powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1992

Wydanie 46-1992, 14 grudnia 1992
46-1992 Computerworld nr 46-1992
Informacje

Drukarka EPSON EPL-4300

Gdy edytory tekstów przypominają małe systemy desktop publishing, a znakowe interfejsy użytkownika wstydliwie kryją się w tle, ogromnie zyskują na znaczeniu parametry techniczne drukarek. Czytaj więcej »

Polskie znaki do Windows jeszcze raz

O gustach i kolorach podobno się nie dyskutuje, ale o polskich znakach do Windows muszę powiedzieć kilka słów, gdyż niesłychana inwencja polskich domorosłych twórców tych znaków działa mi już na nerwy. Czytaj więcej »

IBM i ComputerLand podsumowują rok

Polski rynek komputerowy dojrzewa - stwierdzili z optymizmem szefowie IBM Poland - Tony Rozwadowski i ComputerLand Poland - Tomasz Sielicki, podkreślając zgodnie, że kończy się epoka kupowania pojedynczych PC-tów, a przeważająca część transakcji dotyczy już tylko kompleksowych systemów komputerowych "pod klucz". Czytaj więcej »

Intel w Polsce

Intel planuje wejście na polski rynek z nowymi procesorami OverDrive, a także specjalizowanymi kartami sieciowymi, modemami, faksami i towarzyszącym im oprogramowaniem. Czytaj więcej »

Japońscy "łowcy mózgów"

W Japonii w 1980 r. nastąpił jeden z najpoważniejszych w historii kryzysów na rynku pracy, związany z niżem demograficznym i niespotykanym wzrostem gospodarczym. W wielu dziedzinach życia gospodarczego zaczeło brakować rąk do pracy. Kryzys ten utrzymuje się do dzisiaj, mimo powstania wielu firm na zlecenie pracodawców poszukujących ludzi o określonych predyspozycjach. W samej tylko... Czytaj więcej »

Systemy sieci typu peer-to-peer (ceny rynku amerykańskiego)

Lokalne sieci komputerowe (LAN) podzielić możemy na sieci typu client/server i sieci typu peer-to-peer. Czytaj więcej »

Micrografx wierzy w sukces

Programy znanej amerykańskiej firmy Micrografx adresowane są do agencji reklamowych, wydawniczych,fotograficznych, zdjęciowych i studiów wzornictwa. Od 1988 r. rozpoczęła się jej ekspansja na europejski rynek, w Polsce pojawiła się na początku 1992 r. Czytaj więcej »

II Forum Technologii Informatycznych

Czyj sukces? Czytaj więcej »

PC. Jak minął rok 1992.

Zbliżający się koniec roku zachęca do ogólniejszych analiż rynkowych - dlatego też spróbujmy nieco bliżej przyjrzeć się zmianom cen komputerów typu PC w ostatnich 12 miesięcach. Czytaj więcej »

BANYAN VINES - Sieciowe Pnącze

Na początku lat 80. spokój świata komputerowego został zakłócony przez pojawienie się PC. Niska cena i łatwość użytkowania powodowały ze PC-ty rozmnażały się jak grzyby po deszczu. W zakładach pracy zaczęły one wypierać komputerowe kolosy (mainframes) i minikomputery. Czytaj więcej »

Weneckie prognozy IDG

International Data Group oszacowała perspektywy rynku komputerowego na najbliższe lata. Prognozy podano do wiadomości publicznej podczas Forum IDG, które odbyło się w drugiej połowie października w Wenecji. Czytaj więcej »

Wokulski for Windows

Wreszcie się doczekaliśmy! Dziś w kąciku polskiego oprogramowania po raz pierwszy pojawia się krajowa aplikacja gospodarcza napisana specjalnie dla środowiska MS Windows. Nosi ona nazwę WOKULSKI, a jej autorem jest p. Jerzy Radzimowski z Zielonej Góry (tak, to ten sam, który napisał "Leonardo da Vinci"). Czytaj więcej »

Biuro i Sklep w Pałacu Kultury

Mimo bardzo różnorodnej oferty przedstawionej przez ponad 120 wystawców na równolegle odbywających się w Pałacu Kultury targach OfficeTec '92 ("Wszystko dla biura") i ShopExpo '92 ("Wystawa wyposażenia dla sklepu i gastronomii"), największym zainteresowaniem zwiedzających cieszyły się techniki związane z elektroniką i komputerami. Czytaj więcej »

"Problemy banków, a informatyka"

Już po raz drugi Związek Banków Polskich przy współpracy Banku Pocztowego S.A., Banku Spółdzielczego w Bydgoszczy oraz Ośrodka Obliczeniowego NBP, zaprosił (w dniach 18 - 20 listopada br.) zainteresowanych informatyką w bankowości na Konferencję Krajową "Problemy Banków a Informatyka". Czytaj więcej »

Celnicy we mgle

Komputeryzacja służb celnych to przedsięwzięcie dla państwa jeszcze bardziej rentowne niż telefonizacja, a w dodatku wymaga niewielkich nakładów. W początkowej fazie, która powinna objąć posterunki, oddziały i urzędy celne, koszty zakupu ok. 400 terminali ze stosownym oprogramowaniem, wyniosłyby nie więcej niż 10 mln USD. Czytaj więcej »

Jesienny Comdex

Siedzibą jesiennego centrum komputerowego w USA, czyli Comdex/Fall '92 była Convention Center w Las Vegas (16- 20 listopada 1992 r). Przewodnik po wystawie liczył 723 strony i przypominał książkę telefoniczną dużego miasta. Zgodnie z powiedzeniem "jeden obraz wart jest tysiąc słów", tę samą informację zmieszczono na dyskietce 5,25". Nie wyprodukowano natomiast wersji na dyskietkę... Czytaj więcej »

Dyski twarde

W dzisiejszym cenniku podajemy przykładowe ceny napędów dysków twardych i kontrolerów dyskowych dostępnych na rynku polskim. Czytaj więcej »

Informacje - oprogramowanie

PINK - pierwsze kroki

Firma Taligent, spółka IBM i Apple, powołana do opracowania systemu operacyjnego PINK sprzedała firmie IBM pierwsze licencje. Dzięki temu, być może już w przyszłym roku, użytkownicy OS/2 będą mieli możność zapoznania się ze "stylem PINK". Planowane jest wdrożenie elementów PINK-a również do AIX, czyli IBM-owskiego Unixu. Czytaj więcej »

Narzędzia do prezentacji multimedialnych

Firma Asymetrix, autor wielu programów do tworzenia prezentacji multimedialnych, opracowała dwa proste programy takich prezentacji, przeznaczone dla początkujących. Czytaj więcej »

Modułowe Windows

Najpopularniejsze gry telewizyjne w USA wytwarza firma Nintendo. Czytaj więcej »

Mikrokomputerowe telekonferencje

Firma z Hongkongu nosząca nazwę NUTS (Głupki) Technologies opracowała system Hello 918, który jest jednym z pierwszych na świecie systemów przeprowadzania videokonferencji w kolorze i z pełną animacją przy użyciu biurkowego mikrokomputera (PC lub Macintosh). Czytaj więcej »

Informacje - sprzęt

Przenośna drukarka atramentowa

Nowa przenośna drukara atramentowa HP DeskJet Portable przypomina drukarki laserowe. Urządzenie to waży ok. 2 kg lub 3 kg z zasilaczem sieciowym. Akumulator kadmowo-niklowy umożliwia drukowanie prawie 100 stron. Dodatkowy podajnik papieru zwiększa masę o dodatkowy kilogram. Czytaj więcej »

Multimedialna karta dźwiękowa

Większość producentów dostępnych na rynku kart dźwiękowych do komputerów PC by obniżyć ceny stosuje rozwiązania, które obniżają także jakość wytwarzanego dźwięku. Karta MultiSound firmy Turtle Beach Systems zapewnia znakomitą jakość dźwięku dzięki zastosowaniu procesora sygnałowego Motorola 5601, o efektywnej mocy obliczeniowej 20 MIPS. Procesor sygnałowy zarządza... Czytaj więcej »

Drukarka laserowa-fax

Coraz częściej na rynku pojawiają się urządzenia łączące w sobie kilka funkcji, potrzebnych w zastosowaniach biurowych. Drukarka laserowa NEC SilentWriter 95fx łączy w sobie funkcje drukarki i telefaksu. Wyposażona jest w interpreter języka opisu strony Adobe PostScript poziom 2 i emuluje język drukarek Hewlett-Packard PCL 5. Drukuje z szybkością do 6 str./min. z podwyższoną... Czytaj więcej »

Nowe tendencje w MO-CD

Dotychczas 5,25" dyski magneto-optyczne (MO-CD) pozwalały na zapisywanie ok. 600 MB na nośniku o średnim czasie dostępu ok. 70 ms, przy cenie nośnika wynoszącej ok. 160 USD. Czytaj więcej »

Multimedia z ATI

Kanadyjska firma ATI Technologies Inc. opracowała dwie nowe karty do zastosowań multimedialnych. Karta ATI VGA Stereo F/X VGA F/X jest połączeniem karty VGA, opartej na zestawie układów ATI Wonder, z kartą dźwiękową standardu Sound Blaster. Wysoką jakość generowanego przez kartę dźwięku zapewnia zastosowanie cyfrowych filtrów wyjściowych oraz scalonego wzmacniacza sygnału. Karta... Czytaj więcej »

Kompresja obrazów TV w czasie rzeczywistym

Firma New Media Graphics opracowała kartę Super Motion Compression, realizującą kompresję, w czasie rzeczywistym, do 30 obrazów telewizyjnych z towarzyszącym dźwiękiem, wg międzynarodowego standardu kompresji JPEG i zapisanie ich na dysk stały z szybkością do 10 MB na minutę. Karta może być także używana do dekompresji i odtwarzania na ekranie danych z dysku stałego lub z dysku... Czytaj więcej »

Zawał systemowy w londyńskim pogotowiu

W październiku br. przez jeden dzień działał w londyńskim pogotowiu system komputerowy, automatycznie ustalający łączność między pacjentami wzywającymi ambulans, a karetkami pogotowia krążącymi po mieście. System kosztował 2,85 mln USD i miał przyspieszyć dojazd pogotowia do pacjenta przez wybranie najbliższej wolnej karetki. Został on najpierw eksperymentalnie sprawdzony,... Czytaj więcej »

Tanie sieci LAN

Użytkownicy sieci typu LAN peer-to-peer (każdy z każdym) w Polsce korzystają przeważnie z prostych i tanich systemów sieciowych NetWare Lite Novell'a lub LANtastic Artisoft-u. Czytaj więcej »

Telewizja komputerowa

Dzięki odpowiednim kartom wideo można już od pewnego czasu oglądać na monitorach komputerów programy telewizyjne. Czytaj więcej »

Posłuszny telefon

Koncepcja połączenia telefonu z komputerem zaowocowała realizacją pomysłu z powieści science-fiction. Firma Spring Corp. testuje od ponad 3 miesięcy karty VoiceFONCard umożliwiające łączenie się przez telefon po wypowiedzeniu odpowiedniego polecenia. Stało się to możliwe dzięki znacznemu postępowi w dziedzinach: rozpoznawania wyrażeń (phrase recognition technology) i cyfrowej... Czytaj więcej »

Informacje Gospodarcze

OS/2 2.0 groźny dla MS Windows?

W ciągu pierwszych siedmiu miesięcy, IBM sprzedał 1,5 mln kopii OS/2 2.0, czyli znacznie więcej niż wszystkich egzemplarzy dotychczasowych wersji OS/2. Nadal, pomimo stosunkowo niewielkiej liczby aplikacji dedykowanych OS/2, zainteresowanie rynku tym systemem rośnie w zaskakująco szybkim tempie. Coraz częściej mają miejsce duże kontrakty na OS/2 2.0. Na przykład, wielka firma księgowa... Czytaj więcej »

Wyniki ekonomiczne AT & T i Spring Corp.

W III kw. br. amerykański koncern telekomunikacyjny AT & T odnotował wzrost obrotów w stosunku do tego samego okresu czasu w ub.r. o blisko miliard USD. Tegoroczne obroty firmy w III kw. (stała się ona niedawno w 80% udziałowcem bydgoskiej fabryki Telfa), wynoszą 16,8 mld USD. Warto dodać, że w tym samym czasie w 1991 r. AT & T, w stosunku do 1990 r., miał spadek obrotów o 1,8... Czytaj więcej »

Kłopoty z myszami

Szwajcarska firma Logitech, produkująca myszy i trakballe, po raz pierwszy zanotowała na swoim koncie straty. Czytaj więcej »

Informatycy w Niemczech

Od czasu zjednoczenia Niemiec perspektywy zatrudnienia dla programistów przedstawiają się w tym kraju coraz gorzej. Czytaj więcej »

Nadzieja w wiceprezydencie

Senator Al Gore, Demokrata z Tennessee i przyszły wiceprezydent USA, od kilku lat popierał projekt wybudowania sieci NREN (National Research and Education Network) zdolnej do przesyłania kilku gigabitów informacji na sekundę. Czytaj więcej »

Ceny rynkowe w IBM

Po rozdzieleniu się IBM-u na 13 niezależnych finansowo oddziałów, zarząd IBM Technology Product Division podjął zrozumiałą w nowej sytuacji decyzję: półprzewodniki będą sprzedawane innym oddziałom IBM po cenie rynkowej, a nie po cenie produkcji. Czytaj więcej »

Wyłudzenie dywidend patentowych

Cyrix i Texas Instruments spierają się przed sądem z Intelem o opłaty. Czytaj więcej »

Komputery w łódzkim ZE

Łódzki Zakład Energetyczny, obsługujący ponad 500 tys. odbiorców energii, przystąpił do zakładania sieci komputerowej, która ma usprawnić bieżącą obsługę klientów. Czytaj więcej »

Informatyczna rewolucja w Niemcach

Gmina Niemce w woj. lubelskim przeżywa - jak informuje lokalna prasa - prawdziwą rewolucję informatyczną. Czytaj więcej »

ASIS w krakowskim hotelu

W krakowskim hotelu Forum zainstalowano - po raz pierwszy w Polsce - nowoczesny system informacyjny - ASIS GRUNDIG. Czytaj więcej »

Koniec pustych przewozów?

Europejscy spedytorzy szukający towarów do przewiezienia lub firmy poszukujące przewoźników dla swoich towarów, korzystają z "Teleruty" - komputerowego banku danych. Czytaj więcej »

Komputer i Ty

Makro-ciekawostka w Excelu

Dla uzupełnienia materiału na temat makropoleceń w Excelu pokazujemy proste makro pozwalające na podanie daty ostatniego dnia miesiąca w dowolnym roku, poczynając od 1900 r. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...