powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2004

Wydanie 37-2004, 11 października 2004
37-2004 Computerworld nr 37-2004
Technologie - w skrócie

Stacje HP bez Itanium

HP zdecydował się zrezygnować z oferowania stacji roboczych z procesorami Itanium. Decyzja na pewno nie przyszła łatwo - HP jest jednym ze współarchitektów Itanium. Czytaj więcej »

Z Unixa do Windows

Microsoft zamierza w przyszłym roku zintensyfikować kampanię uświadamiającą klientów użytkujących systemy Unix, że zamiast zysków z migracji do Linuxa mogą osiągnąć jeszcze większe korzyści - migrując do Windows. Czytaj więcej »

Avaya przejmuje Tenovis

Za kwotę 635 mln USD Avaya przejmie niemieckiego producenta korporacyjnych rozwiązań telefonii IP dla firm średniej wielkości. Czytaj więcej »

Intel + Symbian

W 2005 r. Intel przedstawi własny, referencyjny telefon komórkowy z systemem operacyjnym Symbian. Czytaj więcej »

Nowe narzędzie Mercury

Mercury Business Process Testing to nowa aplikacja, która wejdzie w skład pakietu Mercury Quality Center. Czytaj więcej »

Z BEA do open source

Trzej menedżerowie, którzy kilka miesięcy temu opuścili BEA Systems (Byron Sebastian, Will Pugh, Cornelius Willis), założyli firmę SourceLabs, która skupi się na wsparciu i integracji między różnymi platformami open source. Czytaj więcej »

StorageTek kupił Storability

StorageTek przejął firmę Storability Software. Głównym produktem firmy jest Global Storage Manager (GSM) - oprogramowanie do zarządzania środowiskami pamięci masowych różnych producentów oraz ich zasobami. Czytaj więcej »

Porażka i sukces Microsoftu

Bill Gates ma nowy powód do niezadowolenia. Amerykańskie Biuro ds. Patentów i Znaków Towarowych unieważniło przyznany koncernowi 7 lat temu patent na system plików FAT. Czytaj więcej »

Wiadomości

Gala Lider Informatyki 2004

Fotoreportaż z Gali Lider Informatyki 2004 Czytaj więcej »

Pojazd na pierwszym biegu

Pracownicy starostw i powiatów grodzkich zmagają się z nowym systemem do rejestracji pojazdów. Długie kolejki interesantów to nie jedyny problem urzędników. Czytaj więcej »

Gdy nie wiadomo o co chodzi...

Lista zarzutów dotyczących informatyzacji resortu finansów jest długa. Niewiele brakowało, aby doszedł jeszcze jeden - projekt e-podatki. Czytaj więcej »

Czym naprawdę jest CRM?

Usytuowanie systemów CRM na mapie produktów i usług informatycznych jest nadal bardzo niejasne. Czytaj więcej »

Ustawa o wspieraniu innowacji

Rada Ministrów przyjęła projekt pod koniec września br. Projekt ustawy przygotowany został przez Ministerstwo Gospodarki i Pracy. Niezależnie Ministerstwo Nauki i Informatyzacji przygotowało projekt ustawy o finansowaniu nauki (pisaliśmy o tym w Computerworld 26/2004), który znajduje się obecnie w uzgodnieniach międzyresortowych. Czytaj więcej »

FrontRange Solutions otwiera biuro w Polsce

Brytyjski producent systemów CRM - FrontRange Solutions - otworzył oddział w Polsce. Czytaj więcej »

Kontrakty wdrożenia

Do końca roku Ster-Projekt chce zakończyć negocjacje dotyczące kupna dwóch spółek z branży IT; wartość obu tych transakcji ma wynieść ok. 16 mln zł... Czytaj więcej »

Outsourcing niedoskonały

Nowelizacja prawa bankowego nie rozwiała wątpliwości związanych z wykorzystaniem outsourcingu w działalności banków. Taki wniosek wypływa ze zorganizowanej pod auspicjami Gdańskiej Akademii Bankowej konferencji Outsourcing w zarządzaniu wartością banku. Czytaj więcej »

Strategia dla przemysłu elektronicznego

Rada Ministrów zatwierdziła dotychczasową realizację ''Strategii dla przemysłu elektronicznego do 2010 roku''. Według rządu perspektywy dla tego sektora są obiecujące, bowiem w 2003 r. wartość polskiego eksportu elektroniki wzrosła o 18,4%, przekraczając 2,3 mld USD. Dynamika ta może zostać utrzymana dzięki inwestycjom zagranicznym w Polsce. Czytaj więcej »

BlueGene najszybszy na świecie

IBM ogłosił, że najpotężniejszym superkomputerem na świecie nie jest już japoński Earth Simulator (od dwóch lat numer jeden na liście TOP500), ale jego maszyna BlueGene/L. Czytaj więcej »

Zmiany kadrowe

Tomasz Bochenek - dyrektor polskiego oddziału Microsoftu - został mianowany na stanowisko dyrektora regionalnego koncernu na Litwę, Łotwę i Estonię. Pozostanie jednak na stanowisku dyrektora generalnego Microsoftu w Polsce. Czytaj więcej »

IT w urzędach to nie priorytet

Ministerstwo Nauki i Informatyzacji zleciło firmie ARC Rynek i Opinia opracowanie raportu na temat stopnia informatyzacji urzędów w Polsce. Zgodnie z ogólnymi wnioskami z badania, ''informatyzacja z pewnością nie należy do budżetowych priorytetów polskich urzędów''. Czytaj więcej »

Technologie

Jest zgoda na VoIP

Wygląda na to, że telefonia IP nabiera masy krytycznej. Do chóru dostawców zachwalających swoje produkty i technologie dołączyli najwięksi operatorzy i środowisko open source. Motorem przemian są przede wszystkim wielkie amerykańskie korporacje. Czytaj więcej »

Grid się opłaca

Rozmowa z Ianem Bairdem, wiceprezesem i głównym architektem w Platform Computing. Czytaj więcej »

Borland znów na kursie

Największy niezależny producent narzędzi programistycznych przedstawia wizję rozwoju i proponuje kompletny zestaw narzędzi korporacyjnych. Czytaj więcej »

Na inną miarę

HP rezygnuje z Utility Data Center jako jednolitego produktu, zamierza jednak nadal oferować jego poszczególne składniki. Czytaj więcej »

Pomruk z lamusa

Kodak wygrał proces o patent związany z Javą. Czy to ''sądny dzień'' dla Suna i branży IT? Czytaj więcej »

Windows dla mikrofalówki

Systemy Windows Embedded to kolejny skok Microsoftu na rynek elektroniki użytkowej. Czytaj więcej »

Konteksty

Problemy z telewizją przyszłości

W deklaracjach wszyscy są zgodni co do tego, że w Polsce musi wreszcie ruszyć naziemna telewizja cyfrowa. Nikt jednak tak naprawdę nie jest jeszcze gotów do jej wprowadzenia. Nie wiadomo, kto ma ponieść koszty jej uruchomienia. Czytaj więcej »

Program dobrze podany

Telewizja cyfrowa zmienia oblicze rynku mediów elektronicznych. Już niebawem nadawcy mogą stracić swą dotychczasową, dominującą pozycję. Coraz większego znaczenia nabierają dystrybutorzy treści multimedialnych. Czytaj więcej »

Rewolucja czy katastrofa

Pisząc artykuł o roli systemów z otwartym kodem źródłowym w nauczaniu informatyki, nie sądziłem, że zostanę aż tak źle zrozumiany. Czytaj więcej »

Kieszonkowe wirusy

Przenośne i kieszonkowe urządzenia elektroniczne, takie jak PDA czy telefony komórkowe, zyskują na funkcjonalności, upodabniając się do klasycznych komputerów biurkowych. Zatem i w tym obszarze musimy przygotować się na nowe typy informatycznych wirusów. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo

Problem na zamówienie (cz.1)

Aplikacje ''z półki'' są zwykle testowane pod kątem bezpieczeństwa, a mimo to, jakość ich zabezpieczeń jest często daleka od oczekiwań. O bezpieczeństwie aplikacji pisanych na indywidualne zamówienie jakoś nie słychać. Czy to znaczy, że są doskonałe? Bynajmniej. Czytaj więcej »

Inwestycje w tunelu

Aventail, Array Networks, F5 Networks oraz ServGate Technologies doskonalą oferty w dziedzinie rozwiązań SSL VPN. Czytaj więcej »

W małym palcu

Notebooki IBM T42 będą wyposażone w zintegrowany system zabezpieczeń łączący funkcje ESS z czytnikiem linii papilarnych. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Młoda i stara logika

Zastanawiałem się, co też na świecie może być unikalnego. Wyszło mi z rozmyślań, że unikalna jest każda chwila, a ujmując to szerzej, unikalny jest każdy punkt w czterowymiarowej czasoprzestrzeni Czytaj więcej »

Czas na odwrót?

Niewątpliwą zaletą formy felietonowej jest jej ulotność, która pozwala pisać o sprawach poważnych, dystansując się jednak nieco od wyrażanych opinii. Dla czytelnika płynie z tego korzyść taka, że ma on możliwość większej niż przy innych formach swobody interpretacji, często nawet odległej od intencji autora. Czytaj więcej »

(prze)Wodnik komputerowy

Tydzień temu skończyłem pięćdziesiąt dwa lata. Przyznaję się do tego ponurego faktu, gdyż uważam ukrywanie swego wieku za jeszcze większą głupotę niż malowanie włosów (siwa jest więcej niż połowa) albo robienie sobie operacji plastycznej (ćwiczenia gimnastyczne pomagają zachować jędrność tego co trzeba). Czytaj więcej »

Czekając na nauczyciela

Mój internetowy przyjaciel Janek urodził się w USA, gdzie jego rodzice przebywali na stypendium doktoranckim. Ponieważ nie stać ich było na ubezpieczenie, Janek przyszedł na świat w szpitalu finansowanym przez organizacje dobroczynne i stanowe programy socjalne. Czytaj więcej »

Temat tygodnia

Lekcja przywództwa

Dowódca oddziałów specjalnych, kapitan żeglugi morskiej, szef wyprawy wysokogórskiej, kierownik projektu - wszyscy stają przed podobnymi wyzwaniami. Muszą zdobyć autorytet, zainspirować podwładnych do działania i dbać o harmonijny rozwój zespołu. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo - w skrócie

Siebel zaczyna nowy rozdział

Pod rządami nowego prezesa Mike'a Lawrie'ego Siebel rozpoczyna nowy rozdział w swojej historii już dziś oficjalnie nazywany ''Rozdziałem drugim''. Celem koncernu jest zdobycie 75% światowego rynku rozwiązań CRM. Czytaj więcej »

Linux, Windows i piraci

Udział Linuxa w rynku komputerów osobistych na rynkach rozwijających się (tj. w Azji, Ameryce Łacińskiej i Europie) rośnie dzięki relatywnie wysokim cenom systemów Windows - donosi Gartner. Czytaj więcej »

Chipset Grantsdale bez WiFi

Intel rezygnuje z planów włączenia do swoich nowych chipsetów 915G/P i 925X (nazwa kodowa Grantsdale) funkcjonalności stacji bazowych WLAN - Intel Wireless Connect. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...