powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1992

Wydanie 47-1992, 21 grudnia 1992
47-1992 Computerworld nr 47-1992
Informacje

CA-Clipper 5.2 w wersji beta

Clipper, szczególnie popularny w naszym kraju język tworzenia aplikacji obsługi baz danych dla PC, nie tylko zmienił producenta. Computer Associates International Inc., która w czerwcu 1992 r. wykupiła twórcę Clippera - Nantucket, kontynuuje projekty tej firmy i prawdopodobnie w I kw. 1993 r. wprowadzi na rynek zmienioną wersję kompilatora: CA-Clipper 5.2. Czytaj więcej »

Dotacje do polskich stoisk

Ministerstwo Współpracy Gospodarczej z Zagranicą przydzieliło dotację (ok. 500 mln zł) na dofinansowanie udziału polskich firm w największych targach informatycznych świata. Czytaj więcej »

Ceny spadające po gwiazdce (?)

W czasie kończącego się roku 1992 światowy rynek komputerowy uległ zasadniczym przeobrażeniom. Czytaj więcej »

Tygrysi skok DELLa

DELL 320SLi to najnowszy super-notebook tej firmy, który 2 grudnia został zaprezentowany w Warszawie przez prezesa zarządu DELL Computer Poland, Mirosława Wierzbowskiego. Czytaj więcej »

Komputerowe Mikołajki

Święty Mikołaj przyszedł do warszawskiego przedszkola nr 278 przy ul. Tatrzańskiej 3 już we wrześniu br. Czytaj więcej »

Jasie z ECS

W siedzibie firmy ECS, mieszczącej się w Warszawie przy ul. Mokrej 33, w pierwszej dekadzie grudnia zaprezentowano nową rodzinę komputerów do gier. Czytaj więcej »

Rok na opak?

Istnieje przekonanie, że tzw. postęp jest proporcjonalny do czasu. Przekonanie to ma u podstaw racjonalistyczny pogląd, że każdy skutek ma swoją przyczynę i że związki przyczynowo- skutkowe dają się ująć w ramy logiki. Bieg wypadków daje się więc przewidywać. A w której z dziedzin ludzkiej działalności należy oczekiwać mechanizmów bardziej zgodnych z zasadami racjonalizmu,... Czytaj więcej »

Otwarcie filii Microsoft w Polsce

Polska filia firmy Microsoft rozpoczęła działalność. Uroczyste otwarcie połączone, z przedstawieniem polityki firmy na rynku polskim, odbyło się w hotelu Marriott w dniu 7 grudnia 1992 r. Otwarcie filii oznacza, że firma uważa polski rynek oprogramowania za dostatecznie ważny, a Polskę za kraj zaawansowany w komputeryzacji gospodarki. Zresztą, świadczy o tym także liczba... Czytaj więcej »

Pierwszy Soft-tronik, za nim JTT i System 3000

Tradycyjnie już w ostatnim grudniowym numerze ComputerWorld PL prezentujemy naszym Czytelnikom pełną listę firm, których adresy, telefony i faksy pojawiły się w tegorocznych ogłoszeniach. Czytaj więcej »

Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji

Wiele wskazuje na to, że Nowy Rok przyniesie przeszło 2 tys. działających w Polsce firm informatycznych i telekomunikacyjnych własną organizację, tworzoną z myślą o reprezentacji i ochronie ich interesów. Przynajmniej takie są zamierzenia członków Stowarzyszenia Rozwoju Systemów Otwartych SRSO, którzy 9 grudnia, na spotkaniu w Warszawie powołali grupę inicjatywną,... Czytaj więcej »

Drukarki PostScriptowe laserowe

Przedstawiamy dzisiaj wybór drukarek laserowych wyposażonych w PostScript - jeden z kilkunastu używanych standardów PDL (Page Description Language - język opisu strony). PostScript jest językiem wysokiego poziomu przeznaczonym do określenia układu graficznego strony, zawierającej ilustracje i tekst. Niewątpliwie zyskuje on obecnie na popularności. Czytaj więcej »

DOS albo Unix albo Windows...

Dla jakiego systemu najczęściej pisze się aplikacje w naszym kraju? Oczywiście, że dla DOS-u. Ale czy ta przewaga DOS-u nad innymi systemami operacyjnymi jest druzgocąca? Okazuje się, że niezupełnie. Żeby się o tym przekonać użyliśmy katalogu oprogramowania tegorocznego Softargu '92, w którym znajduje się spis aktualnych ofert ok. 100 liczących się w naszym kraju producentów i... Czytaj więcej »

ProTracer firmy Pacific Data Products

Na początku były drukarki rozetkowe. Czytaj więcej »

Autostrady informacji

SAS to pakiet o dość dziwnej kondycji rynkowej. W Polsce jest praktycznie nie znany nawet profesjonalistom. Natomiast w byłym Związku Radzieckim korzysta z niego kilkanaście silnych ośrodków, mimo, że ludzie radzieccy nigdy nie zniżyli się do zakupienia choćby jednego egzemplarza pakietu... Czytaj więcej »

Sieć na wynos

Ważnym etapem budowy instalacji sieciowej LAN jest rozmieszczanie w pomieszczeniach kabli. Może zaistnieć taki układ połączeń, do których ciężko jest doprowadzić okablowanie. Z drugiej strony, nie zawsze chcemy, aby budowa instalacji sieciowej była trwała. Czasami z okazji wystaw, szkoleń lub konferencji, chcemy celowo zainstalować sieć tymczasową, bez wiązek kabli na stałe... Czytaj więcej »

Skanery

Skanery - urządzenia ułatwiające dołączanie fotografii, rysunków i obrazów graficznych do dokumentów poddawanych informatycznej obróbce - stają się coraz bardziej popularne. Istnieje wiele sposobów zamiany obrazów graficznych na ich bitowe odpowiedniki, a postęp techniczny w tej dziedzinie sprawia, że urządzenia te stają się coraz tańsze i bardziej efektywne w użyciu. Czytaj więcej »

Słoneczne interesy

Legitymujący się zaledwie dziesięcioletnią biografią, Sun Microsystems rozpoczyna inwazję na Europę Wschodnią. Dwa tygodnie po otwarciu biura w Budapeszcie, rozpoczęło swą działalność oficjalne przedstawicielstwo Suna w Warszawie, w Green House przy ul. Hankiewicza 2. W przeciągu pół roku mają powstać przedstawicielstwa w Pradze i Moskwie. Oficjalne otwarcie warszawskiego biura... Czytaj więcej »

Czy, gdzie i jak wystawiać?

Czy w czasie stagnacji bądź nawet recesji, a więc przy zmniejszającym się popycie, warto być wystawcą na targach? Pytanie to nurtuje niejednego przedsiębiorcę. Natomiast specjaliści od marketingu nie mają wątpliwości: jeśli masz dobry nowy produkt czy pomysł na potrzebne usługi - największą szansą skutecznego wprowadzenia firmy na rynek jest odpowiednie zaprezentowanie oferty na... Czytaj więcej »

Telefon XXI wieku

Centertel - Polska Telefonia Komórkowa działa w Polsce od czerwca br. Jest to spółka joint venture z kapitałem amerykańskim i francuskim. Jeden z jej autoryzowanych dystrybutorów - MAW Telecom International, na początku grudnia urządził pokaz telefonów komórkowych. Czytaj więcej »

TOP*CASE nie tylko dla ORACLE

TOP*CASE jest narzędziem klasy I-CASE (Integrated CASE - zob. CW/17/92), służącym do generowania kodów źródłowych aplikacji, przeznaczonych do obsługi relacyjnych baz danych. Opracowała go w 1988 r. holenderska firma COMTECNO B.V. Pierwszą wersję oparto na ORACLE, zaś w 1991 r. TOP*CASE był już dostępny zarówno pod ORACLE jak i SYBASE i generował aplikacje GUI, oparte na... Czytaj więcej »

Polska norma na klawiaturę komputerową

Polski Komitet Normalizacji Miar i Jakości zorganizował w październiku br. konferencję nt. opracowania projektu Polskiej Normy na klawiaturę komputerową. Czytaj więcej »

Wystawa, której nie było

Z zaciekawieniem oczekiwaliśmy na zapowiadaną od 2 miesięcy wystawę "Mikro-Expo '92 - Komputer dla całej rodziny", którą miało zorganizować Muzeum Techniki wraz z firmą OSKAR Computer Studio od 8 do 13 grudnia br. w gmachu Muzeum (PKiN). Czytaj więcej »

Informacje - telekomunikacja

Kabel pod Atlantykiem

AT & T oraz 55 innych firm z 40 krajów rozpoczynają budowę podmorskiego kabla światłowodowego łączącego Europę z Ameryką. Czytaj więcej »

Amerykańska sieć ISDN

Na skutek rozdrobnienia w amerykańskim przemyśle telekomunikacyjnym do dzisiaj nie ma w USA jednolitego rodzaju usług cyfrowych ISDN (Integrated Service Digital Network). Dla przypomnienia: ISDN to technika, która wzdłuż komutowanej telefonicznej sieci cyfrowej przesyła inne niż rozmowa telefoniczna dane cyfrowe, np.: teksty, dane liczbowe, grafikę, obrazy wideo. Czytaj więcej »

Inwestycje telekomunikacyjne

Rynek telekomunikacyjny jest silniejszy od rynku komputerowego, zdecydowały banki amerykańskie. Czytaj więcej »

Komputerowa łączność przez satelitę

Kontrakt na dostawę sprzętu do satelitarnej sieci transmisji danych typu VSAT zawarło przedsiębiorstwo handlu zagranicznego Elektrim z amerykańskim koncernem AT & T. Czytaj więcej »

Informacje - oprogramowanie

Morph 1.0

Za cenę 149 USD można kupić program graficzny do Macintosha, dokonujący uśredniania wartości charakteryzujących dwa pliki graficzne. Inaczej mówiąc, Morph 1.0 rysuje wizerunki, w których w dowolnej proporcji mieszane są cechy dwóch zadanych z góry portretów. Może to być np. twarz obecnego prezydenta USD, zmieniająca się stopniowo w twarz prezydenta-elekta. Czytaj więcej »

COSMOS/M dla PC i stacji roboczych

COSMOS/M to uniwersalny program do obliczeń dowolnych elementów konstrukcyjnych z uwzględnieniem wpływu obciążeń statycznych, dynamicznych oraz termodynamicznych. Program wykorzystuje tzw. metodę elementu skończonego. Czytaj więcej »

Windows - komfort połączeń Internetowych

Norweskie ministerstwo oświaty poszukiwało systemu E-Mail, który połączyłby w sieć norweskie szkoły, wyposażone w PC oraz Windows. Czytaj więcej »

ADA zgodna z POSIX-em

Harris Corporation's Computer Program Division opracowała pierwsze produkty w języku ADA, spełniające wymogi standardu IEEE (Institute of Electrical and Electronic Engineers). Czytaj więcej »

Windows NT dla inżynierów

Jedna z największych na świecie firm zajmujących się systemami CAD/CAM/CAE - Intergraph Inc. - jest jednocześnie twórcą wielu Unixowych pakietów przeznaczonych dla inżynierów, geodetów i kartografów. Czytaj więcej »

"Workview" w Politechnice Łódzkiej

Instytut Informatyki Politechniki Łódzkiej otrzymał od amerykańskiej firmy software'owej "Viewologic Systems" 12 licencji na system pn. "Workview". Jest to profesjonalne oprogramowanie, służące do projektowania oraz symulacji elektronicznych układów cyfrowych i analogowych o dowolnym stopniu złożoności. System wyposażony jest w bogatą bibliotekę wytwarzanych obecnie w świecie... Czytaj więcej »

System płacowy Eksperta

Zakład Techniki Komputerowej Ekspert z Gliwic (ul. Łużycka 16, p. 141) przygotował system płacowy, przeznaczony do obsługi działu rachuby płac dowolnego przedsiębiorstwa. Czytaj więcej »

Informacje - sprzęt

Mały komputer z wielkim dyskiem

Amerykańska firma Identity System Technology oferuje notebooki Identity 386SXL-25 z dyskiem twardym o pojemności 500 MB. Czytaj więcej »

Sześć razy szybszy od Pentium

Digital Equipment Corp. ma zamiar w najbliższej przyszłości zagarnąć 10% światowego rynku komputerów osobistych, ocenianego obecnie na 26 mln komputerów typu PC rocznie. W tym celu rozpocznie wkrótce sprzedaż, zarówno serwerów jak i komputerów typu klient w sieci LAN, wyposażonych w 64- bitowy, RISC-owy procesor Alpha. Czytaj więcej »

Tanie karty LAN-u

Amerykańska firma Allied Telesis zadebiutowała na rynku kart Ethernetu, prezentując najtańsze produkty już za 200 DM. Pod względem funkcjonalności te adaptery LAN nie odbiegają zbytnio od droższych wyrobów konkurencji. Czytaj więcej »

Audioman z Logitechu

Firma Logitech, znany szwajcarski producent urządzeń peryferyjnych, rozszerzyła swoją ofertę o jeszcze jedną nowość. Czytaj więcej »

Biurowa i multimedialna Amiga 4000

Połączenie grafiki komputerowej, tekstu, muzyki cyfrowej oraz innych środków przekazu uzyskano w komputerze Amiga 4000 firmy Commodore. Czytaj więcej »

Energooszczędny IBM PC

Na listopadowej wystawie COMDEX IBM zademonstrował prototyp energooszczędnego komputera PC. Komputer Energy Desktop pobiera w czasie pracy zaledwie 50 W mocy, zaś podczas "wyczekiwania" na polecenia (tzw. tryb pracy "sleep") tylko 16 W. Koszt energii elektrycznej, zużytej przez cały rok nieprzerwanej pracy komputera, wynosi ok. 15 USD. Wartość tę należy porównać z kosztami zasilania... Czytaj więcej »

BIOS IBM dostępny dla wszystkich

IBM zawarł porozumienie z firmą Phoenix Technologies, na mocy którego może ona wytwarzać układy BIOS, identyczne z IBM-owskim pierwowzorem. Czytaj więcej »

Do trzech razy sztuka?

Po udanej serii procesorów Intela typu 486DX2, podwajających częstotliwości zegara wewnątrz procesora (co znacznie przyspieszało szybkość komputera), nadszedł czas na jej potrojenie. Czytaj więcej »

Drukarki Lexmarka tanieją

Lexmark Internatonal Inc. ogłosił poważne zniżki cen sprzedawanych przez siebie drukarek. Czytaj więcej »

Lexmark + C & T = 40-godzinny notebook

Lexmark International porozumiała się z Chips & Technologies w sprawie budowy notebooka ważącego zaledwie 1 kg i zdolnego do 40-godzinnej pracy przy zasilaniu bateryjnym. Konstrukcję takiego subnotebooka o wymiarach 3,1x25,4x16 cm pokazano na wystawie Comdex. Czytaj więcej »

Informacje Gospodarcze

Logika i polityka

We wrześniu Departament Obrony USA rozstrzygnął konkurs, tzw. Desktop IV Award, na dostawę PC-tów dla wojska (patrz CW 39/92). Czytaj więcej »

Zorganizowana przestępczość

We Włoszech odkryto 200 tys. pirackich egemplarzy DOS-u razem z dokumentacją, pudełkiem, a nawet hologramową ilustracją na okładce, która była rzekomo nie do podrobienia. W USA policja przechwyciła 16 ciężarówek w Kalifornii i New Jersey, wyładowanych 150 tys. egzemplarzy DOS-u 5.0. Ich wartość rynkowa wynosiła ok. 9 mln USD. We Francji policja ustaliła, że znaczna ilość... Czytaj więcej »

Targi bez handlu

W ciągu pięciu ostatnich dni października odbywały się w Mediolanie Targi Informatyczne SMAU. Czytaj więcej »

GEO-INFO w Poznaniu

Wojewódzkie Biuro Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Poznaniu pracuje nad stworzeniem komputerowej mapy numerycznej GEO-INFO. Czytaj więcej »

Z "Sezamem" bezpiecznie

Już 17 większych miast w Polsce obejmuje komputerowym monitoringiem firma "Sezam", montująca w prywatnych domach systemy zabezpieczające przed włamaniem i pożarem. Czytaj więcej »

Sieci Fibronicsa w Polsce

Izraelska firma Fibronics, jeden ze światowych producentów dużych i szybkich sieci komputerowych, w listopadzie br. oficjalnie zaistniała na polskim rynku. Czytaj więcej »

Szwedzi w Zielonej Górze

W listopadzie br. w Urzędzie Wojewódzkim w Zielonej Górze gościli przedstawiciele szwedzkiego koncernu KOMUNDATA, specjalizującego się w kompleksowej komputeryzacji urzędów administracji publicznej i jednostek służby zdrowia. Czytaj więcej »

Urząd pod komputerowym nadzorem

Urząd Miejski w Lubinie chce założyć komputerową sieć antywłamaniową, która będzie działać na zasadzie telewizji kablowej. Czytaj więcej »

Komputer i Ty

Do czego używać Windows?

Zarzucił mi Czytelnik, że jestem bezkrytycznym zwolennikiem Windows ("Windows chwalicie, DOS-u nie znacie"). Żeby chociaż trochę przybliżyć co właściwie można robić za pomocą Windows i do czego to środowisko najlepiej się nadaje, postanowiłem napisać o tym, do czego ja używam Windows. Być może nie jest to najlepszy przykład użycia, ale nie znam lepszego, niech więc będzie to... Czytaj więcej »

Listy

Jeszcze raz IDEA CONTACT

W CW nr 29 z dnia 27.07 br. w rubryce "Listy do redakcji" zamieszczony został fragment mojego listu dot. programu "Księga przychodów i rozchodów" wersja 2.0, rozprowadzanego przez firmę IDEA CONTACT z Kalisza. W dopisku Redakcja zwróciła się do ww. firmy o przedstawienie programu do oceny. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...