprawa, a raczej czyszczenie wymagało solidnego wymycia... Czytaj więcej »

Faktura, czyli spisek moli i drwali

Któryś raz z rzędu przyszedł do mnie spam, a w nim oferta sprzedaży programu finansowo-księgowego. Mnogość tego typu oprogramowania zmusza mnie do zadania pytania fundamentalnego, które jednak za rzadko słyszę: po co komukolwiek faktury? Czytaj więcej »

Czarna skrzynka w czarnej Wołdze

Jakieś 30 lat temu, po zwolnieniu ze służby w armii, całkiem już cywilną karierę zaczął robić procesor Nova 1200. Kariera ta trwała, jak na urządzenie tego rodzaju, szczególnie długo, bo następnych 20 lat. Czytaj więcej »

Temat tygodnia

Więcej niż tylko dostęp

Operatorzy telefonii stacjonarnej w Polsce prowadzą prace nad usługami dodanymi oferowanymi na bazie łączy szerokopasmowych DSL. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo - w skrócie

Kulawe ASP .Net

Microsoft poinformował, że w komponentach IIS odpowiedzialnych za obsługę ASP .Net wykryto lukę pozwalającą na odczytanie treści ze stron WWW, których nie powinno dać się odczytać bez uwierzytelnienia. Czytaj więcej »

Word ma dziurę

Microsoft informuje, że wykryto poważną lukę w aplikacji Word. Czytaj więcej »

Trojan udaje kontrwywiad

Po uruchomieniu program o nazwie Downloader.Lunii wyłącza procesy programów, które znane są jako programy szpiegujące. Czytaj więcej »

Nowa lista SANS TOP 20

SANS Institute opublikował najnowszą listę kluczowych dziesięciu podatności dla środowisk Windows i Linux/Unix. Czytaj więcej »

CA i Netegrity razem

Za 430 mln USD Computer Associates przejmie Netegrity - producenta rozwiązań do kontroli dostępu i zarządzania tożsamością w sieci. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...