powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2004

Wydanie 35-2004, 27 września 2004
35-2004 Computerworld nr 35-2004
Technologie - produkty

Bezpłatna wersja Sybase ASE dla Linuxa

Sybase oferuje relacyjną bazę danych ASE (Adaptive Server Enterprise) Express Edition dla systemu Linux. Czytaj więcej »

Nowości F-Secure

F-Secure aktywizuje swoją działalność na polskim rynku. Firma rozpoczęła m.in. oferowanie zlokalizowanych wersji swoich programów antywirusowych i wprowadziła 50% zniżki dla odbiorców z sektora publicznego. Czytaj więcej »

Ochrona nie tylko przed spamem

SurfControl wprowadza do oferty Web Filter 5.0, aplikację do zarządzania dostępem do stron WWW . Czytaj więcej »

10-gigabitowe przełączniki D-Link

D-Link wprowadził do sprzedaży linię przełączników warstwy drugiej i trzeciej wyposażonych w 10-gigabitowe porty szkieletowe. Czytaj więcej »

Bezpieczne stacje bazowe Orinoco

Veracomp rozszerzył ofertę rozwiązań Wi-Fi o stacje bazowe Orinoco AP-700 firmy Proxim. Czytaj więcej »

Technologie - w skrócie

Nowy pomysł Vmware

VMware opublikował pakiet narzędzi do wirtualizacji komputerów PC, stworzony z myślą o okazjonalnych użytkownikach sieci firmowej, np. gościach, konsultantach, serwisantach itp. Środowisko VMware ACE umożliwia instalację na dotychczasowym systemie operacyjnym systemu, który w kontrolowany sposób jest izolowany od sieci wewnętrznej. Czytaj więcej »

HP tworzy nowy dział

HP ogłosiło stworzenie nowego działu w obrębie Enterprise Storage and Servers Group. Czytaj więcej »

200 GB na Blue-Ray Sony

Sony zapowiada, że w październiku br. zaprezentuje 8-warstwowe dyski Blue-Ray (konkurent HD-DVD) o pojemności... 200 GB. Czytaj więcej »

JBoss zgodny z J2EE 1.4

Na rynku pojawiła się pierwsza wersja JBoss Application Server z certyfikatem zgodności z J2EE 1.4 . Czytaj więcej »

Microsoft z dysku na dysk

Microsoft przedstawił plany zaoferowania oprogramowania do wykonywania dyskowych kopii bezpieczeństwa danych o nazwie Data Protection Server. Czytaj więcej »

Cisco kupuje Dynamicsoft

Za kwotę ok. 55 mln USD Cisco Systems przejmie firmę Dynamicsoft - producenta programowych central VoIP klasy operatorskiej. Czytaj więcej »

Linux Standard Base 2.0

The Free Standards Group, organizacja wspierana m.in. przez AMD, Dell, HP, IBM, Novell, Sun Microsystems, opublikowała specyfikację Linux Standard Base (LSB) 2.0. Czytaj więcej »

Power5 tylko z Linuxem

IBM poinformował, że obok standardowych serwerów z układami Power5 wprowadza do oferty serwery wspierające jedynie system Linux (Novell SuSE Enterprise Server 9 lub Red Hat Enterprise Linux Advanced Server 3). Serwery będą nosić nazwę OpenPower 720 i będzie je można wyposażyć maksymalnie w 4 CPU i 64 GB pamięci RAM. Czytaj więcej »

Wiadomości

URTiP: nawet trzech nowych operatorów

Witold Graboś, prezes Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty, zamierza pod koniec 2004 r. ogłosić przetarg na nowe częstotliwości dla sieci telefonii komórkowej. Decydującym kryterium będzie kwota, jaką uczestnicy zaoferują za dokonanie rezerwacji częstotliwości UMTS (jeden operator) i GSM 1800 (dwóch). Cena wywoławcza wyniesie kilka milionów złotych. O częstotliwości będą... Czytaj więcej »

Ster-Projekt: wielkie czyszczenie

Ster-Projekt - wspólnie z dwiema firmami doradczymi - opracował w ciągu ostatnich dwóch miesięcy nową strategię. Ma ona doprowadzić do poprawy wyników. Po dwóch kwartałach przychody były bowiem niższe niż przed rokiem aż o 20% i wyniosły ok. 142 mln zł, a strata netto wynosi już prawie 14 mln zł. Czytaj więcej »

Rosnąca waga prywatności

Specjalistów od ochrony danych osobowych interesują raczej kwestie dotyczące praktyki gospodarczej niż rozważania o orwellowskich zakusach instytucji państwowych. Czytaj więcej »

Lwy, tygrysy, niedźwiedzie

Z Tomem Noonanem, założycielem i prezesem firmy Internet Security Systems, rozmawia Krzysztof Frydrychowicz. Czytaj więcej »

Borland jak Szwajcaria

Rozmowa z Dalem Fullerem, prezesem Borland Software. Czytaj więcej »

NSA oddala skargę

Naczelny Sąd Administracyjny nie przychylił się do wniosku Internet Society Polska (ISOC) w sprawie ujawnienia szczegółów technicznych zusowskiego programu Płatnik. Czytaj więcej »

Kontrakty, wdrożenia

Softbank wziął z BPH kredyt o wartości 50 mln zł, przeznaczony na zakup akcji Comp Rzeszów; wartość całej transakcji jest szacowana na 57 mln zł... Czytaj więcej »

Polska informatyka po wejściu do UE

Nasza redakcja rozpoczęła projekt badawczy Stan polskiej informatyki w roku przystąpienia do Unii Europejskiej. Ma on na celu analizę poziomu wykorzystania technik informatycznych w przedsiębiorstwach i instytucjach. Projekt rozpoczął się w lipcu br. Czytaj więcej »

BlackBerry - poczta w komórkach Ery

Polska Telefonia Cyfrowa rozpoczęła testy nowych usług bezprzewodowych z wykorzystaniem urządzeń BlackBerry firmy Research In Motion (RIM). Czytaj więcej »

Udostępniony kod Microsoft Office 2003

Microsoft postanowił podzielić się kodem źródłowym pakietu Office 2003. Firma kieruje ofertę do administracji rządowej w ramach inicjatywy Government Security Program (GSP). Czytaj więcej »

Zmiany kadrowe

PIOTR MONDALSKI i MACIEJ GRELOWSKI zostali nowymi członkami Rady Nadzorczej Softbanku. Czytaj więcej »

Technologie

Zarządzanie zamiast efektów

Wdrożenie rozwiązań do zarządzania infrastrukturą gwarantuje jedno - nowe problemy do rozwiązania. Przykładów naprawdę udanych kompleksowych projektów jest jak na lekarstwo. Czytaj więcej »

Kodowanie pod nadzorem

Narzędzia do automatycznego badania jakości kodu mogą podnieść niezawodność oprogramowania, ale nie zastąpią pracowników działów jakości. Czytaj więcej »

Szturm twierdzy WAN

Urządzenia z serii 3Com Router 6000 to próba odebrania przez 3Com klientów Cisco, które trzyma w garści lwią część rynku. Czytaj więcej »

Procesy gotowe do drogi

Implementacje BPEL4WS pojawiają się jak grzyby po deszczu - oferują je już praktycznie wszyscy główni dostawcy technologii. Czy to oznacza koniec problemów z integracją aplikacji? Niekoniecznie. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Wiedzieć, co kto wie

Najważniejsza jest współpraca i komunikacja między ludźmi dysponującymi potrzebną w firmie wiedzą. Na tym założeniu opiera się system zarządzania wiedzą w Infovide SA. Czytaj więcej »

Wiarygodność, kompletność, spójność...

Z dr. inż. Mieczysławem Owocem, kierownikiem Katedry Systemów Sztucznej Inteligencji na Wydziale Zarządzania i Informatyki Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu, rozmawia Andrzej Gontarz. Czytaj więcej »

Przez portal do wiedzy

Portal korporacyjny będzie w Polkomtel SA podstawową platformą wymiany wiedzy i komunikacji między pracownikami. Czytaj więcej »

Konteksty

Dwa porządki

W procesach informatyzacji państwa główny nacisk kładzie się na wprowadzenie cyfrowych narzędzi i systemów. Mniej uwagi poświęca się zaś koordynacji równoległego funkcjonowania dwóch porządków - elektronicznego i papierowego. Czytaj więcej »

Nadchodzi czas Zombi

Oburzanie się na spam przypomina trochę wyklinanie na tajfun. Musimy z nim żyć, chociaż słyszę, że podobno chce się z nim walczyć, tudzież są przygotowywane jakieś regulacje prawne. Czytaj więcej »

Decyduje odbiorca

Z Edwinem Bendykiem, publicystą tygodnika Polityka, autorem książki ''Antymatrix. Człowiek w labiryncie sieci'', przewodniczącym konferencji Forum na Rzecz Usług Szerokopasmowych, rozmawia Andrzej Gontarz. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Telefon na randkę

Dokonania z dziedziny techniki miewają znaczący wpływ na powstawanie nowych zachowań, które są ich skutkiem ubocznym, takim, którego sami twórcy czy wynalazcy ani nie mieli w zamiarze, ani nie przewidywali. Powstawaniem, rozwojem, zanikiem i w ogóle wykrywaniem takich zachowań zajmuje się antropologia kultury. Czytaj więcej »

Lęk przed bezpieczeństwem

Obserwuję doniesienia dotyczące bezpieczeństwa informatycznego w ostatnich miesiącach, dało się zauważyć dwa wyraźne trendy. Pierwszy - oczywisty - to nasilenie informacji na ten temat. Drugi, to wyraźna kryminalizacja tematów wiadomości: ''kradzież numerów kart kredytowych'', ''wirus wywołał miliardowe straty'', ''5 lat więzienia za udostępnianie plików''. Czytaj więcej »

Poradnik zboczeńca

Nie wiem czy zauważyli Państwo, jak bardzo zmieniła się nasza rzeczywistość. Jeszcze kilkanaście lat temu, gdy po(mi)licja aresztowała jakiegoś niedoszłego Kubę Rozpruwacza, to niewiele miała do roboty. Czytaj więcej »

Tropem długich kodów

Kuba Tatarkiewicz poświęcił jeden ze swych ostatnich felietonów (Duża liczba - CW 33/2004) między innymi problemowi przerostu liczby cyfr w numerach kont bankowych. Pójdę i ja tym tropem, aczkolwiek oprócz zgodnego przytakiwania koledze felietoniście co do słuszności jego wywodów, postaram się nadać tym rozważaniom własny sens. Czytaj więcej »

Temat tygodnia

Nie tylko dyrektywa

Burza medialna wywołana pracami nad Dyrektywą Unii Europejskiej o wynalazkach urzeczywistnianych komputerowo (computer implemented inventions) mogła przesłonić rzecz być może bardziej istotną z punktu widzenia praktyki. To fakt obowiązywania od 1 marca br. na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej patentów europejskich. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...