powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1992

Wydanie 40-1992, 2 listopada 1992
40-1992 Computerworld nr 40-1992
Informacje

PC - ceny od miesiąca stabilne

Na rynku krajowych komputerów osobistych ceny raczej stabilne. Niektóre modele komputerów wolno tanieją, ceny innych nie zmieniają się. Czytaj więcej »

Compaq atakuje

Po czerwcowej inauguracji serii komputerów ProLinea, która rozpętała wojnę cen na rynku komputerów osobistych, Compaq rozpoczął nową wojnę cen. Na początku października wprowadził do sprzedaży serwer ProSignia, który, zdaniem analityków ''skruszy'' równowagę cen na rynku serwerów. Czytaj więcej »

IBM gotów do wyprawy na wojnę cen

Wieści o rozszerzeniu przez IBM oferty komputerów osobistych z serii PS publikowaliśmy w ostatnich numerach CW. Czytaj więcej »

Network World na dyskach

Jedno z wydawnictw koncernu IDG, tygodnik Network World, jest od października br. dostępne jako gazeta elektroniczna pod tytułem NetText. Czytaj więcej »

Recesja nadgryza płace

Opinie na temat uporczywego utrzymywania się czy też ustępowania recesji w USA są podzielone. Nie ulega jednak wątpliwości, że w przeciwieństwie do poprzednich tego rodzaju okresów, obecny spadek koniunktury nie ominął i informatyków. Czytaj więcej »

Polpak - faza II

16 czerwca w czasie tegorocznych Targów Poznańskich uroczyście przecięta została symboliczna wstęga oficjalnie otwierająca działalność sieci POLPAK. Po czterech miesiącach od tej chwili chętni do korzystania z sieci nadal czekają cierpliwie w kolejce. Wprawdzie 15 września komisja Telekomunikacji Polskiej S.A. przyjęła do technicznej eksploatacji sieć połączeń POLPAKU, jednak... Czytaj więcej »

Gigant mikroprocesorowy w Polsce

Przeszłość i przyszłość mikrokomputera w wizji największego producenta mikroprocesorów. Czytaj więcej »

GIS dla niebogatych

Pomysł połączenia informacji geograficznej z bazą danych niesie bogate możliwości obrazowania danych statystycznych. Programy typu GIS (Geographic Information System - system informacji geograficznej), które m.in. realizują tę funkcję, stanowią jeden z najbardziej skomplikowanych, pracochłonnych i drogich rodzajów oprogramowania, o czym napiszemy wkrótce. Czytaj więcej »

Multi-nieporozumienie

Targi Multimedia w Poznaniu (15 do 18 października br.) miały bardzo mało wspólnego z ich nazwą. Jadąc na targi wyobrażałem sobie, że spotkam dystrybutorów sprzętu komputerowego, którzy zajmują się tą ważną dziedziną zastosowań komputerów, zobaczę nowe zastosowania, a nawet, że jakaś polska firma przedstawi aplikację multimiedialną. Spotkało mnie kompletne rozczarowanie.... Czytaj więcej »

Font domniemany w Excelu

Po zainstalowaniu arkusza kalkulacyjnego Excel jego domniemanym (domyślnym) fontem jest NewTimes Roman w rozmiarze 10 pkt. Oznacza to, że aby otrzymać polskie czcionki w wydruku i na ekranie, trzeba za każdym razem wywoływać operację formatowania. Czytaj więcej »

Prosta sieć w Windows

W USA pojawiła się wersja beta nowego produktu firmy Microsoft: Windows for Workgroup (WFW). Jak wynika ze skąpych informacji, nowy produkt daje możliwość utworzenia dobrze działającej sieci. Dotyczy to przede wszystkim małych firm, które nie mogą pozwolić sobie na oddelegowanie pracownika do administrowania siecią. Produkt przyda się także z całą pewnością tym wszystkim,... Czytaj więcej »

Wojna cen czy zmierzch dawnej technologii

Poczynając od czerwca br. trwa na rynku komputerów osobistych wojna cenowa. Rozpętał ją Compaq, obniżając ceny produkowanego przez siebie sprzętu o ponad 30% i jednocześnie wprowadzając na rynek serię tanich (poniżej 1000 USD) komputerów ProLinea. Czytaj więcej »

Pigułka z oprogramowaniem

Ostatnio pojawił się na naszym rynku nowy produkt autorstwa WordPerfect Corporation, który nosi nazwę Works 1.0. Jest on tzw. pakietem zintegrowanym, czyli aplikacją łączącą w sobie m.in. cechy edytora tekstu, bazy danych oraz arkusza kalkulacyjnego. Czytaj więcej »

kore

"Hackerzy" sprawdzili konto Gorbaczowa

O sensacyjnym włamaniu do systemu komputerowego Centralnego Banku Rosji i WNIESHEKONOMBANKU w Moskwie oraz ujawnieniu stanu kont, jakimi dysponuje w obu bankach były przywódca Związku Radzieckiego Michaił Gorbaczow, informuje nasz moskiewski korespondent. Czytaj więcej »

Informacje - oprogramowanie

Sieciowy standard PEX grafiki trójwymiarowej

Na sierpniowej wystawie Siggraph '92 w Chicago zaprezentowano nowe produkty umożliwiające posługiwanie się trójwymiarową grafiką standardu PEX. Czytaj więcej »

Prezentacja z muzyką

Użytkownicy pakietu grafiki prezentacyjnej Harvard Graphics 3.0 mogą za 20 USD dokonać upgrade'u dodającego głos (oczywiście z odpowiedniej karty audio) do rysunków. Czytaj więcej »

3D w chirurgii

Lekarze z St. Louis Children's Hospital, Burnes Medical Center i Mallincrodt Institute of Radiology, używając systemów komputerowych Silicon Graphics i oprogramowania wizualizacji firmy Voxel, opracowali nowy system planowania operacji chirurgii plastycznej i laryngologicznej. Czytaj więcej »

Lista przebojów

Przedstawiamy kolejną listę przebojów kącika komputerowego telegazety kanałów satelitarnych Super Channel i MTV. Czytaj więcej »

Kompilator do Lotusa

Program Baler sprzedawany przez Baler Software Corp. zamienia pojedynczy arkusz kalkulacyjny, tzn. jego szeregi danych i związane z nimi makroinstrukcje w plik .EXE. Czytaj więcej »

OrCAD wzbogacił się o MASSTECK

Od października br. użytkownicy programu do projektowania układów elektronicznych OrCAD/PCB (Printed Circuit Boards - płytka drukowana) mogą rozbudować system o moduły firmy MASSTECK, służące do bardzo efektywnego projektowania obwodów drukowanych. Są to m.in.: Maxroute (prowadzenie ścieżek na płytce drukowanej), Maxroute Plus (jw. oraz rozmieszczanie elementów), Double Route... Czytaj więcej »

Amnestia dla piratów

Kolejną firmą, która ogłosiła amnestię dla nielegalnych użytkownikow jest XTree Company. Czytaj więcej »

Nowa wersja DERIVE

Popularny na świecie (50 tys. legalnych użytkowników), lecz chyba mało znany w Polsce program matematyczny DERIVE doczekał się nowej wersji 2.5. Czytaj więcej »

Informacje - sprzęt

ALPHA udawana i gorąca

Konstruktorzy budujący systemy wokół procesora ALPHA (150 MHz) mogą posługiwać się symulującym go elektronicznym modelem VHDL-XL wykonanym w Cadence Design System Inc. Czytaj więcej »

Nowe drukarki Compaqa

Niedawno stworzony dział Compaq Peripherals Division wprowadził ostatnio na rynek dwie nowe drukarki laserowe przeznaczone do pracy w sieci. Czytaj więcej »

Mountain FSI200 Dual

Firma Mountain zaprezentowała ekonomiczne rozwiązania problemu archiwizacji w trybie online. Czytaj więcej »

Nieruchoma mysz

Mysz wyposażona w mechaniczną kulkę wymaga gładkiej powierzchni o jednostajnej przyczepności. Czytaj więcej »

Napędy dysków z Bułgarii

Producent 1.8-calowych napędów twardych dysków, Aura Associates z Saratogi w Kalifornii, podpisał umowę z bułgarską firmą DZU w Starej Zagorze na produkcję podzespołów składających się z głowicy i twardego dysku. Czytaj więcej »

Atramentowy ploter

Firma NovaJet wyprodukowała bębnowy kolorowy ploter atramentowy o nazwie NovaJet 840, który pozwala na tworzenie rysunków o wymiarach od A4 do A0. Czytaj więcej »

Dysk kompaktowy z funkcją zapisu

Pierwszy na świecie dysk kompaktowy z funkcją zapisu CD-R (compact disc recordable) został wyprodukowany przez Ricoh Co. Czytaj więcej »

Telefony komórkowe na Węgrzech

15 października węgierskie Ministerstwo Transportu, Telekomunikacji i Gospodarki Wodnej ogłosiło przetarg na wykonanie systemu komórkowej komunikacji telefonicznej przy użyciu częstotliwości 900 MHz. Czytaj więcej »

HASP chroni przed piractwem

Jednym z coraz powszechniej stosowanych sposobów zabezpieczenia oprogramowania przed nielegalnym kopiowaniem są klucze podłączane bezpośrednio do komputera. Czytaj więcej »

Informacje Gospodarcze

Apple obniża ceny Mac'ów

Zgodnie z obietnicą złożoną miesiąc temu, w chwili wprowadzania na rynek nowej serii komputerów typu Performa, firma Apple znacznie (od 11-30%) obniżyła ceny komputerów typu Macintosh. Czytaj więcej »

BSA walczy!

Amerykańska agencja BSA (Business Software Allence) zawarła w czerwcu nowe porozumienie mające na celu poprawę stanu ochrony własności intelektualnej. Czytaj więcej »

Rynek drukarek w Norwegii

W pierwszej połowie 1992 r. sprzedano w Norwegii 56 500 drukarek czyli ok. 22% więcej niż w roku ubiegłym. Czytaj więcej »

Microsoft w Chinach

Rynek wschodnioazjatycki staje się coraz bardziej atrakcyjny dla Microsofta. Ukazały się chińskie wersje czterech podstawowych programów tej firmy: Word, Excel, Works i Windows. Powstały biura w Tokio, Seulu, Hongkongu i na Tajwanie. Obecnie Microsoft zamierza wprowadzić swoje produkty do Chin. Projekt ten ułatwia kilka okoliczności. Na Dalekim Wschodzie jako podstawowy standard... Czytaj więcej »

Restrukturyzacja IBM

IBM zatrudniał w 1985 r. 407 tys. pracowników. Prowadzona od wielu lat restrukturyzacja komputerowego giganta doprowadzi do spadku zatrudnienia do poziomu 302 tys. osób pod koniec br. Jest to redukcja zatrudnienia o 26% w ciągu ostatnich 7 lat. W tym samym okresie czasu IBM zredukował swą powierzchnię produkcyjną o 40%. Czytaj więcej »

TI wypiera Intela

Texas Instruments (TI) wprowadza procesor 486SLC z zegarem 20 MHz. Czytaj więcej »

Dystrybutor QNX

QNX jest sieciową wersją Unixu opracowaną przez amerykańską firmę Quantum Software Systems Ltd (QSS) w 1984 r. Zaletą tego systemu są niskie wymogi sprzętowe. QNX pracuje bowiem na takich procesorach Intela jak 8088 (IBM PC XT!), 80286, 80386 i 80486, zajmuje niewiele pamięci na dysku i dla podłączenia nowego terminala wymaga jedynie wolnego gniazda w tzw. karcie wielodostępu... Czytaj więcej »

Kursy ORACLE'a w Kielcach

W Zakładzie Informatyki EXBUD S.A. w Kielcach powstało pierwsze w Polsce Autoryzowane Centrum Szkolenia ORACLE, które od listopada br. rozpocznie regularne kursy. Czytaj więcej »

Komputer i Ty

Clipboard

Niektóre z programów dostarczanych w środowisku Windows są tak proste, że nie zauważamy ich istnienia i - co gorsze - nie wykorzystujemy w pełni ich możliwości. Należy do nich Clipboard. Korzystamy z niego bardzo często: każde kopiowanie nawet najmniejszego kawałka tekstu lub wycinka obrazu graficznego odbywa się za pośrednictwem Clipboard-u, zwanego czasem buforem pośredniczącym. Czytaj więcej »

Listy

Nie - celna komputeryzacja

Przedstawiony w notatce "Nie - celna komputeryzacja" (CW-PL 37/92) obraz komputeryzacji polskiego cła w ogólnej swej wymowie odzwierciedla trwający od wielu lat stan niemocy spowodowanej indolencją urzędników Głównego Urzędu Ceł oraz ich niechęcią do podejmowania decyzji. Niezgodne ze stanem faktycznym jest jedynie stwierdzenie o braku jakichkolwiek działań pozytywnych. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...