powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1992

Wydanie 41-1992, 9 listopada 1992
41-1992 Computerworld nr 41-1992
Cennik

Leniwe obniżki cen PC

Przeglądając oferty na sprzęt typu PC starajmy się zawsze poznać w miarę jednoznacznie konfigurację oferowanego sprzętu. Chodzi o to, aby dokładnie wiedzieć nie tylko ile kosztuje, ale również z czego się składa sprzedawany komputer. Czytaj więcej »

Informacje

AMK Berlin w natarciu

Niemcy są nie tylko największym warsztatem produkcyjnym Europy ale również największym organizatorem targów międzynarodowych. Konkurencję między Hanowerem, Frankfurtem, Dusseldorfem, Monachium, Kolonią czy Lipskiem jeszcze bardziej zaostrzy wkroczenie Berlina w główne szranki targowe. Czytaj więcej »

Komputer na budowie

Zmorą inżynierów budowlanych - wiem to od szwagra, który robi w tej branży - jest sporządzanie kosztorysów. Otóż kosztorysowanie może stać się całkiem miłym zajęciem, gdy partnerem w tej pracy będzie dobrze oprogramowany komputer osobisty, który nie dość że zna właściwe procedury postępowania, to jeszcze usłużnie poda wszelkie niezbędne dane katalogowe, zwalniając... Czytaj więcej »

Compaq w Banku Handlowym w Warszawie

Największym polskim klientem firmy Compaq jest Bank Handlowy S.A. w Warszawie. Zainstalowanych jest tu ok. 20 serwerów i blisko 150 stacji roboczych Compaqa, których dostawcą był warszawski "Computerland". Rodzina Compaqów w Banku Handlowym wzbogaci się prawdopodobnie o ok. 200 następnych komputerów z najnowszych serii ProSigna i ProLinea. Czytaj więcej »

Drukarka katorżniczej pracy

W cyklu artykułów, w których opisujemy różnego rodzaju sprzęt komputerowy i peryferia, postanowiliśmy poświęcić trochę uwagi drukarkom, z których zwykły użytkownik nigdy w zasadzie nie będzie korzystał. Test przeprowadzili zawodowi informatycy z wydziału Matematyki UW. Po otrzymaniu testu, dystrybutor sprzętu przesłał do naszej redakcji swój komentarz, który również... Czytaj więcej »

Cywilizujemy się

Rozmowa z Piotrem Fuglewiczem Czytaj więcej »

Gakken na uniwersytecie łódzkim

W dniu 15 października br. na Uniwersytecie Łódzkim firma TRANSMARKET we współpracy z Wydziałem Prawa i Administracji UŁ zorganizowała pokaz nowoczesnego sprzętu biurowego. Czytaj więcej »

Programy w tonacji GIS

Oprogramowanie typu GIS (Geographical Information System), przetłumaczone na polski jako SIT - System Informacji o Terenie, bardzo dynamicznie wkracza na światowe rynki. Nic w tym dziwnego, zważywszy jego użyteczność. Może być ono stosowane zarówno do tworzenia map struktury własności, jak i instalacji występujących w terenie (katastrów), a także przy symulacji wędrówek chmur... Czytaj więcej »

Info - Gryf '92

W Szczecinie od 15-18 października 48 firm, głównie komputerowych, prezentowało szeroką ofertę handlową. Czytaj więcej »

P5 = pentium

19 października firma Intel podała, że mikroprocesor P5 będzie nosił nazwę "Pentium", a nie, jak przypuszczano, i586. Czytaj więcej »

Drukarki laserowe

W dzisiejszym cenniku prezentujemy drukarki laserowe ''low end'' (tanie i szeroko dostępne na rynku) o szybkości druku mniejszej niż 15 stron na minutę. Stosuje się je przeważnie do współpracy z komputerami typu desktop. Drukarki o większej wydajności - ponad 15 str./min - są używane z reguły do pracy w instalacjach sieciowych. Z tego względu mają wbudowaną na stałe kartę... Czytaj więcej »

Jeszcze o "MULTIMEDIA '92"

Spośród ogólnej liczby 56 uczestników "Multimedia - '92 Publishing Festival" (Poznań 15-18 października 1992) ''coś wspólnego'' z komputerami pokazało czternastu wystawców, z czego jedynie trzech miało w swojej ofercie zdecydowanie ''multimedialne'' towary - pisaliśmy o nich w poprzednim numerze CW. Czytaj więcej »

Europejska Konferencja Użytkowników Progressa

Europejska Konferencja Użytkowników Progressa, która odbyła się w hotelu Sheraton w Monachium w dniach 23-25 września br., zgromadziła ponad 500 uczestników z 16 krajów europejskich (w tym polska ekipa z CSBI Warszawa i RAPP Poznań) i 6 spoza Europy. Na trwającą trzy dni imprezę złożyły się seminaria tematyczne (prowadzone w sześciu równoległych grupach roboczych), i... Czytaj więcej »

Kiedy przelew idzie zbyt długo

Ociężałość i niemrawość rosyjskich banków jest znana na całym świecie. O tym, jak problem szybkiego transferu gotówki załatwiają czołowi rosyjscy dystrybutorzy sprzętu i oprogramowania komputerowego, informuje nasz moskiewski korespondent. Czytaj więcej »

SCO w Europie Wschodniej

Wprowadzona latem nowa wersja Unixowego systemu graficznego była pretekstem do spotkania w Wiedniu (16-17 października), w którym uczestniczyło 165 osób z Europy Wschodniej. 60% uczestników stanowili resellerzy SCO, 30% najważniejsi klienci, wśród nich banki, firmy ubezpieczeniowe, a nawet policja. Przybyli przedstawiciele Bułgarii, Czech, Słowacji, Polski, Rumunii i Węgier. Zabrakło... Czytaj więcej »

Systec '92

W dniach 20-23 października w Monachium odbyły się kolejne 4. Międzynarodowe Targi Technik Informatycznych dla Rozwoju, Produkcji, Logistyki i Zapewnienia Jakości. Czytaj więcej »

Francuskie dni polskiej jubilatki

25 października 1952 r. Telewizja Polska rozpoczęła regularne nadawanie swoich programów. Jubileuszu 40-latki nie przeoczyli czujni Francuzi. W dniach 20-21 października, w warszawskim Marriotcie i na Zamku Królewskim poprowadzili promocję ''Telewizji jutra, technik audiowizualnych, usług i programów'' w wydaniu swoich firm elektronicznych i komputerowych. Czytaj więcej »

Okienny system sieciowy

Przed przedstawieniem Windows for Workgroups przytaczamy kilka informacji o działaniu sieci lokalnych. Czytaj więcej »

Kto lepszy - wirus czy antywirus?

Definicja: Wirus komputerowy to program, który poprzez powielenie własnego kodu i umieszczenie go w określonych miejscach na dysku lub w pamięci operacyjnej może powodować niekontrolowane przez użytkownika działania, poczynając od demonstracji (takich jak tworzenie komunikatów i dźwięków) przez niszczenie plików aż do prób fizycznego uszkadzania sprzętu. Antywirus komputerowy to... Czytaj więcej »

książki

Informaticae, cura te ipsum

Słownik języka polskiego - T. 1-3 + suplement, praca zbiorowa pod redakcją prof. dra Mieczysława Szymczaka, PWN, Warszawa 1992, wydanie zmienione i poprawione, cena 375 tys. zł (hurt ok 300 tys zł). Czytaj więcej »

Informacje - oprogramowanie

Pakiet na dwie platformy

Universal Component System (UCS) to zbiór ponad 25 typów "gotowych części" oprogramowania, które programista może dodawać do kodu źródłowego tworzonych aplikacji. Software Transformations Inc. zapewnia, że otrzymane w rezultacie programy działają w środowisku MS Windows lub na Macintoshach. Wbudowanie do aplikacji składnika UCS odbywa się za pomocą API (Application Programming... Czytaj więcej »

Pakiet dla programistów Unixa

Firma Cortex Corp. rozpoczęła sprzedaż pakietu CorVision 5.0. Jest to generator aplikacji przy użyciu którego można tworzyć programy unixowe. Czytaj więcej »

Jak dołączyć grafikę do programu?

Liant Software Corp. rozpoczął sprzedaż biblioteki Figaro+ 3.0. Czytaj więcej »

Visual Basic w nowej szacie

Microsoft przewiduje skierowanie do sprzedaży jesienią tego roku nowej wersji uproszczonego języka programowania dla Windows - Visual Basic 2.0. Czytaj więcej »

VIM SDK

Firma Lotus opracowała na początku tego roku nowy standard przesyłania danych między różnymi komputerami (IBM PC, Macintosh, duże komputery), wykorzystujący możliwości poczty elektronicznej. Czytaj więcej »

Video for Windows

Firmy Intel i Microsoft połączyły wysiłki w celu stworzenia możliwości korzystania z prezentacji audiowizualnych w czasie rzeczywistym w środowisku Windows. Czytaj więcej »

Lista przebojów Super Channel i MTV

Przedstawiamy kolejną listę przebojów (dane z dnia 21. października) kącika komputerowego telegazety kanałów satelitarnych Super Channel i MTV. Czytaj więcej »

Publikacje z bazy danych

Możliwość publikowania w ładnie sformatowanej postaci danych z jakiejkolwiek bazy danych zawsze była bardzo trudna i wiązała się na ogół z koniecznością eksportu zawartości bazy w postaci czystego pliku tekstowego ASCII. Plik tekstowy można oczywiście obrabiać za pomocą dowolnego procesora tekstowego, ale praca jest żmudna i zabiera dużo czasu. Ponadto, każda zmiana kryterium... Czytaj więcej »

Zarządzanie siecią LAN według IBM

IBM zapowiedział wprowadzenie na rynek w II kwartale '93 r. sieciowego pakietu LANfocus Management/2. Pozwoli on na zarządzanie serwerami sieciowymi, stacjami roboczymi i innymi urządzeniami sieci LAN z konsoli komputera z OS/2. LANfocus Management/2 będzie wyposażony w zestaw narzędzi do konfigurowania, kontrolowania, lokalizowania usterek i korzystania z systemów LAN. Czytaj więcej »

Informacje - sprzęt

AcerLaser IIIG

Acer zapowiedział poszerzenie serii drukarek laserowych serii AcerLaser IIIG o model AcerLaser 510G. Czytaj więcej »

Serwery "plug-and-play"

Prowadzone przez Hewlett-Packarda prace nad sprzętem sieciowym przygotowanym do bezpośredniego użytkowania przyniosły wreszcie efekty: serwery HP Vectra PC. Czytaj więcej »

Napędy dysków z Bułgarii

Producent 1.8-calowych napędów twardych dysków, Aura Associates z Saratogi w Kalifornii, podpisał umowę z bułgarską firmą DZU w Starej Zagorze na produkcję podzespołów składających się z głowicy i twardego dysku. Czytaj więcej »

Naj - mniejszy, - szybszy

Japończycy jak zwykle zaskakują miniaturyzując niemal wszystko. Czytaj więcej »

Nowe stacje Exabyte

Exabyte to mechaniczny i logiczny standard przechowywania danych na taśmach magnetycznych. Czytaj więcej »

Infokumpel

Jeśli kiedykolwiek marzyłeś o kupnie komputera, który potrafi odtwarzać płyty kompaktowe, zawiera tuner FM/AM, fax i telefon, to właśnie, za jedyne 2990 USD jesteś w stanie swoje marzenie spełnić. Czytaj więcej »

Kolorowa drukarka do przeźroczy

Firma Tektronix Inc. oferuje kolorową drukarkę Phaser IISD, która drukuje obrazy z fotograficzną dokładnością. Czytaj więcej »

Terminal dla X Windows

Human Designed Systems wprowadziła bazujący na technologii RISC kolorowy terminal FX17CT dla X Windows. Czytaj więcej »

Dodatkowa przestrzeń na dysku

Firma IIT, producent konkurencyjnych do Intela koprocesorów numerycznych, wyprodukowała kartę XtraDrive do sprzętowej kompresji danych na dysku. Czytaj więcej »

Układ scalony na życzenie

Firma Texas Instruments rozpoczęła prace nad nowym systemem organizacji produkcji złożonych układów scalonych - PRISM. Do tej pory opracowanie nowego układu scalonego trwało 3 lata. System PRISM spowoduje skrócenie czasu wdrożenia do ok. 6 miesięcy oraz spadek kosztów wytwarzania o blisko 50 %. Czytaj więcej »

Komputerowa tabliczka z IBM

IBM rozpoczął sprzedaż trzech urządzeń z serii ThinkPad. Są to dwa notebooki z procesorem 486SLC 25 MHz i tablica do pisania ręcznego (piórkiem elektronicznym) - ''tablet'' - z procesorem 386SX. Czytaj więcej »

Informacje Gospodarcze

Systemy informatyczne za 144 mld USD

Jak wynika z danych IDC, w ub. roku na zakup systemów informatycznych wydano na świecie 143,9 mld USD. Największym klientem były nadal Stany Zjednoczone, ale Europa pozostawała w tyle już tylko o niecały 1%. Czytaj więcej »

TI wypiera Intela

Texas Instruments (TI) wprowadza procesor 486SLC z zegarem 20 MHz. Czytaj więcej »

Tandy w Europie

Po wykupieniu dwóch firm - Grid Systems i Victor Technologies - Tandy umacnia swoją pozycję w Europie. Czytaj więcej »

Nowe PowerBooki

Na jesiennej wystawie Comdex w zeszłym roku za najciekawszy model komputera uznano PowerBook Apple-a. Czytaj więcej »

Bazy Hughesa dla NASA

NASA (National Aeronautic and Space Administration - amerykańska agencja ds. aeronautyki i lotów kosmicznych) powierzyła firmie Hughes International Technology opracowanie ogromnego systemu baz danych, który wspierać będzie budowę i loty statków kosmicznych. Czytaj więcej »

ICL w Chorwacji...

Środki przekazu i browary niepodległej Republiki Chorwacji instalują w swoich redakcjach, wydawnictwach i przedsiębiorstwach systemy informatyczne International Computers Ltd. Czytaj więcej »

...i na Węgrzech

Magyar Nemzeti Bank (Narodowy Bank Węgier) zamówił w ICL dalszych 250 pecetów. Czytaj więcej »

Jaka sieć w USA?

Przeprowadzone badania 500 wielkich korporacji w USA pokazały, że 68% używanych tam komputerów typu PC jest połączonych w instalacjach sieciowych typu LAN. Czytaj więcej »

Sequoia i Computervision korygują wyniki

Sequoia Systems Inc. skorygowała w październiku swe wyniki za ostatni rok finansowy, który zakończył się 30 czerwca. Czytaj więcej »

ABC Data dystrybutorem Summagraphics

Znany polski dystrybutor drukarek, firma ABC Data, podpisał umowę z amerykańską firmą Summagraphics Inc., producentem profesjonalnych ploterów, skanerów, digitizerów i plotero- drukarek, przystosowanych zwłaszcza do pracy na dużych formatach z A0 włącznie. Czytaj więcej »

Nietypowy lecz dobry

Firma EFF z Białej Podlaskiej (ul. Witorożska 82, tel. 43- 15-77) oferuje komputery Acorn Archimedes. Czytaj więcej »

Komputer i Ty

DDE i OLE

DDE (dynamiczna wymiana danych) i OLE (łączenie i upakowanie obiektów) są podstawowymi narzędziami do skutecznej integracji różnych aplikacji w środowisku Windows. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...