powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1992

Wydanie 43-1992, 23 listopada 1992
43-1992 Computerworld nr 43-1992
Informacje

Gdzie nauczyć się Informixu?

Firmy komputerowe, istniejące na polskim rynku, coraz bardziej doceniają znaczenie szkoleń, będących uzupełnieniem oferty hardware'owo - software'owej. Niektóre z firm organizują szkolenia tylko dla swoich klientów. Ta, do której trafiłem, jako jedyna w Warszawie i jedna z nielicznych w Polsce, uczy posługiwania się relacyjną bazą danych Informix wszystkich, którzy się do niej... Czytaj więcej »

Zespół norm ISO 9000 - ISO 9004

Prawdziwą karierę w skali ''globalnej wioski'' robi zestaw międzynarodowych norm ISO 9000 - ISO 9004, jako forma nowego, całościowego podejścia do kwestii zapewniania jakości. Czytaj więcej »

ITM dla niepełnosprawnych

W Gdańsku od października br. działa Centrum Komputerowe ITM założone przez ludzi niepełnosprawnych i wychodzące naprzeciw potrzebom tego środowiska. Czytaj więcej »

Dyskutujemy na temat Macintosha

Wydawało mi się, że w artykule na temat Macintosha Classic, zamieszczonym w dniu 12.10.92 w ComputerWorld, wypowiadałem właściwie same peany na temat tego komputera. Jak się okazuje, w opinii dystrybutora tych peanów było za mało, a na dodatek p. D. Kołecki zarzuca mi nierzetelność, kwestionując wyniki przeprowadzonych przez mnie testów. Jego zdaniem powinienem przytaczać raczej... Czytaj więcej »

Bob Metcalfe wiceprezydentem IDG

Dr Robert M. Metcalfe został mianowany wiceprezydentem International Data Group (IDG) ds. Techniki. Czytaj więcej »

Test komputera PowerMate image Serie SX/20i

Nippon Electronic Company (NEC), znany nie od dziś polskim użytkownikom producent elektronicznego sprzętu powszechnego użytku, jest jednym z większych, a co najważniejsze, przodujących technologicznie w skali światowej przedsiębiorstw. Jej obroty wyniosły w ub. r. 26,2 mld USD, z czego na ogólnie rozumiany sprzęt komputerowy przypadło 12,5 mld USD . Nic zatem dziwnego, że do testów... Czytaj więcej »

A może jednak OS/2?

Historia tak się ułożyła, że kolejne generacje coraz lepszych komputerów osobistych pozostawały na ogół pod kontrolą DOS-a. Działo się tak częściowo z powodu utrwalenia się przyzwyczajeń rzesz użytkowników. Znacznie jednak większą winę ponosi IBM, który nie zadbał o to, by jednocześnie z nowymi komputerami pojawiały się dostosowane do ich możliwości systemy operacyjne.... Czytaj więcej »

Vademecum nabywcy PC

Zakup odpowiedniej płyty systemowej do komputera PC łączy się z wyborem typu procesora, ilości i organizacji pamięci RAM, użytych układów scalonych (w tym także kości z BIOS- em), typem stosowanych slotów do rozbudowy konfiguracji. Płyta systemowa decyduje też o możliwości dokonania upgrade'u sprzętowego. Czytaj więcej »

PERYT dystrybutorem Lexmark'a

Warszawska firma informatyczna PERYT (obroty w br. ok. 200 tys. DM) otworzyła nowe biuro handlowe, przy ul Kasprzaka 44/52 i wykorzystała tę okazję do poinformowania, iż przybył jej nowy partner. Jest nim Lexmark International Inc, wydzielony w 1991 r. z korporacji IBM, producent drukarek, maszyn do pisania, klawiatur i akcesoriów komputerowych. Firma ta zatrudnia 5 tys. pracowników,... Czytaj więcej »

II Zjazd PRO

II Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia Polski Rynek Oprogramowania PRO odbyło się 21 października br. Czytaj więcej »

SCO w Warszawie

Tylko dwa dni (7-8 listopada) przebywał w Warszawie Grover Righter, dyrektor techniczny (Product Manager) Santa Cruz Operation. Rozmawiał z głównymi dystrybutorami SCO, tj. Wimalem i Soft-tronikiem, a także dotychczasowymi i potencjalnymi klientami, wywodzącymi się za sfer rządowych i bankowych. Czytaj więcej »

Duże jest piękne

Komputery Atari ST mają znakomite monitory monochromatyczne SM124 i SM125. Ostry, kontrastowy i pozbawiony drgań obraz o rozdzielczości 640x400 w pełni kwalifikowałby je do zastosowań profesjonalnych, gdyby miały ekrany o większej powierzchni. Czytaj więcej »

Polska premiera angielskiego AutoCAD-u 12

Pretekstem spotkania zorganizowanego w dniach 4-5 listopada w Łodzi przez Aplikom 2001 - polskiego dystrybutora Autodesk Inc. - była demonstracja wersji 12 edytora rysunków technicznych - programu AutoCAD (dokonał jej Ken Proctor z Autodesk Inc.). Czytaj więcej »

Nieudany zamach na normalność

Na pierwszej stronie Gazety Wyborczej z 2 listopada br. bije po oczach wielki tytuł: ''Podatek z Bullem''. Sprytnie zasugerowane skojarzenie nazwy znanej firmy z polskim słowem "ból" jest w tym przypadku całkowicie uzasadnione: treść artykułu może przyprawić o ból zębów, tym bardziej nieznośny, im większe przywiązanie czytającego do zasad etyki dziennikarskiej. Czytaj więcej »

Ceny PC za dolarem?

Ze względu na wyższy kurs dolara, ceny sprzętu komputerowego wzrosły o kilka procent. Czytaj więcej »

Banyan w Polsce

W połowie bieżącego roku Soft-tronik (Warszawa, 642 52 62) rozpoczął akcję wprowadzania do naszego kraju sieci produkcji firmy Banyan. Sieć ta w ankietach czasopism IDG zawsze zwyciężała w kategorii ''satysfakcja użytkowników''. Czytaj więcej »

Co to znaczy profesjonalny dystrybutor?

rozmowa z członkami zarządu DHI Czytaj więcej »

Fibronics wystartował w Polsce

Fibronics to dobrze już znana, zwłaszcza w Europie i USA, izraelsko-amerykańsko firma specjalizująca się w produkcji osprzętu dla sieci światłowodowych (FDDI), Ethernet i Token Ring. Blisko 50% sprzętu dla FDDI, zainstalowanego w Europie Zachodniej pochodzi z zakładów Fibronics. Należą do nich m.in. sieci komputerowe Euro-Disneylandu pod Paryżem (kilkadziesiąt węzłów FDDI i sieci... Czytaj więcej »

Wyszywanki z komputera

Zaczęło się od pana J. M. Jacquarda, który w 1805 r. wynalazł maszynę, umożliwiającą wykonywanie tkanin o skomplikowanych wzorach. Sterowały nią tekturowe karty, a później papierowe, perforowane taśmy. Ten mechaniczny, zero- jedynkowy sposób sterowania utrzymał się prawie do dziś. Czytaj więcej »

NASZA AKCJA - SZKOŁA Z KOMPUTEREM

Komputer bez stresów

Od dłuższego już czasu nie ukazała się na naszych łamach żadna publikacja opatrzona tym nadtytułem. Czytaj więcej »

W krzywym monitorze

Garść cytatów

Żyjemy w epoce móżdżków elektronowych. Czytaj więcej »

Informacje - oprogramowanie

Jutro obiektowe

Na konferencji OOPSLA (Object-Oriented Programming Systems, Languages & Applications), która odbyła się w Vancouver, w połowie października br., zaprezentowano plany dotyczące programowania obiektowego. Czytaj więcej »

SAP dla systemów otwartych

W przemyśle komputerowym kursuje powiedzenie, które ma odstraszyć klientów od Unixu: ''Nie daj się zamknąć w systemie otwartym''. Czytaj więcej »

PC Tools 8.0

Central Point Software, znany przede wszystkim jako autor pakietu PC Tools, rozpoczął sprzedaż zmienionej, 8. wersji tego programu. Czytaj więcej »

Device Driver Kit dla Windows NT

Po ogromnym sukcesie konferencji na temat pisania programów do nowego systemu operacyjnego Windows NT, firma Microsoft zorganizowała w Anaheim (California, USA), w dniach od 26 do 28 października, podobną konferencję na temat opracowania sterowników urządzeń do Windows NT. Czytaj więcej »

Multimedia dla muzyki

Firma Dorling Kindersley z Wielkiej Brytanii, we współpracy z firmą Microsoft, wydała na multimedialnej płycie kompaktowej Musical Instruments kompletną encyklopedię współczesnych i dawnych instrumentów muzycznych. Czytaj więcej »

Okna pełne dźwięków

Oferowany przez Microsoft Windows Sound System składa się z karty audio, mikrofonu, słuchawek i oprogramowania uzupełniającego aplikacje Windows w zakresie posługiwania się dźwiękiem. Czytaj więcej »

ODBC Software Development Kit

Firma Microsoft dostarcza zestaw programów (ODBC Software Development Kit wersja 1.0) do korzystania z baz danych, opartych na zdefiniowanym w ubiegłym roku standardzie Open DataBase Connectivity. Czytaj więcej »

Najtańszy UNIX na komputer PC

Coherent, wersja 4.0, to najtańszy (cena 99,95 USD) system operacyjny podobny do UNIXu, opracowany przez firmę Mark Wiliams Co. dla 32-bitowych komputerów PC z procesorami Intela, od 386SX poczynając. Czytaj więcej »

Borland dla Windows 3.1

Firma Borland oferuje pełny zestaw narzędzi dla programistów pragnących konstruować swe aplikacje dla Windows 3.1. Czytaj więcej »

Lista przebojów Super Channel i MTV

Przedstawiamy kolejną listę przebojów (dane z 4 listopada) kącika komputerowego telegazety kanałów satelitarnych Super Channel i MTV. Czytaj więcej »

Rozliczanie kosztów inwestycji

Słupski Inwestprojekt (tel. 36 294) opracował przed kilkoma laty oprogramowanie dla IBM PC XT/AT, pozwalające na rozliczanie kosztów inwestycji (RZI). Produkt ten otrzymał nawet nagrodę Mikrolauru na targach Komputer '91. Oprogramowanie to ma już 67 użytkowników i zostało unowocześnione m.in. przez opracowanie kodu w Turbo Pascalu 6.0. Czytaj więcej »

Freelance Graphics

Jednym z wielu programów do szybkiego przygotowywania prezentacji graficznych przed szerokie audytorium, może być Lotus Freelance Graphics. Czytaj więcej »

"Symulujmy strajk"

Przedsiębiorstwo Usług Produkcyjnych ISA z Dąbrowy Górniczej (tel 255 213), proponuje polskim przedsiębiorstwom francuski program PRODSTAR służący do zarządzania produkcją. Czytaj więcej »

Informacje - sprzęt

Tysiąc procesorów

MasPar Computer Corp. wprowadza superkomputer drugiej generacji ze zdolnością do równoległego masowego przetwarzania danych. Czytaj więcej »

Ferroelektryczne ekrany

Canon opracował FLCD - ferroelektryczne ekrany wysokiej rozdzielczości oparte na ciekłych kryształach (Ferroelectric Liquid Crystal Display). Czytaj więcej »

Szybki dysk optyczny

W firmie Pinnacle Micro wyprodukowano napęd dysków magneto- optycznych (MO-CD) o bardzo krótkim, jak na tego typu urządzenia, czasie dostępu do danych - 19 ms. Czytaj więcej »

Dyski optyczne Kodaka

Eastman Kodak wprowadził na rynek stację dysków optycznych o obiecujących własnościach użytkowych. Stacja PCD Writer 200 pozwala na jednorazowy zapis i wielokrotny odczyt danych na dyskach optycznych typu WORM (Write-Once, Read-Many). Jeden dysk, w cenie zaledwie 25 USD, potrafi zmagazynować 650 MB danych w formacie audio lub 550 MB ROM. Odczyt lub jednorazowy zapis danych jest... Czytaj więcej »

Drukarka laserowa TrueType

Firma Minolta wyprodukowała nową, szybką (10 str./min) drukarkę laserową SP3500 z wbudowanym interpreterem języka TrueImage firmy Microsoft (zgodny z PostScript), wyposażoną w 35 skalowalnych fontów TrueType. Czytaj więcej »

Potyczka cenowa

W dzień po wprowadzeniu przez IBM na rynek serii komputerów PS/ValuePoint (piszemy o tym więcej w CW-PL nr 40) firma Compaq obniżyła ceny i wprowadziła do sprzedaży nowe, tanie modele serii ProLinea. Czytaj więcej »

Wysyp stacji roboczych

Na początku listopada ma wejść na rynek cała gama stacji roboczych wykonanych przez firmy: Hewlett-Packard, Sun Microsystem Computer i Digital Equipment Corporation. Czytaj więcej »

HP: 50 zamiast 100 MHz

Hewlett-Packard zapowiadał wprowadzenie procesora RISC z zegarem 100 MHz, co wywoływało niedowierzanie wśród obserwatorów rynku komputerowego. Czytaj więcej »

Walka o grafikę

Nowa karta graficzna Warpspeed firmy Cardinal Technologies pozwala użytkownikom komputerów typu PC dysponować obrazem o jakości, jaka do tej pory była możliwa do osiągnięcia jedynie na stacjach roboczych. Czytaj więcej »

CD-ROM w sieci

Pakiet CD/Networker firmy Lotus pozwala na korzystanie z danych umieszczonych na dyskach typu CD-ROM przez 28 użytkowników jednocześnie. Pakiet CD/Networker należy zainstalować na serwerze sieciowym. Czytaj więcej »

Pentop udaje notebook

Pentop NCR 3130 firmy NCR składa się prawie wyłącznie z ekranu, na którym użytkownik może, przy użyciu piórka elektronicznego, komunikować się ze znajdującym się w obudowie komputerem. Czytaj więcej »

Z sieciową drukarką bez sieci LAN

Płytka ServerJet Si firmy ASP Computer Products pozwala kilku użytkownikom korzystać wspólnie z szybkiej, sieciowej drukarki. Czytaj więcej »

Nowe komputery Acer'a

Chcąc dotrzymać kroku nagłym zmianom na rynku PC firma Acer America rozpoczęła sprzedaż dwóch nowych serii komputerów - AcerPower z magistralą EISA i Acros z magistralą ISA. Czytaj więcej »

RISC z oprogramowaniem Wang

Mimo kryzysu wewnętrznego firma Wang Laboratories specjalizująca się w instalacjach średnich i dużych systemów biurowych, rozpoczęła sprzedaż komputerów z procesorami RISC firmy IBM. Czytaj więcej »

CD-ROM zamiast Apple Link

AppleLink CD to informacje techniczne, dane o produktach, dokumentacje rozwiązań programowych i sprzętowych, umieszczone na CD-ROM. Firma Apple zapowiada regularną edycję produktu dla tych, którzy opłacą roczną prenumeratę. Czytaj więcej »

Notebook Olivetti

Komputer Quaderno firmy Olivetti z procesorem NEC V30HL 16 MHz (klasy XT), zawiera dysk 20 MB, pamięć RAM 1 MB, łącze PCMCIA do dołączenia kart pamięciowych lub modemu, grafikę CGA o 16 poziomach szarości, z podwójnym wyświetlaniem wierszy (rozdzielczość 640 na 400), klawiaturę o niepełnym rozmiarze i 93 klawiszach, ma rozmiar arkusza A5 o grubości 2,5 cm i waży tylko 1 kg. Czytaj więcej »

PC Multimedia

Dwie firmy amerykańskie lansują komputery PC w nowej wersji, rozszerzone o możliwości multimedialne. Czytaj więcej »

Informacje Gospodarcze

Novell stawia na soft-tronika

Redakcja CW uzyskała oficjalne potwierdzenie, że soft-tronik otrzymał od Novella rozszerzenie statusu oficjalnego dystrybutora oprogramowania tej firmy na teren Czecho- Słowacji i Rumunii. Czytaj więcej »

"Orbis" w tonacji "Amadeusa"

W zachodnich biurach podróży funkcjonują centralne komputerowe systemy informacyjno-rezerwacyjne, dzięki którym klient może uzyskać zarówno niezbędne informacje jak i zarezerwować sobie hotele, bilety na dowolny środek lokomocji, a także na imprezy kulturalne, sportowe itp. Czytaj więcej »

Katalog z komputera

Wojewódzka biblioteka publiczna w Gdańsku od trzech lat korzysta z komputerowego spisu zamówień i realizacji książek. Czytaj więcej »

Z frontu wojny PC

Amerykańska firma Everex, zajmująca się produkcją i sprzedażą klonów PC, oznajmiła, że wycofuje się z rynku komputerów osobistych. Czytaj więcej »

Microsoft szuka wsparcia dla NT

Bill Gates, szef Microsoftu podczas swojej europejskiej podróży odwiedził dwóch producentów komputerów, niemiecką spółkę Siemens Nixdorf oraz brytyjsko-fińsko-japońską firmę ICL. Czytaj więcej »

Dystrybutor CA

We wrześniu warszawskie Centrum Edukacji Komputerowej ''Hitex'' s. z o.o. (40.41.76) zyskała uprawnienia dystrybutora Computer Associates (ponad 1 mld USD obrotów rocznie), która jest m.in. właścicielem Nantucket, producenta Clippera (język baz danych dla PC). Czytaj więcej »

Komputer i Ty

Wielozadaniowość w Windows

Łatwo zauważyć, że w środowisku Windows wiele aplikacji działa jednocześnie (aby się o tym przekonać wystarczy wywołać zegar i zamienić go na ikonę; czas będzie wskazywany prawidłowo, nawet przy jednoczesnym wykonywaniu prac obliczeniowych, drukowaniu dokumentu lub pisaniu tekstu). Sposób wykorzystania wielozadaniowości przez program (ang. multitasking) stanowi o jego poprawnym... Czytaj więcej »

Listy

Polacy nie gęsi...

Korzystając z zaproszenia do dyskusji zawartego w artykule ''Polacy nie gęsi... polonizacja programów i komputerów'' chciałbym krótko zaprezentować moją opinię na poruszone tam tematy. Czytaj więcej »

Marzenie nie do końca spełnione

W artykule pana Mariana Łakomego pt. ''Marzenie nie do końca spełnione'' (CW nr 37/92) można łatwo odnaleźć echa kilku dużych nieporozumień. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...