powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2004

Wydanie 36-2004, 4 października 2004
36-2004 Computerworld nr 36-2004
Technologie - produkty

CA BrightStor w wersji r11.1

CA udostępniła BrightStor r11.1 - rozwiązanie do zarządzania pamięciami masowymi, w skład którego wchodzi zestaw 13 zintegrowanych i ulepszonych aplikacji o różnej funkcjonalności. Czytaj więcej »

Więcej sprzętu 3Com dla Wi-Fi

3Com rozszerzył swoją ofertę rozwiązań Wi-Fi o OfficeConnect Wireless 54 Mbps 11g Travel Router, który umożliwia jednoczesną pracę 16 użytkowników i jest przeznaczony do tworzenia tymczasowych sieci bezprzewodowych w hotelach, ośrodkach konferencyjnych itp. Czytaj więcej »

MIMEsweeper filtruje pocztę

Clearswift oferuje nową wersję aplikacji Clearswift MIMEsweeper for Exchange (2000, 2003), która umożliwia zabezpieczanie wchodzącej i wychodzącej poczty elektronicznej oraz kontrolę treści, ale również ochronę komunikacji wewnętrznej. Czytaj więcej »

mySAP CRM wykorzystuje pocztę

SAP zaprezentował nowe rozwiązanie ERMS (E-Mail Response Management System), które zwiększa efektywność centrum obsługi klientów wykorzystujące oprogramowanie systemu mySAP CRM. Czytaj więcej »

Najszybszy monitor LCD

BenQ zapowiada wprowadzenie do sprzedaży monitorów LCD FP71E+ z wyświetlaczami zapewniającymi 8-milisekundowy czas reakcji na sygnał. Czytaj więcej »

Technologie - w skrócie

Microsoft Step-Up Licensing zostaje

We wrześniu 2003 r. Microsoft wprowadził w ramach programu licencyjnego Software Assurance roczną promocję na aktualizację wybranych produktów z wersji Standard do wersji Enterprise za różnicę ich cen - bez konieczności zmiany licencji. Czytaj więcej »

Oracle Collaboration z siłą Tsunami

Zgodnie z raportem brytyjskiej firmy analitycznej Ovum, w czwartym kwartale br. Oracle zamierza rozszerzyć pakiet Oracle Collaboration Suite... Czytaj więcej »

Sapphire powraca w 2005 r.

Ogólnoeuropejska konferencja użytkowników i partnerów SAP odbędzie się w kwietniu 2005 r. SAP powraca więc do starych tradycji. Czytaj więcej »

Sun Studio 10 do końca roku

Zestaw narzędzi programistycznych Sun Studio 10 zostanie opublikowany w IV kwartale br. Czytaj więcej »

CommerceOne u progu bankructwa

Jeden z symboli ery dotcomów odchodzi właśnie w niebyt. Czytaj więcej »

Wiadomości

Mieć oko na wszystko

Dopiero co otwarte Satelitarne Centrum Operacji Regionalnych - spółka Techmexu i Agencji Mienia Wojskowego - może doprowadzić do gwałtownych zmian na rynku GIS w Polsce. Czytaj więcej »

Nasze szanse na rozwój

Co zrobić, aby najlepiej wykorzystać dla dobra polskiej nauki i gospodarki możliwości projektowanego 7. Programu Ramowego? Czytaj więcej »

ATM i Comp Rzeszów na parkiecie

Comp Rzeszów jako siedemnasta w tym roku spółka zadebiutowała na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Jej akcje wyceniono na 120 zł, czyli o ponad 27% więcej niż wynosiła cena emisyjna w ofercie publicznej (85 zł). Czytaj więcej »

Najwięksi wspierają rozwiązania RFID

IBM, HP i Sun Microsystems upatrują swoich szans w rozwoju technologii RFID. Podczas konferencji standaryzacyjnej EPCglobal firmy informatyczne prześcigały się w deklaracjach dotyczących wsparcia technologii kodów radiowych. Czytaj więcej »

Kontarkty, wdrożenia

Zdaniem IDC, o ponad 50% wzrosła wartość rynku usług outsourcingowych w Polsce w 2003 r.; najszybciej (150%) rozwijały się usługi zarządzania komputerami i infrastrukturą sieciową, a następnie obsługi systemów IT (ponad 40%) i hostingu (29%)... Czytaj więcej »

Ile warte jest IT?

Od starcia dwóch znanych publicystów na temat roli, jaką informatyka odgrywa w biznesie, rozpoczęło się europejskie IT Forum - konferencja tradycyjnie organizowana przez IDC pod koniec września. Po raz kolejny przyczynkiem do dyskusji stał się głośny i kontrowersyjny artykuł pt. IT doesn't matter opublikowany w 2003 r. przez Harvard Business Review. Tym razem jednak w obronie swoich... Czytaj więcej »

Atos Origin inwestuje

Od kilku tygodni trwa akcja rekrutacyjna polskiego oddziału Atos Origin. Firma poszukuje specjalistów znających rozwiązania billingowe i systemy klasy CRM takich firm, jak AmDocs, BSCS i PeopleSoft. Czytaj więcej »

HP rezygnuje z UDC

Przedstawiciele HP poinformowali o rezygnacji z jednego z prestiżowych projektów związanych z propagowaną ostatnio ideą utility computing. Czytaj więcej »

Zmiany kadrowe

KAJETAN WLAZŁO został prezesem zarządu firmy Informatyka Bankowa POLSOFT sp. z o.o. Zastąpił na tym stanowisku DARIUSZA MAIKA. Wcześniej Kajetan Wlazło pełnił funkcję dyrektora ds. informatyki. Firma Informatyka Bankowa POLSOFT była kiedyś - obok Wielkopolskiego Banku Kredytowego - jednym z udziałowców firmy PB PolSoft. Obecnie zajmuje się tworzeniem rozwiązań dla Generalnej... Czytaj więcej »

Technologie

Wyjście kontrolowane

Pierwszym krokiem w budowie systemu ochrony przed wyciekiem poufnych informacji może być wykorzystanie funkcji zaszytych w filtrach antyspamowych. Czytaj więcej »

Bezcenne informacje

Rozmowa z Krzysztofem Janem Jakubskim, kierownikiem Zespołu Ochrony Informacji oraz Systemów Teleinformatycznych w Banku Polskiej Spółdzielczości SA. Czytaj więcej »

Przez wirtualne okno

Microsoft Virtual Server 2005 tworzy nowe możliwości, ale głównie w świecie systemów Windows. W środowiskach heterogenicznych rynkowym liderem pozostanie na razie VMware. Czytaj więcej »

Poczta na zakręcie

Prace nad standardem Sender ID zostały wstrzymane na skutek niesnasek polityczno-licencyjnych. Dzięki temu opóźnieniu ostateczna wersja standardu będzie jednak doskonalsza. Czytaj więcej »

Żądłem w konkurentów

Serwer baz danych IBM DB2 UDB 8.2 Stinger został stworzony z myślą o maksymalnym ograniczeniu czynności administracyjnych. Czytaj więcej »

Słońce świeci także w sieci

Wśród kilku nowych produktów ogłoszonych ostatnio przez Sun Microsystems znalazły się przełączniki aplikacyjne. Czytaj więcej »

Duże ambicje

Cisco Systems wprowadza do oferty dwa przełączniki oraz nowe oprogramowanie zarządzające z graficznym interfejsem. Czytaj więcej »

Druga młodość x86

Dzięki 64-bitowym rozszerzeniom i technologii multirdzeniowej innym okiem spojrzymy na serwery z procesorami x86. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Z punktu widzenia użytkownika

Przy podejmowaniu decyzji dotyczących zakupu rozwiązań informatycznych rośnie znaczenie czynników użytkowych i ergonomicznych. Sukces rynkowy w coraz większym stopniu wyznaczają takie czynniki, jak łatwość nauki, wygoda obsługi, atrakcyjność wizualna i przyjemność użytkowania produktu. Czytaj więcej »

Konteksty

Nowa sieć i nowy świat

Czy da się uwolnić e-świat od spamu? To otwarte pytanie - od odpowiedzi na nie może zależeć więcej, niż nam się wydaje. Czytaj więcej »

Kierunek: Wschód

Na początku lat 90. polska informatyka nie wykorzystała stojącej przed nią szansy i nie została matką chrzestną branży IT w państwach byłego ZSRR. Czy dekadę później powtórzy ten błąd i nie wykorzysta okazji, by po prostu zarobić? Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Komputer w piekle

W dużej, liczącej kilkaset metrów sali, między urządzeniami systemu komputerowego kręcili się dziwni ludzie. Co jakiś czas zmieniali miejsce, zatrzymywali się i zawzięcie kręcili w powietrzu trzymanymi tuż nad głową przedmiotami, które nieco przypominały obrotowe, wielkopostne kołatki. Gdy po jakimś czasie przestawali nimi kręcić, wpatrywali się w nie i coś zapisywali. Czytaj więcej »

Wsadzić sobie

Polityka oraz otaczające ją wydarzenia medialne są najlepszymi nauczycielami języka, także obcego. Nie myślę tu o słowach powszechnie uważanych za obsceniczne i w związku z poprawnością polityczną skazane na niebyt, a mimo to obficie używane przez obywateli. Piękne łacińskie słówko określające krzywą bywa słyszane nie tylko na targowiskach, ale i wśród polskiej klasy... Czytaj więcej »

Wstępniak

Poza urodzinami moich dzieci i rocznicami ślubu nie zwykłem obchodzić jubileuszy. Nigdy nie świętowałem jakoś szczególnie 100 czy 200 felietonu opublikowanego na łamach CW. Nie celebrowałem także 256, co - jako informatyk ''wierzący i praktykujący'' - pewnie powinienem był zrobić. Wzięło mnie jednak na refleksję nad zajęciem, któremu na imię pisanie felietonów w tygodniku... Czytaj więcej »

Wyznania malkontenta

Zabrałem się ostatnio do analizowania możliwości serwera bazy danych PostgreSQL. Produkt to darmowy, więc kosztów nie poniosłem żadnych, z wyjątkiem poświęconego czasu. Czy mogę uznać ten czas za bezproduktywnie stracony? Na pewno nie, bo każde działanie badawcze prowadzi do jakiegoś celu poznawczego i nawet jeśli efekt jest niezgodny z osobistymi oczekiwaniami, nauka nie idzie w... Czytaj więcej »

Raport Computerworld

Z informatyką im do twarzy

Nie ma przesady w stwierdzeniu, że sukces firmy jest w dużej mierze zasługą zintegrowanego systemu wspomagającego zarządzanie i ludzi, którzy stali za jego wdrożeniem. Czytaj więcej »

Liczy się rozsądek

Z Tomaszem Pieniążkiem, dyrektorem finansowym Laboratorium Kosmetycznego Dr Irena Eris, rozmawia Krzysztof Frydrychowicz. Czytaj więcej »

Jogurt w systemie

W Bakomie SA każde zdarzenie produkcyjne, handlowe czy finansowe jest kontrolowane przez zintegrowany system informatyczny. Czytaj więcej »

System musi się ułożyć

Ponad stuletnią tradycję produkcji mebli w Zakładach Mebli Giętych FAMEG w Radomsku wspiera dziś zintegrowany system klasy ERP. Czytaj więcej »

Pod presją kalkulatora

Dzięki informatyce zarząd Hutmenu wie dokładnie, na czym firma zarabia, a na czym traci, i wiedzę tę wykorzystuje w praktyce. W hutnictwie to nowa jakość. Czytaj więcej »

Warszawa dostrzeżona

Warszawskie centrum kompetencyjne IT firmy Procter & Gamble jest największym europejskim ośrodkiem tego typu i jednym z ważniejszych ogniw wsparcia informatycznego w koncernie. Czytaj więcej »

Od projektu do serwisu

Specyfiką działalności Fabryki Kotłów Rafako jest wytwarzanie silnie zindywidualizowanych produktów o znacznej wartości. To wyznaczyło drogę rozwoju systemów IT w tym przedsiębiorstwie. Czytaj więcej »

Z żelazną konsekwencją

Stalprodukt należy do krajowych pionierów wykorzystywania systemów informatycznych w branży hutnictwa stali i przetwórstwa hutniczego. Czytaj więcej »

Sieci dla wszystkich

Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe działa przede wszystkim w obszarze nauki. Nie tworzy jednak rozwiązań tylko dla nauki. Prace badawczo-rozwojowe i działania innowacyjne PCSS mają także stymulować rozwój rynku i pomagać wprowadzać nowe usługi. Czytaj więcej »

Prestiżowe zadania

Z dr. inż. Maciejem Stroińskim, zastępcą dyrektora Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego, rozmawia Andrzej Gontarz. Czytaj więcej »

Praca na rzecz wszystkich

Efekty prac badawczo-rozwojowych muszą być praktycznie użyteczne - uważają w krakowskim Cyfronecie. Nie da się tego dzisiaj osiągnąć bez nastawienia na innowacyjność. Czytaj więcej »

Oby czytano

W Książnicy Pomorskiej w Szczecinie informatyka towarzyszy czytelnikom i bibliotekarzom niemal na każdym kroku. Czytaj więcej »

Wspólnymi siłami

Poznańskie biblioteki naukowe korzystają z jednego, zintegrowanego systemu informatycznego. Jego obsługą zajmuje się Poznańska Fundacja Bibliotek Naukowych (PFBN). Czytaj więcej »

Informatyka warta poznania

Jak coś jest zrobione ''po poznańsku'', to oznacza, że ''z największą starannością i precyzją''. To określenie pasuje jak ulał do stanu informatyzacji Urzędu Miasta Poznania. Czytaj więcej »

Nie stać nas na tanie rzeczy

Z Andrzejem Piechowiakiem, dyrektorem Wydziału Informatyki Urzędu Miasta Poznania, rozmawia Sławomir Kosieliński. Czytaj więcej »

Łódź na fali

Cztery lata minęły jak znów Urząd Miasta Łodzi został finalistą konkursu Lider Informatyki. Tym samym można uznać, że urząd ma za sobą perturbacje z informatyzacją. Czytaj więcej »

Misja: Wrocław

Konsekwencji i... pieniędzy we wdrażaniu nowoczesnych rozwiązań informatycznych mogą pozazdrościć Wrocławowi inne miasta. Czytaj więcej »

Dobre, bo małopolskie

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego udanie łączy działania na rzecz rozwoju społeczeństwa informacyjnego w regionie z wykorzystaniem technologii informatycznych w swojej pracy. Czytaj więcej »

Stolica walczy nie tylko o stolicę

Dziś o sukcesie na rynku spedycyjno-logistycznym decyduje nie tylko wysokość nakładów na informatykę, ale przede wszystkim odpowiednie rozdysponowanie tych środków. Zdaniem zarządu Messenger Service Stolica źródłem przewagi powinno być również stałe polepszanie poziomu obsługi klienta. Czytaj więcej »

Autorskie projekty

Z Tomaszem Kalinowskim, dyrektorem Działu Informatyki w Messenger Service Stolica, rozmawia Antoni Bielewicz. Czytaj więcej »

Pizza, lody i Wi-Fi

Najważniejszym zadaniem informatyków w American Restaurants jest zapanowanie nad ogromem danych płynących z sieci błyskawicznie rozwijających się restauracji. Czytaj więcej »

Na własną rękę

Brenntag Polska jest jednym z przykładów spółki, która samodzielnie i konsekwentnie rozwija swoje systemy informatyczne. Czytaj więcej »

Informatyczne Eldorado

Konsekwentny rozwój systemów informatycznych jest jednym z gwarantów wysokiej pozycji lubelskiego Eldorado w rankingach największych polskich przedsiębiorstw. Czytaj więcej »

Cztery firmy w jednej

Jednym z głównych producentów pomp i systemów pompowych jest duńska firma Grundfos, która produkuje i sprzedaje pompy w każdym zakątku świata, wspierając się szeroko informatyką. Czytaj więcej »

Klient z dala od oddziału

Bank BPH stawia na tworzenie alternatywnych - w stosunku do sieci oddziałów - kanałów umożliwiających składanie dyspozycji i dostęp do rachunku. Czytaj więcej »

Ocena opłacalności

Z Henrykiem Baniowskim, dyrektorem zarządzającym obszarem informatyki w Banku BPH, rozmawia Adam Jadczak. Czytaj więcej »

Centralizacja po polsku

Bank Gospodarki Żywnościowej zakończył w ok. 300 placówkach wdrożenie systemu centralnego Eurobank On-line, który zastąpił trzy aplikacje oddziałowe. Czytaj więcej »

Układ nerwowy

Założyciele Link4 od początku wiedzieli, że sukces firmy będzie uzależniony od sprawnie działającego systemu informatycznego. Czytaj więcej »

Temat tygodnia

Potrójna gra

Operatorzy telekomunikacyjni wierzą, że telefon, Internet i telewizja oferowane wspólnie w sieciach szerokopasmowych (tzw. triple play) zapobiegną spadkowi przychodów. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...