powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Networld

Zobacz cały rocznik Networld: 2004

Wydanie 9/2004, 1 września 2004
9/2004
10 lat NetWorld

Automatyzacja dzięki SAN

W Polkomtel SA funkcjonuje nowe rozwiązanie oparte na sieci SAN, które umożliwiło wdrożenie bardzo zaawansowanego systemu plików. Kierownictwo IT postawiło na innowacyjność, automatyzację i samoobsługę pracowników. Czytaj więcej »

Sieć sygnalizacyjna NGN/SS7 dla TP

Siemens ICN uruchomił pierwsze połączenia w sieci Telekomunikacji Polskiej z wykorzystaniem szybkich kanałów sygnalizacyjnych, do budowy których wykorzystano rozwiązania NGN Surpass hiS 700. Czytaj więcej »

Szybkie instalacje, łatwe zarządzanie

Dzięki technologii Citrix MetaFrame XPe Presentation Server pracownicy pionu IT Kredyt Banku zamiast instalować codziennie setki aktualizacji, mogą zająć się planowaniem i rozwojem systemów i infrastruktury teleinformatycznej. Po wdrożeniu technologii Citrix ułatwieniu uległ także proces zarządzania zasobami. Czytaj więcej »

Naukowa sieć optyczna PIONIER

Jednym z największych przedsięwzięć realizowanych w latach 2001-2005 przez polskie środowisko naukowe jest Ogólnopolska Sieć Optyczna PIONIER budowana przez Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe. Czytaj więcej »

Bank otwarty na Internet

W Nadobrzańskim Banku Spółdzielczym zainstalowano kompleksowy system zabezpieczeń Symantec Gateway Security obejmujący kluczowe technologie przeciwdziałania sieciowym zagrożeniom hybrydowym. Czytaj więcej »

Przenośna telefonia stacjonarna

W Warszawie i okolicach działa system telefonii stacjonarnej, wykorzystujący jedną z najnowocześniejszych obecnie technologii dostępu radiowego CDMA. Czytaj więcej »

Atomowy Gigabit Ethernet

W Państwowej Agencji Atomistyki (PAA) funkcjonuje sieć zrealizowana w technologii Gigabit Ethernet. Decyzja o przejściu na tę technologię zapadła po analizie wydajności systemu informatycznego obsługującego agencję. Czytaj więcej »

TETRA na służbie

System Wspomagania Dowodzenia pomaga warszawskiej Policji w utrzymaniu ładu i porządku w mieście. Czytaj więcej »

Słupsk miasto internautów

Już wkrótce Słupsk może stać się miastem, w którym będzie chciał mieszkać każdy miłośnik Internetu i wirtualnej komunikacji. Dzięki inicjatywie Urzędu Miasta Słupska, Cisco Systems i Fundacji Edukacji Ekonomicznej w ramach europejskiego programu e-Europe 2005 już wkrótce do miejskiej sieci komputerowej podłączone będą wszystkie urzędy, szkoły, szpitale i uczelnie. Czytaj więcej »

Kompleksowe zarządzanie infrastrukturą IT w energetyce

Zamojska Korporacja Energetyczna zbudowała centralny system zarządzania środowiskiem IT składający się m.in. z kilkuset stacji roboczych połączonych w 13 sieci lokalnych spiętych w sieć rozległą. Czytaj więcej »

Wywiad miesiąca

Twórcy wirusów górą

Rozmowa z Mikko Hypponenem, ekspertem od zagadnień bezpieczeństwa komputerowego, specjalizującym się w badaniach nad metodami antywirusowymi w fińskiej firmie F-Secure, przedstawiona na łamach Network World. Czytaj więcej »

Infrastruktura

Elektroniczne metki

Czy niewielki kawałek metalowego paska nalepiony na pudełko może zrewolucjonizować handel i dystrybucję? Dostawcy rozwiązań RFID (Radio Frequency Identification) twierdzą, że tak i obiecują niezliczone korzyści z wdrożeń nowego rodzaju systemów do zdalnej, automatycznej identyfikacji towarów. Czytaj więcej »

Czy sieć SAN może być tania?

Storage Area Network większości osób kojarzy się z bardzo dużymi instalacjami za miliony dolarów, które mogą być wdrożone wyłącznie przez zespół odpowiednio wykwalifikowanych informatyków i konsultantów. Nic bardziej błędnego. Zamiast podłączać kolejne duże twarde dyski i macierze do poszczególnych serwerów, możemy scentralizować je w sieci SAN i to już za kilkanaście... Czytaj więcej »

Między szóstą a siódmą kategorią

Okablowanie miedziane umożliwia dostęp do szerokopasmowych usług multimedialnych, oferowanych przez różnorodne sieci (głosowe, pakietowe, telewizyjne, mobilne i stacjonarne), których działanie jest oparte głównie na protokołach internetowych IP. Szybkość przesyłania danych w kablach miedzianych zwiększała się w lokalnych torach miedzianych, osiągając kolejno 10 Mb/s, 100 Mb/s i... Czytaj więcej »

Testy i porównania

Reanimacja serwera Exchange

Zapewnienie stałej dostępności systemu messagingu w przedsiębiorstwie jest często jednym z podstawowych zadań działów IT. W przeglądzie przedstawiono narzędzia do uruchamiania systemu po awarii, służące zapewnianiu jego wysokiej dostępności dla MS Exchange Server. Testowano rozwiązania firm Fujitsu/Softek, LeftHand Networks, NSI Software i XOSoft. Czytaj więcej »

Zarządzanie i bezpieczeństwo

Zarządzanie ochroną punktów końcowych sieci

Szybki rozwój zdalnych metod dostępu do sieci przedsiębiorstwa, wykorzystywanych przez pracowników mobilnych, klientów czy partnerów biznesowych, jest poważnym wyzwaniem dla bezpieczeństwa infrastruktury IT. Tradycyjne rozwiązania zdalnego dostępu, takie jak VPN, zapewniają bezpieczne połączenia, ale nie obejmują ochrony klienta podłączającego się do sieci. Czytaj więcej »

Nowe technologie

Automatyczne uaktualnianie bazy danych DNS

DNS (Domain Name Service) jest usługą nazewnictwa internetowego. Odwzorowuje nazwy hostów na przydzielone im adresy IP, pozwalając użytkownikom lokalizować ośrodki webowe i serwery pocztowe. Bazy danych DNS tradycyjnie uaktualniane są przez administratorów ręcznie. Czytaj więcej »

Świat w sieci

W murach uczelni

Pewien amerykański fizyk udzielił kiedyś takiej oto rady użytkownikom maszyn: Mają one kobiecy charakter. Trzeba z nimi żartować, starać się je udobruchać, zagadać, okłamać, kiedy indziej czymś zagrozić. Rada, oczywiście, na wpół tylko serio, ale coś w tym jest. Z elektronicznymi maszynami cyfrowymi w pewien sposób rzeczywiście się rozmawia, nawet spełnia ich życzenia.... Czytaj więcej »

Nowa nauka sieci

Co możemy powiedzieć o wzorach oddziaływań pomiędzy jednostkami w dużych systemach? Nikt jeszcze nie zna odpowiedzi, ale w ostatnich latach coraz liczniejsza grupa uczonych przedstawiła obiecujące koncepcje i rezultaty. Z tych prac, które z kolei korzystają z wyników dziesiątków lat badań teoretycznych i eksperymentalnych we wszystkich dyscyplinach, od fizyki po socjologię, rodzi... Czytaj więcej »

Konsumenci III rzędu

Każdy ekosystem rządzi się swoimi prawami, które - zapewniając właściwe jego funkcjonowanie - zachowują w harmonii grupy producentów, konsumentów i reducentów. Prawa te w swej uniwersalnej naturze można z powodzeniem odnieść do rynku internetowego. I tak na amerykańskim gruncie znajdziemy kilka wzorcowych gatunków. Na przykład Google - firma założona przez dwóch studentów,... Czytaj więcej »

Zastosowania

Hot spot w samolocie

Do obecności internetowych hot spotów na coraz większej liczbie terminali lotniczych zaczęliśmy się już przyzwyczajać. Dostawcy usług internetowych wspominali jednak od początku, że nie tylko w ten sposób chcieliby dać pasażerom możliwość kontaktu ze światem. Idealnym rozwiązaniem byłby dostęp do Internetu w samolocie. Wreszcie udało się - po wielu testach 17 maja odbył... Czytaj więcej »

Porady

Brak komunikacji z serwerem WWW

Pytanie: Dlaczego użytkownicy nie mogą pobierać stron z firmowego serwera WWW? Czytaj więcej »

Strefa zdemilitaryzowana

Pytanie: Jak zbudować w firmie sieć do testowania aplikacji zwiększających bezpieczeństwo systemu informatycznego, takich jak np. systemy wykrywające próby włamań (IDS)? Czy rozwiązanie takie można też wprowadzić do sieci domowej? Czytaj więcej »

Blokowanie adresu MAC

Pytanie: Jak zablokować w sieci adres MAC klienta, tak aby nie mógł korzystać z usług określonego serwera czy innych urządzeń? Czytaj więcej »

Linux zarządzanie pasmem transmisji danych

Skuteczne zarządzanie pasmem transmisji przynosi zadowolenie klientów, współpracowników i innych osób korzystających z łącza przez nas administrowanego. Często jest zaniedbywane przez lokalnych operatorów, więc jakość ich łączy jest znacznie niższa niż można by tego oczekiwać. Najczęściej operator wciąż dokupuje pasmo, nie zdając sobie sprawy, że mógłby - dysponując... Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...