powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1992

Wydanie 42-1992, 16 listopada 1992
42-1992 Computerworld nr 42-1992
Cennik

Ceny PC rosną?

Ceny PC lekko (ok. 6 %) podskoczyły do góry. Czytaj więcej »

Informacje

Soft-tronik sprowadza Banyan

2 listopada odbyło się w Warszawie seminarium zorganizowane przez połączone siły oddziałów firmy Soft-tronik (włącznie z berlińskim), poświęcone systemom sieciowym Banyan Vines. Czytaj więcej »

Wielka impreza Europy przyszłości

Specjalny wysłannik CW Zbigniew Boniecki relacjonuje: Czytaj więcej »

Pecet już nie osobisty

Rosnąca moc obliczeniowa komputerów osobistych coraz częściej skłania do używania ich w roli hostów w systemie wielodostępnym Unix. Jednak tradycyjnie skonfigurowany sprzęt PC, wyposażony przeważnie w jedno łącze równoległe i jedno lub dwa szeregowe, nie ma fizycznych możliwości współpracy z wieloma terminalami. Do czołowych specjalistów od zamieniania komputerów osobistych w... Czytaj więcej »

Piłeczka w rękach sejmu

Istnieje wreszcie szansa, że od 1 stycznia 1993 r. Polska zniknie z listy COCOM, ograniczającej możliwości uzyskiwania najnowszej techniki komputerowej, elektronicznej, telekomunikacyjnej i nawigacyjnej. Czytaj więcej »

Spolonizowane drukarki laserowe

Firmy Hewlett-Packard i Sharp wprowadziły 28 października na rynek polski drukarki wyposażone w zestawy fontów z polskim znakami diakrytycznymi oraz dokumentację użytkową i komunikaty na wyświetlaczach LCD po polsku. Czytaj więcej »

CA kupuje Glockenspiel Ltd

Computer Association International wykupił firmę Glockenspiel Ltd z Dublina, która zajmuje się rozwijaniem języka C++, a zwłaszcza technik bibliotecznych klasy Common View. Czytaj więcej »

Krzepki dziadek FISKARS

Nieczęsto się zdarza, by firma działająca na rynku informatycznym legitymowała się historią mierzoną dziesiątkami lat. Dwadzieścia lat to już bardzo długa tradycja w tej branży, obejmująca kilka epok technologicznych. Czytaj więcej »

Klub Użytkowników FoxPro

Powakacyjne spotkanie,(29 października br.) powstałego kilka miesięcy temu, Klubu Użytkowników FoxPro. dotyczyło spraw organizacyjnych. Połączone też było z pokazem specjalistycznych bibliotek graficznych i komunikacyjnych do pakietu zarządzania bazą danych FoxPro 2.0. W spotkaniu uczestniczył polski dystrybutor programu FoxPro -firma DELTA SOFTWARE i przedstawiciele firmy Microsoft,... Czytaj więcej »

Komputery z WFW

Zenith Data i DFI jako pierwsze na świecie będą sprzedawały swoje komputery PC z uprzednio zainstalowanym pakietem WfW (Windows for Workgroup). Czytaj więcej »

Dzień drukarek laserowych

Dziwnym zrządzeniem losu 28.X.1992 r. w dwóch różnych miejscach w Warszawie odbyły się niezależne prezentacje spolonizowanych drukarek laserowych firm: amerykańskiej Hewlett-Packard i japońskiej Sharp. Czytaj więcej »

Maksymalnie miękkie lądownie

Większość polskich firm komputerowych zaczynała od handlu sprzętem, mniej liczne od wykonywania oprogramowania dla określonych odbiorców. Warszawska firma MAXSOFT, jedyny autoryzowany w Polsce dealer NEC-a, nie należy ani do jednych ani do drugich. Jej początki to usługi serwisowe, które do dziś stanowią ok. 50% obrotów firmy. Czytaj więcej »

Wybieramy monitor

Zakup kolorowego monitora do komputera zwykle odbywa się metodą ''na oko'': oceniamy czy nam się obraz podoba, nie zwracając uwagi na szczegóły. Dopiero w spokojnej domowej atmosferze stwierdzamy, że obraz ma kolorowe zabarwienia w narożach, drgają pojedyncze linie, elektronika monitora ma za małe pasmo, aby poprawnie odtworzyć skomplikowane obrazy lub obraz wykazuje zniekształcenia... Czytaj więcej »

Microsoft w Multitrade

Szkoła Komputerowa Multitrade działa w Warszawie od lipca ubiegłego roku. Prowadzi kursy dla instytucji i dla prywatnych użytkowników komputerów osobistych. 29 października w siedzibie szkoły przy ul. Ogrodowej 46/48, w rok po inauguracji działania Autoryzowanego Centrum Edukacyjnego SCO UNIX, uroczyście otwarto Autoryzowane Centrum Microsoft. Czytaj więcej »

"Konfrontacje informatyczne" przełożone

Nie odbyły się zapowiadane na 4 i 5 listopada ''Konfrontacje Informatyczne'' w Łańsku. Czytaj więcej »

Systemy operacyjne LAN

W zestawieniu ''Systemy operacyjne LAN'' przedstawiamy podstawowe własnośni ważniejszych pakietów NOS (Network Operating Systems). Czytaj więcej »

Twórcza recesjo...

W Monachium 20-23 października odbyły się Międzynarodowe Targi Technik Informatycznych dla Rozwoju, Produkcji, Logistyki i Zapewnienia Jakości. Tradycja tej imprezy jest stosunkowo krótka, ponieważ organizuje się ją zaledwie od 1986 r. jako biennale. Czytaj więcej »

Taksa

O programie obsługującym podatek dochodowy od osób fizycznych raz jeszcze Czytaj więcej »

WinMaster firmy PC Kwik

No i doczekaliśmy się. Znana ze świetnego programu do przyspieszania transmisji dyskowych Super PC Kwik (szczególnie użytkownikom DR DOS-u) amerykańska firma PC Kwik w końcu dostosowała swój sztandarowy produkt do wymogów środowiska MS Windows 3.1. Obecnie został on wzbogacony o kilka nowych narzędzi i jest dystrybuowany jako pakiet softwerowy o wdzięcznej, choć niezbyt skromnej... Czytaj więcej »

Wykroczenie, czy przestępstwo?

Kongres USA przyjął ustawę o ochronie oprogramowania (Software Copyright Protection Bill) odróżniającą zwykłe piractwo, uznane za wykroczenie, od ciągnięcia ''korzyści komercyjnych'' oraz ''działalności pirackiej dla celów finansowych'', które określa się jako przestępstwo. Czytaj więcej »

W krzywym monitorze

Konterfektów prze-twarzanie

Chirurgia plastyczna, telekomunikacja, sztuka, działania policji, kosmetyka. Na pozór - dziedziny nie pozostające ze sobą w żadnym związku, a jednak... łączy je użycie najnowszych osiągnięć grafiki komputerowej do kreowania wizerunku twarzy ludzkiej. Czytaj więcej »

Informacje - oprogramowanie

Cabletron połączy sieci LAN z SNA

Cabletron Systems, dynamicznie rozwijająca się amerykańska firma zajmująca się systemami sieciowymi, zapowiada dostęp ze swojej platformy sieciowej Spectrum do dużych komputerów za pośrednictwem IBM Systems Network Architecture (SNA). Czytaj więcej »

Graphics Works

Na rynku są obecnie dwa uniwersalne programy graficzne typu ''all-in-one''. Czytaj więcej »

SAP dla systemów otwartych

W przemyśle komputerowym kursuje powiedzenie, które ma odstraszyć klientów od Unixu: "Nie daj się zamknąć w systemie otwartym". Czytaj więcej »

Wirus od sprzedawcy

Na konferencji w Baltimore na temat zabezpieczenia dostępu do systemów komputerowych NASA oświadczyła, że głównym źródłem wirusów w zainstalowanych systemach są nie ich użytkownicy, ale dostawcy oprogramowania. Czytaj więcej »

Lotus z Nortonem

Lotus Development Corp. oferuje dwuczęściowy pakiet składający się z arkusza kalkulacyjnego Lotus 1-2-3 for DOS, ver. 2.4 oraz programu użytkowego Norton Desktop for DOS, Started Edition. Czytaj więcej »

Z formatu na format

DeltaPoint oferuje pakiet FreezeFrame for Windows zmieniający format (file conversion) zbiorów graficznych. Czytaj więcej »

32-bitowy NOS

IBM zademonstrował w połowie października br. 32-bitową wersję sieciowego systemu operacyjnego (Network Operating System) LAN Server for OS/2. Czytaj więcej »

Wio-SNA w Windows - jesienią

Dwadzieścia firm, w tym: IBM, Microsoft, Novell, ICL, Siemens i inni opracuje w listopadzie br. ustalenia nt. łączenia aplikacji Windows z siecią SNA. Czytaj więcej »

Lista przebojów Super Channel i MTV

Przedstawiamy kolejną listę przebojów (dane z 28 X br. ) kącika komputerowego telegazety kanałów satelitarnych Super Channel i MTV. Czytaj więcej »

Kolejna maszynka do DBMS

Przedsiębiorstwo Wdrożeniowo-Produkcyjne Q-bit z Gliwic (tel. 31 57 42) jako reseller firmy ESM Software GmbH, proponuje programistom języka C pakiet db_VISTA III autorstwa amerykańskiej firmy RAIMA Corp. db_VISTA III to zestaw bibliotek ponad 200 funkcji i wielu programów użytkowych, przydatnych w tworzeniu systemów obsługujących bazy danych (DBMS). Czytaj więcej »

Informacje - sprzęt

Napędy dysków z Bułgarii

Producent 1.8-calowych napędów twardych dysków, Aura Associates z Saratogi w Kalifornii, podpisał umowę z bułgarską firmą DZU w Starej Zagorze na produkcję podzespołów składających się z głowicy i twardego dysku. Czytaj więcej »

Nowe procesory IBM-Apple-Motorola

IBM, Apple i Motorola opracowały terminarz wspólnych prac nad produkcją nowego mikroprocesora. Czytaj więcej »

Intel forsuje P5

Intel rozpoczął poszerzanie obszaru zastosowań procesora P5. Systemy średniej wielkości z procesorem P5 mogą, zdaniem Intela, skutecznie konkurować z komputerami typu AS/400 firmy IBM czy MicroVAX firmy DEC. W tym celu Intel rozpoczął współpracę z firmami Novell, Microsoft, IBM i SynOptics. Czytaj więcej »

Kolorowy notebook Compaqa

We wrześniu firma Compaq wprowadziła na rynek kolorowy notebook COMPAQ Contura 3/25c. Czytaj więcej »

Fałszerza za rękę

Canon wprowadził technologię uniemożliwiającą dokonywanie fałszerstw na kolorowych kopiarkach wysokiej jakości. Czytaj więcej »

MIDI Blaster

Entuzjaści muzyki elektronicznej sterowanej z komputera otrzymali nowe narzędzie do wzbogacania prezentacji multimedialnej - MIDI Blaster firmy Creative Labs Inc. Czytaj więcej »

Inteligentny kontroler SCSI/IDE

Longshine Electronics Corp. wyprodukowała kontroler LCS- 6633F. Czytaj więcej »

Hercules Chrome 631

Ceny kart graficznych o dużej rozdzielczości i 24 bitach na piksel (ponad 16 mln kolorów) spadają, dzięki czemu karty te stają się coraz bardziej popularne wśród grafików i ludzi zajmujących się obróbką zdjęć. Czytaj więcej »

Zamiast 286/12 - 386SX/25

Coraz więcej producentów sprzętu wytwarza elementy pozwalające unowocześnić posiadane komputery. Czytaj więcej »

MikroMeteorolog

Jeśli chcesz wiedzieć coś więcej o żywiołach zmagających się za twoim oknem nie wychodząc z domu, powinieneś kupić Wind Station WS-10. Zamontowane na dachu urządzenie można podłączyć do komputera wyposażonego w system operacyjny DOS za pośrednictwem gniazda ''gameport''. Czytaj więcej »

Skaner medyczny

XRS OmniMedia 6cx zaprojektowano z myślą o zastosowaniach specjalnych. Czytaj więcej »

Informacje Gospodarcze

Jaka sieć w USA?

Przeprowadzone badania 500 wielkich korporacji w USA pokazały, że 68% używanych tam komputerów typu PC jest połączonych w instalacjach sieciowych typu LAN. Czytaj więcej »

Sequoia i Computervision

Sequoia Systems Inc. skorygowała w październiku swe wyniki za ostatni rok finansowy, który zakończył się 30 czerwca. Amerykański producent odpornego na awarie sprzętu (fault tolerant) podał teraz, że w ub. roku firma uzyskała 65,6 mln USD wpływów, a nie - jak podano pierwotnie - 71 mln USD. Czytaj więcej »

cc:Mail standardem?

Jak wynika z analiz Software Publisher's Association, sprzedaż pakietu oprogramowania poczty elektronicznej cc:Mail, prod. Lotus Development, stanowi 49% rynku poza USA. Czytaj więcej »

Komputery lepsze niż nafta

Magazyn Forbesa już przedstawił tegoroczną listę 400 najbogatszych Amerykanów. Czytaj więcej »

Amstrad ma straty

Popularna brytyjska grupa firm elektronicznych Amstrad również odnotowała straty. Czytaj więcej »

Sir Akio z Sanyo

Akio Morite, szef korporacji Sony został wyróżniony przez Elżbietę II angielskim tytułem szlacheckim za zasługi w dziedzinie rozwijania stosunków angielsko-japońskich. Czytaj więcej »

Microsoft przed Borlandem

Zysk Microsoftu w ostatnim kwartale wyniósł 209 mln USD, co oznacza 45% wzrost w stosunku do analogicznego kwartału w ub.r. Czytaj więcej »

Rezerwacje u Marriotta

Marriott podał do sądu w Rockville (Maryland) przedsiębiorstwo informatyczne AMR Information Services Inc., które pobrało od Marriotta opłaty na opracowanie komputerowego systemu rezerwacji pokoi hotelowych - Confirm - a następnie zarzuciło prace nad projektem. Czytaj więcej »

PEACOCK w Polsce

Firma PEACOCK AG z Wunnenberg - Haaren, znajdująca się w pierwszej dziesiątce producentów komputerów w RFN, otwiera w Poznaniu firmę pod nazwą PEACOCK Computer PL sp. z o.o.. Czytaj więcej »

Centrum Edukacyjne Microsoft

W pażdzierniku br. w Warszawie zostało otwarte Autoryzowane Centrum Edukacyjne Microsoftu. Czytaj więcej »

ABC Data dystrybutorem Summagraphics

Znany polski dystrybutor drukarek, firma ABC Data, podpisał umowę z amerykańską firmą Summagraphics Inc., producentem profesjonalnych ploterów, skanerów, digitizerów i plotero- drukarek, przystosowanych zwłaszcza do pracy na dużych formatach z A0 włącznie. Czytaj więcej »

Z Sejmu

30 października Sejm RP uchwalił ustawę o ochronie prawnej topografii układów scalonych schematów połączeń na płytkach drukowanych, w procesorach itp.). Czytaj więcej »

ICS to NCR

International Computer Service s. z o.o. jest przedsiębiorstwem jv utworzonym w 40% z udziałem niemieckiej filii amerykańskiego wytwórcy komputerów, oprogramowania bankowego i bankomatów ATM (Automated Teller Machines) - NCR Osteuropa Ltd; ORBIS Co. (30%) oraz PKO BP (30%). Czytaj więcej »

Komputer i Ty

DDE i OLE

Kontynuujemy z poprzedniego numeru rozważania na temat korzystania z OLE (łączenie i upakowanie obiektów). Najpierw przypomnimy kilka podstawowych terminów. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...