powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1992

Wydanie 44-1992, 30 listopada 1992
44-1992 Computerworld nr 44-1992
Informacje

Jakie będą ceny PC?

Pytanie spędza sen z oczu wielu dealerom sprzętu komputerowego. Na całym świecie ceny PC powoli maleją, u nas powoli rosną. Czytaj więcej »

Drukarki do pracy zbiorowej

W jednym z poprzednich numerów naszego tygodnika (CW-PL nr. 41) zamieściliśmy podstawowe dane użytkowe i ceny drukarek laserowych o szybkości drukowania do 15 stron/min. Dzisiaj przedstawiamy szybszy, ale i droższy sprzęt - drukarki nieuderzeniowe (laserowe i inne, poza igłowymi) drukujące w tempie od 10 do 30 stron/min. Czytaj więcej »

Hewlett-Packard nie traci oddechu

Sądząc po częstotliwości ogłoszeń o nowych opracowaniach, inicjatywach badawczych i komercyjnych oraz po tempie zagęszczania się sieci powiązań kooperacyjnych, Hewlett- Packard wychodzi na pozycję najbardziej ekspansywnej firmy świata. Czytaj więcej »

Czy odbicie od dna?

Jak przedstawia się sytuacja w czołowych firmach amerykańskich po trzech kwartałach br, czy drugi kolejny kwartał wzrostu zysków oznacza już wyczekiwane i zdecydowane odbicie się od dna recesji? Na te pytania nadal nie ma jednoznacznych odpowiedzi. Do takiego wniosku wydają się skłaniać analitycy magazynu International Business Week (IBW), który w wydaniu z 16 listopada opublikował... Czytaj więcej »

Plany procesorowe Intela

Następca procesorów i486, znany także pod nazwą 586 lub P5, - procesor Pentium - zostanie wprowadzony na rynek w I kw. 1993 r. Jest to jedna z wielu informacji jakie podał ostatnio Intel, omawiając strategię i plany swego działania w najbliższej przyszłości. Czytaj więcej »

INVEX '92 - wykorzystana szansa

Podczas, gdy w w trzeciej dekadzie pażdziernika w Polsce trwały intensywne przygotowania do krakowskiego Forum Firm Komputerowych Krajów Europy Środkowej i Wschodniej - imprezy mającej zapoczątkować współpracę firm tej części kontynentu - w odległym o kilkaset kilometrów Brnie obyły się targi INVEX '92. Wielu uczestników i obserwatorów tych targów, po przyjeździe do Krakowa nie... Czytaj więcej »

Sieć na PKP

Jak dowiedzieliśmy się w Centrum Informatyki Kolejnictwa Polskie Koleje Państwowe w wyniku przetargu zakupiły w listopadzie br., w amerykańskiej firmie Sprint Communications Co., system sieciowej łączności pakietowej. Czytaj więcej »

Informatyzację gmin trzeba zacząć od nowa

Konwent prezydentów, burmistrzów i wójtów województwa kieleckiego, który obradował w ostatnich dniach października, ocenił stan komputeryzacji urzędów administracji państwowej i samorządowej w województwie. Czytaj więcej »

Wiedzieć czego się chce

Takiej inauguracji jeszcze nie było. W komnatach warszawskiego Zamku uroczyście przecięto wstęgę, symbolizującą wejście na polski rynek jednego z największych potentatów przemysłu komputerowego - Motoroli. Przed tym jednak przewodniczący Komitetu Wykonawczego Korporacji - ROBERT GAVIN znalazł chwilę czasu na rozmowę z dziennikarzami Tygodnika Gospodarczego i ComputerWorld. Czytaj więcej »

Księgowa SAARI

Wśród licznych programów księgowych produkcji krajowej, jak i zagranicznej, pojawił się francuski program FK SAARI Major, sprowadzony do nas i oferowany dystrybutorom i dealerom, przez warszawską firmę SAARI Polska, filię znanego francuskiego producenta oprogramowania SAARI. Czytaj więcej »

Polmaster w Scandinavian Center

Działające w Polsce od przeszło roku przedsiębiorstwo Polmaster Co. Ltd otworzyło 19 listopada w Warszawie (róg Kasprzaka i Bema)swą nową siedzibę - Scandinavian Center. Kompania oferuje doradztwo i całościowe rozwiązania w dziedzinie właściwego umeblowania i oświetlenia stanowisk pracy. Czytaj więcej »

Elektroniczne książki

Dzięki uprzejmości firmy SOLID INT z Piaseczna otrzymałem do testowania 3 ''egzemplarze'' książek elektronicznych (eBooks), wyprodukowanych przez amerykańską firmę SoftBooks Inc. Czytaj więcej »

Windows NT

Szeroko opisywany w specjalistycznej prasie nowy system operacyjny Microsoft Windows NT jest właściwie w Polsce nieznany. Wprawdzie jeszcze nie pojawił się na rynku, ale już wzbudza dyskusje fachowców ze względu na swe zapowiadane ogromne możliwości. Czytaj więcej »

Informatics'92

Odpowiednikiem europejskich targów komputerowych CEBIT jest wystawa INFORMATICS w Singapurze. W World Trade Centre w dniach 15 - 18 października br. odbyła się już dziesiąta z kolei impreza z tego cyklu. Jej głównym celem była promocja biznesu komputerowego z Singapuru, Tajwanu i Hongkongu. Swoje wyroby prezentowały również światowe potęgi jak: Intel, Hewlett Packard, IBM, NEC,... Czytaj więcej »

Informacje - telekomunikacja

Deregulacja telekomunikacji

Sir Leon Brittan, przewodniczący Komisji Konkurencyjności EWG oświadczył, że Komisja zamierza ograniczyć monopole telekomunikacyjne w państwach Dwunastki. Czytaj więcej »

AT & T planuje fuzję komputera i telefonu

Firma AT & T Microelectronix - jak anonsowaliśmy wcześniej (CW nr 31) przedstawiła procesor typu RISC o nazwie ''Hobbit'' i cztery wysoko zintegrowane peryferia ICs jako bazę osobistego urządzenia komunikacyjnego (Personal Comunicator). Czytaj więcej »

Kablowanie pod Pacyfikiem

AT & T oraz 47 innych firm zapowiedziały budowę TPC-5, podwodnego kabla światłowodowego o długości blisko 30 tys. km! Czytaj więcej »

Informacje - oprogramowanie

DEC w sklepach i przemyśle

Digital Equipment Corp. przygotowała wersję˙programów DEComni, DECosap˙i˙BASEstar działających w˙systemie RISC ULTRIX. Programy przeznaczone˙są do wykorzystania˙w˙sklepach wielobranżowych oraz w działalności produkcyjnej. Czytaj więcej »

Uniwersalna Mathematica

Mathematica jest pakietem programów przeznaczonych nie tylko dla zastosowań matematycznych. Czytaj więcej »

Najtańszy UNIX na komputer PC

Coherent, wersja 4.0, to najtańszy (cena 99,95 USD) system operacyjny podobny do Unixu, opracowany przez firmę Mark Wiliams Co. dla 32-bitowych komputerów PC z procesorami Intela, od 386SX poczynając. W porównaniu z poprzednią wersją 3.0, system wzbogacił się o możliwość kompilowania i wykonywania programów o dowolnej wielkości kodu i danych, z płaską przestrzenią adresową. W... Czytaj więcej »

Tłumaczenie Clipper - C

Kanadyjska Sequiter Software Inc. jest znana głównie z CodeBase 4.5 - biblioteki procedur w języku C do obsługi baz danych w formacie dBase. Poza znaną już we wcześniejszych edycjach obsługą plików, indeksów i pól memo w standardzie dBase III+, dBase IV i Clipper, wersja 4.5 umożliwiła programistom aplikacji współpracę z indeksami FoxPro 2.0 (.CDX) oraz pracę w środowisku MS... Czytaj więcej »

Studia koloru

Francuska firma La Boyere opracowała program Lacouleur (co po francusku znaczy "barwa"), który umożliwia symulację wielu barw, różnych źródeł światła (laser, lampa halogenowa i in.), ocenę wrażliwości oka na różne barwy oraz przeliczanie składników barw wg modeli CIE, HSL i RGB. Czytaj więcej »

Realizer - Basic graficzny

Firma Computer Associates przejęła, opracowany przez Within Technologies, system programowania Realizer 1.0 - Basico- podobny program do pisania aplikacji graficznych w środowisku Windows 3.1. Czytaj więcej »

Słownik języka angielskiego na CD-ROM

Podstawowe źródło słownikowe dla języka angielskiego to Oxford English Dictionary (OED). Czytaj więcej »

COIG: dla gmin

Centralny Ośrodek Informatyki Górnictwa z Katowic stworzył aplikację daleko wykraczającą poza potrzeby górnictwa. Czytaj więcej »

Linia życia menedżera projektu

Time Line, produkt firmy Symantec Inc., służący do wspomagania prac związanych z zarządzaniem projektami (project management). Pozwala on definiować strukturę logiczną i hierarchię projektu, harmonogram prac, rozwiązywać sytuacje konfliktu celów projektowych, a także analizować na bieżąco ponoszone koszty. Czytaj więcej »

fisQus

Gliwicki Qbit (tel. 31 57 42) proponuje urzędom skarbowym i tym wszystkim, którzy zajmują się wymiarem i księgowością podatkową system fisQus. Czytaj więcej »

Informacje - sprzęt

Kolorowa drukarka Dataproducts

Firma Dataproducts oferuje nową atramentową drukarkę kolorową Jolt PS typu solid ink. Czytaj więcej »

Przełączanie całych porcji

Pakietowa sieć oparta o protokół X.25 (jest nią np. uruchomiona dopiero co w Polsce sieć POLPAK) musi się liczyć z coraz większym konkurentem. Będzie nim sieć typu ''frame relay''. Jest to sieć o szybszym (teoretycznie ok. 10 razy) przepływie danych niż w przypadku sieci X.25. W październiku br. kilka znanych firm zapowiedziało budowę sieci typu frame relay o zasięgu globalnym. Czytaj więcej »

Makromonitor

Firma Barco za 20 tys. USD oferuje kolorowe monitory Megagraphics, o przekątnej 29''. Czytaj więcej »

Ploter 600 dpi HP

DesignJet 600 to nowy ploter atramentowy o rozdzielczości 600x600 dpi firmy Hewlett-Packard . Czytaj więcej »

486/66 MHz produkowany w Polsce?

Firma YES SERVICE TECHNICAL TRADE z Gdańska ma szanse uruchomić w tym miesiącu, jako pierwsza w Polsce, produkcję komputerów z procesorem 486/DX/66 MHz Cache 256 kB, HDD 200 do 1 GB. Czytaj więcej »

Ethernet 100 Mb/s

W 1975 r. firma Xerox Palo Alto Research Center opracowała system sieciowy, oparty na zasadzie komutacji pakietów. Został on nazwany Ethernet i w coraz doskonalszej formie pracuje do dziś. Sieci te rozpoczynały pracę z szybkością 3 Mb/s, zaś obecnie transmitują 10 Mb/s. Czytaj więcej »

Informacje Gospodarcze

DEC w Austrii i na świecie

Ostatni rok gospodarczy 91/92 przyniósł koncernowi DEC straty w wysokości 2,8 mld USD. Czytaj więcej »

Zyski w multimediach

Firmy zajmujące się produkcją urządzeń multimedialnych przeżywają okres niezwykłego powodzenia. Czytaj więcej »

Ucieczka przez granicę

Everex, jeden z amerykańskich producentów komputerów osobistych, od ponad roku walczy o przetrwanie. Czytaj więcej »

Restrukturyzacja Craya

Cray Research musi podjąć kilka bolesnych decyzji, by uzyskać choćby minimalny zysk w roku bieżącym. Czytaj więcej »

Rachunek za cudzą rozmowę

Firma Mitsubishi w czerwcu 1991 r.wytoczyła proces towarzystwu telekomunikacyjnemu AT & T żądając 10 mln USD odszkodowania za zawyżone rachunki telefoniczne. Czytaj więcej »

III East-West Forum

Zorganizowane przez Esther Dyson III East-West High-Tech Forum (11-14 października br.), przyciągnęło do Pragi czeskiej ok. 200 uczestników z Europy Wschodniej, Zachodniej oraz USA. Czytaj więcej »

MAGIC'owe koneksje

Generalny dystrybutor narzędzia do tworzenia aplikacji baz danych MAGIC, radomska firma Komtech, organizuje sieć dealerską dla tego produktu. Czytaj więcej »

ABC Data od A do Z

Z okazji przeniesienia siedziby ABC Data do nowego budynku mieliśmy okazję obejrzeć m.in. montownię drukarek Star15, magazyny oraz dział marketingu z wystawą oferowanego sprzętu. Czytaj więcej »

Niemiecki dystrybutor LOGOARCHIV

Katowicka firma LOGOTEC Engineering, dystrybutor pakietu LOGOCAD, która opracowała własny pakiet LOGOARCHIV (CW nr 29/92) od pewnego już czasu sprzedaje go w Europie zachodniej. Czytaj więcej »

Dla posiadaczy "Jabłek"

Bydgoska spółka MadLand, największy polski sprzedawca komputerów firmy Apple, wprowadza różne udogodnienia dla posiadaczy tego sprzętu, m.in. przedłużoną ponad przepisowy rok gwarancję, naprawy u klienta, pomoc telefoniczną w przypadku kłopotów ze sprzętem. Czytaj więcej »

Komputer i Ty

Czas i data w Excelu

Postanowiłem trochę zmienić tematykę odcinka ''Komputer i Ty'', aby móc pokazać jak wielkie możliwości kryją się w narzędziach i aplikacjach Windows. Zaczynam od programu Excel. Zachęcam Czytelników do przysyłania ciekawych makrodefinicji, które mogą być użyteczne dla szerokiego kręgu użytkowników programu. Proszę o przysyłanie, oprócz wydrukowanego opisu działania makro,... Czytaj więcej »

Listy

UNIX kontra NOVELL, czyli o wyższości świąt...

Artykuł ''Unix wczoraj, NetWare dziś. Unix jutro?'' (CW nr 36/92) został określony przez redakcję jako kolejny przyczynek do ''wojny'' Novella z Unixem. Zastanówmy się trochę dokładniej nad powodem takiej wojny na rynku (a zwłaszcza na rynku polskim). Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...