powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1992

Wydanie 45-1992, 7 grudnia 1992
45-1992 Computerworld nr 45-1992
Cennik

Na rynku PC bez zmian

Sposób ustalania cen komputerów PC określa dwa typy zachowań ich sprzedawców. Czytaj więcej »

Hard-war w softwarze

W ostatnim roku wojna cenowa spowodowała zmniejszenie o połowę kosztów zakupu komputerów osobistych. Obecnie, po sprzęcie przychodzi kolej na oprogramowanie - stwierdza brytyjski tygodnik "The Economist" w analizie opublikowanej w nr. z 7 listopada. Czytaj więcej »

Informacje

ChipUp, czyli komputer wiecznie młody

Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że w wyścigu komputerów osobistych największej zadyszki dostali użytkownicy. Trudno bowiem zmieniać kupiony niedawno komputer tylko po to, by sprostał on niebywale szybko rosnącym wymaganiom programistów, zasypujących rynek coraz to atrakcyjniejszymi, ale wymagającymi sprzętu o coraz większych możliwościach aplikacjami. Czytaj więcej »

ACSYS - Centrum Rozwiązywania Problemów

Firma ACSYS BSC zorganizowała 13 listopada br. seminarium poświęcone najnowszym trendom w dziedzinie rozwoju technologii informacji, a w szczególności prezentacji TOP*CASE/X, produktu holenderskiej firmy komputerowej COMTECNO B.V. Czytaj więcej »

Strusia polityka

Nowy sposób naliczania podatków indywidualnych wprowadzono w Polsce od 1 stycznia br. i właściwie od tego momentu, każdy z nas jest co miesiąc w jakiś sposób ujęty w wykazach przesyłanych do Urzędów Skarbowych. Czytaj więcej »

Przygotowania dobiegają końca

Wprawdzie najbliższy CeBIT odbędzie się dopiero w ostatnich ośmiu dniach marca, ale przygotowania do tego światowego Centrum systemów Biurowych, Informatycznych i Telekomunikacyjnych są już w zasadzie zakończone. Nie zamknięto jedynie przyjmowania zgłoszeń na wynajem stoisk w wydzielonym zespole oficjalnego biznes-partnera tej wielkiej imprezy, czyli od firm z krajów Europy ?rodkowej... Czytaj więcej »

"Nie płać cła - kupuj via EWG"

Trafił do nas kuriozalny dokument z oględzin komputera PC AT, 16 MHz, rzekomo wyprodukowanego w EWG i tak właśnie reklamowanego przez jego polskiego dystrybutora. Czytaj więcej »

Standardy i profile

W otwartych systemach może się zgubić każdy: producent i klient, specjalista od sprzętu i od oprogramowania, użytkownik sieci i poczty komputerowej, przedstawiciel sektora prywatnego i agencji rządowych. Czytaj więcej »

RAID 5 i kontrolery DTP

Amerykańska firma Integra, specjalizująca się w oprogramowaniu pracującego pod Unixem, opracowała driver, który stanowi implementację protokołów OASAS I (Open Architecture Scalable Array System). Czytaj więcej »

Wybór dysku twardego

Oferta urządzeń zapisujących dane w tzw. pamięci masowej jest obecnie większa niż kiedykolwiek. Mamy do wyboru mechanizmy taśmowe Bernoulli'ego (Bernoulli Boxes), systemy archiwizujące dane na kasetach (tape backup systems), stacje dysków twardych i dyskietek, urządzenia do CD-ROM-ów i dyski magneto-optyczne (MO-CD). Czytaj więcej »

Huragan motorem postępu?

Miejsce akcji - USA, południowa Floryda, tereny South Dade County. Czas akcji - rok 1992, po przejściu huraganu Andrew. Akcja - pomoc dla poszkodowanych. Uczestnicy - FEMA (Federal Emergency Management Agency) wspierana przez Digital Matrix. Działania - FEMA koordynuje, prowadzi i kieruje akcją ratowania i pomocy ofiarom huraganu. Digital Matrix użycza bezpłatnie swojego oprogramowania -... Czytaj więcej »

Sterownik klawiatury do strony kodowej 852

Wielu Czytelników prosi o przesłanie im sterownika klawiatury programisty, przystosowanego do strony kodowej 852. Czytaj więcej »

Magiczny MAGIC

Tworzenie programów komputerowych jest zajęciem dziwnym. Niewtajemniczonym kojarzy się nieomal z magią. A wtajemniczonym... Czytaj więcej »

Nowości Microsoftu w Warszawie

W stołecznym hotelu Marriott odbyła się konferencja poświęcona nowym produktom Microsoftu. Inicjatorem imprezy była warszawska firma MSP. Czytaj więcej »

Nagrody ETA

Listopadowy numer tygodnika Network World przyniósł listę wyróżnionych produktów 1992 r., stosowanych w systemach sieciowych. Czytaj więcej »

Olimpiada informatyczna

I Polską Olimpiadę Informatyczną (nie mylić ze szkolną Olimpiadą organizowaną przez MEN), której celem jest popularyzowanie wiedzy na temat informatyki, organizują firmy MSP i PERYT wraz z wydawnictwem Lupus. Ponad 15 firm komputerowych z kraju i zagranicy ufundowało nagrody wartości ponad 300 mln zł. Sponsorami głównych nagród są: Borland, Corel, Lexmark, Logitech, Lupus,... Czytaj więcej »

Historia Optimus-tyczna

Dzieje nowosądeckiego Optimusa to historia jednego z największych sukcesów w całym polskim przemyśle komputerowym. Po zaledwie 5 latach istnienia firmy, jej miesięczny obrót sięga 100 mld zł, przy czym głównym źródłem dochodu jest własna produkcja. Sieć dystrybucji obejmuje wszystkie większe miasta polskie oraz kilka oddziałów za granicą, w tym w Europie Zachodniej. Czytaj więcej »

Hewlett-Packard wspomaga PIM

Założony dwa lata temu Polski Instytut Zarządzania (Polish Institute of Management Ltd. - PIM) prowadzi komercyjną działalność dydaktyczną dla menedżerów, z wykorzystaniem tzw. metod aktywizujących (m.in. case study, symulacje komputerowe i gry decyzyjne). PIM zdobył już sobie dobrą pozycję wśród instytucji naukowo-dydaktycznych, zajmujących się szkoleniem polskich kadr dla... Czytaj więcej »

Pierwszy krok SAARI

Wchodzimy do Polski powoli, drobnymi krokami, ale chcemy się tu na dobre zadomowić - oświadczył p. Jean Guetta - prezes i dyrektor generalny SAARI, podczas otwarcia polskiej filii tej francuskiej firmy software'owej, znanej nie tylko na europejskim rynku (pisaliśmy o niej szerzej w CW nr. 44/92). Czytaj więcej »

"Simple - Business" dla small - business'u

Dzisiejszym gościem naszego kącika będzie program autorstwa warszawskiej firmy Simple wspomagający zarządzanie małymi i średnimi przedsiębiorstwami. Nosi on nazwę Simpe - Business, a nasze zainteresowanie wzbudził głównie tym, że jest bodaj jedyną tak kompleksową aplikacją, którą nasz rynek informatyczny ma do zaproponowania początkującym biznesmanom. Czytaj więcej »

Wzrost obrotów "sieciarzy"

W czasach, które wiele firm informatycznych uważa za ciężkie jest pewien rodzaj działalności, który wręcz eksplodował wzrostem obrotów. Dotyczy to firm zajmujących się hardwarem do łączenia ze sobą sieci LAN. Czytaj więcej »

Produkty IBM

Dla użytkowników sieci lokalnych IBM skonstruował platformę rozproszonego zarządzania DSM (Distributed System Management), która pozwala oprogramowaniu sieciowemu, zainstalowanemu na stacji roboczej, organizować pracę wg schematów sprawdzonych w komputerach typu mainframe. Jednocześnie IBM wprowadza od października br. nową wersję pakietów sieciowych LAN Server 3.0 oraz OS/2... Czytaj więcej »

Studium podyplomowe "Informatyka w banku"

Akademia Ekonomiczna we Wrocławiu w roku akademickim 1992/93, zorganizowała po raz pierwszy Studium Podyplomowe "Informatyka w banku". Czytaj więcej »

Szyna lokalna

Szybkość zmiany obrazu ekranowego w środowisku Windows w znacznej mierze zależy od szybkości procesora, ale nie jest to zależność wprost proporcjonalna: dwukrotnie szybszy procesor nie odnawia obrazu z dwa razy większą szybkością. Wynika to z ograniczeń konstrukcji, narzuconych przez pierwowzór współczesnych komputerów personalnych, to jest IBM PC/AT. Czytaj więcej »

Książki na temat Windows 3.1

Czytelnicy pytają o książki zawierające techniczne informacje dotyczące Windows 3.1. Czytaj więcej »

Informacje - oprogramowanie

"Chudszy" OS/2

IBM planuje na początku 1993 r. wprowadzić na rynek zmniejszony system OS/2 - tzw. wersję Lite OS/2. Ma ona pracować efektywnie już na komputerach posiadających 4 MB RAM. Chociaż obecna wersja OS/2 2.0 wymaga minimum 4 MB RAM, to użycie kilkunastu aplikacji i korzystanie z pracy systemu w trybie wielozadaniowym (multitasking) wymaga co najmniej 6 MB, a w niektórych przypadkach aż 8-12 MB... Czytaj więcej »

Painter 1.2 - narzędzie dla malarza

Firma Lettraset opracowała nową wersję programu malarskiego, Painter 1.2, który symuluje tradycyjne narzędzia malarskie na różnych podkładach: papierze kredowym, matowym, czerpanym itd. Czytaj więcej »

Novell i Unix w jednym stali domu

Firma Novell Inc. przedstawiła pod koniec listopada br. plik pakietów, umożliwiających użytkownikom sieci NetWare korzystanie z zasobów sieci Unix za pomocą protokołu TCP/IP. Przedstawiono dwa pliki - jeden do zainstalowania na serwerze i drugi na stacji roboczej. Czytaj więcej »

Niebo gwiaździste przede mną

Program Expert Astronom wyświetla w kolorze obraz nieba, widziany z miejsca wybranego przez użytkownika. Czytaj więcej »

System 7.0 bez Macintosha?

Wtajemniczeni twierdzą, że Apple Computer posiada w swoich laboratoriach wersję Systemu 7.0, pracującą na komputerach wyposażonych w procesory Intel. Czytaj więcej »

QNX 4.1

W październiku kanadyjska Quantum Systems Software skierowała do sprzedaży nową wersję swojego Unixowego systemu operacyjnego czasu rzeczywistego QNX 4.1. Sama idea systemów czasu rzeczywistego (RT) opiera się na koncepcji mikrojądra (w QNX ma ono wymiary 8 kB). Nie jest natomiast konieczny w Unixach RT interpreter poleceń (shell). Komunikacja pomiędzy procesami dokonuje się na zasadzie... Czytaj więcej »

Język obiektowy dla subiekta

Amerykańska sieć sklepów spożywczych Kash n' Karry Food Stores, o rocznym obrocie w wys. 1 mld USD, wyposażona została w system kontroli przepływu towarów, pracujący w oparciu o program napisany w języku C++. Czytaj więcej »

OS/2 for WorkGroups?

IBM ogłosił zamiar wprowadzenia w przyszłym roku na rynek pakietu sieciowego, który będzie odpowiednikiem Windows for Workgroups dla systemu OS/2 2.0. Czytaj więcej »

Apple System 7.1

Apple Computer pod koniec października oznajmił zakończenie prac nad innowacją swojego systemu operacyjnego dla Macintoshy - System 7.1. Czytaj więcej »

Europejski FK z Galicji

W tarnowskim ZETO SA (tel. 21 42 92), spółce jv z udziałem kapitału amerykańskiego, można nabyć system finansowo- księgowy, pracujący zgodnie z normami EWG EURO-FIB. Czytaj więcej »

Do biura z Fox Pro

Dyrektor poznańskiej EURO-COMP, Piotr Adamczewski poinformował o rosnącym zainteresowaniu produktami autorskimi firmy: AKCJON-2000, SEKRET-2000 i EFGO-2000. Czytaj więcej »

Program dla obrabiarek

Niemieckie firmy, proponujące oprogramowanie na polski rynek, należą do wyjątków. Czytaj więcej »

"Magazyn" z ZETO

ZETO SA jv z Tarnowa (tel. 21 42 92) opracowała i sprzedaje program, ułatwiający Gospodarkę Wyrobami Gotowymi (GWG) w magazynach. Czytaj więcej »

Informacje - sprzęt

Dwie stacje w jednym pudle

Kalifornijska firma Support Systems proponuje oszczędnym kartę Station Doubler, która pozwala pracować na komputerze typu PC dwóm osobom jednocześnie. Czytaj więcej »

BusTek Bus Master

Amerykańska firma BusLogic wprowadziła do oferty nowy sterownik dyskowy Bus Master zgodny ze standardem FAST SCSI- 2, który na pozwala transmisję danych z szybkością 10 MB/s (dwukrotnie szybciej niż SCSI). Czytaj więcej »

Zapisywalny kompakt dysk

Firma Philips opracowała nową stację dysków kompaktowych CDD 521, umożliwiającą indywidualne zapisywanie informacji na CD-ROM. Czytaj więcej »

Drukarka-kopiarka-faks-skaner DOC-IT

Firma Okidata wyprodukowała urządzenie przeznaczone dla DTP, które spełnia funkcje: 1) drukarki laserowej 9 str./min., z emulacją języków HP PCL 4, Microsoft TrueImage i Epson LQ; 2) kopiarki; 3) faksu, działającego na zwykłym papierze maszynowym i spełniającego normę CCITT G3 oraz 4) skanera formatu A4. Część skanująca może być odłączona i działa wtedy jako skaner ręczny. Czytaj więcej »

MIPS R4400

MIPS Technologies Inc., amerykańska firma specjalizująca się w opracowywaniu procesorów o zredukowanej liście rozkazów RISC (Reduced Instruction Set Computer), przedstawiła na początku listopada br., nowy 64-bitowy procesor R4400, pracujący z częstotliwością 150 MHz. Czytaj więcej »

CD-ROM a wyprawa Kolumba

Zanosi się na to, że zanim dyski optyczne zastąpią dyski twarde, to wcześniej zostaną przez nie wyparte systemy przechowywania informacji na mikrofilmach. Czytaj więcej »

Skaner grafiki i tekstu

Epson oferuje skaner wysokiej jakości do obróbki tekstów użytkownikom pracującym pod Windows, dostosowany także do pracy z komputerami Apple. Czytaj więcej »

Promocyjna sprzedaż mikrokontrolera

Przedstawiciel Motoroli w Polsce, firma Elbatex (ul. Hoża 29 m. 6, Warszawa, tel. 625 48 77) sprzedaje, po cenach promocyjnych do 18 grudnia, zestaw uruchomieniowy 16- bitowego mikrokontrolera 68HC16. Czytaj więcej »

Informacje Gospodarcze

Sequoia odporna na wykup?

Wytwórca urządzeń komputerowych o wysokim poziomie niezawodności (fault-tolerant), Sequoia Systems przeżywa obecnie przetasowania w sferach dyrekcyjnych. Czytaj więcej »

Udręki ery elektronicznej

Federalna Komisja ds. Komunikacji (Federal Communication Commission) w USA ogłosiła zasady ograniczające dowolność reklamy towarów czy usług przy użyciu elektronicznych środków komunikacji. Czytaj więcej »

Przepasanie Ziemi

Jak donosi Network World nr 39 z br., przedsiębiorstwa telekomunikacyjne z 9 krajów świata ustaliły plan zbudowania najdłuższego na świecie połączenia kablowego. Czytaj więcej »

Clinton zmienia plany

Podczas kampanii wyborczej kandydat na Prezydenta USA, Bill Clinton przedstawił projekt polityki w zakresie hitech, traktując ją jako jeden z głównych punktów swojego programu. Czytaj więcej »

Olympia w Malezji

Dawny producent maszyn do pisania, niemiecka firma Olympia, założyła w Malezji wytwórnię PC. Olystar PC produkowane są w kilku wersjach, od 286 do wież 486. Czytaj więcej »

Philips zniechęcony do Europy

Na skutek spadku popytu Philips zamierza wycofać się ze sprzedaży komputerów osobistych w Irlandii, Grecji, Skandynawii i W. Brytanii. Czytaj więcej »

Konto ESCROW

Amerykański Departament Handlu określił jako "rozbójniczą praktykę" wprowadzanie przez Samsung Electronics oraz inne firmy koreańskie niskich cen na DRAM-y, czyli układy dynamicznej pamięci RAM. Czytaj więcej »

Notebooki Toshiby

Toshiba walcząc o rynek amerykański nie tylko przeprowadziła od 15-25% zniżkę cen produkowanych dotychczas notebooków, lecz zdecydowała się wprowadzić nowe modele. Czytaj więcej »

Może dogonimy Wielką Brytanię?

Angielska firma badań rynkowych Business Marketing Services przeprowadziła badania wśród dyrektorów wielu wielkich firm na temat ich stosunku do sieciowych systemów komputerowych. Czytaj więcej »

OS/2 2.0 groźny dla MS Windows?

W ciągu pierwszych siedmiu miesięcy, IBM sprzedał 1,5 mln kopii OS/2 2.0, czyli znacznie więcej niż wszystkich egzemplarzy dotychczasowych wersji OS/2. Czytaj więcej »

Nowe praktyki licencyjne DEC

Digital Equipment Corporation wprowadza nową praktykę, która pozwala klientom przenosić oprogramowanie aplikacyjne pomiędzy różnymi platformami sprzętowymi, bez wnoszenia dodatkowej opłaty licencyjnej. Czytaj więcej »

Uczelnia informatyczna w Bielsku-Białej

W Bielsku Białej powstała w br. Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania. Czytaj więcej »

Komputer i Ty

Makro w Excelu

W poprzednim odcinku przytoczyłem makro-ciekawostkę do Excela. Wpisuje ona nowe polecenie do menu Help, dzięki czemu można w każdej chwili wywołać na ekranie informację o aktualnym czasie i dacie. Celem było pokazanie dużych możliwości języka makropoleceń w programie Excel, zachęcenie czytelników do przesyłania ciekawostek użytecznych dla innych i pobudzenie użytkowników tego... Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...